Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Málokdo si dnes chce stoupnout ke stroji, říká ředitel úspěšné firmy

Obléká zdravotníky, policisty, hasiče, pracovníky v průmyslu a v dopravě i sportovce. Vyvíjí pro ně speciální oděvy, díky nimž je jejich práce bezpečnější. Když přišla koronavirová epidemie, zaměřila se česká firma Sintex na výrobu dalších ochranných prostředků a nanoroušek.

Jan Kráčala | foto: archiv Sintex

Termoprádlo, reflexní trička či třeba ohnivzdorné obleky. Takové výrobky obvykle opouštějí továrny firmy Sintex ve Skutči nebo v České Třebové. Letos na jaře k nim nečekaně přibyl nový produkt. „Když vypukla koronavirová epidemie a nebylo dost ochranných zdravotnických prostředků, začali jsme vyvíjet nanoroušky,“ vysvětluje Jan Kráčala, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti, která zaměstnává skoro dvě stovky lidí v Česku a na Slovensku.

Přes čtvrt století vyrábíte speciální textilie a oděvy pro tuzemské i zahraniční značky, takže jste asi věděli, jak na roušky.
Ušili jsme nejprve několik modelů základní dvouvrstvé roušky, takové pratelné látkové kapsy. A s dalšími firmami, s nimiž spolupracujeme v oblasti nanotechnologií, jsme vyvinuli nanofiltry se strukturou vláken hustou tak, že zabrání proniknutí i menších částic, než je koronavirus.

Nanofiltr se vkládá do látkové kapsy?
Ano, každý den nový. K tomu naše pracovnice vymyslely zlepšovák, díky němuž se měkký nanofiltr při výměně nezmačká, a tudíž nepoškodí. Je to vlastně papírová šablona, do které se nanofiltr vloží, zasune se do textilní roušky a šablona se zase vytáhne. Roušky s deseti nanofiltry a aplikační pomůckou dodáváme našim zákazníkům z řad firem, kteří je dále distribuují za cenu, již si sami stanoví.

Dá se technologie využít i u jiných ochranných pomůcek proti koronaviru?
Nanotechnologie obtížně, ta by se nošením a mechanickým namáháním znehodnotila. Ale pro zdravotníky a lidi poskytující domácí péči vyvíjíme ochranný overal a operační plášť s mikromembránou. Výrobky se chystáme testovat v praxi společně s lékaři, na trhu by mohly být v roce 2021.

Jaké další profese oblékáte?
Pro hasiče, policisty, vojáky a zaměstnance petrochemického průmyslu šijeme nehořlavé a ohnivzdorné obleky, pro pracovníky v dopravě zase reflexní oděvy. Ten, kdo stojí celý den u továrního pásu, například v elektrotechnické firmě, potřebuje antistatické oblečení, které zabrání tomu, aby případný elektrostatický výboj poškodil součástky. Zaměstnance v chemickém průmyslu musí náš pracovní oděv ochránit před kontaminací kyselinami a podobně. V nabídce máme také multifunkční textilie, které mají až čtyři z těchto vlastností.

Věnujete se i vývoji takzvaných smart textilií. Co to je?
Navázali jsme spolupráci s VUT v Brně, kde vymýšlejí, jak do textilu dostat senzorické systémy, které by byly schopné předávat informace například o tlaku nebo teplotě, což by se dalo využít hlavně ve zdravotnictví či v dopravě. Časem by textilie mohly umět přenášet i obraz a zvuk, takže by bylo možné mít třeba televizi v opěrce hlavy auta a podobně. Vyvíjíme, ne vždy se nám všechno podaří, ale i negativní výsledek nám něco říká.

Sintex

 • Ryze česká společnost vznikla v roce 1992, vyrábět začala o rok později.
 • Nápad založit textilní továrnu dostali tři odborníci – Miloš Frýbert, Jan Homoláč a Miroslav Orlich, kteří tehdy pracovali v Ústavu pro zpracování chemických vláken v České Třebové a dodnes působí v dozorčích orgánech Sintexu.
 • K původní výrobě volnočasových a funkčních pletenin posléze přibyly speciální tkaniny a konfekce.
 • Dnes tvoří dvě třetiny produkce ochranné pracovní oděvy a třetinu funkční sportovní ošacení.
 • Velkou pozornost věnuje firma inovacím, které zastřešuje oddělení výzkumu a vývoje za podpory akreditované textilní laboratoře.
 • V Česku pro společnost pracuje 115 lidí, z toho dvě třetiny ve Skutči; na Slovensku podnik zaměstnává 65 lidí.

Rozjet na počátku 90. let v regionu s textilní tradicí výrobu látek pro volnočasové a funkční oblečení se zdá jako ideální podnikatelský záměr.
To ano, zejména když firmu zakládali lidé s celoživotními zkušenostmi s výzkumem a vývojem chemických vláken pro textilní a stavební průmysl. Společnost si během krátké doby vybudovala slušné postavení na trhu. Nicméně tlak čínské výroby koncem 90. let byl tak obrovský, že jsme se museli ještě více specializovat, a tak jsme se začali věnovat ochranným pracovním oděvům. Ty tvoří asi dvě třetiny naší produkce, zbývající třetinu pak sportovní a funkční oblečení. Raději dodáváme firmám hotové výrobky než jen materiály, protože k nim můžeme dát certifikát, co všechno to oblečení vlastně umí.

Máte dva výrobní závody přes čtyřicet kilometrů od sebe, jak se vede takový podnik?
Strukturu společnosti jsme nastavili tak, aby s tím nebyly žádné problémy. Ve Skutči máme dvě hlavní výrobní divize a kompletní logistiku. Vedení společnosti, obchod, výzkum a vývoj, laboratoř a další výrobní závody zůstaly v České Třebové, kde Sintex před 27 lety vznikl. A v naší slovenské továrně se zabýváme zejména konfekční výrobou.

Je v oboru velká konkurence?
V oblasti ochranných pracovních oděvů obrovská, ale zase je to věrný trh. To se o volnočasovém segmentu říct nedá, tam se situace neustále mění. Velkým tématem současnosti je ekologie. Zákazníci chtějí přírodní materiály: merino vlnu, len, bavlnu, bambus... Láká je i oblečení s příběhem: kdy například ze starých rybářských sítí nebo použitých PET lahví recyklací vznikají nové výrobky, třeba šaty z polyesteru. Tyto trendy se tedy musely promítnout i do našich textilií a konfekce.

V regionu jste celkem významný zaměstnavatel. Je těžké sehnat schopné zaměstnance?
Automatizace sice prostupuje všemi obory, ale stroje nezastanou veškerou práci, lidi jsou stále potřeba. A není snadné je najít a udržet si je. V okolí České Třebové byla v 90. letech velká textilní tradice, ale postupně upadala a lidé šli do jiných oborů. Takže ryzích textiláků je dnes opravdu málo, nabíráme proto šikovné lidi s tím, že si je sami vychováme. Ale díky průmyslové konjunktuře v Pardubickém kraji je tu hodně strojírenských firem, často ze zahraničí, a ty nabízejí vyšší mzdy. Dokonce nám bere talenty i sto kilometrů vzdálená automobilka.

Proč se lidem do textilního průmyslu nechce? A co by je mohlo přesvědčit?
Pracujeme na tři směny, a to ne každému vyhovuje. Ideálním kandidátem je pro nás pár po vysoké škole, který začíná svoji profesní kariéru. Takovým uchazečům nabízíme podnikové byty. Ale poskytujeme i další, dá se říct standardní benefity: týden dovolené navíc, stravné, zaměstnanecké oděvy, produkty firmy výhodněji, příspěvek na životní pojištění a penzijní připojištění, zvýhodněné služby mobilního operátora, bezúročné půjčky...

Funguje spolupráce s odbornými školami?
Nabídka učebních oborů v naší branži je omezená. Když už školy nějaký otevřou, tak zejména s orientací na návrhářství a design. Ale málokdo si dnes chce stoupnout ke stroji, a to bychom potřebovali nejvíc.

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

Uspěl v oboru pro muže netypickém. Navzdory pandemii má milionové obraty

Premium Začínal jako osobní trenér, před osmi lety začal prodávat komponenty pro výrobu šperků. Dnes provozuje největší e-shop...

Vytopil sousedovi předsíň, pojišťovna chtěla 32 tisíc. Bránil se a uspěl

Pokud někomu způsobíme škodu, je jasné, že mu ji musíme uhradit. Když je poškozený pojištěný, úhradu v rámci tzv....

KVÍZ: Někteří si letos finančně přilepší. Víte, jak na tom budete vy?

Podle oficiálních statistik průměrná mzda roste. Co můžeme čekat letos? Jak ovlivní legislativní změny vaše příjmy?...

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padl rekord v objemu poskytnutých hypoték, úroková sazba stále klesá

Banky loni poskytly hypotéky v rekordním objemu. Od ledna do prosince překročil objem poskytnutých hypoték hranici 250...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

 • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Trh práce v roce 2021? Nejistota. Ale vznikají i nové plány

Koronavirus zatřásl ekonomikou, se stabilitou některých firem a také s trhem práce. Personalisté mají za sebou rok,...

Kočka na klávesnici, kandidát v pyžamu. Patálie online pohovorů

Tak rychlý nástup digitalizace za poslední rok nikdo nečekal. Přes noc začaly desetitisíce zaměstnanců pracovat z...

Dovolená je už spravedlivější. Začaly platit novinky zákoníku práce

Jedno místo pro více zaměstnanců, placené volno pro táborníky a dovolená bez zkratek. Od ledna 2021 začaly platit i...

Benefity v roce 2021? Firmy cílí na zdraví a pohodu svých zaměstnanců

Již bezmála rok ovlivňuje naše životy probíhající pandemie, a to nejen v soukromí. Rok s koronavirem změnil na všech...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...