Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Home office přináší zákonné nároky i problémy, říká advokát

Práce na home office se kvůli koronavirové krizi stává pro řadu firem standardem. Mnoho zaměstnavatelů však tápe, jak fungování práce z domova upravit a neporušovat zákoník práce. Na co mají zaměstnanci nárok a co vše je v tomto režimu možné, radí advokát David Šupej.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z domova dnes pracují všichni zaměstnanci, kteří mohou vykonávat svou činnost na dálku. Někomu to vyhovuje, pro někoho je to problém. Co je pro home office zásadní?
U práce z domova hraje zásadní roli důvěra všech zúčastněných. Zaměstnavatel věří, že zaměstnanec bude řádně odvádět svoji práci a zaměstnanec má zase lepší možnost sladit pracovní a osobní život. 

Zaměstnavatel z podstaty věci nemá nad zaměstnancem přímou kontrolu, jako kdyby pracoval v kanceláři, nicméně stále může kontrolovat výstupy zaměstnance, jejich kvalitu nebo množství, zda zaměstnanec plní termíny apod.

Práce na home office nebo v kanceláři? To vše najdete na pracovním portálu jobDNES.cz

Jak ale vyřešit práci z domova právně, když zákoník práce na to příliš nemyslí?
V první řadě je nutné myslet na to, že práci z domova nemůže zaměstnavatel nařídit a stejně tak možnost home office nevzniká zaměstnanci automaticky. Obě strany se musí na formátu práce z domova dohodnout. Na tomto nic nemění ani opatření vlády, která zaměstnavatelům nařídila využívat práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vzhledem k charakteru práce a provozním podmínkám vykonávat v místě bydliště.

Jednou z možností, jak může zaměstnavatel upravit pravidla pro home office, je úprava ve vnitřním předpisu. Ten musí zaměstnavatel následně vydat písemně a dodržet u něj všechna pravidla zákoníku práce, která se týkají vnitřních předpisů.

Problém je u vnitřního předpisu v tom, že některé důležité otázky, jako je například přístup zaměstnavatele do bydliště v případě šetření pracovního úrazu, prohlášení zaměstnance o tom, že jeho domácí pracoviště splňuje všechna pravidla z pohledu bezpečnosti, závazek zaměstnance mít během home office zajištěný přístup k internetu si zaměstnavatel nemůže takto vynutit. Pro tyto účely sice může existovat doplňující ústní dohoda stran, nicméně tu bych s ohledem na možná rizika nedoporučoval.

Dají se kromě vnitřního předpisu využít i jiné možnosti?
Ano, je to možné. Další možností je sjednat s každým zaměstnancem individuální písemnou dohodu o home office. Třetí možností je kombinace vnitřního předpisu, který bude upravovat obecné otázky, a individuální písemné dohody pro situaci konkrétního zaměstnance.

David Šupej

  • Vystudoval právnickou fakultu Masarykovy Univerzity.
  • Během studia absolvoval praxi na Nejvyšším správním soudu či na Radě vlády České republiky pro lidská práva.
  • Od složení advokátních zkoušek působí jako spolupracující advokát advokátní kanceláře SEDLAKOVA Legal.
  • Věnuje zejména softwarovému právu, právu duševního vlastnictví a pracovnímu právu.
advokát David Šupej

Jak je to s rozvržením pracovní doby v režimu práce z domova? 
Základní možnosti jsou dvě. Buď si zaměstnanec pracovní dobu rozvrhuje na home office zcela sám. V takovém případě ale doporučuji nastavit zaměstnavatelem základní mantinely. Například takové, aby zaměstnanec nezačal „sbírat“ příplatky za práci v noci nebo o víkendech. 

Mantinely by měly být takové, aby bylo zřejmé, že si zaměstnanec nebude práci rozvrhovat mezi 22. a 6. hodinou nebo v sobotu či v neděli. Vhodné také je dohodnout si čas, ve kterém bude zaměstnanec dostupný alespoň pro předávání úkolů.

Druhou možností naopak je, že zaměstnavatel určí zaměstnanci klasicky pracovní dobu včetně přestávek, takže pak se výše uvedené pravidlo nepoužije a pokud bude zaměstnanec například pracovat přesčas, v noci nebo o víkendu mimo svůj rozvrh, má nárok na všechny kompenzace, které mu zákoník práce přiznává.

Jaká varianta pro rozvržení pracovní doby je podle vás výhodnější? 
Na to se nedá jednoznačně odpovědět. Tady záleží na tom, jak moc potřebuje mít zaměstnavatel jednotlivé zaměstnance při výkonu práce v časovém a organizačním souladu. Někomu bude vyhovovat větší volnost s vyšší mírou důvěry, jindy může zaměstnavatel preferovat, aby jeho tým pracoval ve stejnou dobu.

A jak řešit přestávku na oběd a přípravu samotného oběda?
Na oběd by měla být vyhrazená klasická přestávka, eventuálně by tyto úkony měl zaměstnanec činit mimo pracovní dobu. Respektive pokud například zaměstnanec spadne doma v kuchyni při přípravě oběda, nebude se jednat o pracovní úraz.

Při práci z domova využívají zaměstnanci nejen své vlastní počítače, ale domácnosti vzniknou i další náklady. Jak by to měl zaměstnavatel řešit?
Co se týče způsobu náhrady nákladů, které zaměstnanci při výkonu práce z domova vznikly, nabízí se několik možností.

Opět zesílí útoky hackerů na firemní i domácí počítače, varuje expert

Lze například proplácet spotřebovanou energii podle pracovní doby, kdy zaměstnavatel proplatí poměrnou část měsíční faktury. Je také možné si dohodnout paušální platbu. Ve všech případech ale musí být náhrada přiměřená, v opačném případě by se si mohl zaměstnavatel způsobit účetní komplikace nebo by mu hrozila sankce ze strany inspektorátu práce. 

Podle zákona pak náhradu zaměstnavatel poskytovat musí, není možné se se zaměstnancem dohodnout na tom, že tyto náhrady nebudou vůbec vypláceny.

Podle zákoníku práce je povinností zaměstnavatele, aby zaměstnanci zajistil bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí. Platí to i při práci z domova?
Ano, tato povinnost pro zaměstnavatele platí, i když zaměstnanec vykonává práci na home office doma. Zákoník práce v tom zaměstnavateli nijak neslevuje, což není úplně šťastné řešení. Na rozdíl od pracoviště zaměstnavatele, u něhož má zaměstnavatel možnost upravit jej tak, aby nebylo nebezpečné, u domácnosti zaměstnance tento vliv fakticky ztrácí, ale povinnost mu zůstává zachována.

Pokud jde o bezpečnost práce, jaké má zaměstnavatel možnosti, aby tuto povinnost naplnil?
V první řadě by mělo vždy nějakou formou proběhnout školení zaměstnanců na bezpečnost práce z domova s uvedením, jaká pravidla musí zaměstnanci dodržovat, a jak by mělo vypadat bezpečné domácí pracoviště zaměstnance.  

Zaměstnavatel si pak může vystačit s prohlášením zaměstnance, že jeho „domácí“ pracoviště takové podmínky splňuje, a že je zaměstnanec bude udržovat po celou dobu režimu home office.

Další možností je například online konzultace nebo kontrola prostřednictvím fotek nebo videa bezpečnostním technikem. Poslední možností je fyzická kontrola na místě, která však bude většinou pro zaměstnavatele nepraktická až neuskutečnitelná, v závislosti na počtu zaměstnanců a místech jejich domácích pracovišť. Narážíme zde také na problém ochrany obydlí a každého člověka, do kterého lze zasahovat jen ve výjimečných případech. Toto základní pravidlo je totiž zaručena na ústavní úrovni.

Jestli tomu rozumím, při práci z domova by zaměstnavatel neměl přijít nečekaně na kontrolu. Co když se ale zaměstnanec doma zraní. Jak to řešit?
Pro vyšetření domácího pracovního úrazu zaměstnavatel nezbytně potřebuje mít přístup do bydliště zaměstnance, protože jinak úraz nevyšetří. Pokud jde o možnost přepadových kontrol, doporučuji předem nastavit jasná pravidla, protože podle mého názoru by zaměstnavatel neměl takto zaměstnance kontrolovat více, než je skutečně nezbytně nutné.

Vhodné je tedy sjednání přístupu vždy ve výjimečných situacích – právě v souvislosti s pracovním úrazem, a dále po dohodě stran nebo s dostatečným upozorněním předem od zaměstnavatele jednou za čas přijít kvůli obecné kontrole bezpečnosti na domácím pracovišti zaměstnance nebo například kvůli revizi firemních zařízení, která zaměstnanec na home office využívá.

Autor:
  • Nejčtenější

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mnoho firem je v krizi. Jiným ale doba tak trochu nahrála

Těžký propad, nebo raketový růst – takový je letos vývoj u mnoha firem. Podle toho, jestli jsou z oborů zasažených...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Známe nejlepší zaměstnavatele. Zvolte si, kde uděláte kariéru

Šuškanda, nebo oficiální žebříčky spokojenosti? Top zaměstnavatelům nahrává oboje. Nejsledovanější firmy Česka...

K velkému byznysu s venkovními kuchyněmi ho přivedla jedna malá náhoda

„V pískovci je neskutečná síla,“ říká Tomáš Hrdina, který se svým otcem Karlem už 12 let společně navrhuje a vyrábí...

Sedm signálů, podle kterých rozpoznáte šarlatány od odborníků

Premium Dokážete rozpoznat skutečné odborníky, kteří o určité věci něco vědí? Nebo dopřáváte sluchu i těm, kteří se jako...

Je výhodnější ukončit nebo přerušit podnikání? A na který úřad musíte?

Opatření proti šíření koronaviru letos již podruhé uzavřela řadu provozoven a mnozí drobní podnikatelé se tak dostali...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...