Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Potkávám se se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, říká odborník

Obchodní centra se v důsledku pandemie otevírají a zase zavírají. Jaký vliv to má na nemovitostní fondy? „Hodnoty nemovitostí pandemickou zkoušku přestály. Paradoxně mnoho nemovitostí svoji hodnotu oproti očekávání ještě zvýšila,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz šéf nemovitostního podílového fondu Trigea Tomáš Trčka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Loni v červnu, kdy odezněla první vlna covidu, jste byl, co se týče obnovy ekonomiky, relativně optimistický – život se podle vás vracel do normálu. Jak situaci vnímáte teď?
Optimistou zůstávám i nadále, přestože situace není rozhodně jednoduchá. S každým dalším uzavřením samozřejmě všem z nás dochází síly. Některé obory jsou postižené více, jiné méně, ale dopad pandemie pociťuje bez nadsázky úplně každý.

Jak to nyní vypadá v obchodních centrech? Jak si stojí jejich návštěvnost, vytíženost obchodů, ztráty z lockdownů?
Pro obchodní centra je nejhorší nepředvídatelnost. Všichni situaci chápeme a všichni rozumíme tomu, že je třeba udělat nějaká opatření. Obtížněji se už chápe, že se centra otevřou a za pár dní se v médiích diskutuje o tom, že by je bylo nejlepší je zase zavřít a to se za pár dní skutečně stane.

Na tyto situace nemáte čas se připravit. Není možné zavřít food court z hodiny na hodinu bez značných nákladů. A to jak na straně majitele centra, tak především na straně provozovatele. Není úplně jednoduché zboží naskladnit, potřebujete samozřejmě plánovat dopředu. Není možné naskladňovat zboží jenom na jeden den a pak se večer podívat na zprávy, jestli mám naskladnit zboží i na zítra, nebo ne. Takhle to bohužel dělat nejde, i když mi občas přišlo, že se někdo vlivný domnívá, že ano.

Jaká situace nyní panuje v komerčních nemovitostech v portfoliu fondu Trigea?
Z našich nemovitostí bylo zasaženo obchodní centrum Rokycanská v Plzni. Po první vlně došlo k velice rychlému návratu zákazníků. Po následných uzavírkách panuje samozřejmě mnohem větší nejistota. Největším problémem je obtížný odhad budoucnosti. Není jasné, kdy dojde k trvalému otevření a jak dlouho nás bude ještě zapínání a vypínání ekonomiky provázet. Přesto jsem přesvědčen, že se život v centru vrátí do normálu, jen to ještě nějakou chvíli potrvá.

Tomáš Trčka

Tomáš Trčka
  • V investičním bankovnictví se pohybuje 25 let.
  • V roce 2006 stál u zrodu prvního a dodnes největšího nemovitostního fondu v České republice.
  • Přes šest let působil jako generální ředitel a předseda představenstva Reica investiční společnosti České spořitelny. Následně pomáhal při vzniku dalšího nemovitostního fondu Investika.
  • V dubnu 2019 založil spolu se skupinou Partners fond Trigea, který aktivně řídí.

Vláda spustila podpůrný program Covid – Nájemné, v čase ho inovovala. Jak důležitou roli hraje v byznysu komerčních nemovitostí?
Určitě hraje zásadní roli. Já jsem velice rád, že se vláda poučila a programy Covid Nájem 2 resp. 3 vyhlásila prakticky okamžitě po uzavření center. To popravdě přineslo zásadní uklidnění do vztahů mezi nájemníky a majiteli center.

Jste s podobou programu spokojen? Jak dlouho vůbec lze „podnikat“ jen s pomocí podpůrného programu? 
Můžeme samozřejmě polemizovat, zda je podpora dostatečná a zda by neměla být vyšší. Jde ale vždy o úhel pohledu. Ale zásadní je, že jednotky, které musí zůstat zavřené, dostanou kompenzaci za dobu, kdy musely mít zavřeno. O tom, jak velká by ta kompenzace měla být, musí rozhodnout jiní. Já bych samozřejmě přál všem, aby byla co nejvyšší, protože se potkávám se zoufalstvím a deziluzí majitelů obchodů, kteří investovali vše, co měli, do něčeho, co teď nemohou provozovat. Na druhé straně ale samozřejmě chápu i to, že mnohdy prostě není odkud brát. Situace nemůže (a ani nebude) trvat donekonečna. Jednak by neměl kdo zaplatit, za druhé věřím, že se brzy najde udržitelné řešení a náš život se postupně vrátí do normálu.

Zaznamenáváte dopady krize covid i do zaměstnanosti v oblasti správy a provozu komerčních nemovitostí?
U nás je to paradoxně naopak. Během následujících dvou let chceme do obchodního centra investovat přes milion eur. Půjde o změny, které zákazník pocítí. Měly by pro něj zážitek z návštěvy centra ještě umocnit. To je důkaz toho, že prostě věříme, že obchodní centra budou mít svoji roli ve společnosti i nadále. Jsem velkým fandou e-komerce, ale kamenné obchody mají svoji budoucnost stále ještě před sebou.

Z hlediska situace komerčních nemovitostí, co by podle vás nejvíce prospělo k jejich návratu před covidem?
Já ze strategického pohledu nevnímám, že by bylo třeba se někam vracet. Pochopitelně došlo k určitému vývoji a třeba logistické areály loni ruku v ruce s jejich popularitou značně zdražily. V podstatě dnes můžete koupit plechovou halu v Ústí za stejnou cenu jako kancelářskou budovu v centru Prahy. Otázka je, zda je to správně a zda to bude platit i po dvaceti letech. Pokud se ale podíváme na trh komerčních nemovitostí jako celku, tak s výjimkou hotelů svoji hodnotu obhájily bez ztráty kytičky. Mnoho nemovitostí dokonce svoji hodnotu navýšila.

Podílové i penzijní fondy hlásí za loňský rok plusové zhodnocení. Jak jsou na tom nemovitostní fondy?
Nemovitostní fondy si už několik let vedou skvěle a rozhodně patří dlouhodobě k jedněm s nejvýnosnějších aktiv. Trigea loni připsala svým klientům skvělých 5,64 procenta.

Pokud byste měl dát loňský výnos vašeho fondu do souvislosti s výsledky z předchozích let, v čem by byl charakteristický?
Mám-li srovnat loňský rok s těmi předchozími, tak výnosově se příliš nelišil. Hodnoty nemovitostí pandemickou zkoušku přestály. Paradoxně mnoho nemovitostí svoji hodnotu oproti očekávání ještě zvýšila. Obětí roku 2020 byly nemovitosti zaměřené na turistický ruch, zejména hotely a high street retail.

Máte za to, že krize covid bude impulsem k významnějším obchodům na trhu komerčních nemovitostí? Že dojde k přeskupení „vlastnictví“?
V loňském roce došlo k propadu investičních aktivit meziročně o 70 procent. To je skutečně hodně. Předpokládám, že letos dojde k určitému oživení, ale nepředpokládám, že bychom se letos dostali na úroveň roku 2019. Prodávající i kupující jsou nadále opatrní, ale věřím, že letos proběhnou některé zajímavé transakce, minimálně Trigea by chtěla letos koupit dvě až tři nemovitosti, stále je před námi hodně práce. 

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Vláda nabízí příspěvek na bydlení. Kdo na něj má nárok, a kdo už ne

Zdražování energií, komunálních služeb i nájemného zvýší počet domácností s nárokem na příspěvek na bydlení. Ne každý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TOP finanční produkty roku má MONETA, Trinity, KB, Hello bank a ČS

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2021 zvítězila mezi bankami v kategorii osobních bankovních účtů MONETA...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Akciové fondy pokračovaly v růstu, ceny dluhopisů naopak propadly

Po krátké korekci v průběhu října se akcie rychle vrátily na rostoucí vlnu a všechny hlavní trhy skončily o několik...

Jak začít s akciemi. Nevěřte zázrakům a pozor na unáhlené kroky, radí investor

Premium Stále více lidí se pouští do investování, ať už z důvodu spoření na penzi, zhodnocení úspor nebo jenom ze zvědavosti....

I investice do umění mohou ochránit úspory před inflací

V době rostoucí inflace stojí řada lidí před otázkou, jak ochránit své volné finanční prostředky před znehodnocením....

Akciové fondy přidaly další 3 %, za celý rok 20 %. Dluhopisy padaly

Prosinec na finančních trzích potvrdil předpovědi těch analytiků, kteří celý loňský rok sázeli na růst akcií a...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...