Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak ušetřit na pojištění auta? Srovnávat. A sjednat online

Ceny povinného ručení každoročně rostou. Mají na tom ovšem svůj podíl i sami motoristé. Ti, kteří jezdí bez nehod, mohou počítat s nižšími částkami. Při sjednávání pojištění se vyplatí využít srovnávače či oslovit více pojišťoven.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: KooperativaProfimedia.cz

Už řadu měsíců se potýkáme s neustále rostoucí inflací, což se dříve či později musí projevit i v cenách povinného ručení. Letošní změny zatím nebyly nijak extrémní, většinou je pojišťovny zvedaly zhruba o šest procent. V lednu letošního roku byla průměrná cena povinného ručení 6 735 korun.

Zdražení se nejvíce dotkne řidičů, kteří bydlí ve městě, mají starší vůz, jsou v rizikovém věku (tedy mladých a seniorů) a samozřejmě těch, kdo mají auto s motorem o vyšším objemu. Do cen povinného ručení se totiž propisuje více faktorů.

1. Věk pojistitele

Pokud je starší vůz s velkoobjemovým motorem pojištěn na mladého řidiče například z Prahy, může být cena povinného ručení i několikanásobně vyšší než v případě staršího řidiče. Mladí jsou z pohledu pojišťoven rizikovější.

2. Bydliště

Vzhledem k tomu, že ve velkých městech hrozí dopravní nehoda častěji než na venkově, je i adresa pojistitele jedním z faktorů, který ovlivňuje cenu povinného ručení.

3. Technické parametry vozidla

Zpravidla platí, že starší auta s vyšším objemem motoru jsou v rámci povinného ručení vždy dražší.

4. Bonusy a malusy

Ceny pojištění (povinného ručení i havarijního) ovlivňuje i historie pojistitele, tedy kolika dopravních nehod byl účastníkem.

5. Frekvence úhrady

Některé pojišťovny nabízejí zákazníkům slevy, když budou platit povinné ručení jednou za rok. Čtvrtletní či pololetní splátky tak mohou vyjít dráž.

Jak získat co nejlepší cenu?

Nechte si zpracovat více nabídek. Ideální je oslovit všechny pojišťovny. Využít můžete i různé internetové srovnávače, které veškerou práci udělají za vás. Často pak může být povinné ručení přes srovnávač i o něco levnější než přímo od pojišťovny. Je dobré využít více srovnávačů a vybrat pojistku s nejlepší cenou a podmínkami.

Povinné ručení je dobré si po čase nechat přepočítat. I tak se totiž dá výrazně ušetřit. V případě srovnávačů bývá pravidlem, že se společnost, která srovnání provedla, sama před výročím uzavření smlouvy ozve s nabídkou nové kalkulace.

Odměna za samostatnost

Podobně to funguje i u havarijního pojištění. To má v Česku aktuálně jen asi třetina motoristů, zbylé často odrazuje cena. Tu je ale možné snížit například sjednáním pojištění online.

„Kromě času ušetříte také peníze, protože pojišťovny vaši samostatnost odměňují slevami. I ony si totiž uvědomují, že šetříte energii jejich zaměstnanců, kteří by s vámi pojistku řešili v osobním kontaktu,“ potvrzuje Kristýna Vondrová ze srovnávače Rixo.

Vždy také porovnejte nabídku více pojišťoven. Ušetřit lze při sjednání povinného ručení a havarijního pojištění najednou, kdy pojišťovny někdy dávají „hromadné“ slevy.

Co brzdí výplatu peněz, když nabouráte a máte nárok na odškodnění

Cena rovněž nebude tak vysoká, když pojistku vyberete podle toho, co opravdu využijete. Ne každý nutně potřebuje takzvané allrisk pojištění, které zahrnuje snad vše, co se s autem může stát: vandalismus, nehody, živly, krádež...

Je efektivnější, když si pojistíte rizika, která vám hrozí s vyšší pravděpodobností. „Nejvíc záleží na tom, kde bydlíte a kde se s autem běžně pohybujete. Žijete ve městě a parkujete na rušné ulici? Pak je vaše auto ohroženo vandaly nebo krupobitím spíše, než když parkujete ve vlastní garáži. Máte domov na samotě u lesa? Potom určitě nezapomeňte na srážku se zvěří a poškození zvířetem,“ dodává Kristýna Vondrová.

Devět otázek a odpovědí

Vážně musí mít povinné ručení každé auto?
Ano! Povinné ručení je dané zákonem a musí je mít každé vozidlo, které dostalo registrační značku nebo technický průkaz a je používáno na veřejných pozemních komunikacích. Týká se to i přívěsných vozíků a přívěsů.

Jaké škody jsou hrazeny z povinného ručení?
Pojišťovna zaplatí újmy na zdraví, škody na majetku, ale také ušlý zisk a náklady na právní zastoupení poškozených.

Pokryjí se z povinného ručení škody na mém autě?
Ne, povinné ručení slouží k pokrytí škod poškozeným řidičům. Viník nehody musí spoléhat na svou peněženku nebo havarijní pojištění.

KVÍZ: Co víte o pojištění auta a řešení škody?

Co když pojištění nezaplatím?
Pojišťovna nejprve pošle upomínku. Pokud pojistitel nereaguje, povinné ručení zanikne, ovšem případný dluh zůstává. Jestliže není i přes urgence uhrazen, je předán České kanceláři pojistitelů, která jej může řešit i formou exekuce. Navíc je dluh navýšen o povinný příspěvek nepojištěných řidičů.

Přišel jsem o řidičák, musím i tak platit?
Rozhodně ano. Povinné ručení se nevztahuje na řidičský průkaz, ale na auto. I když s ním nebudete jezdit, je potřeba buď platit, anebo odevzdat registrační značky do depozitu. To pak stačí ohlásit pojišťovně a v placení povinného ručení si tak legálně udělat pauzu.

Mám zaplaceno na rok, ale prodal jsem auto. Co s tím?
Pojišťovna bude chtít poslat smlouvu o prodeji vozidla, ze které je patrné datum prodeje. A k tomuto datu ukončí pojištění, přičemž zároveň vrátí poměrnou část z již uhrazeného pojistného.

Je povinné ručení uznatelný náklad do účetnictví?
Ano, pokud je vozidlo zahrnuto do majetku firmy.

Musím mít fyzicky u sebe zelenou kartu?
Už ne. Stačí ji mít naskenovanou v mobilu či v některé z aplikací pojišťoven. Pokud ji motorista u sebe nemá vůbec, tedy ani fyzicky a ani v elektronické podobě, čeká ho pokuta, a to až do 3 000 korun.

Co když mě nabourá nepojištěné auto?
Pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení nebo nepředloží zelenou kartu, vždy volejte policii. Následně je nutné se obrátit na Českou kancelář pojistitelů, která uhradí vzniklé škody z garančního fondu. Částku ale bude po viníkovi vymáhat.

Novinky z pojišťoven

Česká podnikatelská pojišťovna – produkt Asistence CAR Premium: Klient získá neomezené krytí vybraných pojistných rizik, asistenci lze sjednat pro osobní automobily a nákladní vozy do 3,5 tuny od 1. dubna 2023. Neomezené limity platí pro odtah i vyproštění v ČR a v zahraničí, opravu na místě i odtah auta do servisu. Zahrnuto je také náhradní vozidlo až na 15 dnů, úschova nepojízdného auta, ubytování v nouzi nebo úhrada nákladů na cestu domů.

Generali Česká pojišťovna – nabízí jarní 30procentní slevu na povinné ručení pro mladé klienty. Pojistník musí být ve věku mezi 25 a 35 lety, musí mít bezeškodní historii a vozidlo do 3,5 tuny. Akce je zatím vyhlášena na tři měsíce. Novinkou je i speciální pojištění elektromobilů – jeho součástí je pojištění nabíjecích kabelů proti vandalismu, poškození, odcizení nebo živelní události. Kromě toho je v nabídce také pojištění wallboxu nebo trakční baterie auta.

Allianz – zlevnili roční platby pojistného, kdy klienty platící na rok zvýhodní slevou ve výši 10 procent. Hlavním důvodem je zohlednění časové ceny peněz, která při dnešní vysoké inflaci a úrokových sazbách hraje pro klienta i pojišťovnu výraznější roli než v posledních letech.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

Kvíz: Dovolená po vlastní ose. Co čekat v hotelu a co (ne)můžete reklamovat

19. května 2024

Stále častěji si Češi vybírají dovolené na vlastní pěst, během kterých zvládnou navštívit co...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Pojištění bydlení: jak na to, abyste v případě škody dostali zaplaceno

17. května 2024

Premium Podle statistik České asociace pojišťoven má 65 procent Čechů pojištěnou domácnost a více než...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....