Sexuální život ve vysokém věku není v říši zvířat, zdá se, žádnou výjimkou.

Sexuální život ve vysokém věku není v říši zvířat, zdá se, žádnou výjimkou. | foto: Shutterstock

Nesmrtelné libido. Vášniví staříci a postarší matky jsou i mezi zvířaty

  • 1
Proti milostnému apetitu některých zvířecích seniorů se jeví i proslulý lidský milovník Casanova jako břídil. U zvířat nejde jen o samce, i samice mohou vyvádět mláďata neuvěřitelně pozdě, zaznamenal magazín Víkend DNES.

Wisdom alias Moudrost je samice albatrosa laysanského, která běhá po světě od roku 1951, tedy 71 let. Je považována za nejstaršího volně žijícího ptáka. A zároveň je to stále aktivní ptačí máma.

Na tichomořském atolu Midway loni na jaře vychovávala své nejméně čtyřicáté mládě. Což je unikát. Vzhledem k představě ornitologů o maximálním možném věku těchto ptáků někde kolem čtyřicítky.

Albatrosici Moudrost ornitologové okroužkovali v roce 1956 jako pětiletou, kroužkem s číslem Z333. A od té doby se nestačí divit, jak dlouhý život mohou tito mořští ptáci vést, a jak dlouho dokážou být plodní.

Navíc si musela zasloužilá albatrosí matka rekordmanka hledat stále nové a nové partnery, což je proti albatrosí přirozenosti.

Tito mořští ptáci obvykle vytvářejí monogamní vztahy, ona však musela za život vystřídat víc partnerů, jelikož všechny přežila. Aktuálně je od roku 2010 věrná samci, kterého ornitologové pojmenovali Akeakamai. Přežije nakonec i jeho?

Mláďata ve 110 letech

Najdou se však ještě o dost starší zvířecí rodičové. A výchovy mláďat se ani trochu nebojí. Rovnou „Klapzubovu jedenáctku“ potomků si pořídil prarodičovský páreček hatérie novozélandské chovaný v zajetí.

Pravěký plaz podobný vzdáleně leguánovi či agamě se ve svých 110 letech spářil s 80letou samicí. Výsledkem románku bylo 11 zdravých mláďat. Hatérie se přitom mohou dožíti víc než 200 let.

Sexuální život ve vysokém věku není v říši zvířat, zdá se, žádnou výjimkou. Neutuchajícím libidem se může chlubit i 190letý samec želvy obrovské Jonathan z vládního sídla ostrova Svatá Helena v jižním Atlantiku. Ačkoli je želvák slepý a dávno ztratil čich, stále čile vyhledává dámskou společnost. 

„Pravidelně slýchám, jak na trávníku dovádí s želví samicí Emmou. To musím dávat pozor, protože se může stát, že se želvy v akci svalí na záda a nedokážou se převrátit zpět,“ popisuje Jonathanův ošetřovatel.

Jonathan (vlevo), nejstarší želvák světa

A hned přidává šťavnatou historku: „Před lety se Jonathan během odpoledního podávání občerstvení nastěhoval pod rozestavěné stolky v zahradě a místo čaje o páté si dopřál něco divočejšího. Bylo vidět, jak se stoly hýbou i s naservírovaným pitím.“

Hvězda Svaté Heleny

Je to obdivuhodný milovnický apetit s ohledem na okolnosti. Jen považte. Když se Jonathan narodil, svět ještě neznal telefon, fotografii ani žárovku. A o chlup se minul s Napoleonem, jenž právě na Svaté Heleně skončil ve vyhnanství a 5. května 1821 tam zemřel. Jak je možné dožít se v takové formě a s takovým libidem 190 let?

Podívejte se, jací jsou želvy obrovské ze Zoo Praha velcí mazlíci. A jaký je jejich příběh.

15. února 2010

„Je to dáno tím, že plazi mají pomalý metabolismus. Dýchají pomalu, dají si načas, aby se nakrmili, uzdravili i zestárli,“ vysvětluje veterinář. Navíc zrovna Jonathan si užívá nesmírně klidný život s minimem stresu.

Svůj čas tráví v zahradách usedlosti guvernéra Svaté Heleny s výhledem na Atlantik. „A ještě k tomu dostává nejlepší ovoce a zeleninu ze všech obyvatel ostrova,“ vtipkuje jeho ošetřovatel.

Už nyní na Svaté Heleně plánují, že želvímu milovníkovi po jeho smrti postaví sochu a jeho krunýř uchovají jako vzácnou relikvii. Teď zaživa ho aspoň zobrazují na mincích a poštovních razítkách.