Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Je výhodnější ukončit nebo přerušit podnikání? A na který úřad musíte?

Opatření proti šíření koronaviru letos již podruhé uzavřela řadu provozoven a mnozí drobní podnikatelé se tak dostali do finančních potíží. Jste v podobné situaci a uvažujete, že živnost zrušíte? Výhodnější variantou může být podnikání přerušit. Poradíme, jak na to.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nezáleží na tom, jaký máte důvod pro ukončení samostatné výdělečné činnost, zda jsou to finanční problémy nebo vás prostě jen podnikání přestalo bavit. Žádný z úřadů se vás na to ptát nebude. Jen to musíte těm správným úřadům v zákonné lhůtě oznámit.

A jaký je rozdíl mezi ukončením a přerušením podnikání? „V případě, že podnikatel zrušil živnostenské oprávnění a hodlá opětovně zahájit činnost, musí nově živnost ohlásit či podat žádost o koncesi a tento úkon podléhá zaplacení správního poplatku,“ vysvětluje vedoucí ostravského živnostenského úřadu Ivo Korduliak.

Oproti tomu, pokud podnikání pouze přerušíte, můžete jej kdykoli obnovit. Samozřejmě i to je třeba oznámit, ale nebudete platit za vystavení nového živnostenského oprávnění.

1.Okresní správa sociálního zabezpečení

Ukončení (nebo přerušení) podnikání musíte písemně oznámit příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž je činnost přerušena nebo ukončena. „Oznámit ukončení samostatné výdělečné činnosti je povinné, pokud je OSVČ oznámí opožděně, dopouští se přestupku, za který může být uložena pokuta až do výše 10 000 korun,“ upozorňuje Jitka Drmolová z České správy sociálního zabezpečení.

PLATBY POJISTNÉHO A PŘEHLED
Přehled o příjmech a výdajích nepodáváte ke dni ukončení činnosti, ale za celý kalendářní rok, tzn. až v zákonném, obvyklém termínu v následujícím roce. Zálohy na pojistné se ale platí za každý měsíc, bez ohledu na to, kolik dní jste v daném měsíci podnikali.

JAK NA TO
Tiskopis Oznámení OSVČ o ukončení SVČ je k dispozici na webu ČSSZ, ePortálu ČSSZ nebo na OSSZ. Řádně vyplněné oznámení pak můžete zaslat poštou, e-mailem s ověřeným elektronickým podpisem, z datové schránky, nebo jej osobně předat příslušné OSSZ.

2.Zdravotní pojišťovna

Ukončení samostatně výdělečné činnosti jste povinni oznámit i své zdravotní pojišťovně, a to nejpozději do osmi dnů ode dne ukončení činnosti.

PLATBY POJISTNÉHO A PŘEHLED
Ani zdravotní pojištění nezná něco jako poměrnou část, povinné zálohy musíte obdobně jako u sociálního pojištění hradit do ukončení podnikatelské činnosti, a to včetně měsíce, ve kterém byla činnost ukončena. I za jeden den, kdy jste vedeni jako OSVČ, hradíte zálohu za tento měsíc v plné výši. Přehled podáváte až po skončení roku, ve kterém došlo k ukončení podnikatelské činnosti.

JAK NA TO
Oznámení o ukončení činnosti můžete předat elektronicky (e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky). V oznámení je důležité uvést datum změny.

3.Finanční úřad

Ukončení i přerušení podnikání představuje skutečnost, kterou jste povinni oznámit také svému správci daně, a to do 15 dnů ode dne, kdy tato změna nastala.

DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ
Daňové přiznání podáváte v běžných lhůtách, tedy ani v případě, že je ukončeno podnikání v průběhu kalendářního roku, není důvod pro okamžité podání daňového přiznání. Daňová povinnost se vypořádá standardně v rámci přiznání za celé zdaňovací období.

JAK NA TO
V případě přerušení činnosti je potřeba využít zvláštního tiskopisu finančního úřadu Oznámení o změně registračních údajů. V případě ukončení činnosti je na místě požádat o zrušení registrace, k tomu slouží tiskopis Žádost o zrušení registrace. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Finanční správy ČR. K vyplnění a online odeslání příslušnému finančnímu úřadu můžete využít aplikaci „Elektronická podání pro Finanční správu“.

4.Živnostenský úřad

Ukončení nebo přerušení podnikatelské činnosti nejste ze zákona povinni živnostenskému úřadu oznamovat, nicméně pokud tak učiníte, má to své výhody.

„Podnikatel může živnostenský úřad využít jako centrální registrační místo (CRM) a současně s podáním požádat také o oznámení změn správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně,“ doporučuje Ivo Korduliak.

Podnikání může být ukončeno nejdříve dnem doručení oznámení živnostenskému úřadu a jeho přerušení končí dnem uvedeným v oznámení. Doba, na kterou lze živnost přerušit, není zákonem nijak omezena. V případě, že nevíte, kdy opětovně zahájíte svou činnost, je vhodné živnost přerušit na delší dobu, pokračování provozování můžete úřadu oznámit kdykoli. Popřípadě naopak, pokud doba, kterou jste si pro přerušení živnosti stanovili, uplynula a vy zatím v podnikání nehodláte pokračovat, podáte úřadu další oznámení o přerušení provozování živnosti.

JAK NA TO
Formulář Změnový list najdete na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu. Podání lze učinit prostřednictvím pošty zasláním na adresu úřadu či využít pracoviště podatelny, elektronicky prostřednictvím webové aplikace na www.rzp.cz nebo z datové schránky. Zaslání e-mailem je možné pouze v případě, že disponujete uznávaným elektronickým podpisem. 

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Kvíz: Velké opáčko z finanční gramotnosti je tady. Troufnete si?

Finanční záležitosti řešíme prakticky každý den, měli bychom tedy znát alespoň základní pojmy. Otestujte se, jak jste...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I přes mnohé překážky se nakonec k vysněné práci dostala. A má úspěch

Od mládí tíhla k umění, doba byla ale taková, že vystudovala ekonomku, podle rodičů byla pro život jistější. Pak se...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Home office přináší zákonné nároky i problémy, říká advokát

Práce na home office se kvůli koronavirové krizi stává pro řadu firem standardem. Mnoho zaměstnavatelů však tápe, jak...

Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office?

Dáme si dnes sushi, nebo svíčkovou? A co budeme obědvat zítra a co pozítří? Spousta zaměstnanců pracujících z domova...

Je výhodnější ukončit nebo přerušit podnikání? A na který úřad musíte?

Opatření proti šíření koronaviru letos již podruhé uzavřela řadu provozoven a mnozí drobní podnikatelé se tak dostali...

Co vařit na home office? Inspirujte se ve školní jídelně

Je to úkol hodný chytré horákyně. Jak sestavit jídelníček pro celou rodinu, aby nebylo na talíři příliš masa, málo...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...