Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Propouštějí zvuk a snadno hoří. Nejčastější mýty o příčkách ze sádrokartonu

K sádrokartonu má každý jiný vztah. Někdo na něj nedá dopustit a argumentuje rychlou suchou výstavbou, jiný by dal království za klasickou cihlu. Jak je to s mýtem, že přes sádrokartonovou stěnu lze slyšet každé šustnutí? Už to dávno nemusí platit.
Izolace musí těsně přiléhat ke konstrukci, aby nevznikaly akustické mosty.

Izolace musí těsně přiléhat ke konstrukci, aby nevznikaly akustické mosty. | foto: Isover

Mýtus č. 1 Lehká příčka netlumí hluk. Akustické vlastnosti cihly jsou mnohem lepší

„Nejprve je potřeba si uvědomit, že existují dva principy, které umožňují tlumit hluk. Za prvé je to princip hmotnosti a za druhé prostřídání takzvané hmoty – pružiny – hmoty,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová ze společnosti Ursa.

Akustická deska umí nejen ztlumit hluk, ale „požírá“ i formaldehyd

Zděná příčka tlumí díky hmotě a platí to, že čím větší hmotnost, tím lepší útlum, kdežto lehká příčka tlumí díky principu hmota – pružina – hmota (prostřídání těžkého obkladového materiálu s lehkou pohltivou výplní, například minerální izolací). Díky tomu lehké příčky dosahují stejných či lepších akustických výsledků s mnohem nižší hmotností a menší tloušťkou než například vylehčené zdivo, znáte je jako příčkovky.

Vylehčené zdivo k dosažení dostačujících tlumicích vlastností potřebuje velkou tloušťku. Tím pádem se stává značně neefektivní, protože si pak zmenšíte užitnou plochu domu.

Jakým materiálům dáváte při rekonstrukci přednost?

celkem hlasů: 133
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 13. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.

Na příčky se dnes málokdy používají těžké plné cihly, jde také o to, jak těžkou stěnu smíte vůbec v domě postavit, abyste dodrželi statiku – spíše se setkáte s vylehčenými materiály. Proto i akustika zděné stěny nemusí být tak dobrá, jak byste čekali.

Velmi účinným řešením je vystavět lehké příčky a vyplnit je minerální izolací. Ta tam funguje jako zvukově pohltivá vložka, díky čemuž se výrazně snižuje přenos hluku přes příčku a vy získáte domov plný ticha.

„Výsledná hodnota neprůzvučnosti se vypočítává z celého spektra slyšitelného hluku a u sádrokartonových příček se využívá symbióza pevné hmoty sádrokartonu a měkké izolace. Sádrokarton absorbuje především nízké basové frekvence a minerální izolace vysoké frekvence,“ počítá Martin Lukeš, ze společnosti Siniat&Promat SK.

Důležitými porovnávacími vlastnostmi izolace pro příčky z hlediska akustiky jsou dva faktory – zvuková pohltivost a odpor proti proudění vzduchu. Zvuková pohltivost se vyjadřuje činitelem zvukové pohltivosti, který udává poměr pohlceného akustického vlnění k dopadajícím zvukovým vlnám.

OBRAZEM: Největší průšvihy, jaké dokážou řemeslníci při práci se sádrokartonem

Až budete vybírat minerální izolaci, měli byste volit typ, který se vyznačuje nejlepší zvukovou pohltivostí. Důležitou roli hraje i konstrukce samotné příčky, často se používá i „model“ s dvojnásobným obložením sádrokartonovou deskou, u příčky se sousedním bytem může být dokonce celá příčka dvojitá. Tím vším se snižuje průnik zvuku do sousedního prostoru.

Dalším důležitým parametrem je takzvaný odpor proti proudění vzduchu označovaný jako AFr. Pokud jsou hodnoty AFr větší a rovné 5, znamená to, že materiál brání proudění vzduchu, aby mohl fungovat jako tlumič (AFr ≥ 5 kPa.s/m2).

Mýtus č.2 Cihla je lety ověřený materiál. Lehké příčky jsou novinka a těm já nevěřím

Sádrokarton je na trhu téměř 130 let. Již takovou dobu stavebníci spoléhají na tento materiál, který se stále vyvíjí a zdokonaluje. V současné době existují materiály, které splňují stejné normy jako cihla nebo pórobeton. Zároveň příčky s minerální izolací místnosti chrání i před nežádoucími úniky tepla.

Izolace proti hluku je sice mírně dražší, ale nakonec se bohatě vyplatí

Pokud by byly lehké příčky nespolehlivé, určitě by se nepoužívaly u velkých developerských projektů, které musí splňovat nejpřísnější požadavky. Výsledky akustických měření přímo na stavbách dokazují, že sádrokartonové příčky dostatečně zajišťují akustický komfort. Naopak trend využití lehkých příček se stále zvyšuje, a to především díky:

  • rychlosti výstavby bez zbytečných technologických přestávek
  • odlehčení nosné konstrukce oproti masivním stěnám (např. u výškových budov se úspora v zatížení konstrukce nastřádá, což může přinést úspory při dimenzování samotné nosné konstrukce)
  • nízkým realizačním a dopravním nákladům
  • použitím lehkých sádrokartonových příček (tenčích než zděných) se zvyšuje užitná plocha bytu, a tím pádem i prodejní cena

Ale hlavně, lehké sádrokartonové konstrukce umožnily architektům, aby mohli svobodněji projektovat vnitřky budov. Ostatně mnohé přestavby panelových domů by bez této technologie ani nešly vymyslet.

Na poškozený sádrokarton pomůže záplata nebo výztuha. Pak opravu nepoznáte

Pro stavebníky je důležitý i fakt, že v moderní stavbě je velké množství instalací. Do zděných či železobetonových stěn a stropů se toto musí pracně vysekávat nebo frézovat. Naopak do lehké sádrokartonové konstrukce s izolací nabízí možnost vést kabely a instalační potrubí v dutinách stěn a podhledů. Všichni ostatně znají problémy, když se při rekonstrukcích domů musí sekat nové instalace.

Mýtus č.3 Lehká sádrokartonová příčka snadno shoří. Cihla vydrží daleko více

Sádrokartonové příčky se vyrábějí v různých požárních odolnostech. Je možné dosahovat požárních odolností i 120 minut a více. Ovšem záleží na typu opláštění konstrukce.

Požární odolnost

Vlastnost materiálů, která zabraňuje nebo zpomaluje průchod nadměrného tepla a ohně. Žádný stavební materiál není zcela nehořlavý, ale odolnější materiály oheň destruuje delší dobu.

V případě, že použijeme příčku jednoduše opláštěnou sádrokartonovými deskami na jednoduché ocelové konstrukci z CW a UW profilů za použití standardní výplně, dosahuje požární odolnosti 30 až 45 minut. V případě využití příčky dvojitě (trojitě) opláštěné na jednoduché ocelové konstrukci z CW a UW profilů za použití odpovídající výplně, dosahuje požární odolnosti až 120 minut.

Je logické, že klasická cihla jako pálený materiál bude odolávat požáru zřejmě déle, jenže každý požár ovlivňují další faktory, jako je třeba vybavení domácnosti. Navíc sádrokarton je obecně velmi nehořlavý materiál.

To je způsobeno krystalicky vázanou vodou ve hmotě sádrového jádra desek, která při požáru funguje jako automatický hasicí přístroj. Z každého čtverečního metru sádrokartonu se během požáru totiž uvolní přibližně 1,5 litru vody, která je po jistou dobu schopna zpomalit rozvoj požáru.

Protipožární sádrokarton pak navíc obsahuje skelná vlákna a inertní přísady, které minimalizují objemové změny desek a prodlužují jejich celistvost při požáru.

Jak jsou na tom sádrokartonové příčky s odolností proti ohni.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

25. dubna 2024

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého...

Byla dřív jídla v restauracích poctivější? Jak se v minulosti stravovalo

26. dubna 2024

Pivo nebo dršťková polévka za dvě koruny, guláš za šest. K tomu talíře a ubrusy s logem RaJ....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mráz popálil většinu zahrad. Dřeviny obrazí, uklidňuje přírodní zahradník

26. dubna 2024  8:46

Leckde byly plně rozkvetlé ovocné stromy i keře, případně už dokonce měly malé plůdky. Příroda je...

Slovo „utratit“ bychom neměli vůbec vyslovit, říká otec českých veterinářů

24. dubna 2024

Premium Úroveň péče o nemocná zvířata se rychle blíží běžné „lidské“ medicíně a není zrovna levná. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvě gorilí mimina v Zoo Praha jsou úžasná. Mobi se vozí, to menší půjčuje

25. dubna 2024

Dvojnásobná radost z narození zdravých mláďat goril nížinných panuje v Rezervaci Dja Zoo Praha už...

OBRAZEM: Vyrobte si hmyzí hotel. Můžete ho mít i na balkoně nebo terase

29. dubna 2024

Na loukách i polích vídáme spoustu užitečného hmyzu. Aby brouci měli kde najít úkryt a bydlení,...

KVÍZ: Milujete zahradničení? Hrajte o luxusní knihu Zelenina z ekozahrady

29. dubna 2024

Soutěž Řadíte se mezi vášnivé zahradníky a vaše zeleninové záhonky praskají ve švech? Nebo po tom zatím...

Na grilu připravíte nejen flank steak s chimichurri, ale i žitný chléb

28. dubna 2024

Na Hobby začínáme nový seriál Hoď to na gril. Ve dvanácti epizodách předvedou excelentní kuchaři to...

Zrádná krása. Toxiny chrání rostliny před sežráním, člověka mohou zabít

27. dubna 2024

Premium Toxiny v rostlinách je chrání před živočichy, kteří by je chtěli sníst. A ublížit mohou i lidem....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...