Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Málokdo si dnes chce stoupnout ke stroji, říká ředitel úspěšné firmy

Obléká zdravotníky, policisty, hasiče, pracovníky v průmyslu a v dopravě i sportovce. Vyvíjí pro ně speciální oděvy, díky nimž je jejich práce bezpečnější. Když přišla koronavirová epidemie, zaměřila se česká firma Sintex na výrobu dalších ochranných prostředků a nanoroušek.

Jan Kráčala | foto: archiv Sintex

Termoprádlo, reflexní trička či třeba ohnivzdorné obleky. Takové výrobky obvykle opouštějí továrny firmy Sintex ve Skutči nebo v České Třebové. Letos na jaře k nim nečekaně přibyl nový produkt. „Když vypukla koronavirová epidemie a nebylo dost ochranných zdravotnických prostředků, začali jsme vyvíjet nanoroušky,“ vysvětluje Jan Kráčala, výkonný ředitel a předseda představenstva společnosti, která zaměstnává skoro dvě stovky lidí v Česku a na Slovensku.

Přes čtvrt století vyrábíte speciální textilie a oděvy pro tuzemské i zahraniční značky, takže jste asi věděli, jak na roušky.
Ušili jsme nejprve několik modelů základní dvouvrstvé roušky, takové pratelné látkové kapsy. A s dalšími firmami, s nimiž spolupracujeme v oblasti nanotechnologií, jsme vyvinuli nanofiltry se strukturou vláken hustou tak, že zabrání proniknutí i menších částic, než je koronavirus.

Nanofiltr se vkládá do látkové kapsy?
Ano, každý den nový. K tomu naše pracovnice vymyslely zlepšovák, díky němuž se měkký nanofiltr při výměně nezmačká, a tudíž nepoškodí. Je to vlastně papírová šablona, do které se nanofiltr vloží, zasune se do textilní roušky a šablona se zase vytáhne. Roušky s deseti nanofiltry a aplikační pomůckou dodáváme našim zákazníkům z řad firem, kteří je dále distribuují za cenu, již si sami stanoví.

Dá se technologie využít i u jiných ochranných pomůcek proti koronaviru?
Nanotechnologie obtížně, ta by se nošením a mechanickým namáháním znehodnotila. Ale pro zdravotníky a lidi poskytující domácí péči vyvíjíme ochranný overal a operační plášť s mikromembránou. Výrobky se chystáme testovat v praxi společně s lékaři, na trhu by mohly být v roce 2021.

Jaké další profese oblékáte?
Pro hasiče, policisty, vojáky a zaměstnance petrochemického průmyslu šijeme nehořlavé a ohnivzdorné obleky, pro pracovníky v dopravě zase reflexní oděvy. Ten, kdo stojí celý den u továrního pásu, například v elektrotechnické firmě, potřebuje antistatické oblečení, které zabrání tomu, aby případný elektrostatický výboj poškodil součástky. Zaměstnance v chemickém průmyslu musí náš pracovní oděv ochránit před kontaminací kyselinami a podobně. V nabídce máme také multifunkční textilie, které mají až čtyři z těchto vlastností.

Věnujete se i vývoji takzvaných smart textilií. Co to je?
Navázali jsme spolupráci s VUT v Brně, kde vymýšlejí, jak do textilu dostat senzorické systémy, které by byly schopné předávat informace například o tlaku nebo teplotě, což by se dalo využít hlavně ve zdravotnictví či v dopravě. Časem by textilie mohly umět přenášet i obraz a zvuk, takže by bylo možné mít třeba televizi v opěrce hlavy auta a podobně. Vyvíjíme, ne vždy se nám všechno podaří, ale i negativní výsledek nám něco říká.

Sintex

  • Ryze česká společnost vznikla v roce 1992, vyrábět začala o rok později.
  • Nápad založit textilní továrnu dostali tři odborníci – Miloš Frýbert, Jan Homoláč a Miroslav Orlich, kteří tehdy pracovali v Ústavu pro zpracování chemických vláken v České Třebové a dodnes působí v dozorčích orgánech Sintexu.
  • K původní výrobě volnočasových a funkčních pletenin posléze přibyly speciální tkaniny a konfekce.
  • Dnes tvoří dvě třetiny produkce ochranné pracovní oděvy a třetinu funkční sportovní ošacení.
  • Velkou pozornost věnuje firma inovacím, které zastřešuje oddělení výzkumu a vývoje za podpory akreditované textilní laboratoře.
  • V Česku pro společnost pracuje 115 lidí, z toho dvě třetiny ve Skutči; na Slovensku podnik zaměstnává 65 lidí.

Rozjet na počátku 90. let v regionu s textilní tradicí výrobu látek pro volnočasové a funkční oblečení se zdá jako ideální podnikatelský záměr.
To ano, zejména když firmu zakládali lidé s celoživotními zkušenostmi s výzkumem a vývojem chemických vláken pro textilní a stavební průmysl. Společnost si během krátké doby vybudovala slušné postavení na trhu. Nicméně tlak čínské výroby koncem 90. let byl tak obrovský, že jsme se museli ještě více specializovat, a tak jsme se začali věnovat ochranným pracovním oděvům. Ty tvoří asi dvě třetiny naší produkce, zbývající třetinu pak sportovní a funkční oblečení. Raději dodáváme firmám hotové výrobky než jen materiály, protože k nim můžeme dát certifikát, co všechno to oblečení vlastně umí.

Máte dva výrobní závody přes čtyřicet kilometrů od sebe, jak se vede takový podnik?
Strukturu společnosti jsme nastavili tak, aby s tím nebyly žádné problémy. Ve Skutči máme dvě hlavní výrobní divize a kompletní logistiku. Vedení společnosti, obchod, výzkum a vývoj, laboratoř a další výrobní závody zůstaly v České Třebové, kde Sintex před 27 lety vznikl. A v naší slovenské továrně se zabýváme zejména konfekční výrobou.

Je v oboru velká konkurence?
V oblasti ochranných pracovních oděvů obrovská, ale zase je to věrný trh. To se o volnočasovém segmentu říct nedá, tam se situace neustále mění. Velkým tématem současnosti je ekologie. Zákazníci chtějí přírodní materiály: merino vlnu, len, bavlnu, bambus... Láká je i oblečení s příběhem: kdy například ze starých rybářských sítí nebo použitých PET lahví recyklací vznikají nové výrobky, třeba šaty z polyesteru. Tyto trendy se tedy musely promítnout i do našich textilií a konfekce.

V regionu jste celkem významný zaměstnavatel. Je těžké sehnat schopné zaměstnance?
Automatizace sice prostupuje všemi obory, ale stroje nezastanou veškerou práci, lidi jsou stále potřeba. A není snadné je najít a udržet si je. V okolí České Třebové byla v 90. letech velká textilní tradice, ale postupně upadala a lidé šli do jiných oborů. Takže ryzích textiláků je dnes opravdu málo, nabíráme proto šikovné lidi s tím, že si je sami vychováme. Ale díky průmyslové konjunktuře v Pardubickém kraji je tu hodně strojírenských firem, často ze zahraničí, a ty nabízejí vyšší mzdy. Dokonce nám bere talenty i sto kilometrů vzdálená automobilka.

Proč se lidem do textilního průmyslu nechce? A co by je mohlo přesvědčit?
Pracujeme na tři směny, a to ne každému vyhovuje. Ideálním kandidátem je pro nás pár po vysoké škole, který začíná svoji profesní kariéru. Takovým uchazečům nabízíme podnikové byty. Ale poskytujeme i další, dá se říct standardní benefity: týden dovolené navíc, stravné, zaměstnanecké oděvy, produkty firmy výhodněji, příspěvek na životní pojištění a penzijní připojištění, zvýhodněné služby mobilního operátora, bezúročné půjčky...

Funguje spolupráce s odbornými školami?
Nabídka učebních oborů v naší branži je omezená. Když už školy nějaký otevřou, tak zejména s orientací na návrhářství a design. Ale málokdo si dnes chce stoupnout ke stroji, a to bychom potřebovali nejvíc.

Autor:
  • Nejčtenější

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

PORADNA: Musí předčasný důchodce přestat pracovat, nebo smí vydělávat?

Výpočet předčasného důchodu koncem roku 2022 je výhodnější než výpočet klasického důchodu v roce 2023. Do předčasného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SIPO lidé používají ze zvyku. Výhodné to ale není

Rychle rostoucí náklady na život si žádají revizi domácích rozpočtů. Lidé zjišťují, kudy jim utíkají peníze. Příklad...

Účetní je nedostatková profese. Kolik berou a kolik by chtěli mít?

Je to nenápadný profesionál, který má hodně talentu a ještě více píle. Na párty sice svým povoláním nikoho neohromí,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavební spořitelny lákají na prémie. Jak a kde ze spoření dostat nejvíc

Zpravidla na podzim stavební spořitelny přicházejí s výhodnými akcemi při sjednání nové smlouvy. Nejinak je tomu i...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...

Reportáž z firmy, jejíž lidé přemýšlejí o pečivu a současné situaci

Pekař peče housky. A je to pořád náročná práce. Zvláště, když mu před pekárnou stále stojí fronta a lidé chtějí vybírat...

Utrpěl nemoc z povolání, návrat do práce byl krušný. Některé firmy nejsou fér

Následky pracovních úrazů či nemocí z povolání mohou mít na zdraví i budoucnost vážné dopady. Když se lidé po zotavení...

Co letos nadělí firemní Ježíšek? Někteří zaměstnavatelé nešetří

Ačkoli se může zdát, že o odměnách v téhle ekonomicky nelehké době nemůže být ani řeč, šéfové firem to vidí jinak....

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...