Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hypotéky jsou drahé, přesto se mladým do nájmů moc nechce

Mladé páry dávají přednost vlastnímu bydlení před nájmy. Uvítaly by i pomoc od státu, třeba formou zvýhodněných půjček. Letos je stát ale už nenabízí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ještě loni počátkem roku si mohly mladé páry požádat o státem zvýhodněný úvěr na pořízení vlastního bydlení u Státní fondu podpory investic (SFPI). Na koupi nebo výstavbu rodinného domu si u fondu mohly půjčit až 3,5 milionu korun, na byt jim nabízel půjčku ve výši tři miliony korun, v obou případech se splatností třicet let.

Pro velký zájem a nízký rozpočet v programu Vlastní bydlení, který byl pro loňský stejně jako předchozí rok 700 milionů korun, fond ale stopl příjem žádostí již v dubnu. I když vedení fondu tehdy naznačovalo navýšení rozpočtu při nevyčerpání peněz v jiných jím spravovaných programech, nakonec k tomu nedošlo. A letos žádný program mladým rodinám nenabízí.

Obstarat si vlastní bydlení se stává pro mnoho lidí stále větším problémem. Své o tom ví 34letý David, který si s manželkou konečně letos koupil vlastní byt na trase Praha – Benešov.

„Loni se nám nepodařilo získat státní úvěr na koupi bytu od Státního fondu podpory investic, rozhodli jsme se proto počkat do letoška, bohužel příjem žádostí se neobnovil ani loni ani letos,“ říká mladý muž.

Úvěr na pořízení si vlastního bydlení od fondu manžele lákal především kvůli mírně výhodnějšímu úroku. Loni začátkem roku činil rozdíl v úrokové sazbě zhruba půl procentního bodu oproti průměrnému úroku u komerčních bank.

„Další výhodou u programu Vlastní bydlení byla dotace při narození každého dítěte ve výši 30 tisíc korun. A dále snížení úrokové sazby o 0,2procentního bodu za každé dítě do 15 let věku, o které příjemce úvěru pečuje,“ doplňuje výhody státních úvěrů na bydlení pro mladé finanční poradce skupiny Partners Vladimír Weiss.

Stát podpoří výstavbu nájemních bytů

„Program Vlastní bydlení byl již ukončen a zatím není v plánu jeho znovuobnovení. Důvodem jsou stále se zvyšující ceny nemovitostí a drahé, tedy pro většinu lidí nedostupné hypotéky,“ vysvětluje důvody ukončení nabídky státních úvěrů pro mladé do 40 let věku Jiří Landa z odboru komunikace Státního fondu podpory investic.

Namísto toho se fond zaměří na větší podporu nájemního bydlení. „Rozhodli jsme se na změnu situace reagovat a jít cestou zajištění co největšího počtu bytů pro nájemní bydlení, aby byla naše pomoc opravdu rychlá. A protože ani nájemních bytů není dostatek, chceme podpořit výstavbu bytů programem Nájemní bydlení,“ přibližuje plán úřadu, jak zvýšit v Česku dostupnost bydlení.

Aktuálně má fond v programu připraveno 800 milionů korun. Žádat o podporu mohou obce, jimi zřizované organizace, charitativní organizace, církve i jakékoli další právnické osoby, tedy i soukromí developeři. Nicméně největší část z balíku peněz dostanou municipality, přesněji částku půl miliardy korun.

„Ty nejlépe vědí, jaké má bydlení v jejich oblasti specifika. Byty podpořené z těchto peněz budou nabídnuty zejména mladým, seniorům a lidem, kteří se sami starají o děti,“ dodává Landa s tím, že do roku 2025 se chystá fond na výstavbu nájemních bytů rozdělit celkem tři miliardy korun.

Dvě třetiny Čechů bydlí ve vlastním

Postoje české společnosti k bydlení potvrzují i výsledky nedávného průzkumu České bankovní asociace (ČBA). Z něj vyplývá, že téměř dvě třetiny Čechů bydlí ve vlastním. Zhruba 37 procent jich má dům, 28 procent pak bydlí v bytě. V pronájmu žije každý třetí respondent.

„Ti, kteří nemovitost vlastní, si ji nejčastěji pořídili na hypotéku, každý čtvrtý pak z vlastních úspor,“ přibližuje výsledky Radek Šalša z ČBA.

Výrazné změny trendu se nedají očekávat ani v budoucnu. Přibližně pětina Čechů plánuje pořízení bydlení na hypotéku. „I když s ohledem na ekonomický vývoj posledních dvou let došlo k tomu, že každý druhý z nich původní plány ohledně půjčky na nákup nemovitost přehodnotil, především kvůli rostoucím životním nákladům nebo proto, že čeká na výhodnější ceny nemovitostí či na výhodnější podmínky hypoték,“ dodává Šalša.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyzkoušeli jsme zaplatit prstenem. Novinku odstartovala v Česku mBank

14. června 2024

Zaplatit v obchodě kartou, mobilem či třeba hodinkami je u nás už běžné. Teď lze nově platit i...

Předdůchodců v Česku přibývá. Seknout s prací lze o dva až pět let dřív

13. června 2024

Důchodový věk se v Česku prodlužuje a sjednocuje u mužů i žen. Ročníky 1972 a mladší mají podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Opotřebení, škoda nebo ztráta svěřené věci. Co po vás může zaměstnavatel chtít

12. června 2024

Při skončení pracovního poměru je třeba myslet na to, že i vy jako zaměstnanec máte vůči...

KOMENTÁŘ: Kdy si budou ženy a muži na trhu práce opravdu rovni?

19. června 2024

19. červen je Mezinárodním dnem rovných příležitostí mužů a žen. Přes vysokou úroveň vzdělání žen...

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

V květnu přidaly akciové i dluhopisové fondy. Rizikem zůstává inflace

18. června 2024

Ceny akcií i dluhopisů po optimistickém prvním čtvrtletí v dubnu zabrzdily a ukrojily z výnosů. V...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...