Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Stavební obory mají budoucnost, šikovných rukou se ale nedostává

Pokud jste v poslední době něco stavěli či opravovali, víte, že shánět dnes zručného řemeslníka je podobně náročné jako shánět za komunismu džíny. Čím to, že je v Česku tak málo pracovníků ve stavebnictví? A je mezi mladými o obor zájem? „Práce na stavbě příliš nezapadá do jejich představ o pohodovém životě,“ říká Pavel Polcar, generální ředitel stavební společnosti KONSIT.

Pavel Polcar, generální ředitel stavební firmy KONSIT | foto: Konsit

Jaká je nyní situace ve stavebnictví, co se pracovníků týče?
Setrvalá. V řemeslných a dělnických profesích je obecně nedostatek lidí a situaci na stavbách v zásadě zachraňují pracovníci z ciziny.

A když to srovnáte s minulostí?
Situace se posledních dvacet let zhoršuje. A je čím dál větší problém sehnat kvalitní pracovníky, a to jak přímo zaměstnance, tak i jako subdodavatele. Vezměte si, že dříve měl skoro každý nějakého svého známého řemeslníka: zedníka, obkladače a podobně, nyní však běžný člověk shání na tyto drobné práce hodinové manžely.

Které profese ve stavebnictví chybějí nejvíce?
Všechny kromě pomocných prací a nosičů. Bohužel je aktuální stav skutečně žalostný. Všechny tradiční profese bojují s nedostatkem lidí. O trochu lepší je možná situace mezi elektrikáři nebo specialisty na vzduchotechniku. Ale třeba kvalitní zedníci, tesaři, instalatéři nebo topenáři prostě nejsou.

Pokud tento rozhovor bude číst někdo, kdo uvažuje o práci ve stavebnictví, jak byste ho přesvědčil?
První, co bych zmínil, je určitě uplatnění do budoucna. Když se člověk rozhodne pracovat ve stavebnictví, tak se zcela jistě nemusí bát, že nesežene práci, protože lidí je stále nedostatek. Všechny obory související se stavebnictvím mají budoucnost. Navíc ta škála možností uplatnění je široká. A velkou motivací je, že člověk svou prací vytváří trvalou hodnotu, něco tu po sobě zanechá, má být na co pyšný a má co ukázat.

Spolupracujete se středními a vysokými školami technického směru na výchově nové generace stavbařů. Jak se vám to daří?
Chceme být studentům nápomocni už během studia a snažíme se je formovat, aby pak byli lépe připraveni na svůj profesní vývoj. Pro nás je samozřejmě nejlepší, když se podílíme na rozvoji konkrétního pracovníka tak, aby mohl následně pracovat u nás. Je to sice běh na dlouhou trať, ale když se to povede a takový člověk k nám poté nastoupí, má už v krvi DNA naší firmy, je zapracovaný a může rovnou samostatně fungovat. Je to dlouhodobě složité, protože stavebních firem je hodně a touto cestou jde více z nich.

Mzdy pracovníků ve stavebnictví

Stavební inženýr
31 931 – 67 923 Kč

Architekt
31 625 – 56 770 Kč

Projektový manažer
39 165 – 103 527 Kč

Geodet 25 621 – 48 112 Kč

Stavební dělník
26 907 –58 960 Kč

Zedník 26 747 –53 085 Kč

Elektrikář
27 753 – 53 170 Kč

Instalatér
22 549 – 46 605 Kč

Stavební dozor
38 785 – 77 312 Kč

Zdroj: Platy.cz

Současně ale studenty podporujeme i ve vzdělání, pomáháme jim s bakalářskými a diplomovými pracemi, vždy se jim snažíme vyjít vstříc, aby mohli skloubit práci a studium bez toho, aby tím trpěly jejich studijní výsledky. Středoškoláky se snažíme motivovat k dalšímu vzdělávání, pokud v nich vidíme potenciál.

Kolik je absolventů stavebních oborů? Je jich dostatek? A jsou schopní?
Je jich setrvale málo, čím dál tím méně. Schopní jsou, pokud mají chuť pracovat. V dnešní době slýcháme ze všech stran, že život se má především užívat. A představa práce na stavbě, která zkrátka není úplně komfortním prostředím, do vize pohodového života úplně nezapadá. Na stavbu se musí vstávat na sedmou, velkou část pracovní doby se pohybujete venku za různého počasí, končíte ve čtyři, spíš v pět odpoledne.

Neustále slyšíme o výrazném zdražování stavebních materiálů a prací a jak to dělá problémy lidem nejen s hypotékami. Co za tím vším stojí?
Na to by vám lépe odpověděli sami výrobci. Mnohdy za to může nedostatek určitých komodit, což se pak odráží v ceně. Se zdražováním samozřejmě souvisí i navyšování cen energií, k tomu se přidává inflace a celková nejistota ve společnosti související nejprve s covidem a následně s válkou na Ukrajině.

Řada firem se logicky snaží předzásobit, zajistit si nějaký materiálový „polštář“, což také stavební trh ovlivňuje a navyšuje ceny. S nedostatkem lidí, který jsme už zmínili, souvisí také zvyšování nákladů na zaměstnance. Lidí je málo a je potřeba se o ně dobře starat, aby si je firma udržela. To znamená vyšší platy, řadu benefitů, což se pak samozřejmě rovněž odrazí i v ceně finálních výrobků.

Jak se ve stavebnictví prosazují automatizace a digitalizace? Nenahradí postupně stavební dělníky stroje a počítače?
Je pravda, že se uplatňují čím dál tím víc. Mnohem víc než dříve se využívá online komunikace, listinné stavební deníky jsou postupně nahrazovány elektronickými. V poslední době je snaha o zavedení metodiky BIM, tedy projektování, realizace a následná správa budovy na základě informačního modelu dané budovy.

Myslím si však, že zatím se o tom spíše mluví a postupně se tvoří standardy, dosud se s touto technologií v praxi příliš nesetkáváme. Budoucnost v tom ale určitě vidím, neboť 3D model budovy s veškerými informacemi s ní souvisejícími, od fáze návrhu přes realizaci až po její správu, po celou dobu její životnosti, určitě přináší řadu výhod.

Pavel Polcar

  • Absolvoval Fakultu stavební VUT v Brně.
  • V současné době je generálním ředitelem stavební společnosti KONSIT, jejíž tradice sahá až do roku 1929 a loni dosáhla obratu zhruba 900 milionů korun.
  • V podniku začínal před 22 lety jako asistent přípraváře.
  • Mezi významné projekty, které se realizovaly pod jeho vedením, patří přestavba menzy kolejí 17. listopadu Univerzity Karlovy na sídlo Fakulty humanitních studií podle návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti. Tato stavba získala řadu ocenění v architektonických soutěžích.

Kdy ve stavebnictví začne „pracovat“ umělá inteligence?
Její vývoj je v našem oboru stále v počáteční fázi, ale odhaduji, že má potenciál změnit způsob, jakým stavíme, alespoň v určitých oblastech. Otázkou je, v jakém to bude časovém horizontu.

Umělá inteligence postupně nahradí některé prvky výstavby, a to zejména v přípravných fázích. Tedy především při návrhu a projektování, při hledání efektivních, bezpečných řešení bez možných kolizí. Ve výstavbě samé si dokážu představit, že by mohla vykonávat některé automatické procesy v rámci facility managementu, například monitoring budovy v kontextu pravidelné údržby a předcházení poruch.

Dlouhodobě se v Česku, zejména ve velkých městech, řeší, jak udělat vlastní bydlení dostupnější. Máte nějaký recept?
Obecně by bylo zapotřebí zejména zjednodušit legislativu, aby stavební řízení probíhalo v řádu měsíců, nikoli let. Asi by se do toho měl položit více stát v rámci podporované výstavby. V okamžiku, kdy většina projektů probíhá v soukromém režimu, jde čistě o byznys – a jeho základní cíl je dosažení zisku. Pokud stát nic řešit nebude, tak se s dostupnějším bydlením můžeme rozloučit. Ale samozřejmě těch vlivů je mnohem více.

Zajímavosti z oboru

  • Ve stavebních podnicích je zaměstnáno přes 200 000 lidí (bez agenturních pracovníků).
  • Středoškolský obor stavebnictví je možné studovat na 44 školách po celém Česku.
  • V roce 2022 bylo v tuzemsku vydáno 86 047 stavebních povolení.
  • Ve stavebnictví se v současnosti objevují inovativní materiály jako jsou samoopravitelný beton, transparentní hliník a aerogel, což je nejlehčí pevný materiál na světě.
Autor:
  • Nejčtenější

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto novinku pozorovat i na českém pracovním trhu. Best practices od svého francouzského sourozence...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

Premium

Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích, v praxi se někdy může stát, že se zdánlivě výhodný nákup velice rychle promění v noční můru. Na co si...

24. července 2024

Brigáda v safari i výstup do hor. Jak české firmy stmelují své lidi?

Tým, kde vládnou přátelské vztahy, pracuje lépe. I proto jsou teambuildingy oblíbenou součástí kultury firem, bez ohledu na velikost nebo předmět podnikání. Tedy přesněji řečeno, často jde o takzvané...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Přivyděláváte si na brigádě? Může vám vzniknout zajímavá daňová vratka

Během léta si přivydělávají studenti, ženy na rodičovské, penzisté i zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné. Nejčastěji jde o přivýdělky na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní...

26. července 2024

Skončil vám pracovní poměr? Jak je to s nevyčerpanou dovolenou či benefity

Zatímco odstupné je poměrně jasně definované v zákoníku práce, u některých výhod poskytovaných zaměstnavatelem může být situace problematičtější. Jak je to například se stravenkami nebo se...

26. července 2024

Léčba úrazů elektrickým proudem je nekonečná, vědí pojišťovny

Úrazů elektrickým proudem není v porovnání s dopravními nehodami či pády hodně, jejich následky jsou ale vážné. Léčba po zásahu elektrickým napětím trvá měsíce i roky, často s trvalými následky. A...

25. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....