Proč vaše kočka vrčí, močí mimo záchod a proč se snáší se psy. Rozumíte jí?

  • 15
Nová studie zkoumala mezi majiteli koček, jak se chovají v jaké situaci. Výzkumníci zjistili, že nejméně obvyklým chováním je očurávání nábytku nebo zběsilé olizování. Zato nepřekvapivě „objevili“, že nejčastěji zvědavě reagují na nové objekty a vrní při pohlazení.

Všimněte si signálů, které vysílá vaše kočka.

„Pochopení normálního chování pomáhá zlepšit životní podmínky zvířat, a to zejména u koček, jejichž dovádění může být stejně záhadné jako roztomilé,“ popsal David Menor-Campos, hlavní autor studie z univerzity v Córdobě.

Výzkumníci provedli průzkum mezi 816 majiteli koček, kteří hodnotili chování na stupnici četnosti od „nikdy“ po „vždy“. Zveřejnili ho v odborném časopise ScienceDirect.

Na základě těchto údajů se Menor-Camposovi a jeho týmu podařilo odhalit, které chování je skutečně neobvyklé. Zároveň by to mohlo být užitečné, aby majitelé pochopili neobvyklé chování svých koček a tím předešli problémům dřív, než se rozvinou do velkého problému.

Čurání mimo záchod

Chcete mě?

Nejméně častým chováním u všech koček bylo stříkání moči na povrchy mimo záchodovou mísu.

Víc než 90 % majitelů koček uvedlo, že jejich kočka to dělá zřídka, 87 % uvedlo, že se to nestalo nikdy.

10 nejméně běžných chování koček

  • Močení na nábytek mimo záchod
  • Náhlé zběsilé olizování nebo žvýkání
  • Vykašlávání mimo vyhrazená místa
  • Sebepoškozování
  • Pronásledování nebo útok na nohy a chodidla
  • Žvýkání předmětů, když je ponecháte o samotě
  • Vrčení nebo syčení při mazlení
  • Trpí nebo se schovává, když majitelé odejdou
  • Zvláštní opakující se pohyby
  • Močí mimo bednu

Olizování

K letošním mláďatům patří také kotě kočky arabské.

Následovalo náhlé zběsilé olizování nebo žvýkání, u nichž 83 procent majitelů uvedlo, že je nikdy nepozorovali.

Dalšími nejneobvyklejšími projevy chování bylo kálení mimo záchodovou mísu, sebepoškozování, žvýkání předmětů, když je kočka ponechána o samotě, a vrčení nebo syčení při hlazení.

Autoři studie doufají, že tato zjištění pomohou novým i současným majitelům domácích mazlíčků lépe se připravit na chování jejich koček.

10 nejčastějších chování koček

  • Jsou zvědavé na nové objekty
  • Vrní při pohlazení nebo pohlazení
  • Žádá o propuštění dveřmi
  • Vyhledává fyzický kontakt, když ležíte nebo sedíte
  • Ptá se na jídlo
  • Pošťuchuje vás, když sedíte nebo ležíte
  • Vrhá se na pohybující se předměty
  • Snadno se přizpůsobí změnám
  • Vrní, když někomu sedí na klíně
  • Přijde na zavolání

Majitelé nechápou chování

Houbička dávala za vinu elektronice, že se jí majitelka málo věnuje. Klára...

Předchozí studie zjistily, že chování koček a řeč jejich těla mohou být dobrým vodítkem pro jejich emocionální stav. Autoři však upozorňují, že majitelé koček se často velmi zdráhají požádat o pomoc, když jejich kočka vykazuje problémy s chováním.

Podle nich ne vždy chápou, jaké chování je pro kočku normální, a jejich reakce mohou chování často ještě zhoršit. Pokud například vaše kočka čurá mimo záchod, je to s největší pravděpodobností způsobeno náhlou změnou prostředí.

Vaše kočka miluje, když na ni mluvíte jako na dítě. Nestyďte se za to

Negativní reakce nebo snaha kočku potrestat však může ve skutečnosti způsobit ještě větší stres a vést k dalšímu podobnému chování.

Menor-Campos vysvětluje: „Když majitelé koček pochopí, co je pro jejich zvíře normální a co nenormální, mohou rozpoznat varovné signály a řešit problémy s chováním nebo zdravotní problémy dříve, než se stanou příliš závažnými.“

Z druhého konce

Vědci jsou přesvědčení, že i pro kočku je vztah s „jejím člověkem“ důležitý, a...

Na druhém konci škály výzkumníci také odhalili chování, které je u koček nejčastější. Majitelé nejčastěji uváděli, že jejich kočičí přátelé reagují zvědavě na nové pohledy a změny v prostředí.

Víc než 80 % majitelů uvedlo, že jejich kočka obvykle nebo vždy zkoumala vše nové v domácnosti. Následovalo vrnění při hlazení nebo mazlení a žádost o vpuštění do dveří, což podle 52 procent majitelů bylo vždy.

Mezi další časté projevy chování patřilo vyhledávání fyzického kontaktu, když majitelé sedí nebo leží, žádost o potravu a vrhání se na pohybující se předměty.

Kocouři jsou společenští

Beny je klidný bezproblémový kocour. Tedy než dojde na potřebu přesunout se s...

Kromě toho, že nám tato studie pomáhá pochopit, co je pro kočky normální, pomáhá nám také pochopit, jak kočičí původ a prostředí ovlivňují její chování.

Ve studii, která byla zveřejněna v časopise Journal of Veterinary Behavior, autoři píší: „Kočky vykazovaly vyšší míru agresivity, ať už vůči cizím lidem, majitelům nebo jiným kočkám, a vyšší míru strachu vůči psům a kočkám než kocouři.

Kocour se jim v autě vždy pozvracel a pokálel. Rady expertky pomohly

Kocouři vykazovali vyšší míru společenskosti vůči lidem a ostatním kočkám a byli hlasitější než kočky. Bylo také zjištěno, že jsou kočky lépe cvičitelné, častěji vykazují problémy s chováním a častěji se u nich vyskytují problémy s vylučováním.

Psi mají na kočky dobrý vliv

Pořídit si kotě a štěně najednou je ideální, socializují se společně a zvyknou...

Podle studie se zdá, že na chování kočky má vliv i místo, kde žijete. Výzkumníci zjistili, že kočky žijící na venkově byly méně hravé a víc se zajímaly o lov, zatímco městské kočky žijící v bytech se víc bály nových věcí v prostředí.

Kočka a pes umí vytvořit idylický pár. Je i na vás, zda se to povede

Zajímavé je, že vědci zjistili, že kočky, které žily se psy, měly méně často problémy s chováním. Autoři dodávají, že kočky žijící v domech se psy údajně vykazovaly víc vrnícího chování než kočky žijící bez kontaktu se psy.