Stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides) | foto: Profimedia.cz

Houby stročky soutěž krásy nevyhrají, ale v kuchyni chutnají famózně

  • 2
Stroček je i přes nepříliš sympatický vzhled velmi cennou jedlou houbou. Skvěle se hodí na sušení. Aniž byste ho museli krájet, stačí jej rozmístit na mřížku nebo pečicí papír, případně dát do sušičky a za pár hodin je připraven ke skladování v suché uzavíratelné nádobě.

Je výhodou, že se stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides) téměř nezamění se žádnou jedovatou houbou a sušený je vynikající například do polévky nebo pod vepřové. Jako houbový prášek úžasně zlepšuje chuť nejen v omáčkách. 

Objevuje se v receptech na přípravu vánočního kuby, ale nebojte se stroček hodit spolu s hřibovitými třeba i do bramboračky.

Od srpna do listopadu

Plodnice stročku je plně dutá, nálevkovitá až trubkovitá se zvlněným kloboukem hnědočerné barvy. Vnější strana je černošedá a vrásčitě zvlněná. 

Dorůstá velikosti 3–8 cm (některé zdroje uvádí až 12 cm) a objevit ho můžete v našich, ale obecně evropských lesích kdykoli mezi srpnem a listopadem. Dužina má lehce peprnou kořenitou chuť a sladkou aromatickou, houbovitou vůni.

Podobná stročku je liška šedá (Cantharelluscinereus), která je ale naštěstí jedlá, stejně jako všechny druhy stročků v Čechách, takže i kdybyste se spletli, otrava nehrozí.

Najdete ho v bukových lesích

K nalezení je stroček obvykle ve velkých množstvích, a to rovnou v trsech. Jakmile na stanoviště stročka trubkovitého narazíte, máte vyhráno. 

Stroček trubkovitý v našem atlasu hub

Pozor je třeba dávat na starší stročky, které jsou ochablé a pružné. Oproti tomu čerstvé stročky jsou lámavé. Lepší jsou na zpracování mladé plodnice, mají lepší texturu i chuť.

Najít se dá v bukových lesích, na vápnitých až neutrálních půdách. Některé zdroje uvádí, že stroček se dá najít především na opadu listnatých stromů, na zásaditých půdách bohatých na živiny. Momentálně jsme stročky objevili ve středočeském kraji, směrem na Benešov.

Za sušený v obchodě zaplatíte až tři tisíce

Houba, která se dá dnes již koupit i ve specializovaných obchodech, se cenou pohybuje někde mezi pěti a šesti sty korunami za kilo čerstvé houby. Sušený se pohybuje okolo dvou až tří tisíc za kilo.

Skvěle se hodí například do houbového kuby nebo pod maso. Dá se použít i jako houbové koření nebo jako směs do náplní, které se díky stročku stávají chuťově intenzivnější.

My jsme se stroček pro tentokrát rozhodli dát pod vepřové a výsledek byl naprosto fenomenální.

Vepřové na stročkách

Vepřové na houbách můžete podávat s knedlíkem nebo rýží.

Suroviny:

  • 0,5 kg vepřového masa
  • 1 cibule
  • olej
  • hrst sušených stročků
  • kmín drcený i celý
  • jíška z 50 g másla a dvou lžic mouky
  • sůl
  • čerstvě drcený pepř

Postup:

Na dohněda osmaženém cibulovém základu necháme rozvonět celý kmín a následně zatáhnout plátky vepřového masa. Vše osolíme a podlijeme vodou, případně vývarem. 

Přidáme houby a na mírném plameni dusíme maso do měkka. Omáčku zahustíme jíškou a dochutíme čerstvým pepřem, solí, mletým kmínem dle chuti. Podáváme s rýží, nebo knedlíkem.