Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový pavilon goril ožívá, brzy se přistěhuje i Richard s rodinou

Je to sedm týdnů od zkolaudování nového pavilonu goril v Zoo Praha, jehož výstavba začala na podzim 2019. A nyní se postupně začíná probouzet k životu, osidluje ho první flora i fauna a vrcholí přípravy nastěhování Richardovy rodiny, aby mohla v září přivítat návštěvníky už zabydlená v novém.

Nový pavilon goril Zoo Praha se pro návštěvníky slavnostně otevře 28. září při příležitosti 91. výročí svého založení, ale už teď si v něm pomalu zvykají guerézy pláštíkové, kočkodani Brazzovi či krysy obrovské. A gorily se do něj možná budou stěhovat již následující týden, takže příštích pár dní máte poslední příležitost vidět Richarda se samicemi Kijivu, Kambou, Shindou a malým Ajabuem ještě v původním pavilonu. Mladí samci Kiburi a Nuru v něm zůstanou, dospěli do věku, kdy se sluší osamostatnit se.

„Do našeho nového pavilonu goril přestěhujeme samce Richarda, samice Kijivu, Shindu a Kambu a nejmladšího Ajabua. Dvanáctiletého Kiburiho a devítiletého Nurua, kteří se svou rodinou již pohromadě zůstat nemohou, ponecháme v pavilonu starém. Nakonec jsme se tak přece jen rozhodli pro variantu, kterou jsme po celá léta zvažovali a která nám byla doporučována i příslušným chovným programem EAZA: oddělit samčí skupinu od té rodinné nejen zdmi, nýbrž i umístěním v různých částech areálu, a současně si v novém pavilonu zachovat dostatek rezervního prostoru,“ vysvětlil ve svém sloupku pro MF Dnes důvody tohoto řešení Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.

Stříbrohřbetý samec Richard, si každý enrichment také užívá. Hlavně ho ovšem...
Samice gorily nížinné Shinda kojí samečka Ajabu.
Kamba jako padesátnice (14. ledna 2022)
Hodující Kijivu, matka jedenáctiletého Kiburiho a téměř devítiletého Nurua

Do nového pavilonu se přestěhuje Richard, samice Shinda s malým Ajabuem, Kamba a Kijivu.

„A rovnou přiznávám, že to pro nás bude možná vůbec nejobtížnější den z celé té předlouhé řady dnů, kdy jsme usilovali o to, aby tento pavilon vůbec mohl vzniknout, a kdy probíhala jeho výstavba a dokončování,“ dodal k vlastnímu stěhování goril. „Nejsložitější bude přesun Richarda a samic, zatímco s mladými samci by vše mělo jít o poznání jednodušeji. Ostatně i skutečnost, že případná povodňová evakuace Kiburiho a Nurua ze starého pavilonu by neměla být příliš problematická, přispěla k našemu rozhodnutí ponechat je na místě.“

Jak prozradila už loňská prohlídka ještě rozestavěného pavilonu, ten svou atmosférou návštěvníky pomyslně přenese na africký kontinent, do tropické krajiny plné vegetace a zvuků tamní přírody. Což byl koneckonců záměr už na samém počátku plánování nového pavilonu. Chybět nebude vzrostlý tropický prales ani africká vesnice se školní třídou nebo vysloužilý Toulavý autobus, který vozil děti mezi pralesy Dja a metropolí Yaoundé v rámci vzdělávacího programu – to vše umocní iluzi kamerunského venkova i prostředí, které gorily ve své domovině obývají a kde Zoo Praha o jejich ochranu primárně usiluje.

I gorily čekají změny. V první řadě pro ně bude překvapením, že svou expozici budou obývat s guerézami, tak jako tyto dva druhy běžně obývají společný prostor i v pralese. Jen každý v jiném jeho patře. Gorily na zemi, guerézy pak jako stromoví primáti především ve větvích a na liánách stromů.

Mezi sousedy budou i krysy obrovské

Guerézy donedávna obývaly jeden z Opičích ostrovů ve spodní části zoo, teď už čekají v novém pavilonu goril na příchod svých spolubydlících, rodiny goril nížinných. „Guerézy pláštíkové jsou společenská a celkem klidná zvířata, soužití s dalším druhem by proto mělo být bezproblémové. Expozice je stavebně řešena tak, aby se případně samy mohly stáhnout do zázemí,“ představuje uspořádání expozic kurátor primátů Jan Mengr s tím, že i transport pětičlenné skupiny gueréz do nového domova proběhl hladce.

Ve stejném pavilonu budou mít svou expozici i kočkodani Brazzovi, které si návštěvníci Zoo Praha budou moci prohlédnout po více než půl století. I oni totiž obývají středoafrické lesy, takže dokreslí širokou paletu zvířeny v této oblasti. Čtyři tyto opice s typickou bílou bradkou a oranžovou čelenkou se již aklimatizují v zázemí pavilonu, přicestovaly ze španělského Bioparku Valencia.

Také tři samci krys obrovských již obydleli expozici, kterou budou sdílet spolu s kaloni plavými.

Během léta je doplní další druhy africké fauny, které jsou pro danou oblast neméně typické. Patří mezi ně například osináci, talapoini, štětkouni či kaloni. A nebo krysy obrovské, teritoriální hlodavci, kteří jsou pro Afričany pestrým přínosem. Kromě chovu na maso se díky svému čichu i učenlivosti využívají k vyhledávání min či detekci tuberkulózy, jsou také oblíbenými domácími mazlíčky. První tři samci krysy obrovské už se v jedné z expozic nového pavilonu goril zabydlují.

Chovatelé gorily na přesun trénují

Na stěhování goril se Zoo Praha připravuje už celá léta, v posledních měsících přípravy pochopitelně nabraly na obrátkách. „Se Shindou a Kambou chovatelé dlouhodobě trénují, aby zacházely na krmení do přepravní bedny a nechaly se v ní zavřít. Obdobným tréninkem, jen kratším, prošla také Kijivu. Richarda naproti tomu trénují na to, aby si nechal dát injekci,“ prozradil Miroslav Bobek s tím, že jen poslední zmíněná operace by vydala na samostatný článek.

Před vlastním stěhováním gorily každopádně dostanou prostředek na zklidnění (v pití). „A když všechno půjde dobře, nastoupí si Shinda, Kamba a možná i Kijivu samy do přepravních boxů. Richard pak dostane uspávací injekci a nakonec bude anestetikem imobilizován Ajabu. Musíme však samozřejmě počítat s tím, že se vyskytnou komplikace, proto jsou připraveny záložní varianty,“ doplnil šéf Zoo Praha s tím, že přestěhováním starosti s přesunem goril v žádném případě neskončí.

Stříbrohřbetý Richard je opravdu impozantní zvíře a vidět ho na vlastní oči je úžasný zážitek. Je ovšem velmi konzervativní, změny nemá rád.

Lze očekávat, že přivykání Richardovy rodiny na podmínky nového pavilonu bude velmi složité, což se týká především samotného Richarda, který nemá rád jakékoliv změny. „Ostatně vzpomeňme si, že po odchodu Moji zhubl Richard o 17 kilogramů. A tak i když jsme nechali dostatek času, kdy budou mít gorily v novém pavilonu téměř absolutní klid, přece jen vás závěrem požádám, abyste jim i nám drželi palce,“ uzavírá Miroslav Bobek. Vysvětlil tak, proč budou gorily potřebovat na zabydlení v úplně novém prostředí několikaměsíční klid od návštěvníků.

Autor:
  • Nejčtenější

Kousek od Brna mají zahrádku jako dlaň. Vešlo se všechno, dokonce i bazén

6. května 2024

Soutěž Tak tato pouhých 350 čtverečních metrů velká zahrada přistála do letošní soutěže Nejkrásnější...

Prvorepublikovou zahradu v Kroměříži rodina zachovala, včetně růží a pivoněk

9. května 2024

Soutěž Zahrada u rodinné vilky budovaná před 85 lety, na níž se zachovala řada původních dřevin a keřů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

Zasaďte topinambur, vytvoří vám na zimu konzervu s čerstvou zeleninou

7. května 2024

Tento příbuzný slunečnice je známý invazní druh, takže se nikdy nemá vysazovat do volné přírody,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

Ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy. Zaplavily ho žádosti z celého světa

11. května 2024  8:45

Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna...

VIDEO: Co chutná líp, sekaný, nebo mletý burger? Vyzkoušejte to podle videa

11. května 2024

Průvodci grilovacím pořadem si tentokrát vzali do parády jeden z nejznámějších pokrmů na grilu –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...