Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

  13:23
„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o půdu tak, aby měla vše, co potřebuje pro zdárný růst květin, zeleniny a dalších plodin, a jako zdravá mohla dobře sloužit dalším generacím. Ve stejném duchu vydupala ze země i květinovou farmu.

Permakulturní principy pěstování nemohou být Denise bližší, jejich základům se totiž učila přímo od zakladatele permakultury Billa Mollisona a jeho následovníka Geoffa Lawtona. A to, co ví a umí, předává dál. Koneckonců, jako svou lektorku – a budovatelku polabské květinové zahrady Radost – ji v jarní reportáži Receptáře prima nápadů představil i zahradník Michal Plundra.

Není tedy divu, že na Denisině květinové zahradě, s níž jí pomáhá celá rodina, najdete vedle sebe zeleninu, keříky jahod a směsici desítek druhů a kultivarů barevných květin. „Letos tu byl i česnek či spousta dýní – to, co se mi nevešlo doma na zahradu,“ přiznává pěstitelka. Nicméně všechno si to u ní tak nějak roste v přirozené symbioze. Stejně jako na zahradu nemají zapovězený vstup děti. Naopak, ty vlastní a jejich kamarádi se sem dokonce chodí učit.

Zahradníkův květinářský rok běží 12 měsíců

Ani pugéty od Denisy nejsou tak úplně učesané a působí trochu punkově, stejně jako zahrada. A stejně tak z nich dýchá radost – je vidět, že květiny jsou zdravé květiny a silné, vypěstované na poctivém základu, ne na umělých hnojivech. Navíc nemusely putovaly za svou vázou tisíce kilometrů a řadu dní, maximálně tak ze Sadské do některého z květinářství na Královéhradecku nebo na trh na pražskou Hradčanskou. A pomalu přicházejí zákazníci i sami.

Když musíš, tak musíš

Denisa měla pro kytky slabost a s úsměvem s nadsázkou říká, že aby se postarala o zeleninu, vždycky k ní musela vysadit nějakou kytku, protože je to jediná jistota, že se postará i o pak choi nebo papriky. Dá se tedy vlastně říct, že právě díky květinám si její rodina užívá vlastní zeleniny vrchovatě. A budování květinové farmy je vlastně logickým vyústěním.

S obdobím sucha v létě Denise pomáhají mj. i hliněné nádoby olla.

22. června 2022

„Na jednu stranu jsem si to musela vůbec dovolit a sama před sebou obhájit, protože permakultura jako taková není tak úplně o kytkách. A došlo mi, že to vlastně není tak úplně pravda, protože i květiny jsou potřeba k životu. Každý člověk koupí aspoň jednu nebo dvě kytky za rok, někomu k narozeninám, k nějakému výročí, neobejdou se bez nich svatby ani pohřby. Je potřeba, aby byly k dispozici kytky, které nejsou těžce chemizované a necestují k nám pár tisíc kilometrů,“ vysvětluje Denisa své pohnutky.

Permakulturní pěstování pak znamená, že cíleně podporujete přirozené přírodní procesy a vytváříte dobré podmínky jak pro rostliny, tak pro lidi pracující na farmě i pro drobné živočichy a hmyz. „Abychom měli v zahradě zdravý ekosystém, používáme pouze přirozené přírodní způsoby hnojení a ochrany rostlin – hnojíme kompostem, vermikompostem a rostlinnými jíchami, na ochranu proti škůdcům používáme mechanické zábrany, většinou jemné sítě a sáčky na rostliny, a podporujeme i přirozené predátory škůdců, kteří pomáhají udržet v zahradě rovnováhu,“ doplňuje permakulturistka.

Vermikompost vám připraví žížaly, třeba i v zapuštěné bedně.

Loni její zahrada Radost začínala s cíleným pěstováním květin k řezu v podstatě na zelené louce, takže první sezonu brala jako zkušební. Letos už s květinami jezdila na trh a nasmlouvaných květinářství, místní si u ní zamlouvali svatební kytice a výzdobu či červnové pugéty pro paní učitelky.

Už se piplají sazenice na příští rok. I letniček

Ačkoli květinová sezona trvá od jara do prvních mrazíků, které poslední rozkvetlé stonky nemilosrdně sežehnou, i na konci září a během podzimu je na květinové farmě stále co dělat. Stejně jako si pěstitelka květinových radostí z Polabí nemůže dovolit zahálet ani v lednu či v únoru.

Pusťte se do letních výsevů a můžete mít čerstvou zeleninu až do zimy

„Napilno vlastně máme i před Vánocema, to je období chystání vánočních věnců. Co mě míjí, je Valentýn, protože to jsem schopná nabídnout jen sušené květiny – a ty si zamilovaní prostě logicky dávat nechtěj,“ říká s úsměvem Denisa. Jeden skleníček sice na své farmě má, ale není si jistá, jestli chce za každou cenu i vyhřívaný skleník nebo foliák. V únoru má totiž dávno plné ruce práce s předpěstováváním sazenic na hlavní sezonu.

Vlastně s ním Denisa už začala. „Realita je opravdu taková, že já už teď předpěstovávám sazenice na příští sezonu, a to dvouletky a otužilé letničky,“ vypočítává a vysvětluje, že i letničky se opravdu dají – alespoň v Polabí – sázet už na podzim, potřebují ovšem správnou péči. Například přikrýt, aby nezmrzly. Na oplátku krásně zakoření a na jaře vyběhnou dříve a silnější.

Hledíky, téměř zapomenutá květina našich babiček, kterou v květinářství jen tak...
Tohle jsou hledíky vysetí zhruba před dvěma týdny. Až se objeví první pravé...

Vlevo hledíky, které se právě teď vysévají. Vpravo hledíky vyseté před dvěma týdny do sadbovačů. Ty půjdou do záhonku teď na podzim, jakmile budou mít pár pravých lístků.

Co se třeba už teď předpěstovává? „Třeba hledíky, takové ty téměř plyšové kytičky s naducanými papulkami, odzdola postupně rozkvétající, jsou vlastně takové krátkověké trvalky, ale tady u nás to moc nedávají přes zimu. Ale když se na podzim dobře zapěstují a ty malé rostlinky se na zimu dobře přikryjí flísem (netkanou bílou textilií proti mrazu), tak potom na jaře prostě vystartují a narostou z nich krásné velké kytky. Podobně jako hlaváče, které jsou dnes k dispozici ve velkém množství různých odrůd, i plnokvěté. Takže to jsou květy našich babiček a současně moderna,“ nabízí dva příklady Denisa.

Semínka neuvěřitelné palety druhů i barev si přitom neváhá objednávat třeba z Anglie, takže občas uvíznou na celnici. Pěstovat květiny rozhodně není nuda.

A semínka nejsou zdaleka to jediné, co vás na podzim na květinové farmě zaměstná. „Vyndávají se jiřiny, sázejí se cibule jarních tulipánů či narcisek, do Vánoc v podstatě frčíme. Jen v lednu si chci dopřát zimní spánek a vyřídit věci, na které od února až do Vánoc prostě kvůli zahradě není čas, třeba papírování,“ uzavírá permakulturní pěstitelka úžasné palety květin.

Autoři:
  • Nejčtenější

Zahrada na chalupě po mamince se stala pro manžele soukromým kvetoucím rájem

5. června 2024

Soutěž Manžel paní Evy zdědil ve východních Čechách stavení po své mamince a ještě za jejího života se o...

Džungloidní zahrada přinese úrodu v biokvalitě pro příštích sedm generací

3. června 2024

Soutěž Její více než hektarová zahrada leží vysoko nad vesnicí, v kopci, přesto o ni s láskou zvládne...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Koupací jezírko stojí hodně úsilí. A nejméně půl milionu, říká odborník

31. května 2024

Premium Kdo by netoužil po jezírku či bazénu na koupání, kde z vody není cítit chlór, přesto je čistá....

Pršelo, což je pro houby ráj. Pochlubte se úlovky z lesa

31. května 2024

Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích a následném teplém počasí. A...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tito nejroztomilejší mazlíčci vyhráli granule, deku i lahodné kapsičky

1. května 2024  1:05,  aktualizováno  31.5 13:22

Hlasování v květnové anketě o nejroztomilejší mazlíčky skončilo a my vám můžeme představit vítěze....

Víkend otevřených zahrad už si žije vlastním životem, radují se organizátoři

6. června 2024

Již v sobotu se po celé České republice symbolicky otevřou návštěvníkům více než dvě stovky zahrad,...

Magie chutí. Dvacet let ochutnával čokolády, dnes vyrábí vlastní a páruje k alkoholu

5. června 2024

Premium Kakaový bob je perfektním nositelem chuti. Zatímco většina čokoládoven přidává k čokoládě ořechy,...

Zahrada na chalupě po mamince se stala pro manžele soukromým kvetoucím rájem

5. června 2024

Soutěž Manžel paní Evy zdědil ve východních Čechách stavení po své mamince a ještě za jejího života se o...

Toužili po domku se zahrádkou, budovat zahradu se teď učí krok za krokem

4. června 2024

Soutěž Když v roce 2015 objevili zahradu v Plzni uprostřed staré bytové zástavby, začal se postupně stávat...

Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!
Díky této chůvičce už nikdy s miminkem neprobdíte noc!

Rodiče budou jistě souhlasit, že vybrat tu správnou dětskou chůvičku je občas dost fuška. Abychom vám pomohli s rozhodnutím, naše dvě redaktorky...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Hejt není názor, říká Arichteva. Žena herce Blažka jí doporučila plastiku prsou

Herečka Veronika Arichteva (38) se stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50). Jolana Blažková (44) se...

Hana Vagnerová: Nikdo v USA neříkal, že bych měla být vdaná a mít děti

Herečka Hana Vagnerová (41) žila střídavě v Česku a USA. Aktuálně má za sebou natáčení amerického filmu s hvězdou...

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava kávy trvá příliš...