Matka s dcerou chtěly pomoci psům z útulku. Vymklo se jim to z rukou

aktualizováno 
V dalším dílu seriálu Kočka není pes jste mohli vidět, jak to dopadne, když si jako „bytového“ mazlíčka vyberete psa, který není pro domácí spolubydlení vhodný. Zvláště v situaci, kdy nemáte tolik volného času, abyste mu dali příležitost k vyběhání venku.

Paní Jana bydlí se svojí dcerou Natálií a dvěma psy, ročním Barnabášem a fenkou Ellis, neboli Elinou, v útulném pražském bytě. Oba psi přišli do domácnosti z útulku, protože Jana s Natálií chtějí zvířatům pomáhat. 

Jenže Elina útočí na všechno a na všechny. Venčení se postupně stalo hororem. A fenka už má dokonce svou první pokousanou lidskou oběť. 

Fotogalerie

Když se majitelky prvně se svými pejsky přišly ukázat psímu trenérovi Rudolfovi Desenskému, začaly se postupně objevovat veškeré chyby, kterých se ženy dopouštějí. První z nich byla ta, že místo klasického obojku pořídily psům kšíry v domnění, že to pro pejsky bude pohodlnější.

Jana byla šokována tím, že psi, na rozdíl od běžné praxe nevyjíždějí po Desenského psech. „Každý pes si umí spočítat jedna, dva, tři, čtyři, moc,“ vysvětluje trenér.

Elis je podle Desenského dost zakřiknutá, kdežto Barnabáš je odrzlý. „No vida, problémová měla být fenka a on se nám z toho vyklubal problémový pejsek,“ komentuje Desenský.

Jana si totiž myslela, že prapůvodcem konfliktů je Elis, která přišla z útulku první a od počátku byla agresivní, kdežto Barnabáš, který přišel jako druhý, měl přinést klid. „Jenže tak to nefunguje. Když k jednomu psovi, který není vychovaný, přidáte druhého nevychovaného, budou se chyby násobit,“ vysvětluje trenér.

Pak následují základní rady: „Nechte jim čtyřiadvacet hodin denně tuto couračku, toto vodítko. Jakmile začnou štěkat na dveře, dejte jim povel ke mně,“ poradil Desenský. Podstatné je to, co se bude dít potom. Během sekundy by měl majitel psa přitáhnout k sobě, pochválit a vodítko povolit, ale nenechat ho odejít, takže se hraje hra „napnuté a volné vodítko“.

Když to zkouší Jana, bezděky plácne pejska po zadku, což Desenského rozhořčí. Tuto metodu považuje za hodně předpotopní. „Na psy se nepoužívá nic, co se podobá nápřahu. Tam hrozí, že může dojít k úrazu u dětí, které jdou a máchnou ručičkou,“ upozorňuje.

Po měsíční kontrole je vidět, že fenka Elis se hodně zklidnila, nicméně Barnabáš je stejně divoký jako dřív. Desenský navrhuje jediné: tento pes by se měl dostat do jiné rodiny: buď tam, kde bude moci strávit spoustu času běháním po zahradě ve smečce dalších psů, anebo bude muset majitelka strávit mnohem víc času venčením, aby se takovýto „turbo“ pes dostatečně vyběhal a unavil. „Ale kdy mám chodit do práce?“ diví se majitelka.

Přitom svěřit venčení jinému člověku, nebo ho dokonce dát z domu, si neumí představit. „Měla byste začít trénovat po jednom. Jednoho s někým poslat na procházku a s druhým trénovat. Protože naráz to nedáte,“ má jasno trenér.

Na celý díl se můžete zpětně podívat na iVysilani.cz.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Manuál, jak pěstovat ty nejběžnější bylinky. I v bytě či za oknem

Bylinky za oknem

Miniaturní zahrádka na okenním parapetu umožní sklízet čerstvé bylinky po celý rok. Většina z nich navíc...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Další z rubriky

Věčně slzící perská kočičí šlechtična člověku ráda dělá společnost

Zbarvení srsti peršanek může být sněhobílé, ale plemeno nabízí řadu dalších...

Díky spláclému obličejíku a dlouhým chlupům vypadají perské kočky vznešeně. Ze stejných důvodů jsou ovšem poměrně...

Nenechte se manipulovat psem z útulku, vychovejte ho, radí psí psycholog

Sandra dostane od psího psychologa jasné rady, jak fenku vychovávat a...

Mladá herečka Sandra je pro drobnou fenku Doui, kterou si vzala ze záchytné stanice, už několikátým páníčkem. A Doui je...

Umělecky založený vepřík je génius, který prodává obrazy jako na páse

Seznamte se s Pigcassem, malujícím prasetem.

Nadanému prasátku se říká Pigcasso. Žije v Jihoafrické republice a místo aby šlo do klobás, přesvědčilo svým malířským...

Najdete na iDNES.cz