Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Touha po seznámení je přišla draho. Bude konec neférovým seznamkám?

Internetové seznamky fungují už léta. A někomu se skutečně podaří najít partnera touto cestou. Ne vždy se však pokus o seznámení obejde bez rizika, zvláště pokud se necháte zlákat nabídkou neseriózního prostředníka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fotky šťastných párů, slogany tipu „Dejte lásce druhou šanci“, „Ani po padesátce není pozdě“ a k tomu například tato recenze: „Minulý rok jsem se poznala s Radkem a po pár měsících jsme se rozhodli jít na večeři a osobně setkat. Později jsme si ještě spolu párkrát vyrazili a láska si našla svoji cestu. Nyní je v našem vztahu všechno jako pohádka.“ Podepsána Blanka z Olomouce, která takto děkuje seznamce Be2.

Zda je příběh pravdivý, to opravdu nevíme. Co ale víme jistě je, že Jana Chromcová je skutečnou osobou a ta svou zkušenost se seznamkou popisuje na stránkách dTestu Vaše stížnosti úplně jinak. „Přihlásila jsem se do seznamky, a abych mohla komunikovat a vidět fota, program chtěl zaplatit. Vybrala jsem si pouze měsíční poplatek 149 Kč, který jsem hradila převodem. O měsíc později mi byla z účtu stržena částka 2 247 Kč.“

I Jana Kelíšková chtěla službu seznamky jen vyzkoušet a byla ochotna zaplatit za měsíc členství na zkoušku. Po měsíci ale zjistila, že na jejím účtuje je blokace na částku 2 247 Kč a platbu banka nemůže zrušit. „Chápu, že jsem tak trochu naletěla a že je to obchodní trik, info o automatickém prodloužení schované v obchodních podmínkách, které jsem odsouhlasila,“ uvádí.

A je to přesně tak. Jak informuje seznamka na úvodní stránce, registrace je zdarma a seznámení vědecké, po vyplnění testu osobnosti vám pošle detailní popis ideálního partnera a doporučí ty nejvhodnější protějšky. Jenže opravdu zadarmo je jen ta registrace a vyplnění testu. Pokud už máte zájem o kontakt se svým vyvoleným, musíte si zaplatit členství, stačí i měsíční, na zkoušku. Kdo by při vidině lásky na celý život nezaplatil 149 korun. Tím ale souhlasíte s obchodními podmínkami, a v nich je uvedeno, že pokud své členství řádně a včas neukončíte, bude automaticky prodlouženo. Za prodloužené členství vám ovšem seznamka strhne daleko vyšší částku, zpravidla 2 247 Kč, někdy ale i více.

DTest a dvě seznamky uzavřely dohodu

Celkem 2743 lidí využilo v souvislosti s portálem Be2 služby dTestu Vaše stížnosti. „Vždy šlo o automatické prodloužení členství po prvním, zkušebním nebo lacinějším období. Pro spotřebitele to bylo překvapivé, vůbec netušili, že taková situace nastane. Ale nastala a z karty spotřebitele byly strženy peníze za další období,“ popisuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus praktiky seznamky. A navíc, stržená částka byla podstatně vyšší než úhrada za členství v prvním období a bylo velmi komplikované smlouvu ukončit.

Podle dTestu bylo jednání seznamky protiprávní, a proto vloni na Valentýna odstartovala kampaň Bojujeme proti neférovým seznamkám, do které se přihlásilo přes 2 100 spotřebitelů. Cílem bylo v první řadě zamezit protiprávním a nekalým praktikám nejvíce problematických seznamek (šlo o dvě seznamky, Be2 a Interdate, obě z Lucemburska), v druhé řadě dosáhnout i narovnání s poškozenými. DTest na oba subjekty podal žalobu o zdržení se protiprávního jednání podle zákona na ochranu spotřebitele.

„Za situace, kdy nemáme k dispozici zákon o hromadném řízení, to byla jediná možná cesta. Společnosti s námi začaly v této fázi jednat, projevily vůči dTestu i českým spotřebitelům dobrou vůli a napravily námi vytýkané problémy – opravily weby, informace spotřebitelům a také příslušné obchodní podmínky,“ uvádí Petr Šmelhaus. Členství bude prodlužováno pouze na stejně dlouhé období, jaké bylo sjednáno na začátku, cena nebude navyšována a zjednoduší se i proces ukončení placeného členství – nově to bude možné kdykoliv prostřednictvím webových stránek seznamky.

A dobrá zpráva pro všechny, kteří se do kampaně přihlásili. 25.února 2021 byla mezi dTestem a společnostmi Be2 a Interdate uzavřena dohoda o narovnání, která obsahuje i možnost odškodnění těch poškozených spotřebitelů, kteří se dTestu přihlásili v rámci kampaně www.neferoveseznamky.cz. Oslovení spotřebitelé mohou tuto nabídku akceptovat do konce dubna.

Pokud se na seznamku teprve chystáte, čtěte recenze i obchodní podmínky. „Na síti působí řada dalších seznamek, které používají stále stejné praktiky, kdy není na první pohled jasné, za jakých podmínek je uzavírána smlouva o zpočátku docela levném členství. Následně buď přímo z platebních karet spotřebitelů stahují, nebo i za pomoci inkasních agentur požadují vysoké částky jako platby za období po automatickém prodloužení smlouvy,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR při ČOI.

Na seznamkách buďte opatrní

 1. Vždy zkontrolujte cenu. Je uváděna za jeden nebo za více měsíců? Někteří spotřebitelé se domnívají, že si předplatili seznamku na měsíc například za 149 Kč, ale z účtu jim je strženo 2 691 Kč. Nižší cena totiž platila pouze za první měsíc, ale stržená částka je za další tři měsíce členství.
 2. Dávejte pozor na automatické prodlužování smlouvy.
 3. Věnujte pozornost tomu, zda jsou předplacené služby v souladu s inzerovanou nabídkou. Například zda podle nabídky fungují zprávy a zobrazují se fotografie ostatních uživatelů.
 4. Máte-li pochybnost o praktikách seznamky, vždy je zdokumentujte. Vhodným nástrojem jsou screenshoty obrazovky počítače či displeje telefonu. Nemažte si e-mailovou konverzaci. Lze ji využít jako důkaz vašich tvrzení.
 5. Vždy musíte mít možnost smlouvu ukončit.
 6. Pokud si registraci rozmyslíte, některé seznamky umožňují odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, a to ode dne uzavření smlouvy.
 7. Vždy máte možnost smlouvu v jejím průběhu vypovědět. Informaci o výpovědní lhůtě naleznete ve všeobecných obchodních podmínkách.
 8. Smlouvu můžete vypovědět i poté, co dojde k automatickému prodloužení. Předejdete tak dalšímu prodloužení do budoucna.
 9. Pokud jste se zaregistrovali na online seznamce, výpověď nemusíte zasílat dopisem nebo faxem, postačí e-mail. Stejně tak i odstoupení od smlouvy.
 10. Dávejte si pozor na své osobní údaje a jejich zpracování. Vždy můžete zažádat o odstranění svých osobních údajů z databáze.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR

Autor: pro iDNES.cz

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

 • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

 • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Největším rizikem spoření je inflace. Jak ji překonat?

Investování do cenných papírů není u nás tolik rozšířené, ale to neznamená, že nejde o správné řešení, jak spravovat...

Optimální hodnota stravenky pro rok 2021 činí 137 Kč. Má ji ale málokdo

Maximální možný daňově uznatelný příspěvek zaměstnavatele na stravenky se letos opět zvýšil. Nově mají zaměstnavatelé...

KVÍZ: Výši zdravotního pojištění nezměníte, pojišťovnu ano. Víte, jak na to?

Zdravotní pojištění je ze zákona povinné pro každého. Víte, kolik musíte na pojistném zaplatit a kdy za vás pojištění...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...