Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chyby můžou přijít draho. Co a kdo musí nahlásit pojišťovně po autonehodě

Není nutné ke každé dopravní nehodě volat policii, pokud nejde o újmu na zdraví nebo škodu vyšší než 100 000 korun. I v případě incidentů s menšími následky ale nejspíš budete řešit plnění pojišťovny. Na co si dát pozor a jak správně postupovat?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nic vážného se nestalo, ale plechy jsou pomačkané. Bude třeba jednat s pojišťovnou o náhradě škody. Nejprve všechno pečlivě nafoťte a vyplňte protokol o nehodě. Originál si nechává poškozený, kopii viník. Dokument společně s fotografiemi z místa předáte pojišťovně, stejně jako policejní protokol, pokud byla škoda vyšší než 100 000 korun. Škodu musí nahlásit všichni účastníci dopravní nehody. Jako první by se své pojišťovně měl ozvat viník, a to co nejdříve. A je přitom jedno, zda šlo o střet s autem, chodcem nebo plotem.

Způsobil jsem škodu
Pojišťovna bude chtít číslo pojistné smlouvy, informace o nehodě, o vozidle (SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody), o řidiči vozu v době vzniku škody, ale také kontaktní údaje. K tomu bude potřeba dodat informace o druhém účastníkovi pojistné události (poškozeném), o nabouraném vozidle či jiném majetku (SPZ, tovární značku a typ, rozsah škody), o způsobené škodě a případně nárocích, které vůči vám vznesl.

Způsobili mi škodu
Na pojišťovnu viníka se musí obrátit i poškozený. Ten by měl nahlásit číslo pojistné smlouvy vozu, kterým byla způsobena škoda, respektive číslo zelené karty, údaje o nehodě, o druhém účastníkovi pojistné události, který způsobil škodu, o vozidle, jímž byla způsobena škoda (vždy SPZ, tovární značku a typ), o svém poškozeném autě (SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody), případně jiném majetku či jiné újmě (například na zdraví), o řidiči vozidla v době vzniku škody.

U majetkového pojištění platí čtyřletá promlčecí lhůta (stejně jako u úrazového pojištění), v případě pojištění odpovědnosti a povinného ručení je tříletá. Po uplynutí promlčecí lhůty právo na odškodnění zaniká.

Pozor na chyby, které mohou přijít draho

Pojišťovna při jakékoli pojistné události důkladně kontroluje, zda je plnění na místě a nejde o pojistný podvod. Pokud zjistí, že byly porušeny podmínky, může plnění buď krátit, nebo dokonce zcela zamítnout. Nutno ale říct, že v drtivé většině případů jde o chyby pojištěných. Už při podpisu smlouvy je nezbytné si nastudovat pojistné podmínky. Ty jsou ze zákona součástí každé smlouvy a jsou v nich obsaženy i veškeré výluky z pojištění, tedy situace, na které se pojistka nevztahuje. Podpisem dokumentu pak s pojistnými podmínkami, a tedy i výlukami, souhlasíte.

Nejčastěji pojišťovna krátí či zamítne pojistné plnění, když motorista k nehodě nezavolal policii, ačkoliv mu to zákon nařizuje. Jde o střety, kdy škoda přesáhla 100 000 korun, někdo byl zraněn či usmrcen, došlo ke škodě na majetku třetí osoby nebo k poškození součástí pozemní komunikace (dopravní značení, semafory…), ale i o nehody, při nichž se jejich účastníci nedohodnou. V těchto případech bude pojišťovna požadovat protokol od policie – bez něho může dojít minimálně ke krácení pojistného plnění.

Podobné je to s chybějícím protokolem o nehodě. Není možné důvěřovat viníkovi, že kolizi nahlásí své pojišťovně. Když to neudělá, poškozený už nikdy žádné peníze neuvidí. Právě protokol o nehodě je důkazem, že ke střetu došlo a jak proběhl. Pokud jej jeden z účastníků nehody nechce vyplnit, je namístě zavolat policii.

Pojišťovny také automaticky neplní v případě, kdy je prokázáno, že jejich klient způsobil nehodu pod vlivem alkoholu. U havarijního pojištění plnění viníkovi zcela odmítnou. Poškozenému ovšem škodu zaplatí, nicméně veškeré vydané finance pak budou vymáhat po onom opilci. To samé platí v případě drog či jiných omamných látek.

Pojišťovna rovněž odmítne plnění, pokud řidič vyjede s autem, které má propadlou technickou kontrolu nebo je z pohledu zákona o pozemních komunikacích vrakem. Znovu platí, že případnému poškozenému veškeré škody uhradí, ale zpětně je pak bude vymáhat po viníkovi.

Specifickou kapitolou jsou nehody mimo silnice. U těch totiž povinné ručení nebo havarijní pojištění, byť je hrazeno, neplatí. Pokud tedy dojde ke střetu například na polní cestě nebo na soukromém pozemku, pojišťovna škody nepokryje.

Podvádět se nevyplácí

Každoročně tisíce motoristů zkoušejí, zda by na pojistném plnění nemohli získat něco navíc. Většinou marně. Třeba v rámci jedné pojistné události nahlásí i škody, které s ní nesouvisí a už na autě byly dříve. Likvidátor pojišťovny na to ale s největší pravděpodobností přijde a pojišťovna to pak vnímá jako podvod. Nejenže žádnou škodu neuhradí, ale může také vypovědět pojištění.

Česká podnikatelská pojišťovna upozorňuje, že postih za podvod může být i mnohem přísnější. „Počet pokusů o pojistné podvody v průběhu let narůstá, stejně tak i uhájená částka. ČPP je trojkou na trhu v oblasti povinného ručení a nejčastější jsou stále pojistné podvody spojené s pojištěním vozidel. Lidé si neuvědomují, že se svým jednáním vystavují trestnímu stíhání. Pojistný podvod je trestný čin, za který může být pachatel odsouzen k trestu odnětí svobody až na deset let,“ vysvětluje Renata Čapková, tisková mluvčí ČPP.

Autor:
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...