Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Tvrdili, že budou hlídat ceny energií, nakonec měla platit pokutu 30 tisíc

Kdo by nechtěl ušetřit. A kdo by nechtěl ušetřit na energiích. Jenže ta nejvýhodnější nabídka domů zpravidla nepřijde. Naopak, stačí jeden neuvážený podpis a místo slibované úspory máme problém.
I když nadále platí, že smlouvu můžete sjednat po telefonu, zprostředkovatel je...

I když nadále platí, že smlouvu můžete sjednat po telefonu, zprostředkovatel je povinen předat klientovi její písemné vyhotovení nejpozději do 14 dnů od jejího uzavření. | foto: Profimedia.cz

Příběh paní Mirky (redakce zná celé její jméno) začal před dvěma lety. Tehdy ji doma navštívil mladý muž s tím, že přišel zkontrolovat smlouvy o dodávkách energií. „Hned jsem ho upozorňovala, že nechci měnit dodavatele, ujišťoval mě ale, že je z nadřízeného úřadu, který jen bude kontrolovat a hlídat ceny,“ popisuje svou zkušenost seniorka.

Skutečnost ale byla jiná, krátce nato paní Mirka obdržela několik uvítacích dopisů od různých dodavatelů jako jejich nový zákazník. Chtěla smlouvy zrušit, jako odpověď ale vždy přišla jen faktura za smluvní pokutu.

Po čase u jejich dveří zazvonil zástupce společnosti Platform energy. Když mu zoufalá žena vylíčila, jak už jednou naletěla, slíbil, že ji ze všech smluv vyváže, stačí jen podepsat plnou moc.

Tu paní Mirka podepsala, ale místo toho, aby se její problém vyřešil, narostl. „Opět jen přišel gratulační dopis na vysoutěženého dodavatele a pokud smlouvu nebudu akceptovat, zaplatím pokutu 5 000 korun,“ líčí spotřebitelka. Protože má dům, byt a chatu, v součtu za všechna odběrná místa činila smluvní pokuta od Platform energy 15 tisíc korun. Celkem tedy už na pokutách měla zaplatit třicet tisíc.

ČOI: Smluvní pokuty neplaťte

O radu požádala Českou obchodní inspekci (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ). „Spotřebitelce jsme doporučili nehradit smluvní sankce a obrátit se na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů při ČOI. Od smlouvy uzavřené mimo obvyklé prostory má právo odstoupit a není možné tuto zákonnou možnost podmínit smluvní pokutou,“ uvádí mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Teprve když ERÚ zaslal Platform energy své vyjádření a paní Mirka společnost informovala, že svůj příběh bude medializovat, vymáhání pokut bylo zastaveno.

„S odstupem času vidím, že jsem sama udělala několik chyb, ale pochopila jsem, že všichni lžou, jen aby mohli sepsat smlouvu a pak nárokovali pokuty,“ shrnuje paní Mirka a dodává: „Tolik času a nervů, co jsem s energošmejdy ztratila, mi žádná úprava ceny nevynahradí a ceny se stejně zvyšovat budou. Jen bych ráda varovala ostatní.“

Společnost Platform energy s.r.o. jsme požádali o vyjádření, její odpověď podepsanou Back Office Platform Energy s.r.o. uvádíme v plném znění:
“Klientka podepsala Přihlášku k energetické soutěži k naší společnosti prostřednictvím obchodního zástupce, jakožto partnera naší společnosti (fyzická osoba podnikající), kdy nám následný pracovní den v telefonickém hovoru potvrdila pravost uvedených údajů a stejně tak, že byla seznámena s předsmluvními informacemi a byl ji vysvětlen princip energetické soutěže.

V rámci energetické soutěže byl klientce vysoutěžen dodavatel energií, nicméně klientka porušila podmínky plynoucí z Přihlášky k energetické soutěži a zmařila průběh převodu k vítěznému dodavateli, na základě čehož byla klientce udělena sankce za 3 odběrná místa ve výši 15 000 Kč. Následně se nám však podařilo u jednoho odběrného proces změny dodavatele dokončit a tak jsme jednu sankci ve výši 5 000 Kč stornovali.

Energetická soutěž probíhá výběrem jednotlivých dodavatelů a poptávkou nabídnutých cenových hladin nebo formou elektronické aukce zřizovanou portálem levny.cz.“

Desítky stížností řeší dTest

Paní Mirka ale zdaleka není jediná, kdo má se společností Platform energy špatnou zkušenost. Desítky stížností obdržela spotřebitelská organizace dTest.

„Můj 70letý tatínek byl navštíven panem Pavlem D., který od něj získal podpis… Tatínek jasně řekl, že nic měnit nechce, teď platí penále 5 tisíc,“ uvádí na webových stránkách dTestu Vaše stížnosti.cz Veronika Sweeny.

Pět tisíc korun mají uhradit i rodiče Kateřiny Sonnkové: „ Rodiče podepsali přihlášku k energetické soutěži, žádná změna u jejich dosavadního dodavatele neproběhla a najednou měli ve schránce obyčejné psaní, že mají Platform energy zaplatit smluvní pokutu 5 000 Kč s tím, že odstoupili od smlouvy a znemožnili tak přechod k vítěznému dodavateli služeb, ale oni nic nerušili.“

A do třetice ještě jedna zkušenost: „Podvodem oklamali 80letou babičku. Věděli, že tak starý člověk tomu nebude rozumět. Pro vyřešení a ukončení nekomunikují, neodpovídají na dopisy, neberou telefony,“ píše Věra Jaroszová.

A co dělat, pokud i vy jste podepsali smlouvu se zprostředkovatelem?
„Odstoupit od smlouvy o zprostředkování „nejlevnějšího“ dodavatele, která byla uzavřena mimo obchodní prostory zprostředkovatele, je možné ve lhůtě 14 dní od uzavření smlouvy. Pokud tuto lhůtu není možné stihnout, má spotřebitel jinou možnost. V souladu s energetickým zákonem vypovědět smlouvu s dodavatelem bez sankce do 15 dnů po zahájení dodávky,“ doporučuje ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

Pokud jste však o právu na odstoupení od smlouvy se zprostředkovatelem nebyli poučeni nebo jste neobdrželi formulář pro odstoupení od smlouvy, můžete od smlouvy odstoupit zásadně do jednoho roku a čtrnácti dní od uzavření smlouvy.

Pochybných zprostředkovatelů je ale více, pokuty účtují za to, že spotřebitelé odvolají plnou moc k provedení aukce, nebo pak vypoví, či odstoupí od smlouvy o dodávkách energií s dodavatelem, který v aukci zvítězil. Dokonce i za to, že zákazník neposkytl součinnost při uzavírání smlouvy, tedy že nezvedl telefon nebo nereagoval na mail či dopis.

„Často se ovšem žádná aukce nekoná a máme podezření, že vše je dopředu domluvené a vítěz soutěže ani není tím nejlevnější dodavatelem, jak zprostředkovatel sliboval. Někdy jsme dokonce přesvědčeni, že zprostředkovatel vůbec nechtěl dodávky energií zajistit, že mu jde jen o inkasování smluvních pokut,“ upozorňuje Eduarda Hekšová.

Bude konec energošmejdům?

Na problémy s tzv. energošmejdy reaguje novela Energetického zákona. Pro řadu situací je jasně dané, že již nebude možné chtít po spotřebiteli smluvní pokuty. „Například nově bude mít spotřebitel právo vždy a bez sankce ukončit smluvní vztah se zprostředkovatelem, tedy bezplatně mu odvolat plnou moc, či zrušit přihlášku do aukce,“ vysvětluje ředitelka dTestu.

Novela umožní spotřebiteli ukončit bez sankce smlouvu, kterou za něj zprostředkovatel uzavřel s dodavatelem. Zde již bude potřeba dodržet zákonné lhůty, nejdéle tak bude možné smlouvu vypovědět ve lhůtě 15 dnů po zahájení dodávek u dodavatele.

Novela také výslovně stanoví, že smlouva zaniká v případě, že se spotřebitel odstěhuje. Doposud záleželo na podmínkách dodavatele, zda se tak stane. A bude jednodušší zbavit se nevýhodné smlouvy na dobu určitou, protože po 36 měsících se z ní stává ze zákona smlouva na dobu neurčitou a tu lze bez uvedení důvodu vypovědět v maximálně tříměsíční měsíční době.

„Spotřebitelé ale musí zůstat i nadále obezřetní. Energošmejdi jsou velmi vynalézaví, stojí za nim týmy právníků, a určitě budou hledat cesty, jak i po novele neférově získat od spotřebitelů finanční prostředky,“ varuje Eduarda Hekšová.

Autor: , pro iDNES.cz

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Valorizace penzí a neodvratnost změny v důchodovém systému štěpí společnost. Mladí lidé se obávají, že na ně žádná...

Daně 2022: Zmapovali jsme nejčastější chyby ve zdanění příjmu

Blíží se základní termín pro přiznání daní z příjmu. Pokud jste růžový formulář ještě neodevzdali a podáváte ho v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začínali s Esmeraldou v bývalém kravíně. Dnes mají 65 zaměstnanců a daří se jim

Miroslav Ponec začal podnikat krátce po revoluci. Pak ale úplně změnil obor a v roce 1993 založil se svým bratrem...

Chalup a chat na prodej přibývá. Srazí to ceny nemovitostí dolů?

V období covidu trhala poptávka po chatách a chalupách jeden rekord za druhým. Stejně tak jejich ceny. Loni ale přišla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce českých živnostníků končí. A co mladí, je třeba se obávat?

Do poloviny března zrušilo v Česku živnost zhruba 146 tisíc podnikatelů. To je více než za poslední dva roky dohromady....

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Nemám počítač, ztratil jsem přístupové údaje. Dotazy kolem datových schránek

Pro někoho již dlouho užitečný pomocník, pro někoho novinka. Pro někoho jednoduché ovládání, pro někoho problém. Řeč je...

GLOSA: Jak jsem (ne)vyřešila problém s providerem a co mě naučil

Chatboty, voiceboty či virtuální asistentky využívá pro komunikaci s klienty řada firem. Až donedávna jsem byla...

KOMENTÁŘ: Inflace letí nahoru rychle jako raketa, dolů padá pomalu jako peří

Co se týká výše inflace, za celou dobu existence eurozóny to byl suverénně nejhorší únor. I u nás dosahuje...

Střídavá péče byla zamítnuta. Otec se nevzdal, uspěl u Ústavního soudu

Rozvod manželství nejvíce ovlivní nezletilé děti. Střídavou péči někteří odsuzují, jiní ji vítají. Zatímco na západ od...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...