Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

Jak čelit podvodníkům a rozpoznat signály, které je prozradí

Podvodníci dneška většinou nevyhlížejí jako v minulosti. Jejich aktivity bývají sofistikovanější a spektrum jejich působení širší i proměnlivější. Jejich povahové rysy i chování, které je charakterizuje, jsou však stále stejné. Jak rozpoznat podvodníky a nenechat se napálit, přibližuje psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud se domníváte, že gangster musí jako gangster i vypadat, pak jim jejich život výrazně usnadňujete. Podvodníci nepracují s pistolí. Většinou nejsou ani násilníky nebo tak alespoň nevypadají. Daleko spíše jde o úhledně upravené, dobře vypadající, stylově oblečené pány či dámy se seriózní aktovkou a důstojným výrazem v tváři. Mnozí hovoří velmi uhlazeně a působí, nebo se o to alespoň snaží, jako zkušení odborníci. Někdy jimi skutečně jsou, někdy však o své „profesi“ nevědí zhola nic.

Nic nového pod sluncem

Uhlazené šejdíře předstírající odbornost i snahu pomoci znal již starověk. Příkladem byli takzvaní haruspikové živící se předvídáním budoucnosti na základě „rozboru“ vnitřností obětních zvířat. V zásadě se nijak nelišili od moderních mediálních „analytiků“ či „prognostiků“, byť na rozdíl od nich měli určitou výhodu. Svou profesi provozovali totiž na základě určité státní licence, a jejich předpovědi proto nebylo možno zpochybňovat, alespoň ne oficiálně.

Na věkovité triky distingovaných podvodníků upozornil ve svém satirickém eseji („O šizení jakožto exaktní vědě“) i známý americký spisovatel, E. A. Poe, a to již v roce 1843. Všiml si nejen toho, že podstata některých podvodů zůstává po staletí stejná, ale i toho, že lidé jim velmi snadno naletí i tehdy, když se jim dostává poměrně široké medializace. Autor správně odhadl, že budoucnost patří podvodům velkým, především finančním, protože pokrok se ani před podvody nezastaví. Skutečnost jeho očekávání však ještě přesáhla.

S kým máme tu čest

Psychologicky vzato spadají podvodníci do dvou skupin. Ty úspěšní bývají vynalézaví, ale i vytrvalí. Za svými cíli jdou velmi odhodlaně, někdy i po značnou část svého života, a od jejich dosažení se nedají jen tak odradit. Napomáhá jim i jejich odvaha či nonšalance, díky níž se většinou nenechají příliš znervóznit.

V zásadě jde však o sociopaty trpící nedostatkem empatie i neschopností rozvíjet hlubší, emocionální a sociální vazby s ostatními. Jsou přesvědčení o své důležitosti, významnosti a mimořádných schopnostech, a mnohdy cítí i hluboký obdiv k sobě samému.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Všiml si toho i již zmíněný E. A. Poe, když jim s určitou nadsázkou přisoudil potřebu zakončit každý úspěšný podvod, nejlépe ve svém soukromí, určitým šklebem, oslavujícím své vítězství nad ostatními.

K těm méně úspěšným patří ti, kteří se v životě ani ve škole téměř nic nenaučili, a dráha podvodníka je tak často jediná, jež již zbývá. Na rozdíl od těch prvých však jejich počty narůstají, a nejde jen o klasické „obchodníky s deštěm“. Setkáváme se s nimi ve všech profesích, a poznáme je podle toho, že nabízejí to, co skuteční odborníci nenabízejí. Například to, že zcela změní, během několika psychoterapeutických sezení, vaši povahu, pokud si osvojíte s jejich pomocí způsob, jakým určití lidé mluví.

Oba typy podvodníků poznáme snadno, a to podle jejich životního stylu. Ti prví žijí nad své poměry, ti druzí zápasí často s trvalými finančními problémy. Nebezpeční jsou však ti i oni.

Nástroje podvodníků

Hlavní nástroje, o které se podvodníci opírají, jsou dva. Tím prvým je schopnost vyvolávat u svých obětí nejen neoprávněnou, ale mnohdy dokonce zcela bezmeznou, falešnou důvěru. Tím druhým je pak schopnost zahrnovat je určitými, většinou zcela nerealistickými falešnými sliby, zpravidla však sliby, které jejich oběti chtějí slyšet.

1.Falešná důvěra

K důvěře si napomáhají svým vystupováním, předstíráním znalostí a zkušeností, společenských známostí a kontaktů, příslušností k respektovaným institucím, někdy i ke státu. Současně se nás snaží přesvědčit i o tom, že se s námi o tyto jedinečné schopnosti či kontakty rádi a téměř nezištně podělí.

K vyvolání důvěry jim napomáhá i tvrzení, že nabídka, se kterou se na nás obracejí, je svou povahou unikátní, a hovoří o ní jen s námi. Nebo je časově omezená, takže se musíme rozhodnout co nejrychleji. V mezním případě může jít dokonce o nabídku pomoci odvrátit určitou hrozbu, jež se na nás řítí včetně tvrzení, že když nebudeme jednat rychle, vystavujeme se riziku určitého postihu.

Obdobnou povahu má i jejich sklon odvolávat se lidi včetně veřejně známých osobností, kteří se pro jejich nabídku, například vklad či investici, již rozhodli.

2.Falešné sliby

Sliby podvodníků bývají nejen nerealistické, ale často i zcela nesplnitelné. Přímo či nepřímo však souvisí většinou s tím, co jejich oběti slyšet chtějí. Často jde o přísliby, že odstraní určitý problém, s nímž se jejich oběti již delší dobu potýkají, například zadlužení.

Příkladem jsou sliby finančních či investičních podvodníků nabízející či garantující výnosy, kterých na daném (lépe řečeno žádném) trhu dosáhnout nelze. Často jde o sliby, jež zcela pomíjejí fakt, že jakákoli investice, a to včetně investice do nemovitosti, je zatížena rizikem. Podobný je i více či méně otevřený slib, že hodnota dané investice na trhu jen dále poroste. Jejich oběti však kupodivu často věří i slibům, k jejichž uskutečnění by podvodníci museli být navíc i kouzelníci.

Na co si dát pozor

K přesvědčivosti podvodníků a jejich triků může někdy přispívat fakt, že přísliby, které dávají, či důvěra, o jejíž získání se snaží, vyznívají podobě jako přísliby, jež v rámci svého prodeje, reklamy či marketingu využívají i společnosti legitimní. Tedy ty, které se snaží prodat, ne však ošidit.

Na rozdíl od legitimních firem jsou však jejich sliby i nástroje získání důvěry většinou přehnané, a tím i podstatně méně věrohodné. Pokud jim nechcete sednout na lep, je třeba se nad jejich věrohodností zamyslet.

1. signálNízké ceny a vysoké výnosy

Hlavním signálem nevěrohodnosti podvodných nabídek či příslibů by měla být téměř vždy jejich cena. Jsou jistě firmy, které jsou schopny vyrábět či prodávat laciněji, či firmy, jejichž produkty jsou jednodušší, a méně kvalitní, což jim umožňuje snáze cenově konkurovat.

O snižování svých nákladů se však až výjimky trvale snaží všechny firmy, a výrazně nízká cena by spotřebiteli měla signalizovat riziko. Laciné věci totiž bývají z dlouhodobějšího hlediska většinou drahé. Totéž platí o nerealisticky vysokých výnosech, které podvodníci slibují: „jistota desetinásobku“ není z tohoto světa.

2. signálSložité nabídky

Pozor bychom si většinou měli dát i na nabídky, které jsou poměrně složité a možná i nepříliš srozumitelné. Poctiví prodejci jsou schopni vysvětlit svou nabídku poměrně jednoduše, a většinou k tomu nepotřebují ani příliš vysoce odborných slov či cizích termínů. Nemají ani sklon vyhýbat se odpovědím na zvídavé či podrobnější otázky.

O podvodnících to většinou neplatí. Jejich nabídky či obchodní podmínky bývají složité, nepřehledné a záměrně nesrozumitelné, a mnohdy je dokonce nedokážou zcela jasně vysvětlit ani sami. Je-li to tak, je třeba dát od nich ruce pryč.

3. signálProdejci, kteří „příliš tlačí“

Snaha prodat je typická pro všechny firmy. Prodejci či firmy, kteří tlačí na prodej moc, však nebývají důvěryhodní. Svým tlakem dávají najevo, že si finančně možná nestojí příliš pevně a že kvalitě své nabídky možná sami příliš nevěří. Navíc jim na jejich chování a pověsti většinou tolik nezáleží, protože tuší, že jejich působení nebude mít dlouhé trvání.

Projevem přílišného tlaku bývá i sklon zahrnout nás informacemi, často i detaily, které jsou nepodstatné a na které jsme se neptali. Občas i proto, že se v nás snaží vytvořit dojem, že za čas, kterým nám věnovali, jim něco dlužíme. Často ve své nabídce postupují i podle určitého závazného scénáře, a nejsou ochotni (nebo nesmějí) se od něj jakkoli odchýlit.

4. signálNeverbální projevy

Zvýšená hovornost podvodníků může být i jedním z jejich neverbálních projevů. Jde totiž o komunikaci, u které nejde o obsah. Často bývá vyvolána vědomou i nevědomou snahou překrýt nervozitu.

O podvodných úmyslech prodejců svědčí i další neverbální projevy, především nejrůznější projevy nervozity a ne zcela přirozeného a uvolněného jednání. Může jít o sklon se při hovoru škrábat, dávat si ruce před ústa, bezdůvodně si upravovat svůj zevnějšek nebo se dokonce během rozhovoru nedokázat příliš usmát. A pokud ano, tak jen tváří, a nikoli očima.

Rada na závěr

Pozor bychom si měli dát i na to, zda podvodníkům svým vlastním chováním nenahráváme. Docházet k tomu může nejčastěji tím, že o jejich nabídku dáváme najevo příliš velký zájem, že naznačujeme, že bychom na určitých výdajích rádi ušetřili nebo že bychom rádi rychle vydělali.

Autor:
  • Nejčtenější

Přidávají těm, co umí něco navíc. Kolik berou „ajťáci“ i další profese

Výroba a IT jsou obory, které takzvaně jedou. Tolik volných pozic jinde nenajdeme. Ne všude je však stejně zaplatí. Ve...

Jednorázovým vkladem na „penzijko“ lze ušetřit několik tisíc na dani

Spoření na důchod formou doplňkového penzijního spoření nebo penzijního připojištění mají více než čtyři miliony Čechů....

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme...

Zažil období, kdy šlo do tuhého. S podporou synů se drží na špici

Richard Obyt se pustil do podnikání se třemi kolegy pár let po sametové revoluci. Jako ekonomický ředitel a společník...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za jakých podmínek lze darovat nemovitost mezi manžely, radí advokátka

Některé manželské páry se rozhodnou pro darování nemovitosti mezi manžely. Důvodem může být třeba hypotéka i složité...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Auto na úvěr, leasing, či raději za hotové? Servis praktických rad

Málo čipů a dalších materiálů pro výrobu aut, vysoká inflace a energetická krize stojí za tím, že je na trhu míň nových...

KVÍZ: Co vše lze vyřídit online a kam stále musíme osobně?

Spočítali jste, kolik času trávíme na úřadech? Nebo vám to nevadí? Naštěstí vznikají nová technologická řešení a tak...

Ztratil klíče od bytu, tak zavolal hasiče. Hrozí mu pokuta až 200 tisíc korun

Premium Hasiči 150, záchranka 155, policie 158. Linky tísňového volání včetně jednotného evropského čísla tísňového volání 112...

Souhlas v telefonu je přišel draho. Přistřihnou se křídla telešmejdům?

Asi každý z nás to někdy zažil. Telefonát s nabídkou na úžasné zboží, výhodnou službu nebo dárek, pokud se zúčastníme...

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ (55.-65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...