Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak dosáhnout na hypotéku, když chybí dvacet procent požadovaných úspor?

Český realitní trh ani hypoteční není pro mladé. Pro získání hypotéky totiž potřebují mladí lidé předem našetřit dvacet procent z hodnoty pořizované nemovitosti. Jinak na hypotéku nedosáhnou. Jaké mají možnosti?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mladí lidé opustí internáty, koleje nebo domov u rodičů a ve snaze se osamostatnit si často pronajmou své první bydlení. Mnozí však brzy zjistí, že jejich finanční situace je horší, než byla. Zatímco bydlení na koleji v jednolůžkovém pokoji je vyšlo na zhruba 3 500 korun měsíčně, jeden pokoj ve sdíleném bytě například v Praze pak na 11 tisíc korun. Jako řešení se může ukázat hypotéka. Jak si ji ale sjednat? Většina mladých lidí zpravidla nemá našetřeno statisíce korun na nutných 20 % z hodnoty pořizované nemovitosti, což je vůbec první podmínka, aby mu banka dala hypotéku.

20% LTV má jen někdo

Zapomeneme-li na ostatní náklady, našetřit si 20 % z ceny kupované nemovitosti je při dnešních cenách realit a výdělcích úkol na několik let. Například při nákupu nemovitosti za cenu 3,5 milionu korun si musí zájemce o hypotéku našetřit 700 tisíc korun. Pokud bychom vzali běžný čistý příjem průměrného člověka ve výši 25 tisíc korun, našetřit 700 tisíc korun při odkládání šesti tisíc měsíčně trvá téměř deset let.

„Navíc za deset let ale ceny nemovitostí, zejména pak ve velkých městech, kde jen největší koncentrace mladých lidí, stoupnou pravděpodobně o více než 10 %. I s tím musí člověk, který si odkládá peníze na pořízení vlastní nemovitosti, počítat,“ tvrdí David Kučera.

Hypoteční kalkulačka

Moc zaručených návodů, jak se dopracovat ke 20 % z ceny na hypotéku pořizované nemovitosti, však podle ekonomů není. Jediný recept, který zaručen funguje, je vydělávat a šetřit. I přesto existuje pár zajímavých tipů, jak se s problémem spočívajícím v nedostatku peněz pro žádost o hypotéku vypořádat či problému alespoň obrousit hrany.

Požádat o 90% hypotéku

Prvou možností je požádat si o 90% hypotéku. Na trhu jsou již banky, které za určitých podmínek nabízejí stejný úrok u hypoték s povinným 90% LTV, jako nabízejí u hypoték s povinným 80% LTV.

„Tyto hypotéky jsou určené většinou pro mladé lidi. Splnit podmínku 10% podílu spoluúčasti na pořízení nemovitosti na hypotéku je reálnější, než ji splnit u hypotéky s 20% podílem. To mnohým lidem pomůže vyřešit starosti s bydlením,“ vysvětluje Kučera.

Vzít si úvěr na 20% LTV

Další tip je žádost o pomoc u svých blízkých. Třeba rodičů. Někteří už i kvůli hladkému získání hypotéky předem odkládají peníze pro děti na spořicí účet, anebo jim střádají peníze na stavebním spoření. Případně jim i dokážou finančně pomoci. Praxe přitom ukazuje, že mnozí z nich jsou ochotni se i zadlužit kvůli bydlení pro děti a vezmou si spotřebitelský úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření na sebe. Výhodou takového řešení je, že tyto úvěry jsou poskytovány bez zástavy nemovitosti. Nevýhodou je pak to, že jsou drahé. Rozdíl v celkovém RPSN bývá 5 % a výše.

Chcete tu nejvýhodnější hypotéku? Porovnejte si nabídky

„Sám žadatel o hypotéku ho však čerpat nemůže, protože by byl zapsán v bankovním registru dlužníků a banky kontrolují využití takovýchto zdrojů, aby nebyly použity k dofinancování chybějících prostředků nad 90 % LTV. Mimo to by nemusel uchazeč o hypotéku ani plnit podmínku splátky všech úvěrů do 45 % jeho čistého měsíčního příjmu a mít maximální možné úvěrové zatížení ve výši devítinásobku ročních čistých příjmů,“ tvrdí David Kučera.

Ručení další nemovitostí

Další možností, jak dosáhnout na hypotéku, je ručit další nemovitostí. Podmínkou ovšem je, že u této nemovitosti nesmějí být omezena vlastnická práva. De facto jde o to, že zájemce o hypotéku ručí na hypotéku pořizovanou nemovitostí a pak další nemovitostí. V praxi pak nejčastěji nemovitostí rodičů. I to pomůže, což potvrzuje například i mluvčí Československé obchodní banky Andrea Vokálová.

„Podle doporučení regulátora se řídíme pásmy LTV. Pokud má klient dostatečné zajištění a výsledné LTV nepřesahuje 80 %, pak mu můžeme poskytnout hypoteční úvěr na celý investiční záměr a žádné vlastní zdroje nepotřebuje,“ vysvětluje.

Druhou nemovitost lze z hypotéky vyvázat

Praxe ukazuje, že právě ručení druhou nemovitostí rodičů je často nejschůdnější řešení pro mnoho mladých žadatelů o hypotéku. Rodičům pak vychází vstříc možnost časem svou nemovitost z hypotéky jejich dětí vyvázat. A to ve chvíli, kdy děti splatí 20% LTV u své hypotéky.

„Dokonce i růst tržní hodnoty v tomto hraje svou pozitivní roli, protože s ním roste i zástavní hodnota nemovitosti, která je pak zohledněna v novém znaleckém posudku při žádosti o vyvázání nemovitosti,“ říká David Kučera.

A jeho slova potvrzuje i hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura: „Pokud se závazek dlužníka vůči bance snížil tak, že 80 % hodnoty pořizované nemovitosti už nepřevyšuje jistinu úvěru, banka by měla vyvázat dozajišťovanou nemovitost ze zástavy a nechat si v zástavě jenom pořizovanou nemovitost.“

S vyvázáním druhé nemovitosti ze závazku jsou však spojeny poplatky. Některé banky požadují pro výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí nové ocenění pořizované nemovitosti, některé i poplatek za zpracování požadavku. Vždy je však s tímto úkonem spojen správní poplatek ve výši 1 000 korun za provedení výmazu z katastru nemovitostí.

Nejenom 20% LTV

Žadatelé o hypotéku by neměli zapomínat, že jenom získáním 20% nebo 90% LTV skončí jejich potřeba peněz při pořízení vlastního bydlení. Jsou tu i další náklady spojené s pořízením vlastní nemovitosti. Povinností kupujícího nemovitosti je zaplatit daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 % z ceny nemovitosti. Výjimku u odvodu daně z nabytí nemovitosti tvoří první nabyvatelé novostavby. Ti jsou od 4% daně z nabytí nemovitosti osvobozeni.

„U pořízení bytu je třeba také počítat s náklady do fondu oprav. Další povinností je se také do tří měsíců přihlásit na místně příslušný finanční úřad k odvodu této daně z nemovitosti. Její výši si každý úřad upravuje ve své místní vyhlášce,“ uzavírá David Kučera.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Když tělo hovoří za duši. Signály těla vnímejte jako cenné informace o zdraví

20. května 2024

Premium Máte na den naplánováno hodně úkolů a obáváte se, že je nezvládnete? A zrovna vás ještě navíc...

KOMENTÁŘ: Sendvičová generace je v obležení povinností. Jak z toho ven

21. května 2024

Přibližně milion Čechů denně bojuje s náročnou situací, kdy musí pečovat o své stárnoucí rodiče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

Letní dovolená či tábor pro děti. Jak na ně přispívají zaměstnavatelé?

24. května 2024

Dovolená je věc, kterou si Češi vzít nenechají, potvrzuje se to každý rok. A letos to nebude jinak....

Hledám dobrého a levného zubaře na pokladnu. Pomoci může i zdravotní pojišťovna

24. května 2024

Zubního lékaře potřebujeme všichni. Někdo více, někdo méně často. Minimálně na preventivní...

KOMENTÁŘ: Jak neprodělat, když úrokové sazby letí dolů

23. května 2024

Oči všech Čechů jsou už nějakou dobu upřeny na Českou národní banku a tlačí ji, aby snížila úrokové...

Advokát: Nehodu nezaviní, o všechna odškodnění se ale poškození nehlásí

23. května 2024

Škody při dopravních nehodách razantně narůstají, zvlášť na zdraví. Podle advokáta Zbyňka Drobiše...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...