Jak obnovit poškozený nábytek? Triky, které zvládnete i vy

  • 2
Pouhé utírání prachu nestačí k tomu, aby nábytek zůstal v perfektním stavu. S jeho znovuuvedením do původní parády vám pomohou prostředky, které určitě máte doma. Budete se divit, jak zafungují.
Žena utírá vlhkou skvrnu ze stolu.

Pokud se doma, na chatě či na chalupě chcete pustit do velkého úklidu, údržby a možná renovace nábytku, máme pro vás pár šikovných rad. Před každou procedurou nejprve utřete prach, špínu a mastnotu, třeba vlhkým hadříkem s jarem, pak nábytek otřete dosucha.

Pokud se na domácím vybavení objeví větší povrchové rýhy, bude nutné použít profesionální péči, například broušení a nové lakování. Co všechno ale můžete zvládnout sami?

Zažraná špína

Sáček černého čaje zalijte vroucí vodou a nechte ho louhovat (délku louhování zvolte podle barvy nábytku. Po vychladnutí namočte do odvaru měkký hadřík, vyždímejte ho a pusťte se do čištění.

Kutíte doma, v dílně i na zahradě? Pochlubte se a honorář vás nemine

Stejně dobrou službu vám při péči o dřevěný nábytek udělá ale i pivo. Zašlou špínu dostanete pryč i vlhkým hadříkem, na který nakapete tekuté toaletní mýdlo.

Už žádné prasklinky

Prasklina na desce

Objevují se hlavně na dřevěných stolech. Potřete je přepůleným vlašským ořechem, který jste přes noc nechali máčet ve vodě. Inkriminované místo vyleštěte hadříkem.

Olej z ořechu povrch jemně ošetří a zakryje rýhy ve světlém dřevěném nábytku. Drobné prasklinky na dřevě můžete zkusit zamalovat fixem odpovídající barvy – hnědým, černým, oranžovým...

Docela dobře vám ale poslouží i voskové pastelky nebo tužka na obočí. Také roztok z citronové šťávy a oleje na vaření ošetří celkem pěkně velmi jemné povrchové škrábance.

VIDEO: Jak se postarat o dřevěný nábytek a jak z něj dostat vosk

Velké zřetelné rýhy na tmavém nábytku zamaskujete tak, že do nich vetřete hustou pastu z rozpustné kávy a trochy vody. Směs nechte vyschnout a na prasklinu naneste krapet včelího vosku.

Jinak lze použít i retušovací tužky a opravné vosky na dřevo, k dostání jsou v drogeriích nebo prodejnách „barvy a laky“.

Skoro jako nový

Odstranění staré barvy

Starý nábytek po babičce nebo skříňku na chalupě ošetříte a rozjasníte pomocí roztoku z otrub. Smíchejte 50 gramů pšeničných otrub s 1 litrem vroucí vody, sceďte a tekutou směs měkkým hadříkem postupně vtírejte do nábytku. Jiným hadříkem pak dřevo očistěte.

Rozlitou vodu z podlahy rychle vysušte, jednou za čas povrch udržujte

Poněkud razantnější přístup:

  • K odstranění starého nátěru si pořiďte speciální přípravek, ke koupi je v drogerii.
  • Natřete ho na plochy dřeva a nechte asi 30 minut působit, pak barvu sundejte špachtlí.
  • Plochy přebruste smirkovým papírem, zkontrolujte, jestli ve dřevě není červotoč, a hned můžete začít natírat.

Zbavte se škrábanců

Poškrábané dřevo

Váš dřevěný nábytek bude zase jako nový, když malé škrábance potřete několika stroužky česneku. Dělejte to tak dlouho, dokud rýhy nevyplníte.

Péče o dřevo

Použijte olivový, ale klidně i slunečnicový či řepkový olej s octem (2:1). Směs naneste rozprašovačem a rozetřete suchým hadříkem.

Nechte zaschnout a přebytečný česnek pak setřete ubrouskem. Nakonec použijte vosk.

Rýhy na dřevěných skříňkách zahladíte směsí octa a olivového oleje, od obojího vám stačí odměřit půl šálku, tekutinu nanést na hadřík a jemně vyleštit.

Oživená barva

Se zašlým a působením slunečního světla vybledlým dřevěným nábytkem vám pomůže čistá vazelína, kterou koupíte v drogerii nebo v lékárně. Měkkým hadříkem vetřete větší množství, klidně i vícekrát, až se podaří starý kus zase oživit.

Přebytečnou vazelínu setřete suchým hadříkem a povrch dřeva nakonec pečlivě vyleštěte.

Balzám

Důkladně smíchejte dva díly olivového oleje s jedním dílem bezbarvého octa a domácí ošetřující balzám pro nábytek je na světě.

Utírání prachu

Utírání prachu

Hodí se ocet, například jablečný, vybírejte nejlépe druh bez zabarvení. Smíchejte jeden šálek vody se dvěma lžícemi octa.

Roztokem navlhčete hadřík a jde se na to, čistěte nábytek podle potřeby. Ocet lze nahradit i citronovou šťávou.

Přilepený papír

I to se stane, tak postupujte opatrně, rozhodně se ho nesnažte seškrabat. Raději na papír naneste pár kapek olivového oleje.

Nechte ho asi půl hodinky působit a pak nechtěnou „ozdobu“ jemně odstraňte měkkým hadříkem pěkně kousek po kousku.

Skvrny od vody

Po mokré sklenici na dřevě zůstanou kroužky.

Zůstávají po mokré sklenici. Smíchejte po lžičce zubní pasty a jedlé sody a naneste hadříkem na skvrnu. Pastu po chvilce působení setřete ubrouskem a skvrnu potřete citronovým olejem.

Skvrny od alkoholu

Na měkký bavlněný hadříček kápněte leštěnku a posolte ji, sůl nechte rozpustit a hadříkem postupně odstraňte skvrnu.