Otevírací doba se o červencových svátcích nemění.

Otevírací doba se o červencových svátcích nemění. | foto: Profimedia.cz

České jídlo je špičkové, řetězce však dávají přednost levnějším produktům

  • 39
Páté nejbezpečnější potraviny na světě mají Češi. Řetězcům se však vyplatí dovážet levnější a méně bezpečné potraviny ze zahraničí, říká zemědělský expert Jiří Milek v týdeníku 5plus2.

Česko zaujímá páté místo v Globálním indexu potravinové bezpečnosti. Jde o žebříček zemí z celého světa, který hodnotí kritéria jako dostupnost, kvalita a zejména bezpečnost potravin. 

Posuzuje i stav přírodních zdrojů či reflektuje změny klimatu. Například Německo je v indexu třinácté, Slovensko dokonce figuruje až na 40. místě.

Dozor je neúprosný

„Všechny dozorové orgány kontrolují opravdu pečlivě celé zemědělství a potravinářství do posledního detailu, i díky tomu jsme u nás neměli kauzy jako technická sůl místo potravinářské, salmonelóza v mase a další,“ míní místopředseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek.

Vše zároveň hodnotí i jako bývalý ministr zemědělství, post zastával zejména v roce 2018. 

„Je to vysvědčení českých zemědělců, potravinářů, ale i státní správy. Dobré umístnění mimo jiné neguje všechna ta nešťastná vyjádření obchodních řetězců a jejich zástupců, kteří se snaží lidi přesvědčit o tom, že v Česku vyrábíme nekvalitní potraviny a že je potřeba, abychom je dováželi ze zahraničí. Jenže tím vlastně říkají, že máme dovážet ze zemí, které se v indexu potravinové bezpečnosti umístily až daleko za námi,“ vysvětluje potravinář.

Jsme „popelnicí Evropy“?

Dobré umístění České republiky na sebe zároveň naráží s tvrzením, že Česko je „popelnicí Evropy“, tedy že se do českých zemí dováží méně kvalitní produkty než například na západ Evropy.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

„To je právě paradox, který dokazuje, že velké obchodní řetězce české potraviny neumísťují na své pulty kvůli tomu, že by byly nekvalitní, ale prostě se jim vyplatí dovážet potraviny nižší kvality, avšak levnější,“ míní.

Jedním hlasem současně dodává, že je velmi dobře mít v Česku specifické potraviny z celého světa. Na druhou stranu by ale zákazníci měli základní potraviny, jako jsou ovoce, maso a zelenina, volit spíše z české produkce.

„Lidem bych poradil, aby vybírali s ohledem na co nejkratší dodavatelský řetězec,“ říká Jiří Milek.

Zároveň varuje před extrémně nízkou cenou. „Vždy bych se nad tím zamyslel. Ze zkušeností vím, že extrémně nízká cena může být vodítko i k nízké kvalitě,“ dodává potravinář.

Na nákupu v obchodě by sledoval i zemi původu. „Třeba v České republice používáme minimum pesticidů, ale zejména země z třetího světa přidávají hodně účinných látek, mnohdy u nás i zakázaných.

Určitě bych se nebál nakupovat na farmářských trzích a u producentů v okolí,“ doporučuje expert.

„Potěšily mě i další závěry indexu, třeba to, že u nás máme málo lidí žijících pod hranicí chudoby, mír a v neposlední řadě dobré mírné klima, bez kterého bychom tu toho tolik ani nedokázali chovat a pěstovat,“ uzavírá.

Index, který každý rok vydává výzkumný tým britského týdeníku The Economist, zároveň varuje, že dostupnost potravin, jejich kvalita a stav přírodních zdrojů se celosvětově zhoršují. Před pátým Českem se umístili na první příčce Finové, dále Irsko, Nizozemsko a Rakousko.