Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 9. srpna 2022 Roman

Touha po seznámení je přišla draho. Bude konec neférovým seznamkám?

Internetové seznamky fungují už léta. A někomu se skutečně podaří najít partnera touto cestou. Ne vždy se však pokus o seznámení obejde bez rizika, zvláště pokud se necháte zlákat nabídkou neseriózního prostředníka.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Fotky šťastných párů, slogany tipu „Dejte lásce druhou šanci“, „Ani po padesátce není pozdě“ a k tomu například tato recenze: „Minulý rok jsem se poznala s Radkem a po pár měsících jsme se rozhodli jít na večeři a osobně setkat. Později jsme si ještě spolu párkrát vyrazili a láska si našla svoji cestu. Nyní je v našem vztahu všechno jako pohádka.“ Podepsána Blanka z Olomouce, která takto děkuje seznamce Be2.

Zda je příběh pravdivý, to opravdu nevíme. Co ale víme jistě je, že Jana Chromcová je skutečnou osobou a ta svou zkušenost se seznamkou popisuje na stránkách dTestu Vaše stížnosti úplně jinak. „Přihlásila jsem se do seznamky, a abych mohla komunikovat a vidět fota, program chtěl zaplatit. Vybrala jsem si pouze měsíční poplatek 149 Kč, který jsem hradila převodem. O měsíc později mi byla z účtu stržena částka 2 247 Kč.“

I Jana Kelíšková chtěla službu seznamky jen vyzkoušet a byla ochotna zaplatit za měsíc členství na zkoušku. Po měsíci ale zjistila, že na jejím účtuje je blokace na částku 2 247 Kč a platbu banka nemůže zrušit. „Chápu, že jsem tak trochu naletěla a že je to obchodní trik, info o automatickém prodloužení schované v obchodních podmínkách, které jsem odsouhlasila,“ uvádí.

A je to přesně tak. Jak informuje seznamka na úvodní stránce, registrace je zdarma a seznámení vědecké, po vyplnění testu osobnosti vám pošle detailní popis ideálního partnera a doporučí ty nejvhodnější protějšky. Jenže opravdu zadarmo je jen ta registrace a vyplnění testu. Pokud už máte zájem o kontakt se svým vyvoleným, musíte si zaplatit členství, stačí i měsíční, na zkoušku. Kdo by při vidině lásky na celý život nezaplatil 149 korun. Tím ale souhlasíte s obchodními podmínkami, a v nich je uvedeno, že pokud své členství řádně a včas neukončíte, bude automaticky prodlouženo. Za prodloužené členství vám ovšem seznamka strhne daleko vyšší částku, zpravidla 2 247 Kč, někdy ale i více.

DTest a dvě seznamky uzavřely dohodu

Celkem 2743 lidí využilo v souvislosti s portálem Be2 služby dTestu Vaše stížnosti. „Vždy šlo o automatické prodloužení členství po prvním, zkušebním nebo lacinějším období. Pro spotřebitele to bylo překvapivé, vůbec netušili, že taková situace nastane. Ale nastala a z karty spotřebitele byly strženy peníze za další období,“ popisuje vedoucí právního oddělení dTestu Petr Šmelhaus praktiky seznamky. A navíc, stržená částka byla podstatně vyšší než úhrada za členství v prvním období a bylo velmi komplikované smlouvu ukončit.

Podle dTestu bylo jednání seznamky protiprávní, a proto vloni na Valentýna odstartovala kampaň Bojujeme proti neférovým seznamkám, do které se přihlásilo přes 2 100 spotřebitelů. Cílem bylo v první řadě zamezit protiprávním a nekalým praktikám nejvíce problematických seznamek (šlo o dvě seznamky, Be2 a Interdate, obě z Lucemburska), v druhé řadě dosáhnout i narovnání s poškozenými. DTest na oba subjekty podal žalobu o zdržení se protiprávního jednání podle zákona na ochranu spotřebitele.

„Za situace, kdy nemáme k dispozici zákon o hromadném řízení, to byla jediná možná cesta. Společnosti s námi začaly v této fázi jednat, projevily vůči dTestu i českým spotřebitelům dobrou vůli a napravily námi vytýkané problémy – opravily weby, informace spotřebitelům a také příslušné obchodní podmínky,“ uvádí Petr Šmelhaus. Členství bude prodlužováno pouze na stejně dlouhé období, jaké bylo sjednáno na začátku, cena nebude navyšována a zjednoduší se i proces ukončení placeného členství – nově to bude možné kdykoliv prostřednictvím webových stránek seznamky.

A dobrá zpráva pro všechny, kteří se do kampaně přihlásili. 25.února 2021 byla mezi dTestem a společnostmi Be2 a Interdate uzavřena dohoda o narovnání, která obsahuje i možnost odškodnění těch poškozených spotřebitelů, kteří se dTestu přihlásili v rámci kampaně www.neferoveseznamky.cz. Oslovení spotřebitelé mohou tuto nabídku akceptovat do konce dubna.

Pokud se na seznamku teprve chystáte, čtěte recenze i obchodní podmínky. „Na síti působí řada dalších seznamek, které používají stále stejné praktiky, kdy není na první pohled jasné, za jakých podmínek je uzavírána smlouva o zpočátku docela levném členství. Následně buď přímo z platebních karet spotřebitelů stahují, nebo i za pomoci inkasních agentur požadují vysoké částky jako platby za období po automatickém prodloužení smlouvy,“ upozorňuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR při ČOI.

Na seznamkách buďte opatrní

 1. Vždy zkontrolujte cenu. Je uváděna za jeden nebo za více měsíců? Někteří spotřebitelé se domnívají, že si předplatili seznamku na měsíc například za 149 Kč, ale z účtu jim je strženo 2 691 Kč. Nižší cena totiž platila pouze za první měsíc, ale stržená částka je za další tři měsíce členství.
 2. Dávejte pozor na automatické prodlužování smlouvy.
 3. Věnujte pozornost tomu, zda jsou předplacené služby v souladu s inzerovanou nabídkou. Například zda podle nabídky fungují zprávy a zobrazují se fotografie ostatních uživatelů.
 4. Máte-li pochybnost o praktikách seznamky, vždy je zdokumentujte. Vhodným nástrojem jsou screenshoty obrazovky počítače či displeje telefonu. Nemažte si e-mailovou konverzaci. Lze ji využít jako důkaz vašich tvrzení.
 5. Vždy musíte mít možnost smlouvu ukončit.
 6. Pokud si registraci rozmyslíte, některé seznamky umožňují odstoupit od smlouvy do 14 dnů bez udání důvodu, a to ode dne uzavření smlouvy.
 7. Vždy máte možnost smlouvu v jejím průběhu vypovědět. Informaci o výpovědní lhůtě naleznete ve všeobecných obchodních podmínkách.
 8. Smlouvu můžete vypovědět i poté, co dojde k automatickému prodloužení. Předejdete tak dalšímu prodloužení do budoucna.
 9. Pokud jste se zaregistrovali na online seznamce, výpověď nemusíte zasílat dopisem nebo faxem, postačí e-mail. Stejně tak i odstoupení od smlouvy.
 10. Dávejte si pozor na své osobní údaje a jejich zpracování. Vždy můžete zažádat o odstranění svých osobních údajů z databáze.

Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum ČR

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Odborníci varují před ukončováním penzijního spoření kvůli inflaci

Rostoucí úrokové sazby ze strany České národní banky přiměly nejednu komerční banku zvýšit úroky na spořicích účtech i...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Od denáru ke koruně. Jak dobře znáte historii naší měny?

Víte, jak se jmenovaly naše první mince? Nebo co byly bankocetle? Ověřte si své znalosti o české měně v kvízu, který...

Osobní inflace nejzatíženějších důchodců vzrostla na drtivých 33 procent

Inflace vyšplhala na dvojciferné číslo, ceny meziročně stouply o 17,2 %. Všichni důchodci proto dostali v červnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvyšování cen energií ohrožuje existenci SVJ. Jak na dlužníky, radí advokát

Před topnou sezónou by si majitelé bytů měli upravit výši záloh na vodu a vytápění. „V opačném případě může být...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

 • Další z rubriky

S úřady se dnes domluvíte i na dálku. Datovku si ale hlídejte

Datové schránky usnadňují styk s úřady. Přinášejí ale i úskalí a nástrahy, které je třeba správně překonat. Jak online...

Proč už před svatbou je třeba mluvit otevřeně o financích i zdraví

Vyložit karty na stůl ohledně financí se v partnerském vztahu vyplatí ještě před uzavřením manželství. Stejně tak by...

Jak ovlivní přivýdělek z brigád váš budoucí i současný důchod

Brigády jsou atraktivní nejenom pro studenty a důchodce, ale i pro zaměstnance, kteří si potřebují přivydělat, aby s...

Domácnosti mají podle odborníků revidovat své rozpočty hned teď

Vyšší šanci zvládnout aktuální zdražování mají ty domácnosti, které ho vezmou na vědomí. To mimo jiné značí revizi...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...