Pochoutka, u které se neptejte po surovinách. To je tradiční skotský haggis

  • 29
Šéfkuchař Vojtěch Kalášek z britské ambasády v Praze ukázal, jak se vaří jeden z nejtradičnějších skotských pokrmů, který se „povinně“ vaří pravidelně dvakrát ročně. Haggis využívá surovin, které na skotském venkově byly k dispozici.

Haggis je něco jako prejt uvařený ze skopových vnitřností. „Na pastvinách se proháněla stáda ovcí a nevolníci museli svému pánovi povinně odvádět maso. Jestliže si tedy masa neužili, zpracovávali to, co jim zbylo,“ popisuje Kalášek prapůvod receptu, který se traduje dodnes a který pochází ze 17. století.

Postup krok za krokem

Skotský národní pokrm padl do oka i dodnes nejslavnějšímu skotskému básníkovi Robertu Burnsovi, jehož Óda na haggis patří mezi nejvýznamnější národní díla. A jelikož se narodil 25. ledna 1759, každoročně se toto výročí oslavuje.

Každá skotská rodina, jež ctí tradice, se 25. ledna sejde u večeře, při které dle několika kroků uctí již zmiňovaného básníka. Připraví se národní jídlo haggis, přičemž základ jídla je stejný, pouze v různých koutech Skotska si jej dochucují lidé podle svého. Haggis je přinesen na stůl za zvuku dud a v tradičních skotských krojích zpívá celá rodina tuto pochvalnou píseň. V určitém úseku ódy se haggis slavnostně rozřízne. 

Jak na haggis

Vojtěch Kalášek z Britského velvyslanectví v Praze nepřipravuje haggis v ovčích žaludcích – to je u nás část zvířete prakticky k nesehnání. „Používám místo toho hovězí tlusté střevo, neboli deník, jaký se používá například na přípravu tlačenek,“ popisuje Kalášek.

Budete potřebovat

  • skopový jazyk, plíce, játra, ledvinky, srdce, plec, lůj
  • ovesné vločky
  • kroupy
  • osmažená cibule
  • muškátový oříšek, květ
  • sůl, pepř

Střevo se prodává v hodně nasoleném stavu, takže je třeba ho před použitím minimálně na dvě hodiny namočit do vody, aby se všechna sůl dostala ven.

Skopové vnitřnosti uvaříme ve vývaru v osolené vodě s bobkovým listem a novým kořením, což trvá kolem dvou hodin. Uvařené vnitřnosti nakrájíme a semeleme, přidáme vločky, kroupy a osmaženou cibulku a trochu vývaru, ve kterém se maso vařilo. „Samotná směs by byla příliš suchá, proto je třeba ji trochu naředit,“ radí kuchař.

Do směsi se nastrouhá i trochu muškátového oříšku a květu, hodně se osolí a opepří. Pak se směs míchá a kontroluje se konzistence a případně se dále ředí vývarem.

Když je směs hotová, nasadí se střevo na plničku, případně je možné k plnění použít i cukrářský sáček. „Při plnění je třeba dát pozor, aby nebylo střevo úplně napěchované, protože kroupy a vločky při vaření nabudou. Náplň by pak mohla střevo roztrhnout. Z toho důvodu je třeba před vařením jednotlivé porce propíchat vidlicí, aby mohla při vaření unikat pára,“ popisuje Kalášek.

Haggis se vaří dvě hodiny při teplotě 80 °C. Jako příloha se k haggis podává bramborová a tuřínová kaše přelitá krémovou whisky omáčkou.