Jak nenaletět v investicích?Využijte online investiční kalkulačku a zjistěte, jak se částky výnosů investic pohybují. |
Podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) bylo ke konci června v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno přes 455 miliard korun. Investice do fondů se drží na historicky nejvyšší úrovni. V současnosti už tak každý sedmý Čech investuje.
České domácnosti se tak se svými investicemi přibližují ke standardu zemí západní Evropy. Celkový objem majetku investorů podle asociace dosahoval ve druhém čtvrtletí letošního roku 1,337 bilionu korun.
„Nárůst aktiv není dán jen novým přílivem vkladů, ale také vývojem cen na finančních trzích. Takže za rychlejším růstem akciových a smíšených fondů stojí jejich lepší výkonnost v uvedeném období,“ komentuje výsledky ředitel prodeje investiční společnosti Conseq Richard Siuda.
Struktura nárůstu aktiv, kdy dynamičtější investice, akciové a smíšené fondy zaznamenaly rychlejší růst než konzervativní dluhopisové a fondy peněžního trhu, ukazuje na větší příklon investorů k dlouhodobějším a strategičtějším úložkám. A to je podle analytiků pozitivní.
Vklady u bank také rostou
Od začátku roku 2017 majetek ve fondech kolektivního investování zaznamenal nárůst o 25,47 miliardy korun, což představuje navýšení o 5,92 %. Vklady domácností v bankách za stejné období narostly také, a to o 4,3 %. V tomto kontextu nevypadá příliv finančních prostředků do podílových fondů nijak oslnivě.
„Struktura úspor českých domácností se výrazně nemění. Domácnosti mají stále značnou část úspor na bankovních vkladech. Růst majetku ve fondech je tedy nutné vnímat i v kontextu vývoje objemu vkladů v bankách,“ myslí si investiční specialista společnosti Partners Martin Tománek
Smíšené fondy - proč jsou tak oblíbené
Majetek v podílových fondech vzrostl během druhého čtvrtletí roku 2017 o 10,48 miliardy korun. Nárůst majetku zaznamenala aktiva smíšených, akciových, fondů fondů, strukturovaných fondů a v poslední době i nemovitostních fondů. V poklesu pokračují fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy.
„Co se týče smíšených fondů, tak tato kategorie pokrývá velice širokou škálu od smíšených konzervativních až po smíšené dynamické. Mnoho zajištěných fondů je klasifikováno jako smíšené, takže proto je v nich nejvíce aktiv,“ říká Richard Siuda.
Podle Martina Tománka významným faktorem je také fakt, že smíšené fondy se klientům na pobočkách bank snadno prodávají. Například některé smíšené fondy se klientům prezentují tak, že na rostoucím trhu drží velkou část majetku v akciích, čímž maximalizují výnos, zatímco jakmile začnou ceny aktiv kolísat, směřují prostředky do dluhopisů nebo hotovosti, čímž naopak chrání investici před výraznějším poklesem.
„Tato strategie vypadá dobře na papíře, nicméně v praxi bývá kontraproduktivní, přináší s sebou vyšší transakční náklady a až příliš často vede k výrazně podprůměrné výkonnosti. Je to vlastně vítězství marketingu nad zkušeností. Investoři by na tom zpravidla byli lépe, pokud by si stanovili pevnou alokaci aktiv, například typické vyvážené portfolio 60 % akcie, 40 % dluhopisy, a drželi ji bez ohledu na to, co právě dělá trh,“ dodává Martin Tománek.
Nejčastější chyby
Podle analytiků finančních trhů se stále pohybujeme v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb. Sazby na bankovních vkladech jsou pod mírou inflace a výnosy kvalitních vládních dluhopisů se pohybují poblíž historických minim. Za takové situace hledají investoři alternativy.
„Bohužel některé investory současné tržní podmínky motivují k podstupování nadměrného rizika, což může snadno vést k trvalé ztrátě kapitálu. Jmenoval bych například nákup jednotlivých firemních dluhopisů bez prověřování bonity emitenta, případně populární věci dnešní doby jako je Bitcoin. Podobné chování historicky příliš často vedlo k nepříjemným a trvalým ztrátám,“ uzavírá Martin Tománek.
Šest rad, jak investovat do podílových fondů
- S investováním můžete začít kdykoliv a třeba u své banky. Mezi pětici největších zprostředkovatelů domácích a zahraničních fondů kolektivního investování v České republice patří k poslednímu červnu 2017 skupina České spořitelny, skupina ČSOB, skupina Komerční banky, Conseq a skupina UniCredit Bank. Investovat můžete klidně i 500 korun měsíčně.
- U dlouhodobého investování po malých částkách je svým způsobem jedno, kdy člověk do fondu vstoupí. U jednorázových a větších investic to však jedno není. Vhodné je fond „nakoupit“ vždy, když jsou ceny na finančních trzích dole.
- Nejčastější chybou investorů je, když z fondů vystupují ve chvíli, kdy se finančním trhům nedaří. Aby takzvaně zachránili alespoň „to málo“, co jim zbylo. V těchto případech z fondů ale vždy odejdou se ztrátou. Správný postup je opačný. Situací, když se finančním trhům nedaří a ceny jsou na svých minimech, zkušený investor využívá k navýšení své investice, protože jedině tak nakoupí „za levno“.
- Zlatá rada zkušených investorů těm nezkušeným zní - investujte a o to, co se děje na finančních trzích se starejte teprve tehdy, až vyprší vámi stanovený investiční horizont.Tomu, že ceny na finančních trzích klesají a stoupají, je totiž stejně tak samozřejmé, jako že někdy svítí slunce a jindy prší nebo mrzne.
- Pro výstup z fondu platí, že smysl dává hlavně tehdy, když jsou ceny na finančních trzích nahoře, protože tehdy si lze z fondů odnést co možná nejvyšší zhodnocení investovaných peněz.
- Podílové fondy jsou nástrojem kolektivního investování. Každý, kdo se pro ně rozhodne, musí proto počítat, že za správu svých peněz musí správci fondu platit. Poplatky jsou v procentech objemu investovaných peněz. Platí se vstupní poplatek a platí se roční poplatek za správu investovaných peněz. Některé z fondů si pak účtují i výstupní poplatek.