Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Analýzy vytažených klíšťat ukazují, odkud jsou nejčastěji ta nakažená

Víme první   18:30
Laboratoř Protean pro čtenáře Hobby.cz zpracovala unikátní statistiku. Z názorného grafu je jasné, kolik procent přisátých a vyšetřených klíšťat bylo v jednotlivých krajích nakaženo lymskou boreliózou, klíšťovou encefalitidou nebo ehrlichiózou. Například obyvatele Plzeňského a Královéhradeckého kraje určitě nepotěší, že v jejich kraji přenáší zhruba každé páté klíště boreliózu.
Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude.

Nepodceňujte prevenci, zvláště u dětí. Klíšťata o prázdninách číhají téměř všude. | foto: Profimedia.cz

S teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem. I proto je dobré vědět o možnosti nechat vytažené klíště vyšetřit na nejčastěji přenášené nemoci, tedy boreliózu, encefalitidu, ehrlichiózu a babesiózu. Podrobnější informace, včetně stručné charakteristiky přenášených nemocí, najdete v článku Jak nejrychleji zjistíte, jestli je vytažené klíště nakažené a čím.

Co prozradila vytažená klíšťata

Při vlhkém a teplém počasí jsou klíšťata nejaktivnější. Přesně takový je bohužel začátek letošních prázdnin.Za analýzu si samozřejmě zaplatíte, ale alespoň se dozvíte, na čem jste. A to nejpozději do 6 dnů. Pokud klíště obsahovalo například borélie, je pravděpodobnost 1:2, že boreliózou skutečně onemocníte. Ve spolupráci se svým lékařem se tedy podle toho můžete v předstihu zařídit.

Statistika výsledků analýz vytažených klíšťat, která lidé z celé republiky zaslali do českobudějovické laboratoře v období od roku 2006 do června 2009, je naprosto unikátní. Už proto, že se jedná o klíšťata z nejrůznějších lokalit i v případě jednotlivých krajů.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

Graf výskytu klíšťat nakažených boreliózou, encefalitidou a ehrlichiózou v jednotlivých krajích podle výsledků více než dvou tisíc analýz provedených týmem doktorky Burýškové od roku 2006 do června 2009.

"Je jedinečná v naprosté náhodnosti místa získání, tedy přisátí klíštěte. Při tradičních sběrech jde o soubor klíšťat jen z několika lokalit," říká k tomu Ing. Miroslava Burýšková, Ph.D., vedoucí laboratoře firmy Protean. "Rozhodně se ovšem nespoléhejte na to, že v oblasti s nízkým výskytem infikovaných klíšťat nemůžete potkat klíště infekční," varuje.

Babesiózu vyšetřují až od letošního roku, takže ji ještě nelze statisticky zpracovat. "Už se ale vyskytlo 6 pozitivních klíšťat, což je dost překvapivé a důležité z hlediska diagnostiky onemocnění. Na babesiózu se po napadení klíštětem ani při potížích vyšetření běžně neprovádí. Tyto výsledky by mohly vést k zaměření lékařů i na toto vyšetření, pokud u pacienta přetrvávají obtíže a protilátky na borélie jsou negativní," doplňuje doktorka Burýšková.

Nenechte se klíšťaty překvapit

Také Státní zdravotní ústav v Praze nabízí zájemcům vyšetření vytaženého klíštěte (106 Kč/kus). Jedná se ovšem pouze o orientační mikroskopické vyšetření, ke kterému klíště musíte přinést co nejdříve a nesmí být suché. "Klíště udržujte ve vlhku, například k němu do sáčku přidejte kousek trávy nebo navlhčené vaty," radí Mgr. Lucie Nejezchlebová z jeho laboratoře.

"U mikroskopické metody záleží na velikosti klíštěte a množství borélií v jeho těle, spolehlivější je tedy u dospělých jedinců. Prokázat přítomnost borélií například v tělíčku nymfy je téměř nemožné. I proto naše metoda není tak spolehlivá," upozorňuje Nejezchlebová.

Kdy jindy než o prázdninách mají děti možnost válet se v trávě. Raději ale používajte repelenty proti klíšťatům a průběžně děti prohlížejte. Důležitá je ovšem informace vyplývající právě z údajů Státního zdravotního ústavu, že prázdninové měsíce červenec a srpen jsou pro nakažení boréliemi nejrizikovějším obdobím. Je prokázané, že právě o prázdninách (v letech 1993 až 2007) kulminoval výskyt onemocnění lymskou boreliózou. A z věkového rozložení případů onemocnění dokonce vyplývá, že nejvíce postiženy jsou právě dětské věkové skupiny, s nejvyšší nemocností u dětí 5- až 9letých.

Právě ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem je na webu vždy od března do listopadu k nahlédnutí aktuální víkendová předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky. Momentální riziko napadení klíštětem je vyjádřeno ve stupnici od jedné do pěti, u každého stupně najdete i rady, jak se v daném případě zařídit.

Další předpověďní mapu výskytu klíšťat, včetně pravděpodobnosti jejich nakažení lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou, najdete zde. Určena je především pro vášnivé houbaře.


Praktické tipy na léto:

- Pamatujte při balení věcí na tábor či tuzemskou dovolenou na to, že s teplým a vlhkým začátkem prázdnin se zvláště pro děti zvýšilo riziko setkání s nakaženým klíštětem.

- Děti na tábor či k babičce na venkov vybavte repelentem a poučte je, že si mají každý den nastříkat boty a kalhoty.

- Jsou rodiče, kteří už dětem na prázdniny automaticky přibalují i jodovou tužku na dezinfekci a kartu na odstranění klíštěte. Ta se dodává v uzavíratelném sáčku, do něhož může dítě například během táborového pobytu ukládat všechna vyndaná klíšťata a po návratu z tábora domů odeslat na vyšetření všechna klíšťata najednou - za cenu jedné analýzy. Nemíchejte ale dohromady klíšťata vytažená z různých lidí, taková analýza by vám logicky byla k ničemu. Ke kartě je dodávána zároveň i objednávka, takže lze klíšťata s vyplněnou objednávkou okamžitě odeslat do českobudějovické laboratoře.

- Prohlídky, způsob odstranění (dezinfekce místa vpichu, vyviklání klíštěte a dezinfekce ranky) i případnou úschovu klíšťat si raději dopředu domluvte s vedoucím, děti si na to při táborových aktivitách ani nemusí vzpomenout. V současné době jsou vedoucí dokonce povinni učinit o každém výskytu klíštěte u dětí záznam o místě přisátí klíštěte a termínu odstranění - alespoň tuto informaci byste tedy měli dostat v každém případě.

- Při každém návratu z přírody se naučte otřepat či omést oděv, ideálně ještě před vstupem domů, aby se omezil přenos klíšťat do domu.

- Psa, kočku či jiného domácího mazlíčka, který se volně pohybuje po zahradě, ošetřujte antiparazitálními přípravky, nejlépe v kombinaci s repelentem. I přesto ho před návratem domů prohlížejte, případně vyčesejte a odstraňte tak ze srsti lezoucí klíšťata.

- U dlouhosrstých zvířat je to složitější. Klíštěte si nemusíte všimnout, ono se například na psovi nasaje, pak se pustí a zůstane v podobě namodralé kuličky ležet třeba na podlaze. "Vyskytují se případy, kdy malé děti takové klíště spolknou v domnění, že se jedná třeba o borůvku," varuje Burýšková.

- Pokud sobě nebo dítěti na těle najdete přisáté klíště a netroufáte si ho odstranit sami, ohlídejte si i ve zdravotnickém zařízení, jak přitom postupují. "Zrovna dnes nám volala vyděšená maminka, že sestřička odstraňovala miminku klíště tak, že ho namazala mastí a počkala, až se udusí. Přitom klíště, které se snažíte udusit, vyvrhne obsah svého tělíčka do rány i s případnou nákazou. Možná by nebylo marné pracovníky ve zdravotnictví trochu proškolit," konstatuje Miroslava Burýšková.

- Další všeobecně platné rady si přečtěte na Hobby.cz v článcích Nevěřte mýtům o klíšťatech, mohou vám zbytečně ublížit a Na klíšťata platí přirození nepřátelé, mravenci a slepice.

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....