Máte kousek lesa? Sledujte desatero, jak bojovat proti kůrovci

  • 5
V České republice je více než 300 tisíc drobných vlastníků, kteří obhospodařují téměř třetinu lesů. Často jim však chybí informace, jak v kalamitní situaci co nejefektivněji postupovat nebo kde hledat pomoc. Tomu se snaží pomáhat web Nekrmbrouka.cz, kde najdou spoustu důležitých informací.

Za webem Nekrmbrouka.cz stojí vydavatelství a nakladatelství Lesnické práce a Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Velcí majitelé lesů většinou vědí přesně, jak mají postupovat, u drobných vlastníků to již není takovou samozřejmostí. Přitom dubnový termín, kdy se začít starat o stav svého lesa, je příslovečným stavem za pět minut dvanáct.

Často jsou majiteli, ale bydlí někde na opačném konci republiky, takže ani nemohou osobně kontrolovat, zda se v jejich rajonu kůrovec vyskytuje. Přitom z drobného lesa se může kůrovec rozšířit i do dalších ploch. O to důležitější je zachycovat každý výskyt už v prvopočátku.

Nezkušení majitelé lesa se na webu mohou seznámit i se základy legislativy, která se týká boje proti kůrovci. Navíc se v poslední době začínají objevovat i inzeráty, že vlastníci se svého kousku lesa zkoušejí zbavit. Zdarma nebo hluboce pod cenou. 

Proto v sekci Cena lesa najdete reálnou hodnotu, za kterou se můžete svého lesa zbavit, aniž byste přišli na buben. Pro české prostředí jsou významné tři druhy cen, přičemž každý s kůrovcem pracuje jinak. Úřední cena, úřední zjednodušená a cena obvyklá (tržní). 

Podle informací na webu nelze v současné době kvalifikovaně určit cenu lesa ani pomocí soudního odhadu. Spíš se tu doporučuje za les bojovat, protože čím více lidí prodá les kvůli kůrovci pod cenou, tím se obecně ceny budou snižovat.

1. Nepodceňuje situaci

V letech 2015-2018 kůrovec zničil prosty se zastoupením smrku na třetině území...

V letech 2015–2018 zničilo sucho a kůrovec lesy na třetině území ČR. Ostatní lesy jsou ohroženy. V roce 2019 se bude kalamita dále šířit a ohrožovat lesy všech vlastníků. 

V ohrožení kůrovcem jsou téměř všechny smrkové porosty. Podcenění situace může pro vlastníka lesa znamenat ztrátu hodnoty majetku či udělení pokut ve výši až milion korun. 

2. Zkontroluj les

Les je nezbytné pravidelně kontrolovat. Každý vlastník lesa musí mít přehled o tom, jaká je situace v jeho porostech, a je plně zodpovědný za ochranu lesa před škůdci.

Les je nezbytné pravidelně kontrolovat. Vlastník je plně zodpovědný za ochranu lesa před škůdci.

Nepodceňujte situaci a zkontrolujte les. V případě, že není možné například z důvodu vzdálenosti majetek kontrolovat a spravovat, je možné uzavřít smlouvu například se správci/vlastníky lesů v okolí nebo lesnickými firmami. 

3. Najdi brouka

Napadený strom přitom není těžké poznat. Na patě stromu či za šupinkami kůry se vyskytují drobné rezavé pilinky (tzv. drtinky). Zasažený strom má často rezavějící jehličí, které opadává, stejně jako části kůry.

Napadený strom přitom není těžké poznat. Na patě stromu či za šupinkami kůry se vyskytují drobné rezavé pilinky (takzvané drtinky).

Zasažený strom má často rezavějící jehličí, které opadává, stejně jako části kůry. Je tedy třeba odloupnut kůru a přesvědčit se, zda je pod ní kůrovec.

V nejbližším okolí napadených stromů je pravděpodobné napadení dalších stromů, které nemusí být patrné. Vždy je lepší vytěžit a sanovat i stromy sousedící s evidentně napadenými stromy. Jestliže si nejste jisti, kůrovcová infolinka poradí.

4. Poraď se s odborníkem

Odborný dohled nad lesem je zákonnou povinností každého vlastníka. Informace o odborných lesních hospodářích poskytnou obce s rozšířenou působností nebo Česká komora odborných lesních hospodářů (www.ckolh.cz).

Jestliže zjistíte, že se v lese vyskytuje (byť jen v malé míře) kůrovec a nejste si jistý potřebnými kroky v ochraně lesa, kontaktujte odborného lesního hospodáře. 

Odborný dohled nad lesem je zákonnou povinností každého vlastníka. Informace o lokálních odborných lesních hospodářích poskytnou obce s rozšířenou působností nebo Česká komora odborných lesních hospodářů

5. Neotálej s těžbou

Buď vlastními silami, nebo ve spolupráci s lesním hospodářem označ napadené stromy a co nejrychleji zajisti jejich vytěžení. Zimní období je ideální, protože kůrovec není aktivní, nenapadá další stromy.

Buď vlastními silami, nebo ve spolupráci s lesním hospodářem označte napadené stromy a co nejrychleji zajistěte jejich vytěžení. Zimní období je ideální, protože kůrovec není aktivní, nenapadá další stromy. 

Na jaře kůrovec vyletí ze svých zimovišť pod kůrou a začne se množit. Pak už je pozdě a brouk se šíří lavinovitě dále. Není tedy vůbec na co čekat.

6. Asanuj kůrovcové dříví

Používají se různé metody – ruční či strojové odkornění nebo chemická asanace, kterou provádí odborné firmy. Není tedy možné stromy jen porazit a nechat (jako kulatinu) v lese či jeho blízkosti.

Napadené stromy nestačí jen vytěžit. Pokud nebude vytěžené dřevo do 1. března zpracováno (například na pile), je nutné jej v průběhu března asanovat, aby se zabránilo dalšímu šíření kůrovce. 

Používají se různé metody – ruční či strojové odkornění nebo chemická asanace, kterou provádí odborné firmy. Není tedy možné stromy jen porazit a nechat (jako kulatinu) v lese či jeho blízkosti. 

7. Ukliď v lese

Z lesa je třeba v průběhu zimy odstranit kromě kůrovcem napadených stromů veškeré smrkové polomy a vývraty a ty následně asanovat.

Odstraňte polomy a vývraty. Z lesa je třeba v průběhu zimy odstranit kromě kůrovcem napadených stromů veškeré smrkové polomy, vývraty či zlomy a ty následně asanovat. 

V případě, že nezvládnete vytěžit veškeré kůrovcem napadené stromy, je možné odložit těžbu stromů, na nichž již není kůra. Ty nejsou z hlediska šíření kůrovce rizikem. 

8. Plánuj a spoj síly

V řadě zemí je málo potřebné techniky i pracovních sil na těžbu a asanaci dříví. Není proto možné nechávat těžbu na poslední chvíli před jarním rojením (většinou duben).

Kůrovcová kalamita nepostihla jen Českou republiku, ale značnou část střední Evropy. V řadě zemí je tudíž málo potřebné techniky i pracovních sil na těžbu a asanaci dříví. 

Není proto možné nechávat těžbu na poslední chvíli před jarním rojením (většinou duben). Efektivní je naplánovat vše s odborným lesním hospodářem a pokusit se spojit síly při řešení situace s vlastníky okolních lesů. Pokud jen jediný vlastník lesy nevyčistí, zmaří úsilí všech v širokém okolí. 

9. Neboj se zeptat

Lesy jsou vedle škůdců extrémně oslabeny suchem a vyžadují daleko více pozornosti a aktivního přístupu. Prvotním zdrojem informací a rad je odborný lesní hospodář.

Současná situace s kůrovcem je skutečně mimořádně kritická. Lesy jsou vedle škůdců extrémně oslabeny suchem a vyžadují daleko více pozornosti a aktivního přístupu. Prvotním zdrojem informací a rad je odborný lesní hospodář.

Dalším místem poradenství jsou obce s rozšířenou působností a orgány státní správy lesů. Základní informace poskytne také operátor kůrovcové linky.

Není problém na kterémkoliv výše uvedeném místě požádat o radu, problém je situaci podceňovat a neřešit. 

10. Vytrvej a prostuduj toto desatero

Boj s kůrovcem je běh na dlouhou trať. Nestačí „jen" vytěžit dřevo v zimě, les potřebuje kontrolu a péči celý rok.

Nestačí „jen“ vytěžit dřevo v zimě, les potřebuje kontrolu a péči celý rok. Důležité je situaci řešit a nerezignovat, nenechat se odradit tím, že se to zdá složité a v některých lokalitách nezvladatelné. 

Pokud situaci podceníme, zničíme životní prostředí sobě i dalším generacím. Nyní máme ještě možnost katastrofě zabránit.

Na webu Nekrmbrouka.cz najdete aktuální informace související s kůrovcovou kalamitou a efektivní ochranou lesa v daném ročním období. Pokud znáte někoho ve svém okolí, kdo také vlastní les, pošlete mu odkaz na tento web. Je třeba nekrmit společně.