Lesní jahůdky odvodňují, borůvky zlepšují vidění, brusinky močové cesty

  • 0
Na procházce lesem se s chutí pustíme do různých lesních plodů. Chutnají skvěle, dá se z nich udělat třeba skvělý džem na zimu, a navíc pomáhají i při různých zdravotních potížích.

Brusinky dozrávají postupně, proto je možné je po natrhání nechat v chladu a temnu dozrát, a pak je zpracovat na vynikající džem. Na přímou spotřebu mají trochu trpkou chuť.

Z lesních bylin můžeme vedle plodů využít i listy, rašící pupeny nebo květy. Velmi účinná jsou gemmoterapeutika, tedy tinktury z pupenů. Lesní plody mají řadu léčivých účinků. Například lesní jahody mají protizánětlivé a antibakteriální účinky, posilují kosti, vlasy a kůži a odvodňují. Snižují krevní tlak a zlepšují paměť, pomáhají také proti dně. Čaj z listí se doporučuje při bolestech hlavy včetně migrén.

Léčivé lesní plody

V lese najdeme i medvědí česnek, přesličku a další léčivé byliny, to ale není ovoce. Překvapivě však můžeme v lese narazit třeba na černý rybíz, který máme spojený především s pěstováním na zahradách. Jeho bobule patří mezi největší zdroje vitaminu C.

Tinktura z jeho pupenů s koncentrovanou léčivou silou pomáhá při mnoha obtížích. „Gemmoterapeutikum z černého rybízu zlepšuje činnost nadledvinek,“ říká naturopatka Jarmila Podhorná. „Má vynikající protialergické účinky při senné rýmě, ekzému a astmatu. Pomáhá také zmírnit otoky, například při adenomu prostaty.“ Stojí tedy za to se v lese rozhlížet a lesní ovoce sbírat.

Maliník je skvělý pro ženy.

Zobejte maliny ze zahrady i z lesa

Najdeme je v lese i na zahradách. Maliny jsou chutné a také zdravé. Odvar z listů maliníku má blahodárné účinky na ženské pohlavní orgány, doporučuje se proti bolestivé menstruaci. Pomáhá při potížích s otěhotněním a jeho pití v devátém měsíci těhotenství by mělo zaručit snazší a méně bolestivý porod. V přechodu pomáhá tlumit potíže.

Má příznivé účinky na kardiovaskulární systém a zabraňuje ukládání tuku. Léčivá síla maliníku se nejvíce koncentruje v pupenech, z nichž se vyrábí tinktura. Tinktura z pupenů se používá na úpravu hormonální rovnováhy, proti menstruačním poruchám, ovariálním cystám a gynekologickým zánětům.

Ostružina pomáhá mimo jiné i na revma.

Také u ostružin sbírejte plody i listy

S ostružinami se setkáváme méně často než s jinými lesními plody, ale když je potkáme, neměli bychom je minout. Čaj z listů ostružiníku se pro protizánětlivé a zklidňující účinky doporučuje proti chrapotu, kašli a zánětu dýchacích cest a vymačkaná šťáva z plodů je vhodná proti průjmu.

Tinktura z pupenů má blahodárné účinky na cévy a pohybový aparát. „Gemmoterapeutikum z pupenů ostružiníku působí antiskleroticky a antidegenerativně,“ říká Jarmila Podhorná. „Pomáhá při revmatismu a dně. Účinné je také při osteoporóze.“

Borůvky (brusnice borůvky, blízké příbuzné červených brusinek) pomáhají zraku.

Borůvky zlepšují zrak, stav cév i střev

Rostou na rostlině s názvem brusnice borůvka. Jde o nízký keř, který je rozšířený v mírném pásmu téměř po celé severní polokouli.

Borůvky obsahují velké množství vitaminů a minerálů, v lidovém léčitelství se doporučují proti průjmu či zánětům a také pro regulaci tvorby inzulinu.

Tinktura z pupenů borůvky zlepšuje vidění, protože má pozitivní vliv na sítnici a zrakový nerv. Také zlepšuje stav cévních stěn proti usazování tuku v cévách, a také dezinfikují střeva.

Jak brusinky brusnice (na snímku tak, jak na ně můžete narazit v našich lesích), tak velkoplodé klikvy jsou plné vitaminů.

Hodí se brusinky i klikvy

Naše brusnice brusinky (Vaccinium vitis-idaea) se často zaměňují s klikvami, jsou ovšem příbuzné a mají podobné účinky. Tzv. kanadská brusinka je správně klikva velkoplodá, jako brusinka se mnohdy označuje i klikva bahenní, která se dováží z Polska.

Brusinky jsou v naší přírodě spíše vzácností. Jejich chuť je trpká a bobule jsou drobné. Oproti tomu americká klikva má jemnější chuť a plody až ve velikosti oliv. Oba druhy jsou však plné vitaminů a dalších důležitých látek a používají se i pro své léčivé účinky.

Odvar či tinktura z pupenů brusnice brusinky jsou spolehlivým prostředkem proti zánětům močového ústrojí. Napomáhají také zdravému fungování prostaty a působí proti vzniku ledvinových kamenů.

Brusinky prospívají rovněž kardiovaskulárnímu systému, protože působí proti usazování tuku v cévách, a také dezinfikují střeva.