Jeseter je pravěké monstrum. Dnes ho najdete hlavně na soukromých revírech

Zmíníte-li se někomu o jeseterovi, většina lidí si vzpomene na Rusko a kaviár. V minulých časech, dokud bylo ještě jeseterů mnoho, byl kaviárový chlebíček výživný a dostatečně levný, aby uživil i ty nejchudší zemědělce po celodenní dřině na poli.
Jeseteři jsou velmi aktivní i v teplé vodě.

Jeseteři jsou velmi aktivní i v teplé vodě. | foto: archiv časopisu Kajman

Koncem 19. století jikry (v Rusku známé jako ikra) zachutnaly členům císařského ruského dvora a prohlásili je za národní lahůdku. Na začátku 19. století se pak tyto malé jikry staly ozdobou koktejlových společností po celém světě. To také spolu s regulacemi řek zásadně ovlivnilo velikosti populace některých druhů jeseterů.

Nejstarší zástupci jeseterů se objevili již v období svrchní křídy asi před 80 miliony let.

Jeseter je fascinující rybou, jejíž vzhled ani životní prostředí se do 20. století prakticky nezměnily. Celkem existuje 26 druhů jeseterů a většina z nich dorůstá do obrovských rozměrů a může žít i 50 let a déle. 

V dnešní době se však v evropských řekách vyskytuje jen zřídka. Je po právu považován za jednu z největších ryb, na kterou je možné v našich vodách narazit.

Ryba soukromých vod

Dnešní omezené stavy jeseterů jsou jedním z největších problémů pro ochránce přírody zabývající se ichtyofaunou v Evropě. Druh, který byl kdysi ve větších řekách široce rozšířen, je vážně ohrožen. 

V mnoha oblastech byl důležitým zdrojem potravy a bohatství. Znečišťování a přehrazování řek v kombinaci s přílišným lovem tuto obrovskou rybu téměř vyhubily. Ještě v 19. století byl zaznamenán výskyt jesetera velkého v pražské Vltavě a největší jeseterovité ryby, vyzy velké, v řece Moravě.

Znaky

Není náhodou, že největší rybou, která kdy v českých zemích byla ulovena, se stal tři metry dlouhý a metr široký jeseter velký, kterého v roce 1577 vytáhli z Labe litoměřičtí rybáři. Dnes se však již v našich svazových vodách vyskytují jen opravdu výjimečně. Nezbývá tedy, než se vypravit na nějakou soukromou vodu, kde se dnes tyto krásné archaické ryby běžně vyskytují.

Jesetera poznáte podle dlouhého štíhlého těla a kostnaté členité hlavy s řadou vousků. Malá, měkká a bezzubá tlama jesetera je umístěna ve spodní části hlavy a může se vysunout jako trubička, kterou jeseter používá k nasávání potravy ze dna. 

Ocas je podobný žraločímu a páteř probíhá vzhůru do horní poloviny ploutve. K nejznámějším druhům, se kterými se u nás na soukromých vodách můžeme setkat, patří jeseter sibiřský, jeseter ruský, jeseter hvězdnatý, jeseter bílý, jeseter malý či vyza velká.

Místo a doba lovu

Když se vypravíte na nějakou vodu cíleně na jesetery, vždy se snažte vybírat ta nejhlubší místa, nejlépe přímo na hrázi, kde břeh spadá strmě do hloubky. V takovém případě nelovíte dál než 15 až 20 metrů od břehu. 

Šanci na ulovení této ryby máte v podstatě celý rok od jara do podzimu, konec konců se nám tato možnost naskýtá i při lovu na dírkách, který se často na soukromých revírech provozuje. Jako nejúspěšnější pro lov jeseterů se osvědčilo podmračené počasí s mírným větrem, ale mnoho jeseterů nachytáte i během letních jasných a horkých dnů.

Náčiní a nástrahy

Co se týče náčiní, nijak se neliší od toho, které se běžně používá pro lov kaprů. I když je pravdou, že například vyza kolem 50 kg vám vaši kaprařskou sestavu pořádně prověří, dejte pozor na její pevnost a bezchybnost. 

Pro lov jeseterů ještě větších váhových kategorií (dnes již v Evropě najdeme vody, kde můžeme ulovit jesetery až ke 100 kilogramům) lze samozřejmě použít i sumcového vybavení.

Přirozenou potravou jesetera jsou vodní korýši, hmyz i drobné rybky. Snadno se však přeorientuje na jinou potravu. V umělých chovech jsou jeseteři krmeni speciálními granulemi. 

Při hledání potravy se pohybují v hejnech u dna, kde jim také musíte nabídnout nástrahu. Při lovu jeseterů se doporučuje vždy místo před samotným lovem masivněji provnadit. 

Dávka krmení musí být dostatečná, aby zaujala a zastavila proplouvající hejno velkých ryb. Ideální je k tomuto účelu používat směs pelet a boilie. Na první zákrm se nebojte použít klidně 10 kilogramů tohoto mixu. 

Tyto dobroty rozprostřete na plochu přibližně tří čtverečních metrů. Mezi nejoblíbenější jeseteří nástrahy patří jednoznačně boilie vyrobené z ostře vonící směsi mořských produktů. Ta přitahuje jesetery skutečně jako magnet.

Za ideální průměr boilie pro lov jeseterů je přibližně 20 mm, takové je větší jeseter schopen zvednout a zároveň eliminujete záběry menších ryb. Samozřejmě můžete nastražit i pelety, kousek ryby či krevetu. Za zmínku určitě stojí to, že někteří rybáři loví jesetery cíleně na sýr romadur.

Jeseter je velmi zdatný soupeř a bojovník. Zdolávání navíc často doprovází výskoky nad hladinu, kde se vám tato nádherná ryba ukáže v plné kráse. Její lov je pro mnohé téměř návykový, proto je dost dobře možné, že jakmile ho jednou vyzkoušíte, budete se k němu často znovu vracet.

Devatenáctiletý Kanaďan chytil obřího osmdesátiletého jesetera:

5. září 2016

Témata: Rybaření, Rusko, Labe, Vltava

Nejčtenější

Po celém Česku se otevřou stovky nádherných zahrad, ochutnejte v galerii

Nadcházející sobotu a neděli proběhne již XV. ročník Víkendu otevřených zahrad po vzoru britského Open Garden &Squares Weekend, které vzniklo v roce 1998. Je to opravdová radost a oslava života. Lidé...

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Lesní zahradu, připomínající prázdniny u babičky, vybudovali přímo v Praze

Soutěž

Zahradu u svého rodinného domu v širším centru hlavního města začali budovat na zhruba 1 600 čtverečních metrů velkém, a tehdy velmi zanedbaném a nálety zarostlém svažitém pozemku. Jeho největší...

Zažít roháče na dlani, prohlédnout si krtonožku i kudlanku a žasnout

Jen kousek od Vyšehradu či Karlova náměstí, v Botanické zahradě Na Slupi, si dali až do 15. června sraz bezobratlí nejen z Česka, ale i z okolní Evropy či zajímavé druhy z Afriky. Je jich zhruba přes...

Kostival pomáhá při bolesti kloubů a svalů. Vyzkoušejte ho i vy

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je léčivá rostlina s fialovými zvonkovitými květy. Často ji najdeme růst podél vodních toků a na vlhkých loukách. Je pokladem lidového léčitelství a moderní...

13. června 2025

Položte travní koberec a udělejte si za pár hodin na zahradě zelený ráj

Pokládka travního koberce je efektivní způsob, jak rychle získat krásný a zelený trávník. Klíčem k úspěchu je důkladná příprava terénu a dodržení správného postupu.

13. června 2025

Kočičí nahotinky mají sraz v Brně. Na počest té, co své paní zachránila život

Mezinárodní výstava koček, na niž se mohou o nadcházejícím víkendu těšit brněnské Vinohrady, se každoročně sjíždějí vystavovatelé téměř z celé Evropy. Letos navíc nabídne návštěvníkům speciální nahou...

13. června 2025

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

12. června 2025  10:43

Záhony v horku trpí, ale jde jim pomoct. Stačí správně mulčovat

Mulčování je důležitou součástí péče o vaši zahradu. Potlačuje plevel, šetří vodu a zvyšuje kvalitu půdy. Navíc dodává záhonům upravený vzhled. Přestože se o mulčování nejvíce mluví na jaře, letní...

12. června 2025

Začíná houbařská sezona. Tato místa teď hlásí největší úlovky

Houbařská sezona začíná a s ní také nekonečné otázky. Rostou? A kde? Kam vyrazit, abychom se nevrátili s prázdným košíkem?

12. června 2025

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

12. června 2025

Kolik vody potřebuje pes v létě? Průvodce pro odpovědné pejskaře

V letním a teplém počasí by měl každý pejskař dohlédnout, aby jeho pes důsledně dodržoval pitný režim. Stejně jako lidé i psí organismus potřebuje pravidelný přísun tekutin. Věděli jste, že ve velmi...

12. června 2025

Jitrocel pomáhá při kašli, trávení i hojení ran. Znaly ho už naše babičky

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) je vytrvalá bylina s neuvěřitelně bohatou historií v tradičním i moderním léčitelství. Už naše babičky dobře věděly, proč si ho suší na zimu. Jaké léčivé...

11. června 2025

Čím přírodnější skalka, tím více života. Kámen rozhoduje, čím ji osadit

Skalky patří k oblíbeným prvkům českých zahrad, koberce rozkvetlých malebných kvítků proplétající se mezi kameny v nás zřejmě vyvolávají romantické představy. Ovšem ne každá se úplně povede a působí...

11. června 2025

Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?
Rychlé přebalování, spolehlivá ochrana. Udrží nové Pampers Pants krok i s aktivním neposedou?

Kalhotkové plenky Pampers Active Baby Pants slibují trojnásobnou ochranu a pohodlí při každém pohybu, ať už se vaše dítko právě učí přetáčet, nebo...

Proč jablko pochází z růže. Neuvěřitelná historie jednoho příbuzenství

Premium

Růže je královnou květin. Před více než dvěma a půl tisíci let ji takto pojmenovala řecká básnířka Sapfó. Zapomněla ovšem dodat, že její okvětní lístky, poupata, listy i šípky je možné jíst.

11. června 2025

Lesní zahradu, připomínající prázdniny u babičky, vybudovali přímo v Praze

Soutěž

Zahradu u svého rodinného domu v širším centru hlavního města začali budovat na zhruba 1 600 čtverečních metrů velkém, a tehdy velmi zanedbaném a nálety zarostlém svažitém pozemku. Jeho největší...

10. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.