Analýzy vytažených klíšťat ukazují, odkud jsou nejčastěji ta nakažená

  18:30
Laboratoř Protean pro čtenáře Hobby.cz zpracovala unikátní statistiku. Z názorného grafu je jasné, kolik procent přisátých a vyšetřených klíšťat bylo v jednotlivých krajích nakaženo lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou nebo ehrlichiózou. Například obyvatele Plzeňského a Královéhradeckého kraje určitě nepotěší, že v jejich kraji přenáší zhruba každé páté klíště boreliózu.
Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude.

Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude. | foto: Profimedia.cz

S teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem. I proto je dobré vědět o možnosti nechat vytažené klíště vyšetřit na nejčastěji přenášené nemoci, tedy boreliózu, encefalitidu, ehrlichiózu a babesiózu. Podrobnější informace, včetně stručné charakteristiky přenášených nemocí, najdete v článku Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.

Co prozradila vytažená klíšťata

Při vlhkém a teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Přesně takový je bohužel začátek letošních prázdnin.Za analýzu si samozřejmě zaplatíte, ale alespoň se dozvíte, na čem jste. A to nejpozději do 6 dnů. Pokud klíště obsahovalo například borélie, je pravděpodobnost 1:2, že boreliózou skutečně onemocníte. Ve spolupráci se svým lékařem se tedy podle toho můžete v předstihu zařídit.

Statistika výsledků analýz vytažených klíšťat, která lidé z celé republiky zaslali do českobudějovické laboratoře v období od roku 2006 do června 2009, je naprosto unikátní. Už proto, že se jedná o klíšťata z nejrůznějších lokalit i v případě jednotlivých krajů.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

"Je jedinečná v naprosté náhodnosti místa získání, tedy přisátí klíštěte. Při tradičních sběrech jde o soubor klíšťat jen z několika lokalit," říká k tomu Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D., vedoucí laboratoře firmy Protean. "Rozhodně se ovšem nespoléhejte na to, že v oblasti s nízkým výskytem infikovaných klíšťat nemůžete potkat klíště infekční," varuje.

Babesiózu vyšetřují až od letošního roku, takže ji ještě nelze statisticky zpracovat. "Už se ale vyskytlo 6 pozitivních klíšťat, což je dost překvapivé a důležité z hlediska diagnostiky onemocnění. Na babesiózu se po napadení klíštětem ani při potížích vyšetření běžně neprovádí. Tyto výsledky by mohly vést k zaměření lékařů i na toto vyšetření, pokud u pacienta přetrvávají obtíže a protilátky na borélie jsou negativní," doplňuje doktorka Burýšková.

Nenechte se klíšťaty překvapit

Také Státní zdravotní ústav v Praze nabízí zájemcům vyšetření vytaženého klíštěte (106 Kč/kus). Jedná se ovšem pouze o orientační mikroskopické vyšetření, ke kterému klíště musíte přinést co nejdříve a nesmí být suché. "Klíště udržujte ve vlhku, například k němu do sáčku přidejte kousek trávy nebo navlhčené vaty," radí Mgr. Lucie Nejezchlebová z jeho laboratoře.

"U mikroskopické metody záleží na velikosti klíštěte a množství borélií v jeho těle, spolehlivější je tedy u dospělých jedinců. Prokázat přítomnost borélií například v tělíčku nymfy je téměř nemožné. I proto naše metoda není tak spolehlivá," upozorňuje Nejezchlebová.

Kdy jindy než o prázdninách mají děti možnost válet se v trávě. Raději ale používajte repelenty proti klíšťatům a průběžně děti prohlížejte. Důležitá je ovšem informace vyplývající právě z údajů Státního zdravotního ústavu, že prázdninové měsíce červenec a srpen jsou pro nakažení boréliemi nejrizikovějším obdobím. Je prokázané, že právě o prázdninách (v letech 1993 až 2007) kulminoval výskyt onemocnění lymskou boreliózou. A z věkového rozložení případů onemocnění dokonce vyplývá, že nejvíce postiženy jsou právě dětské věkové skupiny, s nejvyšší nemocností u dětí 5- až 9letých.

Právě ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem je na webu vždy od března do listopadu k nahlédnutí aktuální víkendová předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Momentální riziko napadení klíštětem je vyjádřeno ve stupnici od jedné do pěti, u každého stupně najdete i rady, jak se v daném případě zařídit.

Další předpověďní mapu výskytu klíšťat, včetně pravděpodobnosti jejich nakažení lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, najdete zde. Určena je především pro vášnivé houbaře.


Praktické tipy na léto:

- Pamatujte při balení věcí na tábor či tuzemskou dovolenou na to, že s teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem.

- Děti na tábor či k babičce na venkov vybavte repelentem a poučte je, že si mají každý den nastříkat boty a kalhoty.

- Jsou rodiče, kteří už dětem na prázdniny automaticky přibalují i jodovou tužku na dezinfekci a kartu na odstranění klíštěte. Ta se dodává v uzavíratelném sáčku, do něhož může dítě například během táborového pobytu ukládat všechna vyndaná klíšťata a po návratu z tábora domů odeslat na vyšetření všechna klíšťata najednou - za cenu jedné analýzy. Nemíchejte ale dohromady klíšťata vytažená z různých lidí, taková analýza by vám logicky byla k ničemu. Ke kartě je dodávána zároveň i objednávka, takže lze klíšťata s vyplněnou objednávkou okamžitě odeslat do českobudějovické laboratoře.

- Prohlídky, způsob odstranění (dezinfekce místa vpichu, vyviklání klíštěte a dezinfekce ranky) i případnou úschovu klíšťat si raději dopředu domluvte s vedoucím, děti si na to při táborových aktivitách ani nemusí vzpomenout. V současné době jsou vedoucí dokonce povinni učinit o každém výskytu klíštěte u dětí záznam o místě přisátí klíštěte a termínu odstranění - alespoň tuto informaci byste tedy měli dostat v každém případě.

- Při každém návratu z přírody se naučte otřepat či omést oděv, ideálně ještě před vstupem domů, aby se omezil přenos klíšťat do domu.

- Psa, kočku či jiného domácího mazlíčka, který se volně pohybuje po zahradě, ošetřujte antiparazitálními přípravky, nejlépe v kombinaci s repelentem. I přesto ho před návratem domů prohlížejte, případně vyčesejte a odstraňte tak ze srsti lezoucí klíšťata.

- U dlouhosrstých zvířat je to složitější. Klíštěte si nemusíte všimnout, ono se například na psovi nasaje, pak se pustí a zůstane v podobě namodralé kuličky ležet třeba na podlaze. "Vyskytují se případy, kdy malé děti takové klíště spolknou v domnění, že se jedná třeba o borůvku," varuje Burýšková.

- Pokud sobě nebo dítěti na těle najdete přisáté klíště a netroufáte si ho odstranit sami, ohlídejte si i ve zdravotnickém zařízení, jak přitom postupují. "Zrovna dnes nám volala vyděšená maminka, že sestřička odstraňovala miminku klíště tak, že ho namazala mastí a počkala, až se udusí. Přitom klíště, které se snažíte udusit, vyvrhne obsah svého tělíčka do rány i s případnou nákazou. Možná by nebylo marné pracovníky ve zdravotnictví trochu proškolit," konstatuje Miroslava Burýšková.

- Další všeobecně platné rady si přečtěte na Hobby.cz v článcích Nevěřte mýtům o klíšťatech, mohou vám zbytečně ublížit a Na klíšťata platí přirození nepřátelé, mravenci a slepice.

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

Voňavé jidáše na váš velikonoční stůl. Recept, kterému neodoláte

Jidáše jsou tradičním velikonočním pečivem v České republice, jejichž historie sahá až do středověku. Tvar těchto sladkých uzlů připomíná provaz, na kterém se podle biblické tradice oběsil Jidáš...

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

Nechcete utrácet za vejce? Obarvěte si na Velikonoce brambory, bude to hit

Díky nárůstu cen vajec hledají lidé levnější alternativy pro velikonoční tvoření. Barvení brambor není žádný vtip. Je to praktické, cenově dostupné a překvapivě stylové. Vyzkoušejte netradiční způsob...

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

20. dubna 2025

Myslela si, že je městský člověk. Dnes žije a hospodaří na statku u Řípu

„Na začátku jsme měli velmi naivní představy a první roky života na statku se nesly v duchu pokusů a omylů,“ říká Celestýna Freimann, která pro časopis Žena a život okomentovala pár fotografií ze...

20. dubna 2025

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

19. dubna 2025

Velikonoční kraslice jako z pohádky. Vyzkoušejte voskovky a batikování

Kraslice zdobené voskem patří k nejkrásnějším velikonočním ozdobám. Tato tradiční technika sice vyžaduje trochu cviku, ale výsledky stojí za to. Poradíme vám, jak na to krok za krokem.

19. dubna 2025

KVÍZ: Znáte zajímavosti a rekordy ze světa slepic? Otestujte se

Vajíčko je jedním z pilířů českého jídelníčku. Ale víte o tom, že tento šišatý slepičí poklad má i své rekordy a kuriozity?

vydáno 19. dubna 2025

Biolog: Úprava genů rostlin z nás mutanty neudělá. Bez šlechtění bychom se nenajedli

Premium

David Kopecký chtěl být učitelem biologie, ale bude z něj prezident Evropské asociace pro výzkum a šlechtění rostlin. Čím uživíme lidstvo? A jak budou vypadat rostliny budoucnosti? „Díky novým...

18. dubna 2025

Od začátečníků po proutkařské mistry: návody jak uplést pomlázku ze čtyř, osmi i dvanácti proutků

Velikonoční pomlázka má v různých končinách České republiky nespočet jmen. Někde se jí říká hodovačka, jinde mrskačka, nebo i šlehačka či korbáč. Vždy se ovšem jedná o spletený svazek proutků,...

18. dubna 2025

Jak vyčistit fasádu po zimě? Tipy a triky pro dokonalý vzhled

Zima se umí na fasádách domů pořádně podepsat. Může za to vítr, vlhko, sníh, sůl i zplodiny z ovzduší. A výsledek? Prašný, zašlý povrch, výkvěty solí, nebo dokonce mech a plísně. S nástupem jara...

18. dubna 2025

Moderní lovci pokladů. Keškaření vzniklo, když prezident USA nechal odstranit chybu

Premium

Dává to smysl výletům do přírody. Děti zažívají dobrodružství, dospělí mají potřebný pohyb. Česko uchvátila globální hra zvaná geocaching neboli kešky. Její vznik byl poměrně zdlouhavý, technologie...

17. dubna 2025

Neutrácejte zbytečně za barvy. Krásné odstíny na vajíčkách vykouzlíte i tím, co máte doma

Barvení vajíček přírodně není jen ekologické, ale i zábavné. Ať už hledáte techniky barvení vajíček, inspiraci na jednoduché barvení vajíček s dětmi nebo jen způsob, jak se před svátky kreativně...

17. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Chiloé je Irskem Jižní Ameriky a domovem vzácného darwinova psa

Nenápadně se přikrást zezadu a zabít kladivem. tak dříve vypadala vědecká práce. Vítejte ve světě jedné velmi zvláštní psovité šelmy.

17. dubna 2025

Zaneřáděná domácnost je následek, příčinou je trauma, říká dobrostěhovák

Premium

„Stěhování je rituál, úklid je očistný,“ říká stěhovák Martin Ondruš, který začal o loňských Vánocích pomáhat lidem – a stále ještě nepřestal. Těm, kterým se stav jejich domova vymknul z rukou,...

17. dubna 2025