Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 17. srpna 2022 Petra

Trh práce nevídaně ožívá, volných míst je mnoho, tvrdí personalistka

Trh práce zažívá euforii. Poptávka po uchazečích výrazně převyšuje nabídku a ve velkých městech a průmyslových zónách hlásí firmy kritický nedostatek lidí. Koho firmy hledají a na jaké pozice, prozrazuje ředitelka personální společnosti Manpower Group Jaroslava Rezlerová.

Skvělý zaměstnavatel nepřemýšlí o lidech jako o „zdrojích“, neříká, že lidé pracují pro něho,“ tvrdí Jaroslava Rezlerová. | foto: Archiv: Manpower Group

Nedostatek lidí v určitých oborech hlásí všechny regiony. Problém nemá pouze Česká republika, ale i sousední země. „Řemeslníci a technici chybí po celém světě,“ říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální agentury ManpowerGroup.
Řešení pro Českou republiku vidí v přilákání specialistů ze zahraničí. V kombinaci s nízkými náklady bude totiž naše země stále zajímavější destinací pro investory v technologické oblasti a oblasti vývoje.

Jaké trendy momentálně „hýbou“ trhem práce?
Na trhu práce pozorujeme oživení, které připomíná roky 2006 až 2008, než vypukla ekonomická krize. Trh práce se v posledních měsících výrazně proměnil ve prospěch uchazečů. Poptávka výrazně převyšuje nabídku. Tahounem oživení je automobilový sektor, který vytváří nová místa nejen v automobilkách, ale i v síti svých subdodavatelů. Masivní nábory se dějí také ve velkých logistických centrech a call centrech.

Nejhůře obsaditelné pozice

 1. Řemeslník
 2. Obchodní zástupce
 3. Účetní
 4. Technický inženýr
 5. Technik
 6. Řidič
 7. Obchodní manažer
 8. Operátor výroby a obsluha strojů
 9. Vedoucí pracovník
 10. Dělník

Zdroj: Průzkum ManpowerGroup

Jak na tuto situaci reagují zaměstnavatelé?
Mění personální strategii. Přehodnocují odměny a benefity, jinak organizují provozy, více využívají částečné úvazky a flexibilní formy zaměstnávání, organizují nábory ve vzdálených regionech nebo dokonce v zahraničí.

Jaké profese jsou na našem trhu práce nejpoptávanější ze strany zaměstnavatelů?
Celosvětově jsou již řadu let na prvních příčkách nedostatkových profesí řemeslníci. Nedostatek lidí s technickým vzděláním od učňovského po vysokoškolské již mnoho let roste. 

Chybí především IT specialisté a strojní inženýři. Na významu ve firmách vzrostla pozice obchodního zástupce, což je nyní pravděpodobně nejinzerovanější pracovní místo, které může mít mnoho podob. Od telemarketingového pracovníka v call centru přes prodejce finančních produktů po specializovaného obchodníka v IT nebo inženýringu.

S nedostatkem lidí se stále více potýká i zdravotnictví a školství. Restaurace těžko hledají kuchaře a dopravci nemají dostatek řidičů. V průmyslu chybí až 150 tisíc nástrojařů, obráběčů, svářečů, techniků a mechaniků. Třeba i rok hledají vhodného technologa, procesního inženýra nebo inženýra kvality.

Paradoxní je, že zaměstnavatelé nemohou najít správné lidi ani na nekvalifikovaná místa. Stále důležitější jsou totiž postoje lidí a jejich vnitřní motivace. Práce ve výrobě už není náročná ani tak fyzicky jako psychicky. Pro firmy je důležitá rychlost a efektivita, což je pro zaměstnance velký tlak a stres.

Může se hodit

Potřebujete změnit práci? Podívejte se na jobDNES.cz

Potřebujete profesionální životopis? Vytvořte si ho zdarma, rychle a jednoduše na jobDNES.cz.

Jaké profese jsou na našem trhu práce nejžádanější ze strany zaměstnanců?
Největší přetlak je v administrativě, personalistice a marketingu. To ale neznamená, že výběr správného člověka je jednodušší. Naopak. V administrativě splňuje formální nebo kvalifikační požadavky mnoho lidí, ale nejdůležitější je správná kombinace měkkých dovedností, která je na každé pozici jiná, a z životopisu nebo při běžném pohovoru se takové věci nepoznají. Proto firmy testují, jak bude uchazeč reagovat v reálné situaci.

Čím je způsoben ten rozdíl mezi nabídkou a poptávkou?
Nabídka a poptávka se míjí v prostoru a čase. Požadavky firem se v důsledku technologického pokroku a globalizace velmi rychle mění. Naopak stárnutí populace, neadekvátní kvalifikační struktura a změna životních postojů a motivace lidí vedou k tomu, že potřebných „talentů“ je k dispozici stále méně.

I u technických pozic mají zaměstnavatelé stále specifičtější požadavky, což znesnadňuje nalezení a výběr správného zaměstnance. Jednoduchý recept, jak situaci řešit, neexistuje. Inzerovat efektivněji nebo najít nové, zázračné zdroje inzerce již prakticky nelze. Je proto načase změnit přístup a volit systematická a nadstavbová řešení, jako je rozvoj a motivace stávajících zaměstnanců nebo důraz na personální marketing.

Je řešením změnit systém vzdělávání a zaměřit se na technické profese?
Nemyslím si, že se něco změní, když bude stát zavírat gymnázia a nutit děti chodit na učiliště. Hlavní roli hraje demografický vývoj. Na střední školy nyní přichází téměř poloviční počet dětí ve srovnání s rokem 1990. Navíc silná generace „fachmanů“ odchází do důchodu, takže řemeslníků a techniků bude málo, i kdyby se okamžitě podařilo změnit poměr dětí v jednotlivých oborech.

Je pravda, že počet studentů na učilištích klesá, ale tady bych na první místo postavila rodinu a výchovu, která formuje preference dětí. Školství se prostě přizpůsobuje zájmům studentů a nereflektuje příliš poptávku trhu práce. Stát může pouze pomoci systémem dotací a pravidel, ale je pouze dalším z faktorů.

A co samotné firmy?
Ty si již zvykají na nutnost vyšších investic do rozvoje a vzdělávání lidí. Začínají opět budovat svá učiliště nebo vysoké školy a zřizují odborné stáže studentů. Problém je, že mladí lidé se na technické obory nechtějí hlásit. Postrachem je především matematika. U učňovských oborů hrají svou roli také předsudky.

Co máte konkrétně na mysli?
Děti si například myslí, že obráběči pracují v montérkách ve špinavém prostředí. Když se jdete podívat třeba do Valea, uvidíte u počítačově ovládaných soustruhů lidi v bílých pláštích, kteří mají lepší platy než většina lidí v administrativě o patro výše. Velkou pomocí pro firmy by tedy byly kurzy profesní orientace již od druhého stupně základní školy a pravidelné exkurze ve firmách. Nebo i takové jednoduché, ale velmi přínosné kroky, jako je využívání stavebnice Merkur při výuce.

Co odlišuje skvělého zaměstnavatele od toho průměrného?
Skvělý zaměstnavatel nepřemýšlí o lidech jako o „zdrojích“, neříká, že lidé pracují „pro něho“. Toto základní mentální nastavení přináší všechny hlavní rozdíly, které přicházejí za tím.

A co odlišuje skvělého zaměstnance od toho průměrného?
Vlastně tentýž přístup. Skvělý zaměstnanec se neptá, co pro něj může firma udělat, ale přichází s návrhem, co by chtěl ve firmě realizovat, aby byla firma i on úspěšnější.

Výsledky Sodexo Zaměstnavatel roku 2015

Kategorie nad 5 000 zaměstnanců

1. ArcelorMittal Ostrava a.s.
2. Škoda Auto a.s. 
3. Siemens, s.r.o.

Kategorie do 5 000 zaměstnanců

1. Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o.
2. FOXCONN CZ s.r.o.
3. AGC Flat Glass Czech a.s.

Progresivní zaměstnavatel roku– do 500 zaměstnanců

1. JABLOTRON ALARMS a.s.
2. LAPP KABEL s.r.o.
3. Zebra Technologies Czech Republic

Nejžádanější zaměstnavatel roku 2015 mezi studenty vysokých škol

1. Google Czech Republic, s.r.o.
2. KPMG Česká republika, s.r.o.
3. ŠKODA AUTO a.s. 

Zaměstnavatel bez bariér

McDonald`s ČR spol. s r.o.

Autor:
 • Nejčtenější

Zápach z grilu, hluk sekačky i večírků. Právník radí, jak na sousedské problémy

Sousedy si nevybíráme, ale musíme vedle nich žít. Co když nás však obtěžují jejich letní grilovačky nebo bujaré...

Spořicí účty už zhodnotí vklady i o více než 5 procent. Kde úročí nejvíc?

Inflace meziročně stoupla na 17,5 procenta a nejspíš dál poroste. Základní úroková sazba, kterou se ČNB snaží krotit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

KOMENTÁŘ: Přichází doba stěhování, paneláky jsou časovaná bomba

Premium Bydlení v Česku prochází prudkým vývojem. Díky nízkým sazbám hypoték si i méně majetní Češi mohli dopřát vlastní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očekávám těžký rok, rok a půl, říká ekonom Bezděk. Zdražování se mu zdá přehnané

Premium Vladimír Bezděk je uznávaný ekonom a investor. Má zkušenosti z České národní banky i korporátu a byl expert na...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

Jak poznat organizaci, v níž vám hrozí role obětního beránka

V organizacích a firmách se řeší problémy různě. Buď tak, že se snaží co nejrychleji odhalit „viníka“ a obětního...

Přes tisíc projektů a hektolitry zmrzliny. Malá firma nastartovala po covidu

Opustil práci v korporátu a začal podnikat. Zaměřil se na softwarovou podporu fyzických eventů. Jenže covid přinesl...

Česká rafinerie mění elektroodpad a staré šperky v cenné zlaté slitky

Elektronické výrobky, které už dosloužily, obvykle končí ve sběrných dvorech. TrustWorthy Investment z nich ale ve své...

Nesoběstačnost a zátěž blízkých včetně financí je na špici obav Čechů

Češi se nejvíce bojí toho, že se nebudou schopni o sebe sami v budoucnu postarat. Tyto obavy mají aktuálně téměř tři...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...