Pět nemocí psů, které vznikají ze špatné stravy. Potrápí a mohou zabíjet

  • 0
Za poslední léta se stále více chovatelů zajímá o složení a kvalitu potravy, kterou dává svým pejskům. A díky tomu si také více začínají uvědomovat, že zdravé krmivo má velký dopad na celkové zdraví zvířat. Nevyvážená strava a špatné výživové návyky mohou způsobovat mnoho zdravotních problémů.

Kila navíc zatěžují tělo i organismus

Jezevčíka Obie vykrmili majitelé do 35 kilogramů.

Jedním z nejčastějších problémů spojených s nevhodnou stravou u psů je obezita, která může vzniknout, pokud se psovi dává špatně zvolená strava s nedostatečnými živinami, konzumuje velké množství krmiva a samozřejmě i pokud se málo pohybuje.

Nadváha zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů jako jsou srdeční onemocnění, diabetes a artritida. “Je důležité dbát na kvalitní, pestrou a vyváženou stravu s optimálním množstvím živin, aby se předešlo nadváze. Doporučuje se vybírat krmivo s vyváženým obsahem (kvalitních) tuků a sacharidů a s dostatečným množstvím bílkovin,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek z yoggies.cz.

Pes by se měl také pravidelně hýbat. Nestačí ho jen „pasivně“ venčit, ale během venčení s ním běhejte, hrajte si a snažte se ho co nejvíce unavit a zabavit,“

Nebezpečné selhání ledvin

Ultrazvuk posledního stádia chronické nemoci ledvin

Ledviny jsou zodpovědné za eliminaci odpadních látek z těla psa a nevhodná strava může vést k jejich selhání, především u starších zvířat. Některé bílkoviny jsou pro ledviny velmi obtížné na zpracování, a proto by měla strava pro psy s ohroženými ledvinami mít omezený obsah bílkovin.

Renální dieta

Nízkobílkovinná dieta, která se doporučuje, pokud s ledvinami není vše v pořádku. Mezi běžné ukazatele patří hladina kreatininu a močovina. Dále se sleduje hladina fosforu.

Doporučuje se krmivo s nižším obsahem bílkovin, soli a fosforu. Ideální receptury, které jsou určené pro renální dietu. Je důležité chodit se psem na pravidelné kontroly krve, kde se selhání ledvin objevilo ve svém počátku. Úprava jídelníčku je pak u pejsků s touto nemocí tou nejdůležitější věcí. Varovné signály, že má zvíře nemocné ledviny jsou častější pití, nechuť k jídlu a únava.

Nemoci zubů a dásní

Pořídit můžete buď speciální zubní kartáček, nebo použít měkký dětský.

Při konzumaci nevhodné stravy se může na zubech a dásních psa hromadit plak a zubní kámen, což může vést k zánětlivým onemocněním dásní a zubů. Tyto zdravotní problémy mohou být velmi bolestivé a mohou vést k abscesům, ztrátě zubů a zánětu dásní.

„Onemocnění zubů může mít širokou škálu projevů – od středního zánětu dásní projevující se jejich začervenáním až po těžkou periodontitidu, kdy jsou zuby pokryty nahnědlým zubním kamenem. V některých případech se setkáváme dokonce s abscesem u kořene mrtvého zubu, který se může projevovat jako náhle vzniklá boule pod okem nebo ve formě fistulí s hnisavým výtokem v oblasti čelistí,“ varuje veterinář Marek Galbinec z kliniky Vethope.

V případě, že jste pevně rozhodnuti pravidelně čistit své kočce a psovi zuby zubním kartáčkem, je výrazně jednodušší, když začnete již ve věku koťat a štěňat. Také platí, že psi jsou k čištění zubů přístupnější než kočky.

Marek Galbinec

Celoživotní psí prevenci k zdravému chrupu je kousání a okusování. Psi navíc tuto činnost přímo zbožňují. Nemusíte zvířatům dávat k okusování své nové boty, ale mějte doma dostatek vhodných psích hraček, které může pes žvýkat.

Prohlédněte si únorové mazlíčky a v březnu soutěžte o dentální pamlsky

Žvýkací pohyb dobře masíruje dásně a preventivně pomáhá proti zánětům. Pejskům také z tohoto důvodu více prospívají granule. Mají tvrdou konzistenci a tím pádem dobře masírují dásně a čistí zuby od zubního plaku.

Vhodné jsou granule lisované za studena, jsou tvrdší, a tím čistí přirozeně mechanicky chrup psa. Dobré je také pravidelně dávat psovi speciální kousací pamlsky.

Trávicí potíže

Svého psa můžete krmit dobře, ať už zvolíte syrovou stravu (BARF), vaříte mu, anebo mu vyberete ideální granule.

Pes, který trpí průjmy, zácpou, nadýmáním a dalšími trávicími potížemi, může být náchylnější k onemocněním spojeným s nevhodnou stravou. Pokud pes nedostává dostatečné množství vlákniny a živin, může se jeho trávicí systém stát náchylnější k různým onemocněním.

Pokud máte podezření, že by pejsek mohl mít trávicí obtíže, zkuste speciální psí probiotika, která mu zažívání pomohou napravit.

Potravinové alergie

V případě potravinové intolerance musíte velmi dbát na složení stravy.

Alergie na potraviny či nesnášenlivost určitých potravin u psů jsou poměrně běžným problémem. Alergické reakce může být způsobena různými složkami stravy, jako jsou bílkoviny, obiloviny, barviva nebo konzervanty.

Někteří psi mohou být náchylnější na alergie na potraviny než jiné, a to i v závislosti na jejich plemeni, věku a genetické predispozici. Potravinová alergie u psa pochází většinou z určité složky, která je v krmivu obsažená.

Alergie na trávu rozbolaví psí tlapky do krve. Bez bot se neobejdou

Často to bývá intolerance různých přísad v krmivu, jako je sója, obiloviny nebo chemická dochucovadla. „Je proto klíčové číst složení krmiva – především u podezřele levných krmiv. Ty zpravidla obsahují nezdravé konzervanty a je v nich málo kvalitních surovin.“ upozorňuje Švihálek.

Nekupujte krmivo s obsahem obilí či sóji, ani jedno zažívání psa nesvědčí. Naopak kupujte krmiva, která obsahují dostatek přírodních vitamínů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy.

Důležitou složkou krmiva by také měla být živá probiotika (laktobacily). Ta umí skvěle pomoci i při u alergiích u psa. Používat je můžete i ve formě doplňku potravy, jako je například jogurt pro psy.

Symptomy alergie na potraviny u psů se mohou lišit. U některých psů se projevují kožní problémy, jako jsou svědění, zánět kůže, vyrážky a lupénka. Jiní mohou mít gastrointestinální příznaky, jako jsou průjem, zvracení nebo nadýmání.

Někdy může být alergie na potraviny způsobena přecitlivělostí na určité složky stravy, což může vést k dýchacím potížím, jako je kašel, rýma nebo dušnost.