Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zájem o nové byty neklesá. Naopak, lidé si do nich „ukládají“ peníze

Pandemie koronaviru se do prodejů nových bytů příliš nepromítla. Poptávka je pořád silná. Mění se ale požadavky zájemců. Žádanější jsou nyní i větší byty, častěji chtějí mít lidé také pracovnu. A novostavby jsou rovněž v hledáčku investorů. Pořízení bytu totiž považují za formu bezpečného uložení peněz.

Byty v projektu U Sluncové, který staví developerská společnost Finep, mají velké balkony, u těch přízemních jsou velké předzahrádky. | foto: Finep

Letošní rok byl přímo turbulentní. Plány developerů na přípravu a stavbu nových rezidenčních projektů však ani události kolem pandemie nezměnily. „Naopak, děláme maximum a projekty, kde máme potřebná povolení a schválení, hned dáváme na trh,“ říká David Jirušek, mluvčí společnosti Finep. Stejně hovoří i ostatní oslovení developeři.

Například Finep tak aktuálně nabízí byty v osobním nebo družstevním vlastnictví v sedmi pražských lokalitách. Jde o Britskou čtvrť, Kaskády Barrandov, Novou Harfu a blízkou Novou Elektru, holešovickou Pergamenku, karlínský projekt U Sluncové a projekt Rezidence u Šárky v nové lokalitě na Praze 6.

Geosan Development uvedl letos na trh tři nové projekty v Praze. Jde o Rezidenci Radimova Břevnov, kde se cena bytů za metr čtvereční pohybuje od 125 do 145 tisíc korun, druhou etapu Rezidence Neklanka s cenou 112 až 125 tisíc za metr čtvereční a projekt Villa Střížkovská. Nové projekty v několika pražských lokalitách staví rovněž třeba YIT Stavo. Dva nové projekty na Smíchově má v nabídce realitní společnost Remax Alfa. Tady se ceny pohybují mezi 105 a 130 tisící korunami za metr čtvereční.

Kolem Prahy vyrůstají menší projekty s rodinnými domy. Například realitní kanceláře Luxent má v nabídce domy v Husinci-Řeži, v Předboji a Klecanech u Prahy. Domy staví i developerská společnost Getberg, a to v okolí Uhříněvsi a Říčan, novinkou jsou Strančice. Pozadu nezůstávají ani regiony. Nové byty vznikají například v Ostravě, Opavě, Olomouci nebo třeba Českých Budějovicích.

Nejistota prodejům bytů nahrává

K jinému postupu není ani důvod. Krátkodobý propad zájmu o nové byty zaznamenali developeři a realitní kanceláře jen chvíli na jaře, pak se vše postupně vrátilo do normálu. V druhé vlně již k žádným výraznějším výkyvům nedošlo. „Stále evidujeme velkou poptávku a prodeje běží,“ potvrzuje Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Prodeje podporují nejenom velmi nízké úrokové sazby, ale také vidina zúročení investice na trhu, kde lze očekávat další cenový růst a především inflaci. Klienti také podle Jiruška vědí, že nové byty budou s ohledem na počty nových povolení a délku povolovacích řízení nedostatkové zboží i v dalších letech. V tomto případě je největší zájem o malé byty s dispozicí 1+kk a 2+kk.

Roste poptávka po větších bytech

Stále samozřejmě přetrvává zájem i o nové byty pro vlastní bydlení. Vzhledem k vysokým cenám je tradičně největší poptávka po bytech 2+kk.

Stále více zájemců o nové bydlení ale preferuje větší prostor. Tento trend podle developerů do značné míry souvisí s událostmi letošního roku, kdy lidé tráví doma hodně času. „V případě obou etap Rezidence Neklanka i Rezidence Radimova se prodaly jako první nejdražší byty v horních patrech. A evidujeme i vysokou poptávku po rodinných bytech 3+kk,“ popisuje Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development.

Také Finep hlásí nárůst poptávky po rodinných bytech a domech. V létě pustili do prodeje čtvrtou etapu rodinných domů na Britské čtvrti v pražských Stodůlkách. Šlo o 15 domů a jsou již vyprodané. Dobře se prodávají také rodinné byty 4+kk. Na odbyt jsou také rodinné domy v projektech kolem Prahy. U bytů lidé požadují balkon, terasu či předzahrádku. Nově se objevuje trend mít v bytě či domě místo pro pracovní kout nebo rovnou pracovnu.

Nové byty jsou žádaným artiklem i v regionech

Stejně tak je velká poptávka po nových bytech také v regionech. „Rozjíždíme několik projektů v Českých Budějovicích, zahajujeme i jeden velký s 229 byty,“ říká Miroslav Hodina z realitní kanceláře Remax G8. 

Byty jsou již v nabídce, ale prodej ještě nebyl zahájen. Přesto je v těch menších již 20, respektive 30 procent bytů rezervováno a jednání realitní kancelář vede již i s prvními zájemci o byty ve velkém projektu. Ceny bytů se zde přitom pohybují mezi 55 až 65 tisíci korunami za metr čtvereční, je zde ale i projekt s cenou přes 100 tisíc korun za metr čtvereční.

„V Ostravě je nových projektů v poměru k poptávce nedostatek,“ potvrzuje také Jan Nováček z ostravské pobočky M&M Reality. V Brně se momentálně moc nestaví. „V Brně se projednává nový územní plán, který začne platit od roku 2022. Nyní není pořádně kde stavět,“ konstatuje Jakub Hrbáč z Remax G8. Zájem by tu ale o nové byty byl.

K propadu cen není zatím důvod

Tolik očekávané snížení cen tedy zatím předpokládat nelze. „Vzhledem k předpokládaným ekonomických otřesům očekáváme v příštím roce zpomalení růstu cen, případně jejich stagnaci,“ uvedl Jiří Kučera, ředitel realitní kanceláře Luxent. Z dlouhodobého hlediska však ceny porostou. Jednak s ohledem na přetrvávající rozdíl mezi poptávkou a nabídkou, jednak s ohledem na inflaci, jejíž dopady budou stále výraznější.

  • Nejčtenější

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Nízké pojistné upozorní na podpojištění bytu či domu. Kolik platíte?

25. června 2024

Pojistná ochrana dnes v Česku chybí více než polovině nemovitostem. I pojištěné nemovitosti přitom...

Říká, že neumí nic jiného, než dělat děti. Má jich už stovky

25. června 2024

Už ani nedokáže spočítat, kolik dětí díky se díky ní dostalo na svět. Za třicet let v oboru...

Úzkost je hlas těla volajícího o pomoc. Zbavte se jí technikou 10 vět

24. června 2024

Úzkost je složitá kombinace emocí zahrnující strach, zlé předtuchy a obavy. Často je doprovázena...

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Otestujte se, jak jste připraveni

23. června 2024

Letní prázdniny a plážové radovánky se blíží. Vysněná a dlouho plánovaná dovolená ale nemusí...

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...