Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Závislí můžeme být i na konspiračním vidění světa, varuje odborník

Věcí, na kterých mohou být lidé závislí, je nepřeberné množství. K novějším formám patří i závislost na konspiračním vidění světa. I když může vypadat nevinně, důsledky mohou být velmi vážné. Jak tato závislost vzniká a proč je nebezpečná, vysvětluje ekonom a psycholog Jan Urban.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Široké spektrum konspiračních teorií, které dnes veřejností kolují, má za následek, že té či oné konspiraci, zpravidla společenské či politické, věří až polovina obyvatel. Tvrdí to aspoň mezinárodní průzkumy, které se konspiračnímu způsobu uvažování věnují.

Společným rysem těchto teorií je, že odmítají „standardní“ či odborná vysvětlení určitých jevů a přičítají je působení skrytých skupin, které na jejich základě uskutečňují své plány. K jejich rozšířením přispívá, že vyvrátit je bývá obtížné, a někdy dokonce téměř nemožné. Mimo jiné i proto, že kdokoli je odmítá, je jejich stoupenci téměř automaticky označen jako jeden z těch, kdo se na údajné konspiraci podílejí.

Některé konspirační teorie, například představa, že Země je plochá, jsou poměrně neškodné. Jiné, jako například ta, která říká, že přistání na Měsíci se nikdy neuskutečnilo, ztrácejí postupně půdu pod nohama. Určitá, byť nevelká část z nich se v minulosti dokonce ukázala jako prospěšná. Odhalily totiž konspirace, které se ukázaly být skutečné. Skepse vůči lidem u moci je koneckonců důležitou součástí demokracie.

Podstatně častěji jsou však konspirační představy škodlivé. A to nejen pro společnost jako celek, ale i pro ty, které jim propadají.

Nic nového pod sluncem

Víra v nejrůznější konspirační teorie je často vydávána za problém současného světa. Z historického pohledu však nejsou ničím novým. Jejich rozšíření v minulých dobách, především v časech krizí a nejistot, bylo totiž mnohdy stejně intenzívní, jako v současnosti.

Jan Urban (1953)

  • Je autorem řady publikací, z článků, které několik let publikoval na iDNES.cz, vznikla jeho nejnovější kniha Vezměte život do svých rukou.
  • Věnuje se personálnímu a manažerskému poradenství a firemnímu vzdělávání.
  • Je absolventem VŠE Praha a Filozofické fakulty UK, obor psychologie práce a řízení.
Psycholog Jan Urban

Zcela přesná není proto ani představa, že jejich šíření v současné společnosti je důsledkem moderních komunikačních technologií, především sociálních sítí. V minulosti se totiž tyto teorie dokázaly šířit téměř stejně rychle (a dosáhnout tak i téměř stejného stupně rozšíření) jako dnes. A to i bez sociálních sítí.

Některé konspirační teorie, které se v nejrůznějších dobách vyskytly, se dokonce řídí i společnými vzory. Zdá se tak, že jsou téměř nadčasové. Patří k nim například představa o dobových celebritách, které chtějí získat svět pod svou kontrolu, někdy dokonce proto, že jsou ve skutečnosti upíry.

Jsou však i konspirační teorie dobově podmíněné, o kterých lze doufat, že se již nevrátí. Patří k nim například ty, jež vyvolaly opakované vlny čarodějnických procesů.

Psychologické podhoubí

Důvodem rysů, jež konspirační teorie spojují, je jejich neměnné psychologické podhoubí. Svou roli při jejich rozšiřování hrají totiž určité stálé lidské potřeby a vlastnosti.

Patří k nim především potřeba porozumět světu kolem nás či najít vysvětlení pro jevy, které nechápeme, provázená současně sklonem dávat do souvislosti jevy, jež spolu nijak nesouvisejí. Často jde i o potřebu nacházet pro tyto jevy vysvětlení, která jsou poměrně jednoduchá.

Příkladem je představa, že za nezvyklými či nepřímými událostmi nestojí nahodilá shoda okolností, ale že mají svého konkrétního viníka. Pokud jej najdeme a odstraníme, problémy jako mávnutím kouzelného proutku zmizí.

Konspiračním teoriím nahrává i potřeba být součástí skupiny, která do povahy konspirace „pronikla“, a honosí se tím, že ji odhalila. Nahrává jim i potřeba cítit se díky své schopnosti nevěřit či nepodléhat konspirátorům výjimečným.

Víra v konspirace je však typická i pro lidi s určitými psychickými vlastnostmi (tzv. konspirační mentalitou). Jejím projevem jsou zvýšené pocity nejistoty a ohrožení spojené s pocity bezmocnosti či společenského vyčlenění. Často jde také o lidi s nižší sebedůvěrou a sklonem nedůvěřovat autoritám nebo lidem vůbec. Nebo ty, kteří mají sklon k paranoidnímu vidění většiny událostí

Závislost na konspiracích

Zvýšená víra v konspirace může na prvý pohled vyhlížet jen jako jedna z pitoreskních forem, usnadňující vypořádat se s problémy světa. Ve skutečnosti však tak neškodná není. Může totiž vyústit i ve specifickou formu závislosti.

Jde o jednu z nejnovějších forem závislosti na určitém jednání či myšlení, podobnou závislosti na hazardních hrách, nákupech či internetu.

Člověka, který této závislosti propadl, rozpoznáme poměrně snadno. Spiknutí totiž vidí téměř všude. A když má možnost volit mezi různými způsoby výkladu určitého jevu, dává přednost tomu, který jej chápe jako důsledek určitého spolčení. Zvýšenou nedůvěru cítí zpravidla především vůči odborníkům, které chápe jako hlavní aktéry spiknutí. Věří jen těm, jejichž názory shodují se s jeho vlastními, anebo těm, kteří v dané (a většinou ani jiné) oblasti žádnými odborníky nejsou.

Pokročilejším stupněm této závislosti je sklon konspirační teorie a jejich stoupence aktivně vyhledávat, vzájemně se v nich utvrzovat, a věřit zpravidla i většímu počtu těchto teorií současně. Ještě pokročilejším stupněm je věřit i konspiračním teoriím, které si navzájem protiřečí. Například té, podle které princezna Diana svou smrt fingovala, a té která tvrdí, že se na její nehodě podílely britské zpravodajské služby.

Pro lidi, kteří tohoto stupně dosáhli, přestávají být detaily konspiračních teorií podstatné. Důležitější, kromě víry jako takové, je pro ně možnost nesouhlasit s názorem, který je předkládaný jako oficiální.

Začarovaný kruh

Podobně jako jiné typy závislostí vede i závislost na konspiračních teoriích k určitému začarovanému kruhu. K odstranění pocitů úzkostí, nejistoty, vyčlenění či zranitelnosti, které k víře v konspirační teorie vedou, totiž nijak nepomáhá, ale spíše je jen dále prohlubuje.

Jistoty a řešení, které konspirační teorie nabízejí, totiž nejrůznější hrozby, na které poukazují, spíše jen zveličují, a sklon k negativním emocím, který jejich stoupence charakterizuje, tak dále posilují. Dále tím narušují i jejich vztahy okolím, mimo jiné proto, že je vedou k tomu, aby problémy či nepřátele viděli i všude tam, kde ve skutečnosti nejsou.

Podobně působí i ztráta schopnosti realistického vnímání, kritického myšlení i vlastního úsudku, ke kterým víra v konspirace vede. Na jejich místo nastupuje sklon ke skupinovému uvažování, a často i snížená schopnost vnímat sebe sama jako někoho, kdo přispívá, nebo by měl přispívat k příznivému rozvoji svého okolí. Jejich důsledkem tak může být i ztráta pracovní způsobilosti.

Negativní emoce, které konspirační uvažování podporuje, mají přitom i širší důsledky. Vedou ke sklonu k násilnostem, a to nejen v myšlenkách, ale i ve skutečnosti. Jak ukázaly průzkumy, mají lidé s konspirativním viděním světa dvakrát vyšší sklon schvalovat násilné řešení společenských problémů, než ti, kteří tímto uvažováním netrpí.

Jak závislost překonat

Překonat víru v konspirace bývá pro dané lidi obtížné. Snazší proto je, když se o to pokusí někdo v jejich okolí.

Cesta, jak konspirační uvažování omezit, spočívá v tom, že u těchto lidí je třeba omezit jejich pocity, které je k této víře vedou. Jde především o jejich pocit ohrožení. Současně s tím bychom se měli snažit podpořit jejich sebedůvěru. Tedy podpořit pocit, že mají svou budoucnost, své cíle i svůj osud ve svých rukou. Pomoci může i to, pokud jim s vymezením cílů pomůžeme, a dokážeme je přesvědčit, že jim s ohledem na jejich minulé úspěchy v jejich uskutečnění nic nebrání.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

GLOSA: Jak jsem (ne)vyřešila problém s providerem a co mě naučil

Chatboty, voiceboty či virtuální asistentky využívá pro komunikaci s klienty řada firem. Až donedávna jsem byla...

Nemám počítač, ztratil jsem přístupové údaje. Dotazy kolem datových schránek

Pro někoho již dlouho užitečný pomocník, pro někoho novinka. Pro někoho jednoduché ovládání, pro někoho problém. Řeč je...

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...