Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Touha po seznámení je přišla draho. Bude konec neférovým seznamkám?

Internetové seznamky fungují už léta. A někomu se skutečně podaří najít partnera touto cestou. Ne vždy se však pokus o seznámení obejde bez rizika, zvláště pokud se necháte zlákat nabídkou neseriózního prostředníka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fotky šťastných párů, slogany tipu „Dejte lásce druhou šanci“, „Ani po padesátce není pozdě“ a k tomu například tato recenze: „Minulý rok jsem se poznala s Radkem a po pár měsících jsme se rozhodli jít na večeři a osobně setkat. Později jsme si ještě spolu párkrát vyrazili a láska si našla svoji cestu. Nyní je v našem vztahu všechno jako pohádka.“ Podepsána Blanka z Olomouce, která takto děkuje seznamce Be2.

Zda je příběh pravdivý, to opravdu nevíme. Co ale víme jistě je, že Jana Chromcová je skutečnou osobou a ta svou zkušenost se seznamkou popisuje na stránkách dTestu Vaše stížnosti úplně jinak. „Přihlásila jsem se do seznamky, a abych mohla komunikovat a vidět fota, program chtěl zaplatit. Vybrala jsem si pouze měsíční poplatek 149 Kč, který jsem hradila převodem. O měsíc později mi byla z účtu stržena částka 2 247 Kč.“

I Jana Kelíšková chtěla službu seznamky jen vyzkoušet a byla ochotna zaplatit za měsíc členství na zkoušku. Po měsíci ale zjistila, že na jejím účtuje je blokace na částku 2 247 Kč a platbu banka nemůže zrušit. „Chápu, že jsem tak trochu naletěla a že je to obchodní trik, info o automatickém prodloužení schované v obchodních podmínkách, které jsem odsouhlasila,“ uvádí.

A je to přesně tak. Jak informuje seznamka na úvodní stránce, registrace je zdarma a seznámení vědecké, po vyplnění testu osobnosti vám pošle detailní popis ideálního partnera a doporučí ty nejvhodnější protějšky. Jenže opravdu zadarmo je jen ta registrace a vyplnění testu. Pokud už máte zájem o kontakt se svým vyvoleným, musíte si zaplatit členství, stačí i měsíční, na zkoušku. Kdo by při vidině lásky na celý život nezaplatil 149 korun. Tím ale souhlasíte s obchodními podmínkami, a v nich je uvedeno, že pokud své členství řádně a včas neukončíte, bude automaticky prodlouženo. Za prodloužené členství vám ovšem seznamka strhne daleko vyšší částku, zpravidla 2 247 Kč, někdy ale i více.

DTest a dvě seznamky uzavřely dohodu

Celkem 2743 lidí využilo v souvislosti s portálem Be2 služby dTestu Vaše stížnosti. „Vždy šlo o automatické prodloužení členství po prvním, zkušebním nebo lacinějším období. Pro spotřebitele to bylo překvapivé, vůbec netušili, že taková situace nastane. Ale nastala a z karty spotřebitele byly strženy peníze za další období,“ popisuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus praktiky seznamky. A navíc, stržená částka byla podstatně vyšší než úhrada za členství v prvním období a bylo velmi komplikované smlouvu ukončit.

Podle dTestu bylo jednání seznamky protiprávní, a proto vloni na Valentýna odstartovala kampaň Bojujeme proti neférovým seznamkám, do které se přihlásilo přes 2 100 spotřebitelů. Cílem bylo v první řadě zamezit protiprávním a nekalým praktikám nejvíce problematických seznamek (šlo o dvě seznamky, Be2 a Interdate, obě z Lucemburska), v druhé řadě dosáhnout i narovnání s poškozenými. DTest na oba subjekty podal žalobu o zdržení se protiprávního jednání podle zákona na ochranu spotřebitele.

„Za situace, kdy nemáme k dispozici zákon o hromadném řízení, to byla jediná možná cesta. Společnosti s námi začaly v této fázi jednat, projevily vůči dTestu i českým spotřebitelům dobrou vůli a napravily námi vytýkané problémy – opravily weby, informace spotřebitelům a také příslušné obchodní podmínky,“ uvádí Petr Šmelhaus. Členství bude prodlužováno pouze na stejně dlouhé období, jaké bylo sjednáno na začátku, cena nebude navyšována a zjednoduší se i proces ukončení placeného členství – nově to bude možné kdykoliv prostřednictvím webových stránek seznamky.

A dobrá zpráva pro všechny, kteří se do kampaně přihlásili. 25.února 2021 byla mezi dTestem a společnostmi Be2 a Interdate uzavřena dohoda o narovnání, která obsahuje i možnost odškodnění těch poškozených spotřebitelů, kteří se dTestu přihlásili v rámci kampaně www.neferoveseznamky.cz. Oslovení spotřebitelé mohou tuto nabídku akceptovat do konce dubna.

Pokud se na seznamku teprve chystáte, čtěte recenze i obchodní podmínky. „Na síti působí řada dalších seznamek, které používají stále stejné praktiky, kdy není na první pohled jasné, za jakých podmínek je uzavírána smlouva o zpočátku docela levném členství. Následně buď přímo z platebních karet spotřebitelů stahují, nebo i za pomoci inkasních agentur požadují vysoké částky jako platby za období po automatickém prodloužení smlouvy,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR při ČOI.

Na seznamkách buďte opatrní

 1. Vždy zkontrolujte cenu. Je uváděna za jeden nebo za více měsíců? Někteří spotřebitelé se domnívají, že si předplatili seznamku na měsíc například za 149 Kč, ale z účtu jim je strženo 2 691 Kč. Nižší cena totiž platila pouze za první měsíc, ale stržená částka je za další tři měsíce členství.
 2. Dávejte pozor na automatické prodlužování smlouvy.
 3. Věnujte pozornost tomu, zda jsou předplacené služby v souladu s inzerovanou nabídkou. Například zda podle nabídky fungují zprávy a zobrazují se fotografie ostatních uživatelů.
 4. Máte-li pochybnost o praktikách seznamky, vždy je zdokumentujte. Vhodným nástrojem jsou screenshoty obrazovky počítače či displeje telefonu. Nemažte si e-mailovou konverzaci. Lze ji využít jako důkaz vašich tvrzení.
 5. Vždy musíte mít možnost smlouvu ukončit.
 6. Pokud si registraci rozmyslíte, některé seznamky umožňují odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, a to ode dne uzavření smlouvy.
 7. Vždy máte možnost smlouvu v jejím průběhu vypovědět. Informaci o výpovědní lhůtě naleznete ve všeobecných obchodních podmínkách.
 8. Smlouvu můžete vypovědět i poté, co dojde k automatickému prodloužení. Předejdete tak dalšímu prodloužení do budoucna.
 9. Pokud jste se zaregistrovali na online seznamce, výpověď nemusíte zasílat dopisem nebo faxem, postačí e-mail. Stejně tak i odstoupení od smlouvy.
 10. Dávejte si pozor na své osobní údaje a jejich zpracování. Vždy můžete zažádat o odstranění svých osobních údajů z databáze.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR

Autor: , pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Spořicí turismus je téměř národní hobby. Co je ale lepší?

14. května 2024

Po relativně dlouhé okurkové sezoně v oblasti spořicích účtů a stálosti jejich úrokových sazeb se...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud zázračně nezbohatneme, vlastní zajištění na stáří je nezbytné, říká expertka

15. května 2024

Premium Důchod a příprava na něj je často skloňovaným tématem. Legendární tisícovka na penzijko už dávno...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

Kvíz: Dovolená po vlastní ose. Co čekat v hotelu a co (ne)můžete reklamovat

19. května 2024

Stále častěji si Češi vybírají dovolené na vlastní pěst, během kterých zvládnou navštívit co...

IT nebylo to pravé ořechové. Srdce ho táhlo k práci s kovem a dřevem

18. května 2024

Technická škola ho nebavila, stejně tak ho neoslovil ani víc adrenalinově zaměřený obor. Adrenalin...

Pojištění bydlení: jak na to, abyste v případě škody dostali zaplaceno

17. května 2024

Premium Podle statistik České asociace pojišťoven má 65 procent Čechů pojištěnou domácnost a více než...

Díky životnímu pojištění můžete ušetřit na daních. Na co máte nárok

17. května 2024

Daňové zvýhodnění příspěvků na životní pojištění doznalo změn. Zatímco ještě za rok 2023 bylo možné...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...