Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tvrdili, že budou hlídat ceny energií, nakonec měla platit pokutu 30 tisíc

Kdo by nechtěl ušetřit. A kdo by nechtěl ušetřit na energiích. Jenže ta nejvýhodnější nabídka domů zpravidla nepřijde. Naopak, stačí jeden neuvážený podpis a místo slibované úspory máme problém.
I když nadále platí, že smlouvu můžete sjednat po telefonu, zprostředkovatel je...

I když nadále platí, že smlouvu můžete sjednat po telefonu, zprostředkovatel je povinen předat klientovi její písemné vyhotovení nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření. | foto: Profimedia.cz

Příběh paní Mirky (redakce zná celé její jméno) začal před dvěma lety. Tehdy ji doma navštívil mladý muž s tím, že přišel zkontrolovat smlouvy o dodávkách energií. „Hned jsem ho upozorňovala, že nechci měnit dodavatele, ujišťoval mě ale, že je z nadřízeného úřadu, který jen bude kontrolovat a hlídat ceny,“ popisuje svou zkušenost seniorka.

Skutečnost ale byla jiná, krátce nato paní Mirka obdržela několik uvítacích dopisů od různých dodavatelů jako jejich nový zákazník. Chtěla smlouvy zrušit, jako odpověď ale vždy přišla jen faktura za smluvní pokutu.

Po čase u jejich dveří zazvonil zástupce společnosti Platform energy. Když mu zoufalá žena vylíčila, jak už jednou naletěla, slíbil, že ji ze všech smluv vyváže, stačí jen podepsat plnou moc.

Tu paní Mirka podepsala, ale místo toho, aby se její problém vyřešil, narostl. „Opět jen přišel gratulační dopis na vysoutěženého dodavatele a pokud smlouvu nebudu akceptovat, zaplatím pokutu 5 000 korun,“ líčí spotřebitelka. Protože má dům, byt a chatu, v součtu za všechna odběrná místa činila smluvní pokuta od Platform energy 15 tisíc korun. Celkem tedy už na pokutách měla zaplatit třicet tisíc.

ČOI: Smluvní pokuty neplaťte

O radu požádala Českou obchodní inspekci (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ). „Spotřebitelce jsme doporučili nehradit smluvní sankce a obrátit se na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při ČOI. Od smlouvy uzavřené mimo obvyklé prostory má právo odstoupit a není možné tuto zákonnou možnost podmínit smluvní pokutou,“ uvádí mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Teprve když ERÚ zaslal Platform energy své vyjádření a paní Mirka společnost informovala, že svůj příběh bude medializovat, vymáhání pokut bylo zastaveno.

„S odstupem času vidím, že jsem sama udělala několik chyb, ale pochopila jsem, že všichni lžou, jen aby mohli sepsat smlouvu a pak nárokovali pokuty,“ shrnuje paní Mirka a dodává: „Tolik času a nervů, co jsem s energošmejdy ztratila, mi žádná úprava ceny nevynahradí a ceny se stejně zvyšovat budou. Jen bych ráda varovala ostatní.“

Společnost Platform energy s.r.o. jsme požádali o vyjádření, její odpověď podepsanou Back Office Platform Energy s.r.o. uvádíme v plném znění:
“Klientka podepsala Přihlášku k energetické soutěži k naší společnosti prostřednictvím obchodního zástupce, jakožto partnera naší společnosti (fyzická osoba podnikající), kdy nám následný pracovní den v telefonickém hovoru potvrdila pravost uvedených údajů a stejně tak, že byla seznámena s předsmluvními informacemi a byl ji vysvětlen princip energetické soutěže.

V rámci energetické soutěže byl klientce vysoutěžen dodavatel energií, nicméně klientka porušila podmínky plynoucí z Přihlášky k energetické soutěži a zmařila průběh převodu k vítěznému dodavateli, na základě čehož byla klientce udělena sankce za 3 odběrná místa ve výši 15 000 Kč. Následně se nám však podařilo u jednoho odběrného proces změny dodavatele dokončit a tak jsme jednu sankci ve výši 5 000 Kč stornovali.

Energetická soutěž probíhá výběrem jednotlivých dodavatelů a poptávkou nabídnutých cenových hladin nebo formou elektronické aukce zřizovanou portálem levny.cz.“

Desítky stížností řeší dTest

Paní Mirka ale zdaleka není jediná, kdo má se společností Platform energy špatnou zkušenost. Desítky stížností obdržela spotřebitelská organizace dTest.

„Můj 70letý tatínek byl navštíven panem Pavlem D., který od něj získal podpis… Tatínek jasně řekl, že nic měnit nechce, teď platí penále 5 tisíc,“ uvádí na webových stránkách dTestu Vaše stížnosti.cz Veronika Sweeny.

Pět tisíc korun mají uhradit i rodiče Kateřiny Sonnkové: „ Rodiče podepsali přihlášku k energetické soutěži, žádná změna u jejich dosavadního dodavatele neproběhla a najednou měli ve schránce obyčejné psaní, že mají Platform energy zaplatit smluvní pokutu 5 000 Kč s tím, že odstoupili od smlouvy a znemožnili tak přechod k vítěznému dodavateli služeb, ale oni nic nerušili.“

A do třetice ještě jedna zkušenost: „Podvodem oklamali 80letou babičku. Věděli, že tak starý člověk tomu nebude rozumět. Pro vyřešení a ukončení nekomunikují, neodpovídají na dopisy, neberou telefony,“ píše Věra Jaroszová.

A co dělat, pokud i vy jste podepsali smlouvu se zprostředkovatelem?
„Odstoupit od smlouvy o zprostředkování „nejlevnějšího“ dodavatele, která byla uzavřena mimo obchodní prostory zprostředkovatele, je možné ve lhůtě 14 dní od uzavření smlouvy. Pokud tuto lhůtu není možné stihnout, má spotřebitel jinou možnost. V souladu s energetickým zákonem vypovědět smlouvu s dodavatelem bez sankce do 15 dnů po zahájení dodávky,“ doporučuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Pokud jste však o právu na odstoupení od smlouvy se zprostředkovatelem nebyli poučeni nebo jste neobdrželi formulář pro odstoupení od smlouvy, můžete od smlouvy odstoupit zásadně do jednoho roku a čtrnácti dní od uzavření smlouvy.

Pochybných zprostředkovatelů je ale více, pokuty účtují za to, že spotřebitelé odvolají plnou moc k provedení aukce, nebo pak vypoví, či odstoupí od smlouvy o dodávkách energií s dodavatelem, který v aukci zvítězil. Dokonce i za to, že zákazník neposkytl součinnost při uzavírání smlouvy, tedy že nezvedl telefon nebo nereagoval na mail či dopis.

„Často se ovšem žádná aukce nekoná a máme podezření, že vše je dopředu domluvené a vítěz soutěže ani není tím nejlevnější dodavatelem, jak zprostředkovatel sliboval. Někdy jsme dokonce přesvědčeni, že zprostředkovatel vůbec nechtěl dodávky energií zajistit, že mu jde jen o inkasování smluvních pokut,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Bude konec energošmejdům?

Na problémy s tzv. energošmejdy reaguje novela Energetického zákona. Pro řadu situací je jasně dané, že již nebude možné chtít po spotřebiteli smluvní pokuty. „Například nově bude mít spotřebitel právo vždy a bez sankce ukončit smluvní vztah se zprostředkovatelem, tedy bezplatně mu odvolat plnou moc, či zrušit přihlášku do aukce,“ vysvětluje ředitelka dTestu.

Novela umožní spotřebiteli ukončit bez sankce smlouvu, kterou za něj zprostředkovatel uzavřel s dodavatelem. Zde již bude potřeba dodržet zákonné lhůty, nejdéle tak bude možné smlouvu vypovědět ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek u dodavatele.

Novela také výslovně stanoví, že smlouva zaniká v případě, že se spotřebitel odstěhuje. Doposud záleželo na podmínkách dodavatele, zda se tak stane. A bude jednodušší zbavit se nevýhodné smlouvy na dobu určitou, protože po 36 měsících se z ní stává ze zákona smlouva na dobu neurčitou a tu lze bez uvedení důvodu vypovědět v maximálně tříměsíční měsíční době.

„Spotřebitelé ale musí zůstat i nadále obezřetní. Energošmejdi jsou velmi vynalézaví, stojí za nim týmy právníků, a určitě budou hledat cesty, jak i po novele neférově získat od spotřebitelů finanční prostředky,“ varuje Eduarda Hekšová.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Česká hořčice se žlutými kvítky okouzlila i Monako a míří na Vídeň

15. června 2024

Vyhlášenou hořčici s typickými žlutými kvítky na obalu vyrábí firma ve Břvanech na Lounsku už...

Do důchodu s plnou kapsou: kolik naspořit a jaké změny nás čekají

17. června 2024

Představy o tom, jak prožít důchod, se mohou lišit. Někomu stačí pokrýt základní životní náklady....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Pracovat, pečovat o děti a stárnoucí rodiče. Jak to zvládnout?

18. června 2024

Ráno vypraví děti do školy, obstarají své stárnoucí rodiče, kteří potřebují stále větší péči, jedou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekonstrukce bytu či domu. Jaká potřebujete povolení a jak získat hypotéku

19. června 2024

Premium Má váš byt nejlepší roky za sebou? Koupili jste nebo zdědili starší dům a rádi byste ho opravili?...

Chtěl si zlepšit angličtinu, tak vyrazil za oceán. Osud mu přihrál novou kariéru

22. června 2024

Deset let strávil v Austrálii a Spojených arabských emirátech. Někdejší aktivní atlet začal v...

Dovolenou může direktivně nařídit zaměstnavatel. Praxe je ale jiná

21. června 2024

Léto je za dveřmi a s ním doba dovolených. Aspoň na krátkou chce vyrazit většina zaměstnanců –...

Průzkum odhalil, jaké kapesné děti dostávají a kolik z nich má účet

21. června 2024

Rodiče dávají svým dětem vyšší kapesné než loni. Ovlivnila to inflace. Od 15 let má bankovní účet s...

Uznání nemoci z povolání je byrokracie, ale někdy se může vyplatit

20. června 2024

Za uznanou nemoc z povolání vyplácí zaměstnavatel pracovníkovi finanční náhrady. Může jít o...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...