Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Deset návyků, kterými můžete zvýšit svou osobní produktivitu

Náš pracovní i mimopracovní čas je omezený. Jak tento čas využijete, záleží na vaší osobní produktivitě. Ta se dá zvýšit, pokud si osvojíte deset osobních návyků. Jak na to, radí psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysoká produktivita je výsledkem řady okolností: silné motivace, přirozeného talentu, vzdělání či tréninku, často však i podpory ostatních či určité dávky štěstí. Svou roli při ní hraje také fyzická zdatnost, zdravé stravování a dostatek spánku. Je však i plodem řady příznivých osobních zvyků.

Najděte si práci odpovídající vašim schopnostem na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz

Patří k nim především ty, jež podporují naši motivaci, udržují nás ve svižném osobním tempu a čelí tomu, abychom své úkoly nechávali nedokončené, nebo je dokonce odkládali na neurčito.

Výší své osobní produktivity se lidé liší. Některým je více méně přirozená, jiní se o ni musí snažit. Zpravidla tím, že některé své méně příznivé návyky změní a osvojí si ty, které jejich produktivitu posílí.

Vnitřní motivace

Jedním z klíčových faktorů osobní produktivity je duševní energie, plynoucí z naší vnější i vnitřní motivace. Na rozdíl od té vnější, tedy snahy dosáhnout určité odměny, bývá ta vnitřní většinou spolehlivější. Závisí totiž především na nás a naší snaze vykonat něco smysluplného, například práci, které si vážíme. Často jde o práci, která je pro nás dokladem našich schopností, a zvyšuje naše hodnocení sebe sama.

Jan Urban (1953)

 • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
 • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
 • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
„Platy některých státních úředníků, především těch vedoucích, u nás patří k...

Když je tato motivace silná, a upíná se k dlouhodobějším cílům, vede nás často i k vykonání věcí, které samy příliš zajímavé nejsou. Někdy i činností svou povahou spíše nudných. Jde však o úkoly přispívající k dosažení osobně významného dlouhodobějšího cíle, na kterém nám záleží.

Pokud takový cíl či dokonce několik cílů máme, stáváme se produktivnější. K jeho vytvoření nám často pomůže, když si takový cíl živě a plasticky představíme, a pokusíme se překonat pochybnosti, které nám našeptávají, že „na něj nemáme“. Tyto pochybnosti lze překonat tak, že si vybavíme, čeho všeho jsme již dosáhli, a které schopnosti nám tak i v budoucnu k dosažení cíle napomohou. Často pomůže i to, když si rozdělíme dlouhodobý cíl na cíle kratší.

Rušivé faktory

Ani silná vnitřní motivace spojená s vrozeným talentem či získanými schopnostmi nemusí však k vysoké produktivitě stačit. Bránit jí mohou zvyky, které nás od důležitých činností a rychlejšího tempa práce odvádějí.

Je jich řada, a často si je neuvědomujeme. Patří k nim třeba sklon nadměrně a zdlouhavě hovořit, mnohdy ve snaze naslouchat sám sobě. Nebo sklon zaměstnávat se činnostmi, které k ničemu podstatnému nevedou. Někdy jde o tzv. zástupné činnosti, jejichž cílem je vzbudit dojem, že jsme plně zaneprázdněni.

Může však jít i o zvyk přecházet, někdy doslova roztěkaně „skákat“, z jedné činnosti na druhou, aniž bychom je dokončili. Našemu mozku totiž „přepnutí“ z jedné činnosti na druhou většinou určitou chvíli trvá, a tím naše produktivita trpí. Obdobným hendikepem je i zvyk vykonávat více věcí najednou. I tento zvyk totiž ve skutečnosti znamená, že dané činnosti vykonáváme střídavě.

Pokud chceme být produktivnější, je vhodnější vykonávat důležité úkoly jeden po druhém, a plně se na ně soustředit. Mimo jiné i proto, abychom zabránili tomu, že některý z nich ponecháme nedokončený.

Častou roli při poklesu naší produktivity hrají i vnitřní i vnější vyrušení, vůči kterým se nedokážeme či dokonce nechceme bránit, a mnohdy je dokonce vítáme. Řadu z nich mají na svědomí informační technologie. Tytéž technologie sice dokážou naši produktivitu podstatně zvýšit, ale mohou působit i rušivě a často se stávají spíše překážkou.

Deset způsobů, jak svou produktivitu zvýšit

Máme-li možnost řídit si svou práci z větší části sami (k čemuž současná doba, rozšiřující práci z domova, citelně přispívá), můžeme svou produktivitu většinou řadou poměrně jednoduchých způsobů zvýšit. Pokud tuto možnost nemáme, například proto, že nás řídí šéf, který má sám se svou produktivitou potíže, měli bychom se zamyslet, zda jej nezměnit. Především proto, abychom jeho zvykům nepodlehli.

K jednoduchým způsobům, jak svou produktivitu zvýšit, patří především následujících deset.

1. Stanovte si termín

Termín, do kdy byste měli svou práci dokončit, zvyšuje disciplínu, a napomáhá stanovit si priority. Všiml si toho již v 50. letech minulého století profesor Parkinson, který konstatoval, že naše práce má sklon vyplňovat veškerý čas, který pro ni máme k dispozici.

Časový termín je třeba stanovit s rozumnou náročností a zároveň realisticky. Pokud nemáte s danou činností příliš zkušeností a nechcete se zbytečně stresovat, stanovte si limit delší. Když jde o činnost zcela novou, pak většinou neuděláte velkou chybu, pokud odhadnutý čas, který na ni budete potřebovat, vynásobíte dvěma.

2. Uvědomte si význam své činnosti

Pro povzbuzení motivace je namístě si připomenout, jakou má daná činnost pro vás i ostatní význam. A to z krátkodobého i dlouhodobějšího hlediska.

Uvědomte si i to, co vás na dané práci baví, co vám přináší, proč je důležitá pro další rozvoj vašich schopností, pro vaši kariéru, i to, jak dobří při vykonávání této činnosti jste.

3. Omezte všechna vyrušení

Když jde o činnost, na které vám skutečně záleží, měli byste omezit všechna vyrušení, která mohou vaši produktivitu snížit. Vypněte aspoň na čas telefon, omezte své pokušení kontrolovat každých pár minut e-mail a nerozptylujme se ani tím, že byste sledovali internet častěji, než je nutné. Pokud je to možné, dejte všem spolupracovníkům najevo, že jste si pro důležitý úkol vyhradili určitý čas, a že se jim rádi budete věnovat později.

Naši snahou by mělo být se na svou činnost skutečně koncentrovat. Každá hodina nerušené a soustředěné práce přináší totiž lepší výsledky než několik hodin práce, kterou častou chvíli z nejrůznějších důvodů přerušujeme.

Neznamená to pochopitelně, že bychom měli pracovat bez přestávky. Neměli by však být příliš dlouhé a měli bychom je věnovat spíše fyzické, než psychické činnosti.

4. Podobné úkoly dělejte ve společném čase

Když je v rámci úkolu potřeba provést například několik telefonátů a napsat několik e-mailů, naplánujete si je na určitý společný čas. Vaše práce tak bude produktivnější.

5. Co řešit na počátku pracovního dne

Činnosti, kterých se obáváte nebo máte sklon je odkládat, vykonejte hned na počátku pracovního dne. 

Získáte tak energii k úspěšnému provedení úkolů dalších, často i náročnějších. Zároveň se zbavíte vědomých či podvědomých pocitů viny, že jste danou práci ještě nevykonali. Tyto pocity vás tak nebudou během dne zbytečně rušit.

6. Využijte váš nejvýkonnější čas

Náročné činnosti si naplánujte tak, abyste je mohli vykonat v čase své nejvyšší denní výkonnosti. Většinou to bývá dopolední čas, zhruba hodina poté, kdy jste začali pracovat, a odpolední čas, následující zhruba hodinu po obědě.

7. Za důležité úkoly se odměňte

Když se pustíte do náročného úkolu, slibte si, že se po jeho dokončení odměníte. Tím zvýšíte svou motivaci. Odměnou může být cokoli, co je pro vás příjemné, například i úkol, na kterém pracujete rádi.

8. Rozdělte si práci na dílčí úkoly

Pokud máte problém zahájit práci na určitém úkolu, rozdělte si jej do několika menších úkolů. A to nejlépe písemně. Na prvním dílčím úkolu začněte hned pracovat. Práci na dalším si pak naplánujte na pozdější dobu a nenuťte se pracovat na něm hned poté, co jste dokončili první dílčí úkol.

9. Denní plánování dělejte v předstihu

Seznam úkolů, které chcete určitý den vykonat, si vytvořte vždy na sklonku předchozího dne. Zabráníte tak situaci, kdy vám na začátku pracovního dne nezbude na denní plán dostatek času. 

Seznam úkolů si pak rozdělte do dvou částí. První by měly tvořit úkoly důležité, na které si vyhraďte určitý blok nerušeného času, druhou pak úkoly, které je třeba vykonat v určitém čase či úkoly s menší prioritou, které lze vykonat v zásadě kdykoli.

10. Pěstujte svou produktivitu

Své produktivitě věnujte trvalou pozornost. Například tím, že si během svého pracovního dne budete opakovaně klást otázky typu: 

 • „Věnuji se skutečně tomu, co má pro mé cíle největší význam?“
 • „Nevěnuji se své současné činnosti jen proto, že mě baví, i když žádný význam nemá?“
 • „Dokážu čelit vyrušením, a to i těm, která jsou pro mě příjemná?“ 
 • „Vyjadřuji se skutečně jasně a stručně a vyžaduji to i od ostatních?“
Autor:
 • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stresující onboarding. Deset deziluzí z prvních dnů v práci a jak je zvládnout

Premium Moderně se tomu říká onboarding. A jde o to, aby nový zaměstnanec dobře zapadl do týmu a věděl, jakou v něm má roli....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Bílé límečky dávají přednost home office. Co na to zaměstnavatelé?

Flexibilita práce, především v podobě práce z domova, stále obsazuje čelní příčky žebříčků populárních benefitů. Řada...

Změna oboru nemusí být pohroma. Berte ji jako výzvu, radí odbornice

Několik dlouhých let se připravujete na budoucí povolání a pak stačí propouštění ve firmě nebo její krach a musíte si...

Některé školy se chovají jako dobří rodiče. Na „děti“ dohlížejí i po studiu

Nejen firmy jdou aktivně do boje o své budoucí zaměstnance. Také jednotlivé vysoké školy mají zájem, aby se jejich...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...