Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

  13:23
„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o půdu tak, aby měla vše, co potřebuje pro zdárný růst květin, zeleniny a dalších plodin, a jako zdravá mohla dobře sloužit dalším generacím. Ve stejném duchu vydupala ze země i květinovou farmu.

Permakulturní principy pěstování nemohou být Denise bližší, jejich základům se totiž učila přímo od zakladatele permakultury Billa Mollisona a jeho následovníka Geoffa Lawtona. A to, co ví a umí, předává dál. Koneckonců, jako svou lektorku – a budovatelku polabské květinové zahrady Radost – ji v jarní reportáži Receptáře prima nápadů představil i zahradník Michal Plundra.

Není tedy divu, že na Denisině květinové zahradě, s níž jí pomáhá celá rodina, najdete vedle sebe zeleninu, keříky jahod a směsici desítek druhů a kultivarů barevných květin. „Letos tu byl i česnek či spousta dýní – to, co se mi nevešlo doma na zahradu,“ přiznává pěstitelka. Nicméně všechno si to u ní tak nějak roste v přirozené symbioze. Stejně jako na zahradu nemají zapovězený vstup děti. Naopak, ty vlastní a jejich kamarádi se sem dokonce chodí učit.

Zahradníkův květinářský rok běží 12 měsíců

Ani pugéty od Denisy nejsou tak úplně učesané a působí trochu punkově, stejně jako zahrada. A stejně tak z nich dýchá radost – je vidět, že květiny jsou zdravé květiny a silné, vypěstované na poctivém základu, ne na umělých hnojivech. Navíc nemusely putovaly za svou vázou tisíce kilometrů a řadu dní, maximálně tak ze Sadské do některého z květinářství na Královéhradecku nebo na trh na pražskou Hradčanskou. A pomalu přicházejí zákazníci i sami.

Když musíš, tak musíš

Denisa měla pro kytky slabost a s úsměvem s nadsázkou říká, že aby se postarala o zeleninu, vždycky k ní musela vysadit nějakou kytku, protože je to jediná jistota, že se postará i o pak choi nebo papriky. Dá se tedy vlastně říct, že právě díky květinám si její rodina užívá vlastní zeleniny vrchovatě. A budování květinové farmy je vlastně logickým vyústěním.

S obdobím sucha v létě Denise pomáhají mj. i hliněné nádoby olla.

22. června 2022

„Na jednu stranu jsem si to musela vůbec dovolit a sama před sebou obhájit, protože permakultura jako taková není tak úplně o kytkách. A došlo mi, že to vlastně není tak úplně pravda, protože i květiny jsou potřeba k životu. Každý člověk koupí aspoň jednu nebo dvě kytky za rok, někomu k narozeninám, k nějakému výročí, neobejdou se bez nich svatby ani pohřby. Je potřeba, aby byly k dispozici kytky, které nejsou těžce chemizované a necestují k nám pár tisíc kilometrů,“ vysvětluje Denisa své pohnutky.

Permakulturní pěstování pak znamená, že cíleně podporujete přirozené přírodní procesy a vytváříte dobré podmínky jak pro rostliny, tak pro lidi pracující na farmě i pro drobné živočichy a hmyz. „Abychom měli v zahradě zdravý ekosystém, používáme pouze přirozené přírodní způsoby hnojení a ochrany rostlin – hnojíme kompostem, vermikompostem a rostlinnými jíchami, na ochranu proti škůdcům používáme mechanické zábrany, většinou jemné sítě a sáčky na rostliny, a podporujeme i přirozené predátory škůdců, kteří pomáhají udržet v zahradě rovnováhu,“ doplňuje permakulturistka.

Vermikompost vám připraví žížaly, třeba i v zapuštěné bedně.

Loni její zahrada Radost začínala s cíleným pěstováním květin k řezu v podstatě na zelené louce, takže první sezonu brala jako zkušební. Letos už s květinami jezdila na trh a nasmlouvaných květinářství, místní si u ní zamlouvali svatební kytice a výzdobu či červnové pugéty pro paní učitelky.

Už se piplají sazenice na příští rok. I letniček

Ačkoli květinová sezona trvá od jara do prvních mrazíků, které poslední rozkvetlé stonky nemilosrdně sežehnou, i na konci září a během podzimu je na květinové farmě stále co dělat. Stejně jako si pěstitelka květinových radostí z Polabí nemůže dovolit zahálet ani v lednu či v únoru.

Pusťte se do letních výsevů a můžete mít čerstvou zeleninu až do zimy

„Napilno vlastně máme i před Vánocema, to je období chystání vánočních věnců. Co mě míjí, je Valentýn, protože to jsem schopná nabídnout jen sušené květiny – a ty si zamilovaní prostě logicky dávat nechtěj,“ říká s úsměvem Denisa. Jeden skleníček sice na své farmě má, ale není si jistá, jestli chce za každou cenu i vyhřívaný skleník nebo foliák. V únoru má totiž dávno plné ruce práce s předpěstováváním sazenic na hlavní sezonu.

Vlastně s ním Denisa už začala. „Realita je opravdu taková, že já už teď předpěstovávám sazenice na příští sezonu, a to dvouletky a otužilé letničky,“ vypočítává a vysvětluje, že i letničky se opravdu dají – alespoň v Polabí – sázet už na podzim, potřebují ovšem správnou péči. Například přikrýt, aby nezmrzly. Na oplátku krásně zakoření a na jaře vyběhnou dříve a silnější.

Hledíky, téměř zapomenutá květina našich babiček, kterou v květinářství jen tak...
Tohle jsou hledíky vysetí zhruba před dvěma týdny. Až se objeví první pravé...

Vlevo hledíky, které se právě teď vysévají. Vpravo hledíky vyseté před dvěma týdny do sadbovačů. Ty půjdou do záhonku teď na podzim, jakmile budou mít pár pravých lístků.

Co se třeba už teď předpěstovává? „Třeba hledíky, takové ty téměř plyšové kytičky s naducanými papulkami, odzdola postupně rozkvétající, jsou vlastně takové krátkověké trvalky, ale tady u nás to moc nedávají přes zimu. Ale když se na podzim dobře zapěstují a ty malé rostlinky se na zimu dobře přikryjí flísem (netkanou bílou textilií proti mrazu), tak potom na jaře prostě vystartují a narostou z nich krásné velké kytky. Podobně jako hlaváče, které jsou dnes k dispozici ve velkém množství různých odrůd, i plnokvěté. Takže to jsou květy našich babiček a současně moderna,“ nabízí dva příklady Denisa.

Semínka neuvěřitelné palety druhů i barev si přitom neváhá objednávat třeba z Anglie, takže občas uvíznou na celnici. Pěstovat květiny rozhodně není nuda.

A semínka nejsou zdaleka to jediné, co vás na podzim na květinové farmě zaměstná. „Vyndávají se jiřiny, sázejí se cibule jarních tulipánů či narcisek, do Vánoc v podstatě frčíme. Jen v lednu si chci dopřát zimní spánek a vyřídit věci, na které od února až do Vánoc prostě kvůli zahradě není čas, třeba papírování,“ uzavírá permakulturní pěstitelka úžasné palety květin.

Autoři:
  • Nejčtenější

Život máme ve svých rukou. Pro mě je sklenice vždy poloplná, říká Maršálek

5. prosince 2023

Josef Maršálek je mistrem svého řemesla a o svůj cukrářský um se podělil už v pěti knihách. Právě...

Se zimou do domu přichází kondenzace vlhkosti. Jak poznat, že přijdou problémy

1. prosince 2023

Jakmile dorazí chladné měsíce, do řady domů a bytů se vrací každoroční nepříjemnosti v podobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se ještě může hodit! Proč jsou Češi sběratelé krámů a neumějí se jich zbavit

30. listopadu 2023

Premium Je vaše domácnost minimalistická a není v ní nic víc než to, co skutečně používáte? Anebo máte...

Lampedusu dát Němcům, ať se starají. Ridi o migraci, italském jídle i Češích

1. prosince 2023

Premium Kuchař Emanuele Ridi už přes třicet let žije v Česku. Rozhovor se však tentokrát netočil jen kolem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mají vypnout a nespalovat energii. Místo hibernace končí zmatení třeba na wc

2. prosince 2023

Zima přišla nárazově, proto někteří netopýři hledají úkryt, kde se dá. Ať už to jsou vafky v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Lidé chtěli mít kousek Svaté země doma

8. prosince 2023  8:15

Betlém v jakékoliv podobě nechybí v adventním a vánočním čase snad v žádné domácnosti. Základy této...

Peče celá země odstartuje v lednu opět s Maršálkem, známe 12 soutěžících

8. prosince 2023  8:12

Souboj o nejlepšího amatérského pekaře v Česku odstartuje jíž 6. ledna, kdy divákům České televize...

Pejsci, pozor, sýr. Fotografka povýšila psí portréty na atraktivní umění

8. prosince 2023

Fotografka Cat Race z britského Prestonu se našla ve fotografování psů. Právě nafotila sérii nových...

Úvěrů je nespočet. Jak se v nich zorientovat?

7. prosince 2023  8:30

Banky poskytují spotřebitelské úvěry neúčelové, u nichž se neptají, na co peníze použijete. Úvěrem...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...