Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Nevhodné vložky, zámky z tržnice. Největší chyby při zabezpečení domu

Zámek, který je ve dveřích už dvacet let, cennosti vystavené na dohled, špatně zabezpečená okna. Nešvarů, kterých se Češi při zabezpečování domů dopouštějí, můžeme najít celou řadu. A ačkoliv se povědomí o vhodném zabezpečení majetku zlepšuje, stále máme co dohánět.

Nejoblíbenější bezpečnostní dveře SD 101 patří do 3. bezpečnostní třídy. | foto: NEXT

Dokládají to i statistiky – jen v loňském roce způsobili zloději vloupáním do domů, chat a chalup škodu ve výši 237 milionů. Například podle posledního průzkumu Generali České pojišťovny se ukázalo, že na chalupách mají Češi nejčastěji nářadí (85 % případů), hodnotné vnitřní vybavení (85 %), zahradní techniku (76 %) a zahradní nábytek (70 %). 

Jde tedy o položky, které samy o sobě mohou dosahovat statisícových částek. Hned 55 % chalupářů uvedlo, že na chalupě mají také vybavení pro odpočinek a relax – typicky bazény, grily, trampolíny. Stejné procento z nich má na chalupě umístěné prvky zahradní architektury, jako jsou pergoly, terasy, zahradní domky nebo skleníky.

Jaké jsou nejčastější prohřešky a jak se jich vyvarovat? Projděte si následujících deset položek a zkontrolujte, zda jste před každou z nich obstáli se ctí. Pak můžete být v poklidu.

1.Neřešíme typ zámku

Mnoho lidí neřeší kvalitní zabezpečení, protože se domnívají, že zloděj se dovnitř dostane bez ohledu na druh zámku. Právě zámek ale rozhoduje o tom, zda bude zloděj při pokusu o vloupání úspěšný. 

Při výběru nám pomohou takzvané bezpečnostní třídy, v nichž jsou zámkové vložky certifikované a které udávají, jakému pokusu o překonání zámek odolá a jak dlouho vydrží.

„Pravidlo pěti minut říká, že pokud se zloděj za tuto dobu nedostane do objektu, svůj pokus většinou vzdá,“ upřesňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz. Proto by na dveře by měl patřit zámek ideálně ve třetí nebo ještě lépe ve čtvrté bezpečnostní třídě, který zvládne vzdorovat zkušenému zloději po delší dobu, a to i přes použití páčidla a dalšího mechanického nářadí.

2.Zabezpečujeme jen hlavní dveře

Hlavní vchodové bezpečnostní dveře, které jsou téměř nedobytné, vybavené zámkem s vysokou třídou odolnosti. Dušička má pokoj. Ale k tomu boční vchod s jednoduchou zámkovou vložkou a otevřená sklepní okénka. 

Jednou z nejčastějších chyb při zabezpečování majetku je podcenění ochrany všech přístupových cest, zejména oken. Zloději přitom nechodí jen předními dveřmi, právě naopak. 

Proto je třeba zabezpečit všechny dveře, kterými se lze dostat do domu. Nezapomínejte ani na okna, která lze vybavit bezpečnostním kováním a fóliemi.

3.Podceňujeme trvanlivost závor a petlic

Ačkoliv petlice patří mezi klíčové součásti zabezpečení zejména u rekreačních objektů či chalup, často se na její výměnu zapomíná. Výjimkou nejsou ani desítky let staré zrezlé závory či petlice, které se stále objevují na mnoha vratech, garážích nebo zahradních domcích. 

Nefunkční petlici přitom může zloděj snadno vytrhnout nebo urazit, a v takovém případě nepomůže ani to, že zámek na petlici byl nový.

Stejně jako u vložky ve dveřích bychom i při výběru závory nebo petlice měli sledovat bezpečnostní třídy nebo kvalitu materiálů. Kvalitní petlice a závora odolá daleko více pokusům o vyražení, a navíc si poradí i s výkyvy počasí. 

Nestane se tak, že se v zimě nebudete moct dostat do kůlny pro dřevo nebo vám petlice po vydatných deštích zrezne pár týdnů po zakoupení.

4.Nosíme zbytečně moc klíčů

Doby, kdy byl od každých dveří jiný klíč a svazky nás tížily v kapse, už jsou naštěstí pryč. Výrobci zabezpečení nabízejí systém hlavního a generálního klíče, který práci se zabezpečením výrazně usnadní. 

Můžeme stejným klíčem odemykat dveře od domu i od chalupy, a zároveň snadno nastavit, které dveře si svým klíčem odemkne třeba náš potomek nebo roztržitý senior. Pohodlně tak ohlídáme, kam má kdo z rodiny přístup, a pokud dítě klíč ztratí, vyřadíme ho jednoduše ze systému.

5.Nekonzultujeme s odborníky

Přesvědčení, že na zabezpečení běžného rodinného domu není nutná konzultace s odborníkem, je u mnoha lidí stále zažitá. Odborník přitom dokáže poradit, co vše je nutné zabezpečit, upozorní na rizika jednotlivých přístupových cest a poradí, jaký typ zabezpečení vybrat.

„Do komplexního zabezpečení domu bychom měli investovat ideálně 2–3 % hodnoty majetku, který chráníme. Neměli bychom také zapomínat, že zabezpečení nejsou jen elektronické alarmy a kamerové systémy. V první linii proti zloději bude vždy stát kvalitní mechanický nebo mechatronický výrobek,“ upřesňuje Neuvirt.:

Odborník nám dokáže poradit a vhodně nakombinovat zabezpečení tak, abychom za něj neutráceli zbytečně, takže se konzultace vyplatí. Impulzivního nakupování zámků bez rozmyslu bychom se rozhodně měli vyvarovat.

6.Nevyužíváme terciární zabezpečení

Zloději, který se dostane do domu, bychom neměli zbytečně ulehčovat práci. Kromě zámků a petlic chránících vstupy do domu, můžeme zvýšit ochranu majetku i takzvaným terciárním zabezpečením. 

Jde vlastně o zabezpečení samotných věcí a objektů uvnitř domu. V praxi to znamená ukrýt cennosti například do boxů, skříněk nebo trezorů, které lze uzamknout bezpečnostními systémy nebo mechanismy typu X Safety Box. 

Většinou jsou tvořeny pevnou částí, která se připevní na strop, střechu či podlahu, a poté se k ní připevní pevný řetěz z oceli, který zloděj mechanicky nepřekoná. Hodí se tak k uzamčení nářadí, ale i kočárku, kol či motorky v garáži.

7.Kupujeme zámky z tržnice

Ve snaze ušetřit vybavují lidé své domy zámky, které mají ke kvalitnímu zabezpečení daleko. Často jde o zboží pochybné kvality ze zahraničních e-shopů, případně z tržnic. Takový zámek může majitele hodně potrápit – od zasekávání přes poškození dveří až po vyloupení.

U kvalitní zámkové vložky by nám měl prodejce být schopný doložit certifikát, který potvrzuje, že zámek splňuje dané parametry kvality. Toho se u podezřele levných výrobků ze zahraničí nedočkáme, navíc nám jejich použití může zkomplikovat pojistné plnění v případě vloupání.

8.Zapomínáme na kování

Bezpečnostní kování stojí při zabezpečování domu často na okraji zájmu. Přitom zvyšuje zabezpečení a ochranu, kterou poskytuje zámek. 

A naopak – uvolněné nebo poškozené kování může zloděj snadno vytrhnout. Problémem může být i kování, ve kterém zámek přesně nesedí, a ztrácí tak svou bezpečnostní funkci.

Kování proto vybíráme tak, aby mělo podobný stupeň ochrany jako zámková vložka a ideálně i bezpečnostní dveře. Před nákupem je vhodné se podívat i do pojistné smlouvy, abychom si ověřili, že vybraný produkt splňuje podmínky stanovené pojišťovnou.

9.Vystavujeme majetek

Zloději si svůj cíl vytipovávají předem, mnoho lidí jim ale ulehčuje práci tím, že cenné věci zůstávají na dohled zvědavých očí. Zloděj pak po obhlídce přesně ví, zda má případná loupež smysl, a do které místnosti by se měl vydat.

„Měli bychom mít na paměti, že pro zloděje je klíčovou veličinou čas a každá naše neopatrnost mu přidává sekundy navíc. Cennosti v domě bychom proto měli vždy schovávat, nevystavovat je proti oknům, případně přes ně přehodit například starou deku,“ doplňuje Neuvirt. 

Samostatnou kapitolou je pak naše přílišná otevřenost na sociálních sítích, kam se tipaři v posledních letech přesunuli.

10.Neblafujeme

Kromě kvalitního zabezpečení nám při ochraně majetku mohou pomoci i tipy a triky, které mohou zloděje odradit. Vyplatí se je použít především při delších cestách mimo domov nebo na chatách a chalupách, kam nejezdíme často. 

Využít můžeme dálkově ovládané spínače světel, sáhnout lze v dnešní době i po elektronickém alarmu, který napodobuje psí štěkot. Dobře poslouží i atrapy kamery, které už umí velmi věrně napodobit opravdovou kameru se záznamem.

Dobrým „zabezpečením“ je také všímavý soused, který nám v době dovolené může vybrat schránku, odmést sníh nebo zkontrolovat pohledem okna a dveře. Ale pozor, blafovat nemůžeme ve všem. Minimálně kvalitní mechanickou bezpečnost musí mít daný objekt vždy.

Autor:
  • Nejčtenější

Pomyslnou bramborovou medaili MasterChefa má Ivka, Pavel si sáhl na dno

Tři semifinalisté letošní soutěže MasterChef Česko jsou po dvou výzvách úterního večera jasní: k Romanovi se v...

Kočky pomáhají od bolesti, stresu i smutku. Umí snížit tlak i napětí

Proč nám kočky lehají na místa, kde nás něco bolí, a nám se pak opravdu uleví? Pokud máte doma kočku, znáte tuto jejich...

Teenager sice v kuchařském pořadu nezvítězil, přesto projevil velký talent

Teprve patnáctiletý František Šindelář, který se k plotně postavil v pořadu Prostřeno, ukázal, že si někteří mladí umí...

Dvanáctero tipů pro říjnovou zahradu: sklízejte, sázejte, hnojte, sejte

Ani měsíc říjen nám nedovolí na zahrádce příliš zahálet. Ještě pořád je co sklízet. A hlavně je nejvyšší čas připravit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm kroků, které musíte promyslet, než se pustíte do stavby zimní zahrady

Zimní zahrada totiž může plnit mnoho funkcí, záleží však na tom, co od ní očekáváte. Může rozšířit obytný prostor o...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Po přijímání trocha hříchu. Lázeňské oplatky jsou pochoutkou již stovky let

Premium Na nedělní mši přijala v kostele Nanebevzetí Panny Marie skrze malou kulatou oplatku – hostii – tělo Páně, po...

Když nakupuju, dělám to tak, abych byl spokojený, říká šéfkuchař Kašpárek

Na základní škole neměl dobré známky, ale bavilo ho vaření a vše kolem jídla, a tak se rozhodl vyučit v oboru. Dobrá...

Chleba se nepřejí, svůj den slaví právem. A stále častěji ho pečeme doma

Móda pekáren na chleba má zlaté časy za sebou, i když je letos řada lidí opět oprášila. Upéct dobrý chleba zvládnete i...

Mák vám posílí imunitu, vykrmí kosti vápníkem a srovná cholesterol

Která rostlina má prospěšných účinků jako máku? Přece semena máku setého, která jsou neprávem podceňovanou...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...