Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Malí psi mají povoleno spát v posteli s páníčkem, ukázal průzkum

Kolik lidí v Česku chová psa? Jak velký pes je v Česku nejčastější? A spí čeští psi nejčastěji v boudě, v pelechu nebo v páníčkově posteli? Na tyto i další otázky odpovídá aktuální průzkum agentury STEM/MARK u produktivní internetové populace.

Nechávat psa sdílet lůžko s páníčkem bývá výsada menších a středních psů. | foto: Profimedia.cz

Průzkum oslovil majitele psů z řad internetové populace v produktivním věku online populace 15–59 let. Pes nebo psi se vyskytují v domácnostech necelé poloviny (přesněji u 40 procent) této skupiny lidí. Kdo má rád statistiky, u tohoto průzkumu si opravdu užije.

Psa mají častěji mladí lidé do 30 let nebo lidé nad 44 let. Asi nikoho nepřekvapí, že chovat psa je nejobvyklejší v malých obcích, méně časté ve městech a nejméně rozšířené v českých velkoměstech. 

Mezi lidmi ve věku 15–59 let je typickým majitelem psa mladý člověk (15–29 let) žijící mimo velkoměsto a pak člověk ve středním věku (45–59 let) žijící v malé obci nebo velkoměstě. 

Majitelé psů mají většinou jednoho psa, jen každý pátý majitel má psů víc. Smečku mají častěji lidé v rodinných domech nebo velkých bytech (4+kk a více). 

Ačkoli samotné vlastnictví psa nezávisí na příjmu, to, kolik psů člověk má, už na příjmu závisí. Víc psů si častěji pořizují lidé s vyšším příjmem. 

Obří plemena jsou početně vzácná

Nejvíc zastoupeni jsou u nás psi střední velikosti (6 až 24 kilogramů v dospělém věku), které má celá polovina pejskařů. Za nimi následují velká plemena (25 až 40 kilogramů v dospělém věku), která chová necelá třetina pejskařů, a trpasličí plemena, která vlastní necelá čtvrtina psích majitelů. Nejméně lidí chová obří plemena (nad 40 kilogramů v dospělém věku). 

Zastoupení psů podle lidské populace

Trpasličí plemena mají častěji lidé ve věku 45–59 let žijící v menším bytě (2+kk). Velká a obří plemena mají častěji lidé žijící v rodinném domě nebo velkém bytě (4+kk a více) a lidé žijící v malých obcích. 

Pokud už má někdo dva a více psů, jedná se nejčastěji o dva středně velké psy nebo kombinaci středního a trpasličího psa nebo dva velké psy. Kombinace velikostně výrazně odlišných plemen jsou velmi vzácné. 

Trpasličí psi mohou všechno

Jaké vybavení či nábytek mají psi k dispozici pro svůj odpočinek? Většina psů má pelech uvnitř domu (pořídilo jim ho 77 procent majitelů psa). Jen třetina majitelů psovi umístila na zahradu boudu (celkově zahradu s možností výběhu pro psa má jen polovina majitelů psů). 

Skoro dvě třetiny majitelů dovolují psovi ležet na křesle nebo jiném nábytku a celé dvě pětiny ho tolerují ve vlastní posteli. Nicméně tyto výsady nejsou rozděleny „spravedlivě“. 

Kde spějí psi

Zatímco 18 procent psů je výhradně venku, dalších 18 procent je částečně na zahradě a částečně doma (tito psi mají boudu na zahradě i pelech uvnitř domu), 24 procent má pelech jen v rámci domu, ale nesmí vyskočit na nábytek, natož vlézt do postele. 

Největší komfort si užívá 38 procent psů, kteří mohou ležet na křeslech i v posteli a většinou mají i vlastní pelech. Zbývající procenta psů mají jiný režim. 

Celkově na zahradě pobývají častěji velká a obří plemena (nechává je zde 80 procent majitelů větších plemen) ve srovnání s menšími psy (jen 45 procent majitelů menších plemen). Velcí a obří psi mají také častěji k dispozici psí boudu (pořídilo ji 64 procent majitelů větších psů). A tudíž jsou to typicky psi, kteří jsou výhradně venku. 

Ležení na křesle je dovoleno hlavně trpasličím plemenům (dovoluje jim to 86 procent majitelů trpasličích psů) ve srovnání se psy středními (67 procent majitelů středních psů) a většími psy (jen 33 procent majitelů větších psů). 

Spaní v posteli je výsadou hlavně trpasličích plemen (64 procent majitelů trpasličích plemen) a středních plemen (46 procent jejich majitelů), zatímco z větších plemen se této pocty dočká jen menší část psů (přesněji jen psi 25 procent majitelů větších plemen). Trpasličí plemena jsou tedy typicky „nejkomfortnější“ skupina psů, která může ležet všude.

Můj pes mi rozumí

Na křesle smí ležet častěji psi, jejichž majitel žije v bytě, ve velkoměstě a je mu přes 44 let. V posteli psa nechávají častěji Pražané, lidé bydlící v menším bytě (do 2+kk) a lidé žijící v domácnosti bez dalších osob, pro které je pes lékem na samotu. 

Jací lidé chovají psy.

Pejskaři své psy popisují nejčastěji jako hravé, hodné, přátelské a mazlivé. Nicméně existují rozdíly podle věku (respektive životní fáze), životní úrovně i velikostní třídy psa. 

Pro starší ženy jsou čtyřnožci hlavně milí, hodní, přítulní a mazliví. Pro ženy s dětmi jsou přátelští, hraví, hodní a milující děti. Pro mladé muže jsou hraví, hodní, velcí, energičtí a chytří. 

Pro pejskaře, kteří spí se psem v posteli, jsou psi hraví, mazliví, rozmazlení a roztomilí. Pro majitele větších plemen jsou psi aktivní, živí, veselí a hraví. Pro majitele středních plemen jsou poslušní, přítulní, tvrdohlaví a věrní. A pro majitele trpasličích plemen jsou psi miláčci, mazlové, chytří, malí a oddaní.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Vyrobte si příruční dřevník hned na zápraží. V zimě budete mít dřevo po ruce

Topíte v zimě v krbu nebo krbových kamnech a máte rádi nachystané úhledné hraničky dřeva? Pojďte si s námi vyrobit...

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S noblesou vyřízla líčka z vepřové hlavy a uhranula porotu MasterChefa

Soutěžící MasterChefa umějí překvapit, o tom žádná. Nicméně zručnost a lehkost, s nimiž jednadvacetiletá finalistka...

Prací v michelinské restauraci si příliš nevyděláte, říká vítězka MasterChefa

Premium Jako sedmnáctiletá ohromila porotu pořadu MasterChef Česko svým kuchařským talentem i neotřelými nápady a soutěž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je to britka. Jenže s dlouhými chlupy a mazlivější, což je u kočky fajn

Britská dlouhosrstá kočka je taková kočičí královna v novém, huňatějším kabátku, v němž vypadá jako medvídek. Najít ji...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Příliš lásky zvířeti škodí. Nemám rád polidšťování zvířat, říká veterinář

Premium Za čtyřicet let své praxe se veterinář a zvířecí psycholog Alexandr Skácel setkal s různými poruchami zvířat....

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

A potom vám v mozku naklade vajíčka... Jaké jsou nejčastější mýty o zvířatech

Premium Je vlk zákeřně nebezpečný, kočka něžný mazlík a prase hloupé? Omyl! Příroda nesplňuje romantické představy, které o ní...

ANKETA: Vybírejte nejroztomilejšího zářijového mazlíčka. Hraje se o knihy

Příjemné dny babího léta vylákaly ven i domácí mazlíčky, přesvědčit se o tom můžete během listování zářijovými snímky v...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...