Úterý 20. února 2024, svátek má Oldřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 20. února 2024 Oldřich

Práce je dost, lidí málo. Firmy zoufale shání nové zaměstnance

Práce je dost. Hlavně manuální. Zaměstnance, které teď restaurace a hotely nechávají na holičkách, loví ve velkém výrobní podniky, logistická centra a e-shopy. Pro obchodníky budeme mít práci příští rok, odhadují firmy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodně nabírá, hodně vyrábí. Společnost Linet, která má v co nejkratším termínu dodat státu stovky intenzivních i standardních lůžek na boj s koronavirem, teď ve velkém přijímá zaměstnance do výroby – svářeče, skladníky, pracovníky na montážní linku. 

Hledáte zoufale zaměstnance? Navštivte pracovní portál jobDNES.cz a vyberte si vhodné uchazeče ze 120 tisícové databáze

„Jen v říjnu nastoupilo – nebo ještě nastoupí – celkem 50 zaměstnanců do výroby a tři lidé na THP pozice. Již nyní máme potvrzeno, že k nám nastoupí 10 nových výrobních zaměstnanců v listopadu a další ještě přibudou. THP pozice nyní obsazujeme jen dvě,“ popisuje Jana Krblichová ze společnosti Linet.

Nabírat chtějí nejen v Želevčicích u Slaného, kde je teď výroba roztočená hodně přes sto procent, ale i jinde v České republice. A leckde jsou dveře otevřené pro stovky pracovitých rukou, jen není kde brát.

„Získáváme nové zákazníky, rozšiřujeme provozy, aktuálně nabíráme v průměru 150 kmenových zaměstnanců měsíčně. Hledáme především skladové operátory a řidiče vysokozdvižných vozíků, dále také vedoucí týmů a směn. Z našeho pohledu je vhodných kandidátů stále nedostatek,“ vzkazuje Jan Pešek, personální ředitel DHL Supply Chain ČR.

Trh práce

5 nejvíce žádaných profesí

 • Manažer v potravinářství - 648 %
 • Pracovník pro zpracování objednávek - 177 %
 • Vedoucí skladu - 145 %
 • Prodejce služeb zákazníkům - 89 %
 • Řidič vysokozdvižného vozíku - 73 %

5 nejméně žádaných profesí

 • Knihkupec - 87 %
 • Vychovatel - 84 %
 • Pomocná síla v kuchyni - 83 %
 • Optik - 82 %
 • Specialista produktového školení - 80 %

Zdroj: Glassdoor, Jobs Surging in Demand During COVID-19 Crisis, červen 2020

Jak vypadá v současné době situace na pracovním trhu? Stačí na to dvě věty. „Na pozice řidičů, řidičů vysokozdvižných vozíků, skladníků, operátorů výroby, svářečů je stále obří nedostatek uchazečů. Naopak například na asistentské administrativní pozice dostáváme řádově i stovky životopisů na jeden inzerát,“ říká Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

„Sídlíme v Praze a vyrábíme železobetonové monolity, které slouží jako ‚obaly‘ pro trafostanice a rozvodny. Naše firma má zhruba 120 zaměstnanců, z toho kolem šedesáti procent je dělnických pozic. Nedaří se nám je obsazovat, jak bychom si přáli, protože celkově je v této oblasti nedostatek zkušených řemeslníků. Potřebujeme elektrikáře, zámečníky, zedníky, železobetonáře, svářeče, truhláře, jeřábníky, skladníky a manipulanty,“ vyjmenovává personální manažerka společnosti Betonbau Ivana Mňuková.

Stovky, možná tisíce propouštěných kuchařů, číšníků, pokojských či prodavaček však nedostatek pracovních sil jen tak lehce nezahladí. Chybí jim to podstatné – způsobilost k nové práci. Firmy mají zájem především o odborníky. V mladoboleslavské Škodovce hledají karosáře, mechatroniky, autoelektrikáře, v Plzeňském Prazdroji zase skladníky s oprávněním řídit vysokozdvižný vozík.

„Hlásí se často uchazeči, kteří nemají požadovanou kvalifikaci nebo až u nás zjišťují, že podcenili fyzickou náročnost práce. A tak se občas stane, že nás z těchto důvodů opouštějí už ve zkušební době,“ říká Ivana Mňuková z Betonbau. Při nedostatku lidí tak raději sáhnou po dělnících z Ukrajiny a dalších zemí, kteří už vědí, co práce zedníka či svářeče obnáší.

Tlačenice v kancelářích

Zatímco zkušeného dělníka aby pohledal, do kanceláří se tlačí daleko více zájemců než bylo v posledních letech obvyklé. Firmy si tak mohou zvedat své požadavky na lepší angličtinu, rychlejší prsty na klávesnici nebo měkké dovednosti, jako je kreativita či pružnost. Přesto jsou v nabírání opatrné.

„Nabírali jsme pouze jednu referentku logistiky na doplnění původního počtu. Dlouhodobě máme neobsazeno několik pozic ve výrobě. Rozhodně ale nenabíráme a nenavyšujeme stavy, navíc jsme nyní dosti hlídaní mateřskou společností a každou nahrazenou pozici musíme obhajovat. Nábor lidí je dnes možná zdánlivě lepší pro zaměstnavatele, protože na trhu práce se objevuje více lidí, ale ne vždy kvalita odpovídá našim požadavkům,“ rozebírá současný stav Radim Linka, generální ředitel výrobce osvětlení Beghelli-Elplast.

Váhaví jsou ale i pracující. „Zaznamenáváme menší fluktuaci zaměstnanců, nejspíše i proto, že koronavirus vzbuzuje obavy lidí z budoucnosti. Aktuálně máme otevřeno zhruba 12 volných pozic, před koronavirovou krizí bylo najednou otevřeno v průměru 40 pozic. Vyšší zájem je především o odborné pozice, například elektronik, zámečník, laborant. Většinou jsou aktuálně zaměstnaní, hledají ale větší jistotu stabilní společnosti a zajímavé pracovní prostředí,“ myslí si Ivana Pavlíčková, manažerka pro řízení talentů Plzeňského Prazdroje.

Navíc se zájemci o práci stále drží požadavků, které byly „trpěny“ v předcovidové době, ale nyní už na ně zaměstnavatelé tolik neslyší. „Zejména u mladších ročníků se setkáváme s poněkud vyššími požadavky na mzdu, které nejsou vždy opřeny o znalosti a zkušenosti. Často si také chtějí zachovat vyváženost pracovního a soukromého života,“ říká Ivana Mňuková z Betonbau.

„Ve srovnání se situací před půl rokem je zájem o práci mnohem větší. Stále se ale potýkáme s doznívající situací na trhu práce, kdy bylo uchazečů nedostatek a lidé mohli požadovat výhodnější podmínky. Nyní již není možné tento vysoký standard plnit, což v některých případech vede k tomu, že se s uchazeči bohužel nedomluvíme na podmínkách nástupu,“ vysvětluje Zuzana Lichnovská, HR manažerka firmy Borcad, beskydského výrobce sedadel pro železniční dopravu.

Bereme inženýry všeho druhu

Podobně jako u dělnických pozic, kde se cení řemeslo, se mezi kancelářskými cení techničtí specialisté. Lhostejno, ve kterém oboru.

„Na jaře jsme nábor v očekávání možného poklesu poptávky na našich trzích pozastavili. Záhy jsme ovšem opět nábor zahájili, protože se naše obavy nenaplnily. Nabíráme kolegy a kolegyně na nové pozice v našich provozech, administrativě i řízení výroby. Aktuálně tak Saint-Gobain nabízí práci například inženýrům a technikům v oborech chemie, strojní inženýrství, elektro a podobně,“ popisuje Robert Kudrna, HR ředitel předního výrobce stavebních materiálů, který má v Česku 14 výrobních závodů.

Podle dat společnosti Glassdoor, která se specializuje na výzkumy trhu práce, globálně raketově stoupla poptávka po lidech v potravinářství a retailu, po expertech v oblasti veřejného zdraví a IT specialistech. Zatímco první dvě odvětví byla v předchozí době spíše opomíjená, IT se dlouhodobě drží na špici. „Aktuálně firmy shání snad ještě více ajťáků než na jaře,“ popisuje situaci Andrea Šebková ze společnosti Vork Consulting.

„Co se vysokoškolských pozic týče, hledáme vývojové inženýry, IT programátory a vedoucí projektů do českobudějovického vývojového a technologického centra i do závodu v Jihlavě,“ vypočítává Pavel Roman ze společnosti Bosch.

Mnohde právě kvůli koronavirové pandemii zvětšují své týmy. „Díky byznysové poptávce máme velké množství zajímavých projektů, proto v tuto chvíli obsazujeme nejvíce pozic do ‚výrobní‘ části naší firmy a hledáme tak vysoce specializované IT profese se zaměřením na konkrétní technologické kompetence. Posilujeme také obchodní tým, který nám pomůže dosáhnout plánu pro příští rok, který určitě nebude ekonomicky jednoduchý,“ říká Kateřina Syřišťová, personální ředitelka technologické společnosti Anect.

 • Nejčtenější

Má Zuzana vědět, kolik bere Franta? Výše mzdy bude brzy věc veřejná

16. února 2024

Premium Informace o tom, kolik berou kolegové na stejné či srovnatelné pozici, dosud držené za dveřmi...

Invalidní důchod mi nepřiznali, posudkový lékař mě přitom vůbec neviděl

15. února 2024

Úraz nebo nemoc může ovlivnit váš zdravotní stav natolik, že nejste schopní vykonávat svou původní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí nadšenci z Beskyd uspěli u zákazníků i v soutěži. Obrat firmy roste

17. února 2024

Mikuláš Dohnal a Jakub Najdek jsou milovníci kávy. Už na vysoké škole začali provozovat e-shop s...

U alimentů nerozhoduje, co vyděláte, ale co byste vydělat mohli, kdybyste chtěli

16. února 2024

Krachem končí zhruba polovina manželství. A rozchází se i nesezdaní rodiče. Kromě mnoha dalších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Horské apartmány válcují natírání plotů na chalupách

13. února 2024

Za covidu zažívalo trávení volna na chatách a chalupách renesanci. Cestovat za hranice nešlo, takže...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Tyto aplikace umělé inteligence vám usnadní hledání práce

20. února 2024

Umělá inteligence bude čím dál častěji ovlivňovat náborový proces. Její nástroje mohou...

Jakou fixaci zvolit u hypotéky, abyste zbytečně netratili

20. února 2024

Česká národní banka v únoru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta...

Žijte plnější a spokojenější život. Maslow pro vás může být inspirací

19. února 2024

V dnešní uspěchané době je snadné ztratit kontakt se svými vlastními potřebami a hodnotami. Naše...

Z životního pojištění vyplatily vloni pojišťovny deset miliard. Co o něm víte?

18. února 2024

Životní pojištění má podle dat České asociace pojišťoven zhruba každý druhý Čech. Sjednávají si je...

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Octavia zase šokuje. Facelift jí dal kontroverzní světla a umělou inteligenci

To zas bude poprask. Počtvrté představuje Škoda faceliftované provedení svého stěžejního modelu a potřetí v řadě...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...