Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak ušetřit na pojištění auta? Srovnávat. A sjednat online

Ceny povinného ručení každoročně rostou. Mají na tom ovšem svůj podíl i sami motoristé. Ti, kteří jezdí bez nehod, mohou počítat s nižšími částkami. Při sjednávání pojištění se vyplatí využít srovnávače či oslovit více pojišťoven.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KooperativaProfimedia.cz

Už řadu měsíců se potýkáme s neustále rostoucí inflací, což se dříve či později musí projevit i v cenách povinného ručení. Letošní změny zatím nebyly nijak extrémní, většinou je pojišťovny zvedaly zhruba o šest procent. V lednu letošního roku byla průměrná cena povinného ručení 6 735 korun.

Zdražení se nejvíce dotkne řidičů, kteří bydlí ve městě, mají starší vůz, jsou v rizikovém věku (tedy mladých a seniorů) a samozřejmě těch, kdo mají auto s motorem o vyšším objemu. Do cen povinného ručení se totiž propisuje více faktorů.

1. Věk pojistitele

Pokud je starší vůz s velkoobjemovým motorem pojištěn na mladého řidiče například z Prahy, může být cena povinného ručení i několikanásobně vyšší než v případě staršího řidiče. Mladí jsou z pohledu pojišťoven rizikovější.

2. Bydliště

Vzhledem k tomu, že ve velkých městech hrozí dopravní nehoda častěji než na venkově, je i adresa pojistitele jedním z faktorů, který ovlivňuje cenu povinného ručení.

3. Technické parametry vozidla

Zpravidla platí, že starší auta s vyšším objemem motoru jsou v rámci povinného ručení vždy dražší.

4. Bonusy a malusy

Ceny pojištění (povinného ručení i havarijního) ovlivňuje i historie pojistitele, tedy kolika dopravních nehod byl účastníkem.

5. Frekvence úhrady

Některé pojišťovny nabízejí zákazníkům slevy, když budou platit povinné ručení jednou za rok. Čtvrtletní či pololetní splátky tak mohou vyjít dráž.

Jak získat co nejlepší cenu?

Nechte si zpracovat více nabídek. Ideální je oslovit všechny pojišťovny. Využít můžete i různé internetové srovnávače, které veškerou práci udělají za vás. Často pak může být povinné ručení přes srovnávač i o něco levnější než přímo od pojišťovny. Je dobré využít více srovnávačů a vybrat pojistku s nejlepší cenou a podmínkami.

Povinné ručení je dobré si po čase nechat přepočítat. I tak se totiž dá výrazně ušetřit. V případě srovnávačů bývá pravidlem, že se společnost, která srovnání provedla, sama před výročím uzavření smlouvy ozve s nabídkou nové kalkulace.

Odměna za samostatnost

Podobně to funguje i u havarijního pojištění. To má v Česku aktuálně jen asi třetina motoristů, zbylé často odrazuje cena. Tu je ale možné snížit například sjednáním pojištění online.

„Kromě času ušetříte také peníze, protože pojišťovny vaši samostatnost odměňují slevami. I ony si totiž uvědomují, že šetříte energii jejich zaměstnanců, kteří by s vámi pojistku řešili v osobním kontaktu,“ potvrzuje Kristýna Vondrová ze srovnávače Rixo.

Vždy také porovnejte nabídku více pojišťoven. Ušetřit lze při sjednání povinného ručení a havarijního pojištění najednou, kdy pojišťovny někdy dávají „hromadné“ slevy.

Co brzdí výplatu peněz, když nabouráte a máte nárok na odškodnění

Cena rovněž nebude tak vysoká, když pojistku vyberete podle toho, co opravdu využijete. Ne každý nutně potřebuje takzvané allrisk pojištění, které zahrnuje snad vše, co se s autem může stát: vandalismus, nehody, živly, krádež...

Je efektivnější, když si pojistíte rizika, která vám hrozí s vyšší pravděpodobností. „Nejvíc záleží na tom, kde bydlíte a kde se s autem běžně pohybujete. Žijete ve městě a parkujete na rušné ulici? Pak je vaše auto ohroženo vandaly nebo krupobitím spíše, než když parkujete ve vlastní garáži. Máte domov na samotě u lesa? Potom určitě nezapomeňte na srážku se zvěří a poškození zvířetem,“ dodává Kristýna Vondrová.

Devět otázek a odpovědí

Vážně musí mít povinné ručení každé auto?
Ano! Povinné ručení je dané zákonem a musí je mít každé vozidlo, které dostalo registrační značku nebo technický průkaz a je používáno na veřejných pozemních komunikacích. Týká se to i přívěsných vozíků a přívěsů.

Jaké škody jsou hrazeny z povinného ručení?
Pojišťovna zaplatí újmy na zdraví, škody na majetku, ale také ušlý zisk a náklady na právní zastoupení poškozených.

Pokryjí se z povinného ručení škody na mém autě?
Ne, povinné ručení slouží k pokrytí škod poškozeným řidičům. Viník nehody musí spoléhat na svou peněženku nebo havarijní pojištění.

KVÍZ: Co víte o pojištění auta a řešení škody?

Co když pojištění nezaplatím?
Pojišťovna nejprve pošle upomínku. Pokud pojistitel nereaguje, povinné ručení zanikne, ovšem případný dluh zůstává. Jestliže není i přes urgence uhrazen, je předán České kanceláři pojistitelů, která jej může řešit i formou exekuce. Navíc je dluh navýšen o povinný příspěvek nepojištěných řidičů.

Přišel jsem o řidičák, musím i tak platit?
Rozhodně ano. Povinné ručení se nevztahuje na řidičský průkaz, ale na auto. I když s ním nebudete jezdit, je potřeba buď platit, anebo odevzdat registrační značky do depozitu. To pak stačí ohlásit pojišťovně a v placení povinného ručení si tak legálně udělat pauzu.

Mám zaplaceno na rok, ale prodal jsem auto. Co s tím?
Pojišťovna bude chtít poslat smlouvu o prodeji vozidla, ze které je patrné datum prodeje. A k tomuto datu ukončí pojištění, přičemž zároveň vrátí poměrnou část z již uhrazeného pojistného.

Je povinné ručení uznatelný náklad do účetnictví?
Ano, pokud je vozidlo zahrnuto do majetku firmy.

Musím mít fyzicky u sebe zelenou kartu?
Už ne. Stačí ji mít naskenovanou v mobilu či v některé z aplikací pojišťoven. Pokud ji motorista u sebe nemá vůbec, tedy ani fyzicky a ani v elektronické podobě, čeká ho pokuta, a to až do 3 000 korun.

Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení nebo nepředloží zelenou kartu, vždy volejte policii. Následně je nutné se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která uhradí vzniklé škody z garančního fondu. Částku ale bude po viníkovi vymáhat.

Novinky z pojišťoven

Česká podnikatelská pojišťovna – produkt Asistence CAR Premium: Klient získá neomezené krytí vybraných pojistných rizik, asistenci lze sjednat pro osobní automobily a nákladní vozy do 3,5 tuny od 1. dubna 2023. Neomezené limity platí pro odtah i vyproštění v ČR a v zahraničí, opravu na místě i odtah auta do servisu. Zahrnuto je také náhradní vozidlo až na 15 dnů, úschova nepojízdného auta, ubytování v nouzi nebo úhrada nákladů na cestu domů.

Generali Česká pojišťovna – nabízí jarní 30procentní slevu na povinné ručení pro mladé klienty. Pojistník musí být ve věku mezi 25 a 35 lety, musí mít bezeškodní historii a vozidlo do 3,5 tuny. Akce je zatím vyhlášena na tři měsíce. Novinkou je i speciální pojištění elektromobilů – jeho součástí je pojištění nabíjecích kabelů proti vandalismu, poškození, odcizení nebo živelní události. Kromě toho je v nabídce také pojištění wallboxu nebo trakční baterie auta.

Allianz – zlevnili roční platby pojistného, kdy klienty platící na rok zvýhodní slevou ve výši 10 procent. Hlavním důvodem je zohlednění časové ceny peněz, která při dnešní vysoké inflaci a úrokových sazbách hraje pro klienta i pojišťovnu výraznější roli než v posledních letech.

Autor:
  • Nejčtenější

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...