Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Inflace pod kontrolou není, potvrdil to i vývoj na burzách

Optimismus na dluhopisových a akciových trzích z počátku roku v únoru ochabl. Jak ceny akcií, tak dluhopisů začaly opět pozvolna klesat. Hlavní důvod jsou vyšší inflační čísla v eurozóně i v USA. A vrásky investorům dělá i růst jádrové inflace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Investoři se znovu začali obávat přitvrzení centrálních bank v jejich měnové politice. Obavy vyvolala data o inflaci v eurozóně a v USA, která ukázala, že inflaci nemají centrální banky zdaleka pod kontrolou, jak se ještě na začátku roku myslelo.

„Na první pohled inflace jednoznačně klesá, ale pokud se zaměříme na jádrovou inflaci, zjistíme, že stále ještě roste, a tedy že se drahota začíná přelévat více do služeb a produktů, což je mnohem nebezpečnější fenomén,“ vysvětluje hlavní ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Jádrová inflace nezahrnuje například ceny energií, ceny potravin, pohonných hmot a obecně vylučuje položky s administrativně regulovanými cenami. Patří k významnému ukazateli, který sledují centrální bankéři.

„Výsledkem růstu inflace je, že investoři přestali věřit na brzký obrat v chování centrálních bank, a tedy v potenciálně nižší úrokové náklady. Očekávání restriktivnější měnové politiky negativně dopadlo nejen na ceny akcií, ale vyšší úroky způsobily korekci i na dluhopisových trzích,“ doplňuje Martin Mašát.

KVÍZ: Proč mít rád býky, bát se medvědů a spořit s pašíkem?

Inflace mimo kontrolu upozorňuje na dlouhodobější problémy ekonomiky. Centrální banky sice vyššími úroky inflaci potlačí, ale utlumí ekonomiku, která je už tak v problémech. A pokud mluvíme o trzích, tak například v USA analytici počítají s recesí jako s hotovou věcí.

„Ano, inflace je stále problém. Americká centrální banka Fed se bude primárně soustředit na její podchycení. Nicméně recesi se s největší pravděpodobností nevyhneme,“ potvrzuje portfolio manažer společnosti Amundi Alec Murray z Bostonu s tím, že úroky Fed zvedne docela jistě na hladinu pěti procent.

Další vývoj mají v ruce centrální banky

Aktuální rozpoložení sil ve světové ekonomice tvrdě ovlivňuje i dění na finančních trzích. Zatímco Amerika již očekává budoucí recesi, Evropa stále těží z toho, že ceny energií se vrátily na předválečnou úroveň. Což podle Martina Mašáta dokládá i skutečnost, že zatímco evropský akciový index EURO Stoxx 500 je letos v plusu skoro 12 procent, americký index S&P 500 vzrostl pouze o asi 3 procenta.

„A podobně odlišně se vyvíjely tyto dva trhy v únoru, kdy evropské akcie skončily lehce v plusu a americké propadly o -3 procenta,“ dodává s tím, že Evropu dříve či později ale znovu dostihne skutečnost, že vývoj války na Ukrajině se ke svému konci, jak se zdá, rozhodně nechýlí.

A to se promítlo, jak vyplývá z Partners indexu podílových fondů, i do únorového vývoje hodnoty majetku českých investorů v podílových fondech. Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v únoru okolo -0,9 procenta. Za posledních 12 měsíců ztratili investoři v průměru -3,0 procenta.

Výkonnosti akciových fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-AK,-0,94,4-3,026,430,594,138
PIF-SPEC-2,53,5-4,114,67,229,714
  • PIF-AK – fondy investující do akcií vyspělých zemí
  • PIF-SPEC – fondy investující do nerozvinutých zemí a další speciální strategie (okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

Speciálně zaměřené akciové fondy zaznamenaly v posledním měsíci pokles o -2,5 procenta a za rok jsou stále o -4,1 procenta níže. Důvodem horšího výkonu akciových fondů mimo hlavní trhy je pokračující korekce cen akcií v Indii a Číně.

„Na druhou stranu, například pražská burza se i v únoru posunula o slušných 6,3 procent výše a od začátku roku je hlavně díky akciím ČEZ o 17 procent v plusu,“ dodává Martin Mašát. Nutno ale dodat, že ČEZ je aktuálně specifický případ. Ve hře stále zůstává jeho případné kompletní zestátnění, na což reagují i jeho akcie.

České státní dluhopisy už nejsou to, co bývaly

Česká meziroční inflace byla v lednu 17,5 procenta. Dosáhla pravděpodobně svého letošního maxima a bude v průběhu roku klesat. Bohužel, rekordně vysoký deficit státního rozpočtu a nelichotivé chování jádrové inflace způsobily výprodej dluhopisů. Například 10letý český státní dluhopis měl na konci února výnos 5,0 procent, což je o půl procenta výše než na počátku měsíce.

Ne příliš dobré vyhlídky českých dluhopisů vzhledem k hospodaření Česka se tak promítá i do investic do dluhopisových fondů. Únorový růst výnosů, respektive korekce cen dluhopisů, stála za negativní výkonností kvalitních dluhopisových fondů.

„Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc poklesla o -0,3 procenta. Za posledních 12 měsíců jsou fondy bohužel nepatrně v záporu -0,3 procenta. Korekce cen dluhopisů je nyní z velké míry kompenzována možností ukládat za sedm procent u České národní banky,“ vysvětluje Martin Mašát.

Výkonnosti dluhopisových fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-DLUH-0,31,0-0,3-3,3-0,62.619
PIF-HY-0,42,2-1,5-0,23,022,422
  • PIF-DLUH – fondy se státními a kvalitními korporátními dluhopisy
  • PIF-HY – fondy s investicemi do rizikových a spekulativních dluhopisů

Opětovný nárůst rizikových prémií a souběžné zvýšení výnosů posunulo ceny rizikových dluhopisů dolů. Proto fondy rizikových dluhopisů snížily svoji hodnotu meziměsíčně o -0,4 procenta. Meziročně jsou níže o -1,5 procenta.

Smíšené fondy v únoru také nepotěšily

Smíšené fondy v souladu s akciovými i dluhopisovými fondy zaznamenaly také negativní výkonnost. Jejich průměrná hodnota se snížila meziměsíčně o -1,0 procento a meziročně ztrácí -2,9 procenta.

Výkonnost smíšených fondů (v %)
31. 2. 2023únorod poč. roku1 rok3 roky5 let10 letPočet fondů
PIF-MIX-1,01,9-2,95,05,021,053

Smíšené fondy kombinují investice do termínovaných vkladů, dluhopisů a akcií nebo do otevřených podílových fondů. Tyto fondy volí spíše konzervativní investoři, kteří se nechtějí vystavovat riziku vyplývajícího z kolísavých akciových trhů, ale zase nechtějí sázet pouze na jistotu v podobě dluhopisových fondů.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

KVÍZ: Víte, jak výhodně spořit na důchod a kam ukládat své peníze?

26. května 2024

Skoro tři čtvrtiny dnešních seniorů nejsou spokojeny s výší svého starobního důchodu a více než 60...

Nulová inflace? Myšlení bychom museli přeprogramovat, vysvětluje ekonomka

25. května 2024

Premium Inflace byla v posledních třech letech palčivým tématem. Zdražování se dotklo každé domácnosti...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...