Atlas bylin: Detoxikace bez legrace aneb za játra silnější

  • 1
O odstraňování škodlivin z těla se u zdravého člověka postarají jednotlivé orgány samy, takže současný trend používat výraz detoxikace jako zaklínadlo je tak trochu nesmysl. Magazín ONA DNES ovšem přinesl přehled bylin, které umí odstraňování škodlivin přinejmenším nastartovat.
Atlas bylin - 5. díl

Je pravda, že nezdravý životní styl organismus často zaneřádí natolik, že si s tím už sám nezvládá stoprocentně poradit. Chcete-li to změnit, musíte tedy především odlehčit jídelníček, omezit alkohol a vyvarovat se stresu. Ten totiž sám o sobě tělo zaplavuje spoustou škodlivin. A pokusit se co nejvíc vyhnout znečištěnému ovzduší a přemíře chemikálií.

Fotogalerie bylin vhodných na detoxikaci a posílení jater

Sadec konopic
Chrpa polní
Parcha saflorová
Penízek rolní

V tomto 5. dílu bylináře najdete tipy i konkrétní recepty, jak a na co využít bylinky jako je ostropestřec, kopřiva, barborka, parcha, rdesno, penízek, vřes, chrpa, zemědým, smil, sadec či merlík.

Byliny mohou pomoci v tom směru, že stimulují činnost detoxikačních mechanismů, a to různou formou. Některé jsou močopudné, jiné posilují činnost ledvin či jater, další tzv. čistí krev, čímž se většinou myslí, že z krve vychytají škodlivé tukové látky. Do určité míry také odplavují z těla patogenní mikroorganismy a jejich jedovaté produkty apod.

Můžete je tedy celkem bez obav kombinovat, ale vezměte v potaz, že zázraky dělat nedovedou, takže bez ozdravení životního stylu to nepůjde. Dobrá zpráva je, že většina rostlin napomáhajících detoxikaci má i další vítané účinky: obvykle svědčí játrům, ledvinám, trávicímu systému či močovým cestám, přispívají ke snížení hladiny cholesterolu, působí protizánětlivě, zlepšují stav u rozličných chronických zdravotních problémů, čistí pleť a také podporují efekt redukčních diet.

Bylinky vysloveně posilující činnost jater, případně i podporující regeneraci jaterní tkáně mohou prospět velmi. Vhodné jsou nejen pro nestřídmé konzumenty alkoholu, ale i pro ctitele tučných jídel a pro ty, kteří mají tento orgán oslabený například po infekční žloutence. Nebo se pohybují v prostředí se zvýšenou toxicitou. Oslabení činnosti jater bývá také důsledkem prostého běhu času, ve vyšším věku jsou už přirozeně méně výkonné.

Parcha saflorová (Rhaponticum carthamoides)

Parcha saflorová

Lidově se tomuto léčivému bodláku říká maralí kořen. Na Sibiři, odkud pochází, totiž jeho kořeny vyhrabávali jeleni maralové, aby si dodali v drsných podmínkách sílu. Roste i u nás, dokonce se dá pěstovat na zahrádce.

Užívá se nálev, odvar nebo tinktura z čerstvého či sušeného kořene. Napomáhá regeneraci jaterní tkáně, přispívá k detoxikaci a odolnosti proti akutním i chronickým onemocněním, zlepšuje schopnost bránit se stresu, dodává vitalitu, údajně omlazuje a působí jako afrodiziakum.

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský

Nejproslulejší léčivka k posilování jaterních funkcí. Obsah účinných látek je opravdu vysoký, takže jde skutečně o rostlinný lék.

Roste na rumištích a podél cest, ale pro svůj půvab se tento bodlák pěstuje i jako okrasná rostlina na zahrádkách.

Užívají se semena i se slupkou. Sbírají se na podzim, krátce před dozráním. Jednoduše seříznete celé hlavice a necháte na vzdušném suchém místě dozrát.

Kromě příznivého vlivu na játra výrazně podporuje odstraňování škodlivin z těla, posiluje imunitu a zklidňuje.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá.

Kopřivová polévka

Kopřivová polévka

Na lžíci oleje osmahněte nadrobno pokrájenou cibuli, přidejte dvě hrsti sekaných čerstvých mladých listů kopřivy a ještě krátce osmahněte. Zalijte 600 ml drůbežího vývaru, pár minut povařte a rozmixujte. Nakonec vmíchejte 200 ml smetany, dochuťte solí a bílým pepřem. Na talíři posypte parmazánem a ozdobte jedlými jarními kvítky. Pro hladovce lze v polévce rozmixovat pár vařených brambor.

Na jednu stranu obtížný plevel, na stranu druhou jedna z nejoceňovanějších léčivek vůbec.

Na sušení, pro následnou přípravu čajů, výluhů a tinktur se sbírají listy nebo horní část nekvetoucí nati. Zjara se trhají mladé lístky, které se užívají jako zdravá a chutná zelenina.

Pro své výrazné detoxikační schopnosti se využívá k očistě organismu. Celkově zlepšuje kondici, má protizánětlivé účinky, pomáhá při otocích, revmatismu, infekcích močových cest. Zevně zlepšuje stav pokožky a vlasů.

Barborka obecná (Barbarea vulgaris)

Barborka obecná

V minulosti se využívala hlavně jako zelenina s vysokým obsahem vitaminu C. Vypadá podobně jako hořčice, s níž je příbuzná.

Barborka v kuchyni

Barborka v kuchyni

Barborka obecná má svěží, ale dost ostrou chuť. Zjara sbírejte její mladé lístky, později horní část natě s poupaty. Čerstvé vydrží zabalené ve vlhkém ubrousku v lednici, můžete si je i zamrazit pro pozdější použití. Hodí se do salátů, jarních polévek, do rizota, jako pikantní ochucovadlo kuskusu, pohanky, těstovin apod.

Sbírají se listy, které se využívají zejména čerstvé – do pokrmů, k přípravě šťávy nebo výluhů, ale i zevně jako přírodní obklad.

Má výrazně detoxikační,močopudné a protizánětlivé účinky,čistí krev, posiluje imunitu, prospívá játrům a trávicímu systému.

Zevně se přikládá na drobná poranění pro lepší hojení a také při revmatismu, má totiž schopnost prohřívat tkáně.

Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum)

Popínavá rostlina původem z Číny u nás na rozdíl od svého příbuzného –  rdesna hadího kořene –  v přírodě přirozeně neroste. Dá se však bez problémů pěstovat na zahradě, pokud vám nevadí, že zabere dost místa.

Rdesno mnohokvěté
Rdesno mnohokvěté

Rdesno mnohokvěté, vpravo kořen.

Využívají se kořeny, které se suší a připravuje se z nich odvar. Tradiční čínská medicína ho dokonce označuje jako elixír mládí.

Odvar má výrazné antioxidační účinky, pomáhá zbavovat tělo škodlivin, posiluje játra, ale prospívá i mozku a cévám. Doporučuje se pro zlepšení mentálních funkcí, mužské potence a plodnosti.

Penízek rolní (Thlaspi arvense)

Penízek rolní

Dosti houževnatý plevel, kterého se zahrádkáři těžko zbavují, je zároveň účinná léčivka. Roste v hlinité půdě, na rumištích, podél cest, při okrajích polí.

Sbírají se buď listy k přípravě čajů a tinktur, předtím než rostlina vykvete, nebo později semena, která slouží jako koření. Doporučuje se při chorobách jater a ledvin a na podporu detoxikace, ale napomáhá i odkašlávání při virózách, snižuje horečku, zmírňuje menstruační obtíže a zevně se užívá na kožní záněty.

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

Vřes obecný

Vřesový nápoj

Vřesový nápoj

Večer rozmíchejte v půl litru studené vody 6 lžic sušených kvítků vřesu a 1 lžíci sušených květů chrpy. Nechte přes noc odstát. Ráno sceďte do lahve a popíjejte průběžně celý den. Pokud zároveň odlehčíte jídelníček a vyvarujete se alkoholu, tělo se krásně vyčistí.

Lidově se mu říká „skřítkovo koště“, protože s jeho pomocí prý skřítci čistí les. Latinský název je odvozen z řeckého výrazu kallynó, tedy čistím, zametám.

Sbírají se kvítky s příměsí lístků, a to velmi opatrně, abyste nevyrvali a nezničili celý keříček. Pro fytoterapii je vhodná přírodní forma, v okrasných je účinných látek méně.

Pomáhá odstraňovat škodliviny z organismu, prospívá při revmatismu, dně, onemocněních jater, ledvin, močových cest, žlučníku, slinivky. Zmírňuje klimakterické potíže, nervozitu a úzkosti.

Chrpa polní (Centaurea cyanos)

Chrpa polní

Tradiční léčivka, která kdysi bývala hojná, dokonce plevelná. Dnes sice není chráněna, ale protože jí ubývá, chovejte se při jejím sbírání velmi šetrně.

Roste na okrajích obilných polí, slunných loukách, při cestách. Výrazně zbarvené celé květy i s kalichem se opatrně odstřihují. Sušené se používají na výluhy a do čajových směsí.

Podporuje činnost jater a tvorbu moči a žluči, čistí krev, doporučuje se při revmatismu, urologických potížích a srdeční arytmii. Zevně pak na unavené oči a proti zánětům.

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis)

Zemědým lékařský

Lidově se mu říká dejmák, ocikávka, zanečnice, kominka i jinak. Ve středověku se používal k vyhánění zlých duchů. Roste na rumištích, podél cest, v houštinách i jako plevel na zahrádkách.

Sbírá se kvetoucí nať, zhruba od května do července, která se čerstvá i sušená využívá zejména k přípravě čajů.

Traduje se, že kdo užívá zemědým, dožije se ve zdraví nejméně sta let. Má močopudný, projímavý a potopudný účinek, což usnadňuje detoxikaci. Svědčí játrům a střevům, zevně pomáhá při kožních problémech.

Smil písečný (Helichrysum arenarium)

Smil písečný

Detoxikační čaj

Vřesový nápoj

Smíchejte sušenou nať smilu písečného a zemědýmu lékařského v poměru 1: 1. Zalijte 1 lžičku směsi vroucí vodou a nechte asi 10 minut odstát, pak sceďte. V rámci detoxikační kúry si dávejte týden jeden šálek 2x denně před jídlem. Pijte vlažné a pomalu.

Léčivku oceňovanou zejména v tradičním ruském léčitelství jako ‚životabudič‘ najdete i u nás ve volné přírodě. Roste na sušších slunných místech.

Sbírá se kvetoucí i nekvetoucí nať nebo samotné květy. Suší se pro přípravu čajů nebo jako koření do pokrmů.

Podporuje jaterní funkce, doporučuje se při chorobách jater, ledvin, žlučníku, při plynatosti. Má výrazně detoxikační účinky, čistí trávicí systém.

Působí i antisepticky, zevně pomáhá na kožní infekce, drobná poranění a ke zklidnění pokožky.

Sadec konopic (Eupatorium cannabinum)

Sadec konopic

Říká se mu také konopáč, protože má podobný tvar listů jako konopí, s nímž však jinak nemá nic společného. Uctíval ho už starověký lékař Avicenna.

Roste na vlhkých místech, v bažinách, kolem vodních toků. Využívá se kvetoucí nať, kvete obvykle od června do září, a to k přípravě čajů a tinktur.

Podporuje činnost jater, ledvin a žlučníku, usnadňuje detoxikaci, pomáhá i při horečkách, infekcích dýchacích cest, revmatismu, zažívacích potížích a zevně na drobná poranění. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Merlík vonný (Dysphania ambrosioides)

Merlík vonný
K čemu se hodí merlík

Merlík vonný využijete i v kuchyni

Rychle se rozrůstající plevel s výraznou chutí a vůní (připomínající anýz či eukalyptus) je jako léčivka neprávem trochu pozapomenutý.

K čemu se hodí merlík?

Jednoznačně k mexickým pokrmům. Zkuste čerstvé listy přidávat do salsy či tomales, rázem se zlepší nejen jejich chuť, ale i nutriční hodnota. Ideální jsou také k fazolím, ať už připravovaným po mexicku nebo jinak, protože merlík pomáhá předcházet nadýmání.

Roste na místech, kde je jak dostatek slunce, tak i vláhy. Sbírají se mladé listy z horní části rostliny, které se využívají zejména čerstvé (do pokrmů a k přípravě čajů), ale i sušené na výluhy.

Výrazně prospívá při onemocněních jater, urychluje detoxikaci, pomáhá proti střevním parazitům, doporučuje se pro lepší trávení (zejména funguje proti nadýmání).