Přes Vánoce máme tendenci psům o to více přilepšit.

Přes Vánoce máme tendenci psům o to více přilepšit. | foto: Profimedia.cz

Kynuté těsto psům chutná, mohou se po něm však opít a mít žaludeční potíže

  • 4
Častým pomocníkem při vaření a štědrovečerním hodování jsou intenzivní oči pejsků, které čekají na cokoliv, co odpadne od sporáku či jídelního stolu. Měli bychom být však opatrní na to, co jim budeme podávat. Některé potraviny jsou pro ně přímo nebezpečné. To, že nesmějí čokoládu, všichni vědí, ale stejně nebezpečné je pro ně třeba i kynuté těsto.

Pejsci ovšem nejsou „kontejner“ a měli bychom být opatrní na to, co jim budeme podávat. Jsou jídla a potraviny, které pejskům rozhodně nikdy nedávejte. A to ani o Vánocích.

Pozor na tučná masa

Pejsci milují krutí a kuřecí maso, to si jistě říká mnoho chovatelů, takže jim mnohdy přilepšují od stolu. Problém ale je, že maso, které jíme, je již okořeněné, osolené a často pečené na pro psa nezdravých tucích.

A toto všechno může způsobit nehezké zdravotní potíže od bolesti žaludku, průjem, až po špatnou funkci ledvin. „Pokud již pejskovy chcete dát maso, které připravujete, tak mu ho uvařte zvlášť ve vodě a nepoužívejte žádné koření a sůl. Pozor i na uzeniny, ty jsou pro psa naprosto nevhodné, především díky své mastnotě a použití množství soli,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek..

Kosti mohou potrápit

O Vánocích se mnoho lidí bojí zaskočení kosti. Toto však hrozí i pejskům. I když psi kosti mají rádi, tak je ale důležité rozlišovat mezi syrovými a vařenými kostmi.

Kosti ve vařeném masu (včetně ryb) jsou velmi křehké a lámavé a mohou psovi zdravotně velmi ublížit. Například tím, že způsobí škrábance v tlamě, krvácení trávícího traktu a mohou vést i k ucpání střev.

Dejte tedy pozor i když vaříte a odhazujete zbytky vařených kostí do koše. Psi mohou být rychlí a slídění kolem koše je jejich oblíbená činnost. Pokud chcete dát pejskovi rybu, tak volte ty, kde nejsou kosti, jako jsou například losos, tuňák či candát.

Z kynutého těsta se může pejsek opít

Pečete o letošních Vánocích domácí chléb či vánočku? Tak pozor na (nejen) syrové kynuté těsto. Rozhodně při pečení kontrolujte podlahu, zda vám kusy neodpadávají.

Pejskům syrové těsto voní a moc rádi si na něm pochutnají. Bohužel však může zvířatům velmi ublížit. V žaludku totiž díky vlhkému prostředí ještě více nakyne a tím pejskovi připraví nebezpečné žaludeční potíže.

Může dojít až k dilataci žaludku a hrozí pak následná torze (přetočení). Kynuté těsto je navíc před pečením díky kvašení plné alkoholu (ten se vypařuje až při pečení), pejska tak může nebezpečně opít. Alkohol je totiž pro psy velmi toxický.

Ořechy vedou k zažívacím problémům

K Vánocům i zimě patří neodmyslitelně ořechy, i ty mohou psům způsobit zažívací problémy či alergie. A díky své suché a tvrdé struktuře se po nich zvířata mohou nehezky dusit.

Nebezpečné jsou především makadamové ořechy. Zdravotní komplikace se objevují často u psů, kteří mají nějakou skrytou srdeční vadu. Pozor si též dejte, aby pejsek nedojídal skořápky po vlašských ořeších, mohou v sobě mít toxickou plíseň.

Další nevhodné potraviny pro naše čtyřnohé kamarády jsou: cibule, česnek (způsobuje zvracení, nadýmání), houby či bílky. Vhodná není ani šunka či slanina. Obsahují mnoho soli, u slaniny i tuku.

Pozor si dejte i na tepelně upravené kuřecí kosti. Mohou se drolit a být velmi ostré. Pokud chcete pejskovi přilepšit, můžete mu udělat libové vařené maso (bez soli či koření). A nikdy neodmítnou speciální psí sušenky či suchary, které jsou pro ně určené – bez lepku, soli, cukru a chemie.