Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 28. června 2022 Lubomír

E-recept vám nepošlu, nebyl jste na preventivce, vzkázal lékař

Preventivní lékařská prohlídka u praktika jednou za dva roky je hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Je povinná? A pokud se na ni dostavíme, jak by měla vypadat? V dnešním článku zodpovíme také dotaz čtenáře iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Jsem docela zdravý, a tak k lékaři chodím minimálně. Obzvláště v dnešní době, trochu se bojím, že se v čekárně plné pacientů ještě nakazím. Naštěstí můj praktický lékař je mladý člověk, kterému moderní technologie nejsou cizí, a tak pokud potřebuji nějaké léky, pošle mi recept na mobil. Až dosud nebyl nikdy problém. Když jsem ho ale teď požádal, aby mi poslal recept na analgetika (jsem čekatelem na operaci kloubu a bolesti jsou čím dál větší), odvětil, že mi nic posílat nebude, protože jsem nebyl na preventivní prohlídce. Nepřipadá mi to fér, copak je preventivní prohlídka povinná?“ ptá se náš čtenář.

Zdravotní pojišťovny: kolik korun a na co vám letos přispějí

ilustrační snímek

„Podle zákona o zdravotních službách není pacient povinen podstoupit preventivní lékařské prohlídky, je to však v jeho zájmu, neboť druhy preventivních prohlídek, jejich obsah a časové vymezení jak u dětí, tak u dospělých osob jsou stanoveny podle míry rizika, které u jednotlivých skupin občanů reálně existuje,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

Hledáte práci ve zdravotnictví? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování lze považovat za obecně závazný právní předpis v oblasti zdravotních služeb, tento zákon v povinnostech pacienta neuvádí povinnost podrobit se preventivní prohlídce. „Tato povinnost je uvedena pouze v Zákoně o veřejném zdravotním pojištění, a to ještě jako povinnost podrobit se preventivní prohlídce na vyzvání,“ upřesňuje mluvčí.

„Preventivní prohlídky nejsou povinné, jsou ale doporučené,“ souhlasí vedoucí lékařka z Moje ambulance Ludmila Mazylkinová a dodává: „Nezřídka nalezneme nové onemocnění či zhoršené již stávající, přestože pacient nemá žádné obtíže anebo naprosto minimální, kterým nepřikládá důležitost. Přitom se může jednat o velmi závažnou diagnózu, která by se při včasném záchytu dala s úspěchem léčit.“

Novinka v prevenci: oční vyšetření

Kromě všeobecné preventivní prohlídky, na kterou máte nárok jednou za dva roky, jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny roční preventivní prohlídky u zubaře a u gynekologa. Čerstvou novinkou jsou doporučená preventivní oční vyšetření u oftalmologa ve čtyřletých intervalech pro pacienty ve věkovém rozmezí od 45 do 61 let. Frekvenci i obsah vyšetření v závislosti na věku pacienta přesně stanoví vyhláška ministerstva zdravotnictví.

Některé zdravotní pojišťovny své klienty motivují k absolvování preventivních prohlídek a odměňují je nejrůznějšími bonusy. Všech sedm zdravotních pojišťoven poskytuje nejrůznější příspěvky v rámci svých preventivních programů zaměřených na prevenci a zdravý životní styl.

Co má obsahovat všeobecná preventivní prohlídka

Lékař by měl provést kompletní fyzikální vyšetření, změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti, orientační vyšetření sluchu a zraku, vyšetření kůže. Při podezření na onkologické onemocnění či při pozitivní anamnéze se provede vyšetření per rektum, u mužů vyšetření varlat. U žen od 25 let věku při pozitivní rodinné anamnéze na výskyt zhoubného nádoru prsu klinické vyšetření prsu.

Dále vám lékař vyšetří moč diagnostickým papírkem a provede laboratorní vyšetření glykémie. To se provádí při první všeobecné preventivní prohlídce po ukončení péče u poskytovatele v oboru praktický lékař pro děti a dorost a poté od 40 let věku ve dvouletých intervalech. Laboratorní vyšetření koncentrace cholesterolu se provádí také při první všeobecné prohlídce a poté ve 30,40, 50 a 60 letech věku. Vyšetření EKG se provádí ve 40 letech věku, dále pak ve čtyřletých intervalech.

Speciální test na stanovení okultního krvácení ve stolici se provádí u osob od 50 let věku. U žen od 45 let věku se ověří, zda je k dispozici výsledek mamografického vyšetření z posledních dvou let, není-li, lékař toto vyšetření doporučí.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

A jak je to s e-recepty? „Lékař nemá povinnost posílat recepty na mobil, ale je to dobrá varianta. S velkou výhodou je využívána právě nyní, v době epidemie, aby pacienti nemuseli chodit do ambulance,“ říká lékařka z Moje ambulance. Od loňského května je dostupný tzv. lékový seznam, který slouží jako přehled léků předepsaných všemi lékaři. Pokud v něm o daném léku zápis není, pak ošetřující lékař není povinen předpis vystavit. „V neposlední řadě není zcela v pořádku předepisovat např. léky na vysoký krevní tlak, aniž by lékař pacienta viděl, zdravotní stav se nějakým způsobem vyvíjí a to je třeba kontrolovat,“ dodává Ludmila Mazylkinová.

Podle zkušeností lékařů se zejména na počátku epidemie preventivní prohlídky přechodně upozadily. „Bylo to dáno situací, která byla pro všechny nová a nejistá. Nicméně bylo nutné se záhy vrátit k co možná nejnormálnějšímu režimu a vrátit ordinace do původního chodu, tedy i provádět preventivní prohlídky,“ říká lékařka a apeluje na všechny, aby nebagatelizovali své obtíže: „Neexistuje pouze covid-19, ač se jedná o velmi závažné onemocnění, ale je řada jiných onemocnění, která jsou při pozdním záchytu už špatně řešitelná či zcela neřešitelná.“

Anketa: Chodíte na preventivní prohlídky?

 • Chodím na preventivky, když není covid. (Jan, 27 let)
 • Na preventivku jdu jen z donucení. Když výjimečně něco potřebuji po své praktičce a ona si všimne, že mám prohlídku dávno propadlou a dá mi termín, tak dojdu, abych ji „nenaštvala“. (Kateřina, 56 let)
 • Na prevenci chodím povinně, protože pracuji na směny. Ale chodila bych i tak, protože prevence je určitě levnější než pak řešit komplikace nebo si vyčítat, že jsem přišla pozdě. (Jana, 50 let)
 • Využívám všech možnosti lékařských preventivních prohlídek, a to právě z preventivních důvodu a také kvůli různým dědičným predispozicím. Praktická lékařka mi každé dva roky posílá SMskou pozvánku. (Renata, 42 let)
 • Na preventivky jsem odmítal chodit, nakonec mě přesvědčila moje žena. Hlavním důvodem je ale asi bonusové odměňování, které nám poskytuje naše pojišťovna. (Zdeněk, 40 let)
 • Zatím jsem byla jen jednou, když jsem přecházela od lékaře pro dorost k lékaři pro dospělé, ale jsem přesvědčena, že budu na preventivní prohlídky chodit pravidelně. (Sofie, 20 let)
 • Chodím pravidelně, protože to vyžaduje zaměstnavatel a taky při mém věku už občas něco musím řešit. (Jaroslava, 63 let)
 • Na preventivní prohlídky chodím, protože mám potřebu znát svůj zdravotní stav a chci vědět, zda jsem v pořádku. U praktického lékaře býval trochu problém uhlídat si termín jednou za dva roky, teď mi posílá upozornění moje pojišťovna. (Pavlína, 37 let)
 • Já chodím, je to minimum, co pro své zdraví můžu udělat. Na stránkách mé zdravotní pojišťovny a na mém účtu jsou upozornění o doporučené návštěvě. (Dáša, 52 let)
 • Chodím příležitostně, když si vzpomenu. Většinou to je ale tak, že jdu ke své lékařce s nějakým problémem a ona se připomene, že už dlouho nebyla preventivka. (Pavel 42 let)
Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

Do pedálů šlape čím dál více lidí. Jak ošetřit s tím spojená rizika?

Pohyb na kole je dnes masovým sportem. A výpravy na nich jednou z nejoblíbenějších víkendových i dovolenkových aktivit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba při potápění ji přišla draho. Pojišťovna nezaplatila léčbu za statisíce

Premium Pár skleniček v Itálii, kde je vůči alkoholu větší tolerance, vypadá nevinně, ale může vyústit ve finanční katastrofu....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

K nenadálým výdajům je třeba řadit i výdaje na zdravotní péči

Mnohé české domácnosti si dnes již běžně tvoří krátkodobou finanční rezervu. Peníze z ní využívají při nenadálých...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Dvojí metr. Banky a pojišťovny měří jinak zdravým a nemocným

Premium Odhady lékařů hovoří o tom, že v Česku žije kolem 600 tisíc lidí se zhoubným karcinomem nebo s vyléčeným onkologickým...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...