Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Tvrdili, že budou hlídat ceny energií, nakonec měla platit pokutu 30 tisíc

Kdo by nechtěl ušetřit. A kdo by nechtěl ušetřit na energiích. Jenže ta nejvýhodnější nabídka domů zpravidla nepřijde. Naopak, stačí jeden neuvážený podpis a místo slibované úspory máme problém.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Příběh paní Mirky (redakce zná celé její jméno) začal před dvěma lety. Tehdy ji doma navštívil mladý muž s tím, že přišel zkontrolovat smlouvy o dodávkách energií. „Hned jsem ho upozorňovala, že nechci měnit dodavatele, ujišťoval mě ale, že je z nadřízeného úřadu, který jen bude kontrolovat a hlídat ceny,“ popisuje svou zkušenost seniorka.

Skutečnost ale byla jiná, krátce nato paní Mirka obdržela několik uvítacích dopisů od různých dodavatelů jako jejich nový zákazník. Chtěla smlouvy zrušit, jako odpověď ale vždy přišla jen faktura za smluvní pokutu.

Po čase u jejich dveří zazvonil zástupce společnosti Platform energy. Když mu zoufalá žena vylíčila, jak už jednou naletěla, slíbil, že ji ze všech smluv vyváže, stačí jen podepsat plnou moc.

Tu paní Mirka podepsala, ale místo toho, aby se její problém vyřešil, narostl. „Opět jen přišel gratulační dopis na vysoutěženého dodavatele a pokud smlouvu nebudu akceptovat, zaplatím pokutu 5 000 korun,“ líčí spotřebitelka. Protože má dům, byt a chatu, v součtu za všechna odběrná místa činila smluvní pokuta od Platform energy 15 tisíc korun. Celkem tedy už na pokutách měla zaplatit třicet tisíc.

ČOI: Smluvní pokuty neplaťte

O radu požádala Českou obchodní inspekci (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ). „Spotřebitelce jsme doporučili nehradit smluvní sankce a obrátit se na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při ČOI. Od smlouvy uzavřené mimo obvyklé prostory má právo odstoupit a není možné tuto zákonnou možnost podmínit smluvní pokutou,“ uvádí mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Teprve když ERÚ zaslal Platform energy své vyjádření a paní Mirka společnost informovala, že svůj příběh bude medializovat, vymáhání pokut bylo zastaveno.

„S odstupem času vidím, že jsem sama udělala několik chyb, ale pochopila jsem, že všichni lžou, jen aby mohli sepsat smlouvu a pak nárokovali pokuty,“ shrnuje paní Mirka a dodává: „Tolik času a nervů, co jsem s energošmejdy ztratila, mi žádná úprava ceny nevynahradí a ceny se stejně zvyšovat budou. Jen bych ráda varovala ostatní.“

Společnost Platform energy s.r.o. jsme požádali o vyjádření, její odpověď podepsanou Back Office Platform Energy s.r.o. uvádíme v plném znění:
“Klientka podepsala Přihlášku k energetické soutěži k naší společnosti prostřednictvím obchodního zástupce, jakožto partnera naší společnosti (fyzická osoba podnikající), kdy nám následný pracovní den v telefonickém hovoru potvrdila pravost uvedených údajů a stejně tak, že byla seznámena s předsmluvními informacemi a byl ji vysvětlen princip energetické soutěže.

V rámci energetické soutěže byl klientce vysoutěžen dodavatel energií, nicméně klientka porušila podmínky plynoucí z Přihlášky k energetické soutěži a zmařila průběh převodu k vítěznému dodavateli, na základě čehož byla klientce udělena sankce za 3 odběrná místa ve výši 15 000 Kč. Následně se nám však podařilo u jednoho odběrného proces změny dodavatele dokončit a tak jsme jednu sankci ve výši 5 000 Kč stornovali.

Energetická soutěž probíhá výběrem jednotlivých dodavatelů a poptávkou nabídnutých cenových hladin nebo formou elektronické aukce zřizovanou portálem levny.cz.“

Desítky stížností řeší dTest

Paní Mirka ale zdaleka není jediná, kdo má se společností Platform energy špatnou zkušenost. Desítky stížností obdržela spotřebitelská organizace dTest.

„Můj 70letý tatínek byl navštíven panem Pavlem D., který od něj získal podpis… Tatínek jasně řekl, že nic měnit nechce, teď platí penále 5 tisíc,“ uvádí na webových stránkách dTestu Vaše stížnosti.cz Veronika Sweeny.

Pět tisíc korun mají uhradit i rodiče Kateřiny Sonnkové: „ Rodiče podepsali přihlášku k energetické soutěži, žádná změna u jejich dosavadního dodavatele neproběhla a najednou měli ve schránce obyčejné psaní, že mají Platform energy zaplatit smluvní pokutu 5 000 Kč s tím, že odstoupili od smlouvy a znemožnili tak přechod k vítěznému dodavateli služeb, ale oni nic nerušili.“

A do třetice ještě jedna zkušenost: „Podvodem oklamali 80letou babičku. Věděli, že tak starý člověk tomu nebude rozumět. Pro vyřešení a ukončení nekomunikují, neodpovídají na dopisy, neberou telefony,“ píše Věra Jaroszová.

A co dělat, pokud i vy jste podepsali smlouvu se zprostředkovatelem?
„Odstoupit od smlouvy o zprostředkování „nejlevnějšího“ dodavatele, která byla uzavřena mimo obchodní prostory zprostředkovatele, je možné ve lhůtě 14 dní od uzavření smlouvy. Pokud tuto lhůtu není možné stihnout, má spotřebitel jinou možnost. V souladu s energetickým zákonem vypovědět smlouvu s dodavatelem bez sankce do 15 dnů po zahájení dodávky,“ doporučuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Pokud jste však o právu na odstoupení od smlouvy se zprostředkovatelem nebyli poučeni nebo jste neobdrželi formulář pro odstoupení od smlouvy, můžete od smlouvy odstoupit zásadně do jednoho roku a čtrnácti dní od uzavření smlouvy.

Pochybných zprostředkovatelů je ale více, pokuty účtují za to, že spotřebitelé odvolají plnou moc k provedení aukce, nebo pak vypoví, či odstoupí od smlouvy o dodávkách energií s dodavatelem, který v aukci zvítězil. Dokonce i za to, že zákazník neposkytl součinnost při uzavírání smlouvy, tedy že nezvedl telefon nebo nereagoval na mail či dopis.

„Často se ovšem žádná aukce nekoná a máme podezření, že vše je dopředu domluvené a vítěz soutěže ani není tím nejlevnější dodavatelem, jak zprostředkovatel sliboval. Někdy jsme dokonce přesvědčeni, že zprostředkovatel vůbec nechtěl dodávky energií zajistit, že mu jde jen o inkasování smluvních pokut,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Bude konec energošmejdům?

Na problémy s tzv. energošmejdy reaguje novela Energetického zákona. Pro řadu situací je jasně dané, že již nebude možné chtít po spotřebiteli smluvní pokuty. „Například nově bude mít spotřebitel právo vždy a bez sankce ukončit smluvní vztah se zprostředkovatelem, tedy bezplatně mu odvolat plnou moc, či zrušit přihlášku do aukce,“ vysvětluje ředitelka dTestu.

Novela umožní spotřebiteli ukončit bez sankce smlouvu, kterou za něj zprostředkovatel uzavřel s dodavatelem. Zde již bude potřeba dodržet zákonné lhůty, nejdéle tak bude možné smlouvu vypovědět ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek u dodavatele.

Novela také výslovně stanoví, že smlouva zaniká v případě, že se spotřebitel odstěhuje. Doposud záleželo na podmínkách dodavatele, zda se tak stane. A bude jednodušší zbavit se nevýhodné smlouvy na dobu určitou, protože po 36 měsících se z ní stává ze zákona smlouva na dobu neurčitou a tu lze bez uvedení důvodu vypovědět v maximálně tříměsíční měsíční době.

„Spotřebitelé ale musí zůstat i nadále obezřetní. Energošmejdi jsou velmi vynalézaví, stojí za nim týmy právníků, a určitě budou hledat cesty, jak i po novele neférově získat od spotřebitelů finanční prostředky,“ varuje Eduarda Hekšová.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Pobyt v Římě jí obrátil život naruby, jen letos už má obrat v milionech

Stalo se to na dovolené v Římě. Darina Šťastná tam potkala dvě „dámy“. Obě byly stejně vkusně oblečeny, za oběma se...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Živnostníci s nízkými zisky si připlatí na pojistném. O kolik a komu se zvýší

Premium Všichni živnostníci, drobní podnikatelé a další osoby samostatně výdělečné činné, které vykonávají hlavní samostatnou...

Zaskočil vás vysoký nedoplatek za energie? Poradíme, jak to řešit

Nejen rostoucí ceny energií, ale často i nedbalost stojí za vysokými nedoplatky v ročním vyúčtování spotřeby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsou bez práce, ale nedobrovolně. Vzdát to nechtějí, vyplývá z analýzy

Nezaměstnanost je v Česku nízká. Na konci září bylo bez práce jen 3,5 % lidí. Na trhu práce bylo přitom téměř 358 tisíc...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Inflace přehledně. Neukrajuje jen z úspor, ovlivňuje i pojištění nebo dluhy

O zvyšující se inflaci slyšíme v posledních měsících prakticky denně. Její vliv na naše peněženky je nezanedbatelný a...

Kapesné dostávají více než dvě třetiny dětí. Jen peníze však nestačí

Více než polovina dětí dostává kapesné již v předškolním věku. V průměru jim rodiče dají 100 korun na měsíc, s nástupem...

KVÍZ: Jak vám pomůže při prodeji bytu homestaging a co je yield nemovitosti?

Reality jsou aktuálně velké téma. Ať už prodáváte, nakupujete pro sebe nebo chcete do nemovitostí investovat. Jejich...

KVÍZ: Vyznáte se v online reklamě a víte, jak se bránit nechtěným mailům?

Nákupy po internetu jsou u nás čím dál tím oblíbenější. Na druhou stranu s sebou mohou přinášet reklamní aktivity,...

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ 26.000Kč ranní směna

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...