Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

  • 54
Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to nelze brát zcela stoprocentně. Je to podobné jako u lidí, někdo se ve zdraví dožije devadesátky, jiný od padesáti obíhá doktory.
Štěňata thajského bangkaewa vypadají jako medvídci.

„Problematiku zdravých nebo nemocných plemen ovlivňuje celá řada faktorů, například módnost určitého plemene, která se může v jednotlivých státech lišit. V případě módních plemen určitě navštěvuje veterinární ordinace více pacientů než u plemen, v jejichž případě je psů i fen v populaci málo. A přitom to početnější plemeno může být zdravější. Tady je vidět ošidnost prosté statistiky,“ osvětluje Vladimíra Tichá z Českomoravské chovatelské jednoty.

Do určité míry by se něco dalo vyvodit z množství vyšetření, která se nabízejí se záměrem odhalit dědičně podmíněné choroby genetické laboratoře. Ani v tomto případě se ale nemusí jednat o pravdivý odhad, protože u celé řady chorob se ještě neví, který gen kterou nemoc ovlivňuje.

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Posílejte fotky a hrajte o ceny

Velkou roli hraje i to, zda se jedná o chov s průkazem, nebo bez průkazu původu. Chovatelé s PP dbají na výběr zdravých jedinců, chovatele bez PP kryjí vše, co má čtyři nohy.

Důležitá je také povědomost o správné péči o plemeno. „Jako příklad poslouží west highland teriér. Má pověst alergického plemene, ale 80 % psů s nemocnou kůží je stříháno, nikoliv trimováno, a psi i fenky jsou denně koupáni, což jejich kůži nesvědčí,“ upozorňuje Tichá s tím, že někdy si za problémy se psem mohou i sami majitelé. Následující seznam tedy berte spíše jako názor, který se sice opírá o praxi, nikoliv však o vědecký výzkum.

Mezinárodní kynologická federace FCI dělí plemena do deseti skupin. Z každé skupiny se můžeme pokusit vybrat plemena, o kterých je známo, že je choroby příliš netrápí. To ale neznamená, že to jsou jediná relativně zdravá plemena ve skupině.

FCI sk. I – plemena ovčácká, pastevecká a honácká

Pro každého australského honáka je jeho pán vším. Nespouští z něj oči, aby mohl plnit jeho přání ještě dříve, než je vysloví.

Do skupiny patří například australský honácký pes, bílý švýcarský ovčák, border kolie, šiperka nebo velškorgi.

Pojďme se podívat například hned na prvního z nich. Australský honácký pes (ve své domovině Australien Cattle Dog) vznikl křížením různých plemen psů, kteří se do Austrálie dostávali především s anglickými přistěhovalci. Dovezení psi totiž práci v drsných australských podmínkách nezvládali.

VIDEO: Australský honácký pes – drsňák s krví divokých dingů

Farmáři potřebovali co nejhouževnatějšího psa, který si ale zachová výborné vlastnosti již existujících plemen, a neváhali si ho vyšlechtit.

Proto mezi jeho předky mimo jiné patří odolný a silný domorodý pes dingo, pracovitá a lehce ovladatelná border kolie, milující člověka, odvážný a robustní bulteriér a vytrvalý dalmatin.

Výsledkem je všestranný a nebojácný pes, nazývaný také „patař“ (heeler) podle stylu svojí práce s dobytkem a koňmi – neposlušné kusy podle potřeby diriguje jemným kousáním do pat.

FCI sk. II – pinčové, knírači, molossoidní psi, bernští salašničtí psi

Bernský salašnický pes

Do této skupiny patří například dobrmani, knírači, němečtí pinčové či bernští salašničtí psi, kteří podle odbornice patří do skupiny zdravějších plemen.

Typické je, že nejméně náročná bývají pracovní plemena. Například berňák, tento přátelský medvídek, byl vyšlechtěn ve Švýcarsku, aby strážil salaše a pomáhal pást a hlídat stáda.

Jako takový má příjemnou povahu, je radostný, poslušný, vzhledově velmi líbivý a celkem nenáročný. Má rád děti a starším lidem toleruje případnou neobratnost. Je ideálním rodinným psem, který bedlivě, avšak nikoli agresivně střeží dům a zahradu.

Podívejte se na jeho vlastnosti do karty atlasu psů na iDNES.cz:

Bernský salašnický pes

FCI sk. III – teriéři

Americký stafordšírský teriér

Mezi nejméně nemocná plemena by měli patřit cairn teriér, kerry blue teriér, erdel teriér, americký stafordšírský teriér a jagdteriér.

Dnes známe tři zdánlivě podobná plemena, z nichž dvě – stafordšírský bulteriér a americký staffordšírský teriér se chovají v rámci FCI a třetí, pitbulteriér, má v Evropě i v USA jiné chovatelské organizace. Uvedená plemena se liší vzhledem i povahou.

Americký stafordšírský teriér

Určité znaky ale mají společné a podobně se jmenují. To vše v praxi vyvolává velký zmatek, protože jsou velmi často k nelibosti jejich majitelů zaměňována.

Z hlediska výživy nepotřebuje plemeno žádnou mimořádnou péči. Americký stafordšírský teriér je sportovní pes a dostatek pohybu je nutností. Prospívá mu i psychická zátěž. Krátká a pevná srst se neupravuje a stačí ji občas kartáčovat.

FCI sk. IV – jezevčíci

Jezevčík

Je to velmi početná skupina plemen, těžko se mezi nimi vybírá nějaký, který by se měl stavět nad ostatními.

Pod zařazením jezevčík se ve skutečnosti skrývá hned devět různých rázů tohoto plemene. Ty se od sebe liší typem srsti (hladkosrstý, dlouhosrstý a drsnosrstý jezevčík), a velikostí, která je standardní, králičí, nebo trpasličí.

Jezevčík

Podívejme se na klasiku. Jezevčík (der Dachshund, Dackel, Teckel) je znám od středověku.

Z brakýřů byli postupně vyšlechtěni psi vhodní zejména pro lov pod zemí. Z těchto nízkonohých psů vykrystalizoval jezevčík, který je uznáván jako jedno z nejvšestrannějších lovecky upotřebitelných plemen. Vykazuje rovněž vynikající výkony na povrchu – například na lovech s využitím hlasitosti na stopě, při naháňkách a práci na barvě.

O jezevčících se říká, že jsou tvrdohlaví. Skutečnost je trochu jiná. Jezevčík se chce hodně spoléhat na svůj vlastní názor. V žádném případě to ale neznamená, že je jezevčík vrozeně neposlušný pes.

Naopak. Jezevčík v současné době patří k nejoblíbenějším plemenům. Hodí se ke všem věkovým kategoriím lidí. Je to ale pes s vrozenou důstojností, šaška nikomu dělat nebude.

FCI sk. V – němečtí špicové a primitivní (původní plemena)

Stačí na samojeda pohlédnou a ihned vám zvedne náladu svým nepřetržitým úsměvem. Autor (c) archív Samojed Klub Slovensko

Sem mezi nejzdravější plemena patří sibiřský husky, samojed, aljašský malamut, shiba inu nebo karelský medvědí pes.

Samojed je plemeno odolné a imunní vůči chorobám, tedy přirozeně zdravé. Všichni samojedi, kteří jdou v Česku do chovu, musí být vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu (dědičně i nedědičně podmíněný chybný vývoj kloubu u psa).

Je nutné čas od času pustit samojeda i dovnitř do domu, protože zkrátka nemůže být izolovaný od dění v jeho rodině. Pokud by měl bývat doma delší dobu sám bez vaší přítomnosti, je dobré mu pořídit psího společníka.

FCI sk. VI – honiči a barváři

Rhodéský ridgeback

Mezi osvědčená plemena patří alpský jezevčíkovitý brakýř, rhodéský ridgeback, švýcarští honiči a beagle.

Podívejme se například na rhodéského ridgebacka. Je v současnosti uznávaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky.

Jeho předky lze vysledovat do kapské kolonie, kde se smísili se psy dřívějších pionýrů i s částečně domestikovanými psy Hotentotů, kteří měli na hřbetě hřeben.

Rhodéský ridgeback

Ridgeback je sportovní plemeno a tomu odpovídá i péče o něj. Ridgeback potřebuje hodně pohybu, krmení odpovídající zátěži daného jedince, minimální péči o srst a důslednou a laskavou výchovu.

Jaká plemena si pořizují pejskaři v Česku aneb konzervativní TOP 10

FCI sk. VII – ohaři

Český fousek

Obecně patří mezi zdravá plemena, nezapomeňme na výmarského ohaře, maďarského ohaře, anglického setra nebo českého fouska.

První záznamy o chovu českého fouska jsou evidovány již ve 13. století. Historické materiály ukazují, že český fousek je nejstarší rasou hrubosrstých ohařů v Evropě.

Česká psí plemena jsou naprosto výjimečné originály a moc jich není

Srst českého fouska není na úpravu náročná, stačí ji občas pročesat kartáčem s tvrdými štětinami. Při velkém znečištění je dobré jej umýt vodou a kvalitním šamponem, protože tento typ srsti by po nesprávném šamponu mohl ztratit lesk.

Má téměř nevyčerpatelnou zásobu energie, hodí se tedy hlavně pro lidi sportovně založené, kteří mu poskytnou dostatek pohybu. Bez pohybu by se český fousek mohl nudit a zabavil by se tím, že by vám ničil zahradu či dům.

FCI sk. VIII – slídiči, přinašeči a psi vodní

Portugalský vodní pes

Mezi nejdravější plemena patří například americký kokršpaněl, anglický špringeršpaněl, welššpringeršpaněl, plemena retrieverů a zvláště pak flat coated retriever nebo portugalský vodní pes.

Pojďme se podívat třeba na portugalského vodního psa, kterého proslavilo to, že ho vlastnil americký prezident Obama. Pokud jste aktivně žijící člověk nebo celá rodina, bude i váš pes aktivnější. Když se budete společným aktivitám věnovat třeba jen o víkendu, milerád vám bude dělat parťáka i doma na gauči.

Vodní pes Baracka Obamy je šancí pro alergiky

FCI sk. IX – společenská plemena

Společenští psi jsou často záležitostí módy. Ale i tak doporučuje odbornice některá z nich, která trpí nemocemi, jen velmi málo. Například maltézský psík, bišonek, boston teriér nebo cotton de tulear.

Bišonek musel čekat na vítězství v soutěži krásy, která se konala v roce 2018, plných 142 let. Ale když se podíváte na video, musíte uznat, že by se do něj zamiloval každý.

Bišonek

Tento malý bílý psík byl vyšlechtěn jen a jen proto, aby dělal lidem radost. Jeho předci „sloužili“ u francouzských a italských královských dvorů, o současného bišonka se zasloužili francouzští a belgičtí chovatelé.

Bišonci jsou veselí, temperamentní a bezproblémoví psíci, až do vysokého věku si zachovávají stále dobrou náladu a hravost. Jsou přátelští k lidem i zvířatům, přizpůsobiví a inteligentní, rádi a rychle se učí.

FCI sk. X – chrti

Fenka Grand Ch.Wionna Rider Čínské hedvábí v celé kráse

Chrti patří mezi velmi zdravá plemena psů. Patří sem například vipet, afgánský chrt, barzoj, saluki, italský chrtík.

Afgánští chrti jsou zvláštní plemeno. Jsou hrdí a vládnou sami sobě. Rádi závodí a snesou dlouhé a pečlivé opečovávání. Za to vám dovolí, abyste s nimi trávili čas.

Je to pejsek, který si ještě donedávna musel poradit a vystačit v drsné přírodě Afghánistánu sám. Spoléhal jen na sebe a na svá rozhodnutí.

Afgánský chrt se nikdy nepodřídí, snese vás jen jako společníka

A to činí i dnes – má svou hlavu a sám se rozhoduje, co je pro něj v danou chvíli výhodné. Není to pes vhodný pro někoho, kdo vyžaduje bezpodmínečnou poslušnost. Potřebuje citlivý přístup, pochopení, čas a kompromisy.

Toto plemeno netrpí žádnými vrozenými vadami, jako je třeba dysplazie kyčelního kloubu. Nejsou nařízené žádné zdravotní testy. Ale hodně chovatelů nechává své psy testovat na DKK, oční vady, poruchy štítné žlázy a činnost srdce.