Zlatá rybka patří k nejoblíbenějším akvarijním rybám. | foto: Profimedia.cz

Neházejte zlaté rybky do řek, jsou krásné, ale ostatním všechno sežerou

  • 13
Pořídili jste si zlatou rybičku do akvária, ale přestala vás bavit? Pak si raději dvakrát rozmyslete, než ji hodíte do řeky nebo do kanálu, varují vědci. Tyto potvůrky sice vypadají nevinně, ale jejich nenasytný apetit či odolnost vůči chladu mohou mít pro místní volně žijící živočichy katastrofální následky, napsal zpravodajský server The Guardian.

Nové výzkumy ukazují, že zlaté rybky, jak se lidově říká druhu karas zlatý, spotřebují ve vodách Velké Británie mnohem více potravy než původní ryby srovnatelné velikosti; jejich spotřeba potravy je vyšší než u jiných invazivních druhů ryb a také mnohem častěji agresivně napadají jiné konkurenční druhy.

To podle hlavního autora studie, Jamese Dickeyho z Královské univerzity v Belfastu, znamená, že zlaté rybky představují trojí hrozbu. „Nejenže jsou snadno dostupné, ale kombinují nenasytný apetit s agresivním chováním,“ tvrdí ve studii zveřejněné v magazínu NeoBiota.

„Zatímco severoevropské klima je často překážkou pro přežití nepůvodních druhů ve volné přírodě, zlaté rybky jsou známé tím, že jsou vůči takovým podmínkám odolné a mohly by představovat skutečnou hrozbu pro původní biodiverzitu v řekách a jezerech, protože by spotřebovávaly zdroje, na kterých jsou ostatní druhy závislé,“ dodal Dickey.

Karas zlatý

Carassius auratus, lidově zlatá rybka, je sladkovodní ryba z čeledi kaprovitých, řádu máloostní.

Je to jedna z nejčastěji chovaných akvarijních ryb. Je to ryba původem z východní Asie. Poprvé byl chován ve starověké Číně před více než 1000 lety a od té doby bylo vyšlechtěno několik různých plemen.

Různá plemena zlatých ryb se od sebe velmi liší velikostí, tvarem těla, konfigurací ploutví a zbarvením (jsou známy různé kombinace bílé, žluté, oranžové, červené, hnědé a černé).

Zdroj: Wikipedie

Studie nebyla schopna posoudit, jestli majitelé domácích mazlíčků, kteří si během koronavirové uzávěry pořídili nové akvárium a rybičky, jich nyní více pouštějí do volné přírody. Ale neoficiální zprávy naznačují, že by tomu tak mohlo být.

„Ačkoli se náš výzkum nezaměřil na to, zda se tento problém zhoršil po skončení koronavirových uzávěr, existuje důvod se domnívat, že tomu tak je nebo přinejmenším bude,“ řekl James Dickey. „Nedávno se ve skotském Glasgow objevila zpráva, že se v řece objevili anténovci – druh sumcovité ryby, jejichž původní domovinou je Amazonie,“ dodal s tím, že také tuto rybu pravděpodobně někdo vypustil z akvária.

Vědci zkoumali dopad dvou druhů nejčastěji prodávaných akvarijních rybiček – zlatých rybek a kardinálky čínské. Oba druhy patří do čeledi kaprovitých a pocházejí z východní Asie.

Výzkumníci zavedli novou metodu hodnocení a porovnávání dopadů obou druhů na základě sledování jejich dostupnosti, množství zkonzumované potravy a chování. Podle těchto měřítek zlatá rybka dalece předčila kardinálku čínskou a ukázalo se, že je schopna pustošit populace původních volně žijících živočichů v britských rybnících, řekách a potocích.

Jak si můžete vycvičit zlatou rybku:

Zlaté rybky při vypouštění do britských vodních toků loví pulce a rybí potěr, čímž narušují přirozené ekosystémy. Ve Spojených státech bylo zjištěno, že zlaté rybky v některých vodních tocích dorůstají délky přes 30 centimetrů, a to právě díky své schopnosti přizpůsobit se místním podmínkám.

Mnozí majitelé domácích mazlíčků mají pocit, že vypouštěním zlatých rybek do volné přírody jednají humánně, ale James Dickey varoval, že takové jednání je pro přírodu destruktivní. Ovšem stejně nevhodné je spláchnout nechtěnou rybku do záchodu.

,