Skladujete zeleninu? Hlídejte ji a průběžně napravujte chyby

  • 4
Uskladnit úrodu je jedna věc, druhá věc je hlídat, aby se ovoce a zeleniny nezkazily. Všechno, co jste naskladnili, je třeba pravidelně kontrolovat. Právě teď je i nejvyšší čas napravit případné chyby.
(Ilustrační foto)

Zkontrolujte, zda brambory nenaklíčily

Brambory bychom měli skladovat v temném, suchém prostoru s teplotou kolem 2–4 °C. Lednice se nehodí, je v ní až moc velká vlhkost a brambory ztrácejí chuť. Chce to sklep nebo spižírnu, a navíc dobře větranou, Pokud tam nebude proudit vzduch, objeví se plíseň.

Chlad a tma jsou zase potřeba, aby brambory nevyklíčily. I tak to pravidelně kontrolujte: pokud se objevily menší klíčky, můžete je okrájet a brambory spotřebovat. Ty větší už jsou problém, obsahují sice malé, ale přesto nepříliš zdravé množství toxického solaninu. Pokud některé brambory vyklíčily, ostatní přesuňte na chladnější místo, abyste předešli další škodě.

Mrkev, celer, petržel, pastiňák – česká kořenová zelenina je stálicí...

Kořenové zelenině zajistěte vlhko

Mrkev, celer nebo třeba petržel se mají nejlépe v bedničce vysypané pískem, uskladněné v teplotě těsně nad 0 °C a na dostatečně vlhkém místě. Ideální vlhkost je kolem 90 %, ale i tak pravidelně kontrolujte, zda písek nevyschnul. Případně ho provlhčete.

Podívejte se také, zda zelenina nezplesnivěla nebo nenahnila. Ideální je skladovat jednotlivé kusy oddělené od sebe, aby se „nenakazily“. Pak můžete průběžně vyhazovat jen ty vadné. Mrkev by navíc neměla sousedit s jablky, dejte je od sebe co nejdál. Jablka totiž při uskladnění vylučují etylen, kvůli kterému mrkev hořkne.

(Ilustrační foto)

Česneku a cibuli dopřejte čerstvý vzduch

Pokud už je skladujete, nejspíš víte, že nejsou nijak náročné. Po vysušení se jim vede dobře v copech i v bedýnkách, navíc dobře snášejí různě vysoké teploty. I v tomto případě je každopádně důležitý dostatek čerstvého vzduchu – místo, kde je skladujete, často provětrávejte. U cibule kontrolujte, že nemá poškozenou slupku, pak by teprve začala hnít.

Zaschlá stopka je znakem zralosti dýně a zároveň umožní delší skladování.

U dýní hlídejte, že je slupka v pořádku

Dýně nejsou na skladování příliš náročné, ale potřebují sucho, dostatek vzduchu a teplotu kolem patnácti stupňů. Pokud jste je na podzim nespotřebovali a máte je uskladněné, občas se na ně zajděte podívat, zda se nekazí. Důležité je, aby nebyly poškozené, pak to jde raz dva. Dýni s narušenou slupkou raději rychle spotřebujte.

(Ilustrační foto)

Jablkům a hruškám dejte vláhu a vlastní prostor

Žádají si teplotu kolem 3–6 °C. Nejčastější chyby? Skladování na špatně odvětraném místě nebo ve více vrstvách. V obou případech se k nim nedostane vzduch. Rychleji se kazí i v blízkosti jiných druhů ovoce nebo zeleniny. Navíc etylen, který vylučují, může ovlivnit chuť ostatních druhů. Pokud jste to ještě neudělali, rozhodně je od zbytku oddělte.

Zdá se vám, že se hrušky nebo jablka scvrkly a povadly? Znamená to, že nemají dostatek vláhy – vlhkost ve sklepě by se měla pohybovat mezi osmdesáti a devadesáti procenty. Pokud je tam sucho, postavte na zem nádobu s vodou, kterou budete pravidelně vyměňovat, nebo bedýnku s mechem. I ten je potom potřeba často vlhčit.