Česká firma získala jako jedna z mála v Evropě crowdfundingovou licenci a míří za hranice

  0:01 – ADVERTORIAL
Crowdfundingová platforma Fingood získala od České národní banky evropskou crowdfundingovou licenci. Ta společnosti mimo jiné umožní v příštím roce zahájit mezinárodní expanzi. V celé EU přitom licenci získalo jen několik desítek platforem. Fingood má další ambiciózní plány i pro český trh, v Česku chce v roce 2024 růst zhruba dvojnásobně.

Objem jistin, které společnost Fingood vyplatila investorům | foto: Fingood

„Vstupujeme do crowdfundingové Ligy mistrů. Získali jsme evropskou crowdfundingovou licenci v plném rozsahu, takových platforem nyní v celé Evropské unii působí jen několik desítek. Zároveň jsme platformou s touto licencí, za kterou nestojí žádná banka,“ říká k získání licence generální ředitel Fingoodu Vít Endler.

„Tato jednotná licence především pročistí a konsoliduje celý trh, proto mluvíme o přestupu z lokální soutěže do Ligy mistrů. Crowdfundingové platformy mají po celé Evropě nezastupitelnou roli ve financování místních malých a středních firem. Zhruba 60 % z těchto lokálních firem totiž v bance neuspěje se žádostí o financování, proto míří do crowdfundingu,“ vysvětluje Vít Endler. Podobně jako v České republice i v EU většina financovaných projektů pochází z developmentu a real estate sektorů.

Největší trhy v Evropě

Jednoznačně největším crowdfundingovým trhem v Evropě je Německo následované Francií či Nizozemskem. „Právě tyto trhy mohou být do budoucna zajímavé i pro Fingood. Tréninkovým hřištěm pro nás ale bude slovenský trh, věřím, že už v příštím roce,“ vysvětluje Vít Endler. Naopak nepočítá s tím, že v příští expanzi by se Fingood více zaměřoval dále na východ. „Ve východní Evropě stále zůstává problémem kvalita dat nutná k posouzení životaschopnosti jednotlivých projektů,“ dodává.

Vít Endler

Vít Endler, jednatel crowdfundingové platformy Fingood

Je jedním z vlastníků Fingoodu. Mnoho let působil v e-commerce prostředí. Během své kariéry zakládal pobočku MALL.cz v Polsku a pak řídil celou skupinu MALL v šesti evropských zemích. V roce 2019 vstoupil do společnosti Fingood, kde se soustředí na strategické plánování dalšího růstu a produktový rozvoj.

V Evropě podle posledních dostupných dat působí zhruba 800 crowdfundingových platforem, evropskou licenci dle odhadů získá asi desetina z nich. Na největším evropském trhu, v Německu, je přes crowdfunding ročně proinvestováno zhruba 1,2 miliardy eur (asi 30 miliard korun), přes miliardu se pohybuje i francouzský trh.

Pokračující expanze v Česku

Čeští investoři letos za tři čtvrtletí přes Fingood do českých firem investovali 734 milionů korun, to je meziročně o 138 procent více. Za celý rok pak objem letošních investic přesáhne miliardu korun, tedy stejně jako za předchozí tři roky dohromady. Zhruba tři čtvrtě miliardy korun přitom už investoři získali zpět na vyplacených jistinách. „Nově získaná licence mění pravidla hry.

I díky licenci počítáme s tím, že v příštím roce budeme pokračovat v rychlém růstu, rádi bychom pomohli dalším českým firmám v jejich rozvoji. Dokážu si představit, že v roce 2024 přes nás čeští investoři poskytnou českým firmám dvě miliardy korun,“ odhaduje Vít Endler.

„I nadále se totiž bude potkávat silná poptávka z obou stran – české střední firmy mají letos výrazně ztížené možnosti financování, na druhé straně investoři hledají nové způsoby zhodnocení jejich úspor. A investiční crowdfunding jim nabízí nadstandardní výnosy při nízkém riziku, s pokračujícím poklesem úrokových sazeb ČNB budou crowdfundingové zisky ještě zajímavější,“ vysvětluje důvody nárůstu generální ředitel Fingoodu Vít Endler. Průměrný výnos portfolia v letošním roce dosahuje 11,77 %.

Objem úroků, které společnost Fingood vyplatila investorům

Jedním ze základních pilířů získání evropské crowdfundingové licence je přístup k řízení úvěrových rizik. Sítem Fingoodu projde jen jedna firma ze čtyř, firma letos představila detailní ratingové hodnocení, úvěry jsou kvalitně zajištěny, zpravidla nemovitostí. Podíl úvěrů se splatností přes 30 dní je pod jedním procentem.

Peníze nejvíce shánějí developeři

Firmy si pro peníze přes crowdfunding chodí především proto, že se jim výrazně ztížily podmínky financování v bankách. Kromě vysokých úrokových sazeb banky často mají i dodatečné požadavky na zajištění, celý proces je také zdlouhavý. „V některých odvětvích, jako je například malý a střední development, financování prakticky zamrzlo,“ říká Vít Endler.

Právě developerské projekty tak čítají největší část financovaných projektů přes Fingood, 67 % celkového portfolia tvoří právě nemovitosti, dalších 15 % míří do průmyslových a výrobních firem, jednotky procent putují do e-commerce projektů.

Fingood se financováním podílel na záchraně tradičních českých značek i rozvoji rodinných firem vybudovaných od úplného počátku a hledajících možnosti pro rozvoj. Takovým příkladem může být například populární Remoska. Letos pak financování přes Fingood získaly například Bagind, Decoled, přeměna zchátralé ostravské Marici nebo Znojemský pivovar.

O Fingood

Fingood je investiční crowdfundingová platforma, která nabízí investorům zajištěné zhodnocení peněz s pevně stanoveným výnosem. Malým a středním českým firmám přináší férové a flexibilní úvěrové financování pro jejich další rozvoj. Investoři dosud přes Fingood podpořili přes 300 firem, celkový objem investic se blíží dvěma miliardám korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Daně 2023: Od jakých příjmů se podává přiznání. Limity jsou mírnější

28. února 2024

Růžové formuláře budete vyplňovat a daně platit, pokud jsou vaše přivýdělky vyšší než stanovené...

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

27. února 2024

Premium Zaměstnavatelé chtějí od svých zaměstnanců, aby podávali výkon a zbytečně nezaháleli. Ale strávit...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...