Petr K. se rozhodl, že si za naspořené peníze pořídí byt nebo apartmán v horách. Podobně jako většina Čechů, kteří takto investují své prostředky, tam hodlal občas jezdit a po zbytek roku pronajímat. Při rozhodování mezi českými a zahraničními horami jednoznačně zvítězily rakouské Alpy.
„Alpy jsou prostě Alpy,“ vysvětluje Petr K. s tím, že rozhodující byla hlavně kvalita služeb a jistota sněhu. „V Česku se situace sice zlepšuje, ale v Rakousku nás nakonec přesvědčil propracovaný systém správy nemovitostí, kdy je apartmán v době, kdy jej nevyužíváme, pronajímán, aniž bychom museli cokoliv řešit,“ dodal.
Počet Čechů nakupujících horské apartmány, byty či přímo domy v posledních letech roste. Podle oslovených realitních kanceláří se lidé zajímají jak o nemovitosti doma, tak v zahraničí. Zatímco v Česku ročně nakupují nemovitosti ve vyšších desítkách kusů, v cizině jsou to nižší desítky.
V realitní kanceláři Re/Max sledují rostoucí zájem o nemovitosti v horách hlavně v posledních dvou letech. Nejpopulárnější jsou dle nich v Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách a na Šumavě.
„Největší zájem je o lokality větších lyžařských areálů a jejich okolí – Špindlerův Mlýn, Rokytnice nad Jizerou, Černá hora – Pec,“ potvrzuje oblastní ředitel společnosti M&M reality Jan Bareš.
Výnos může být i 10 procent
Zvýšený zájem o horské nemovitosti podle spolumajitele Re/Max Collection Miroslava Heraina podnítila rostoucí atraktivita českých lyžařských středisek.
„Střediska investují do vybavení, techniky i zázemí. Lyžování v Čechách se tak stává kvalitnější, což přitahuje turisty,“ prohlašuje Herain a dodává, že české hory jsou díky pěší turistice a cykloturistice populární celoročně.
Podle Bareše nemovitostem v horách nahrává boom krátkodobých pronájmů. „Výnos z takových pronájmů se dnes pohybuje často okolo 10 procent. Pokud majitel v místě sežene personál, kterému se nebojí svěřit klíče, a zajistí si všechen servis, zaplatí mu podobný pronájem hypotéku, a přitom ho neomezí ve vlastní rekreaci,“ tvrdí Bareš.
Nemovitosti v českých horách nakupují i cizinci. Jejich podíl odhadují oslovené realitní kanceláře okolo pěti procent. Nejčastějšími kupci jsou Němci, Nizozemci a Rusové.
Mohovitější čeští klienti investují do horských nemovitostí v zahraničí. Jak potvrzuje Jan Rejcha z realitní kanceláře Rellox, i v tomto segmentu počet klientů rok od roku stoupá.
„V posledních letech počet transakcí roste pouze o jednotky, ale vzhledem k tomu, že se poměrně výrazně každý rok zvyšují ceny prodaných nemovitostí, na obratu se to projevuje,“ vysvětlil Rejcha.
„Češi mají zájem o koupi nemovitostí zejména ve větších a známějších lyžařských střediscích, jako je Kaprun, Zell am See, Saalbach, Zillertal, Solden nebo Pitztal,“ říká Rejcha.
O třetinu dráž než doma
Průměrná cena za metr čtverečních v rakouských Alpách je přibližně 128 tisíc korun, což je zhruba o 40 tisíc korun za metr čtvereční více než v nejdražších českých horách – Krkonoších. Zatímco v Rakousku investor utratí za 70metrový apartmán 8,9 milionu korun, v Krkonoších na něj potřebuje necelých šest milionů.
Nejpopulárnějším typem nemovitostí jsou tam apartmány. Nakupuje je až 79 procent kupujících. Ostatní dávají přednost samostatným domům. Jen 26 procent majitelů si kupuje nemovitost ryze pro vlastní potřebu. Většina ji v době své nepřítomnosti pronajímá. Výnosy z pronájmu po odpočtu provozních nákladů a před zdaněním se pohybují okolo pěti procent.
Čechy na Rakousku nejvíce láká dobrá dopravní dostupnost, stabilní realitní prostředí a zajímavá nabídka nemovitostí, které mají kvalitně zajištěnou správu.
„Oproti Švýcarsku a Francii je Rakousko i cenově příznivější a legislativně méně náročné,“ dodává Rejcha. Druhou nejoblíbenější horskou lokalitou jsou italské Alpy. Nemovitost si tam pořizuje až devět procent českých kupců, v Rakousku 47 procent.