Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavební spoření a spořicí účty jsou za zenitem, alternativou je sdílené investování

  0:01 – ADVERTORIAL
Investiční crowdfunding je moderní a rychlý způsob, jak čelit vysoké inflaci. Jeho kouzlo spočívá v tom, že od začátku víte, kolik peněz a za jak dlouho vyděláte.

Graf ukazuje, jak se během 5 let zhodnotí částka 12 tisíc korun se spořicím účtem, stavebním spořením a díky investicím | foto: Fingood

Dvouciferná inflace ukrajuje z úspor Čechů tisíce korun měsíčně. Zavedené nástroje pro zhodnocení peněz, jako jsou termínované vklady, spořicí účty nebo stavební spoření, s ní nerovný boj prohrávají na celé čáře. Rychlou a zároveň moderní alternativou je investiční crowdfunding. S ročním zhodnocením vkladů od osmi do dvanácti procent je sdílené investování inflaci více než rovnocenným soupeřem.

Přestože se spořicí účty stále těší velké oblibě, jsou v dostizích s rekordní inflací největším poraženým. Představují sice dobrý nástroj pro vytvoření finančního polštáře, tedy rezervy, kterou máte v případě potřeby okamžitě k dispozici. Finanční poradci doporučují, aby byla ve výši alespoň šesti měsíčních platů. Zhodnocení peněz na spořicím účtu se však pohybuje od necelých dvou do šesti procent. Úrok se navíc odvíjí od výše vložené částky a banka ho může kdykoli změnit. Velmi často je vyšší úrok vázán na další služby, například ho banka podmiňuje častějším používám platební karty.

Porovnání výnosů různých typů investic

Pokud máte na spořicím účtě 12 tisíc korun, za rok vám aktuálně nabízený nejvyšší úrok šest procent vydělá 720 korun. Za pět let přibližně 3600 korun. To při dvouciferné inflaci není žádná sláva. Jen o něco lepší zhodnocení nabízí stavební spoření. Úrok se pohybuje od šesti do sedmi procent. Svého času velmi populárnímu produktu však zvoní umíráček. Ministr financí Zbyněk Stanjura plánuje zrušení státní podpory, která dnes tvoří deset procent z naspořené částky ročně, maximálně dva tisíce korun na osobu.

K podobnému kroku v minulosti přistoupila slovenská vláda a mělo to pro celý segment dominový efekt. Mnoho stavebních spořitelen ukončilo činnost. Podobný vývoj odborníci předpovídají také u nás. Po zrušení státního příspěvku se ze stavebního spoření stane nekonkurenceschopný finanční nástroj. Při sedmiprocentním úročení vklad 12 tisíc korun ročně vynese 852 korun, po pěti letech 4260 korun. Na rozdíl od spořicího účtu ale peníze nemáte k dispozici ihned, stavební spoření je vázané na šest let.

Investiční crowdfunding? Nic složitého

Zajímavým způsobem, jak nechat naspořené peníze pracovat, je investiční crowdfunding. Skupinové, nebo chcete-li sdílené, investování do prověřených českých společností se těší čím dál větší oblibě. „Nástroje typu důchodové spoření, stavební spoření nebo spořicí účty jsou dávno za zenitem. Investiční nástroje, jako je crowdfunding, v současné chvíli slouží jako skvělý nástroj proti inflaci,“ potvrzuje Vít Endler, jednatel crowdfundingové platformy Fingood.

Vít Endler

Vít Endler, jednatel crowdfundingové platformy Fingood

Je jedním z vlastníků Fingoodu. Vítek mnoho let působil v e-commerce prostředí. Během své kariéry zakládal pobočku MALL.cz v Polsku a pak řídil celou skupinu MALL v šesti evropských zemích. V roce 2019 vstoupil do společnosti Fingood, kde se soustředí na strategické plánování dalšího růstu a produktový rozvoj.

Moderní, transparentní, spolehlivé. Skupinové investování má hned několik výhod. „Na crowdfundingovém investování není nic složitého. Funguje v podstatě jako virtuální tržiště, kde si vyberete tuzemskou společnost a investujete do jejího úvěru od jednoho tisíce korun. Spolu s vámi se skládají další stovky lidí. Je to velmi demokratický a konzervativní způsob zhodnocování peněz,“ vysvětluje Vít Endler.

Jeho půvab spočívá v tom, že od začátku víte, kolik peněz a za jak dlouho vyděláte. Pevně stanovený výnos, který je dnes osm až dvanáct procent, se totiž po celou dobu investice nemění. Průměrné zhodnocení v loňském roce bylo 10,2 procenta. Ve srovnání se stavebním spořením je doba splatnosti mnohem kratší, od deseti do 36 měsíců. Při dvanáctiprocentním úročení tak počáteční modelový vklad 12 tisíc korun za jediný rok vynese 1440 korun, za pět let se zisk vyšplhá na 7200 korun. To je dvojnásobná částka než v případě spořicího účtu.

Zajímavé příležitosti jsou rychle pryč

Na rozdíl od neprůhledných dluhopisů nebo nezajištěných startupů jsou vaše peníze v bezpečí. Firmy úvěry zastavují movitým i nemovitým majetkem. „Okolo devadesáti procent všech nabízených projektů je zajištěno zástavou movitého nebo nemovitého majetku. To nám dává do ruky velmi silný nástroj. Zbylých deset procent tvoří papírové zástavy bonitních společností v podobě směnky a notářského zápisu s přímou vykonatelností,“ upozorňuje Vít Endler. Kdykoli by některá ze společností přestala úvěr splácet, Fingood tyto zástavy prodá a vyplatí investory.

Dalším kouzlem investičního crowdfundingu je, že podporuje zavedené české firmy a konkrétní projekty. Přesně tak víte, do čeho jdete. Kdo by neznal výrobce elektrických pečicích mís Remoska z Frenštátu pod Radhoštěm, Jarošovský pivovar nebo výrobce sportovního oblečení Kilpi? Peníze je možné vložit i do zajímavých developerských projektů, výrazně zastoupeným segmentem je e-commerce byznys. Váhat se příliš nevyplatí. Zatímco stavební spoření nebo spořicí účet vám nikam neutečou, ve sdíleném investování jsou atraktivní příležitosti rychle pryč.

O Fingoodu

Fingood je P2B crowdfundingová platforma, která demokratizuje investování.

Individuálním investorům umožňuje zhodnotit své peníze investicí do prověřených českých firem ze segmentu SME.

Investoři získají pevně stanovený výnos 8–12 % p.a. (se zajištěním movitým nebo nemovitým majetkem) a společnosti ocení hlavně transparentní, rychlý a férový zdroj financování pro svůj další rozvoj.

Historie ve zkratce

V roce 2019 došlo k převzetí téměř hibernující platformy současnými majiteli. Byl sestaven nový tým (z majoritní části dnešní management), který se ihned pustil do práce: řešení technologického dluhu, komunikace a péče o investory, akvizice nových investorů a investičních projektů.
Usilovná práce, seniorní posily a kvalitní produkt vedly k tomu, že v následujících letech došlo k silné akceleraci růstu a v roce 2022 došlo k překonání milníku: profinancování úvěrů v souhrnném objemu 1 mld. Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...