Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Povinné ručení a havarijní pojištění
Pojišťovna Allianz mi navýšila následné roční společné pojistné na os. automobil (povinné r. + havarijní) cca o 1.300,- Kč
dopisem z 20.12.2020. Chci změnit pojišťovnu. Lze toto ještě v nějaké lhůtě uskutečnit a pokud ano, kde se odpovídající znění paragrafu v obchodních podmínkách pojišťovny nalézá. Děkuji, Jirka.
Jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouvu lze ukončit jednostranně do 1 měsíce po obdržení oznámení pojišťovnou o navýšení, nebo max. 6 týdnů před výročím smlouvy. Lze samozřejmě i dohodou, ale to je oboustranný akt, který nemusí pojišťovna přijmout.
Úvěry na bydlení
Potvrzení o výši zaplacených úroků z hypotečního úvěru neobsahuje celou částku zaplacenou na úrocích, konkrétně položku "Zvýšení úroku za ochr. dobu COVID19". Jedná se o úrok, který byl zaplacen za ochrannou dobu. Je to správně, když se jedná o úrok zaplaceny za úvěr na bydlení? Díky - otázka upravena poradcem
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na to vám nedokáži přesně odpovědět. Kontaktujte svou banku. Předpokládám, pokud jste využil moratoria, pak výpadek úroků v potvrzení bude za toto období. Ten kdo moratoria nevyužil, obdržel standardní potvrzení o zaplacených úrocích. S tímto může souviset i příslušný zákon a daňové aspekty, kdy např. nemusí být úroky placené v tomto období při zastavení splátek jistiny daňově uznatelné. Pro radu se případně obraťte na daňového poradce.
Daně
Dobrý den, s partnerem jsme koupili na polovinu byt do vlastnictví, který pronajímáme. Stačí když daň z pronájmu přizná jeden z nás? (partner má na byt hypotéku, tak zřejmě by přiznával on kvůli odpočtu úroků z hypotéky?). Děkuji za odpověď. Sikorová
Vlasta Sikorová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, pokud přiznává pronájem v plné výši jeden z vás a máte k tomu případně nějaký dokument - prohlášení, že takto činíte, pak je to možné. Důležitý je výklad správce daně, tedy se můžete s dotazem obrátit přímo na místně příslušný FÚ, např. s odůvodněním, že díky snížení administrativy jste se dohodli na uplatňování příjmů a výdajů, a tedy i zdanění, pouze u jednoho z vás.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,

potřebuji poradit, mám nějaké dluhy(sociální pojíštění, splátky a kreditka), chtěl bych si půjčit u banky okolo 100 000,- abych zaplatil vše najednou. Mám ale jeden problém, pracuji na IČO a dohodu o provedení práce, průměr na fakturu dělá 26000,- a na dohodu vždy 8 500,. po zdanění, banky mi odmítají půjčit, jelikož podle daňového přiznání mám zisk 92 000,.( doprava a ostatní pozemní přeprava dělá 60%), takže průměrně 7000,- na měsíc a moje výdaje(elektřina a další) dělají 6000,. , tím pádem mi ,,zůstává´´ jen 1000,. na měsíc, což je málo, banky údajně nerespektují dohodu o provedení práce, dohoda a faktura je od stejného zaměstnavatele, takže na sobě vázaná. Nevíte co s tím? Měl jsem nápad, pokusit se snížit dohodu na polovinu, tj. 5000,-, tím pádem bych měl kolem 12000,- zůstatek a 6000,. podle daňového přiznání, to by mi už mohli půjčit banky nemyslíte? Samozřejmě až za rok, ale to už je jedno. Nebo pomohla by mi paušální daň? Nemusel bych řešit daňové přiznání a banky by mohli tu půjčku dát, nebo se mýlím?

Děkuji moc za radu.

Michal Sekera
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pro bankovní instituce je problémem dluh na sociálním pojištění, proto si na jeho úhradu nemůžete u nich půjčit. V žádosti o úvěr většinou prohlašujete, že nemáte žádný dluh vůči státním institucím, nebo jeho výši, pak je takový úvěr neschvalitelný, protože jste již nespolehlivý plátce. Více obecně nemohu poradit, obraťte se případně na šikovného finančního poradce pro posouzení vašeho případu.
Stavební spoření
Dobrý den,
Dnes jsem byla ve stavební spořitelně Raiffeisen. Smlouvu mám uzavřenou s navýšenou cílovou částkou na 500000,- už spořím dlouho navýšena je však pouze 1 rok. Mám však již vlastní fin.prostředky na doložení do této částky a ráda bych si naspořené peníze vybrala na základ hypotéky u jiné banky. Bylo mi však řečeno že i přes to že budu mít naspořenu cílovou částku nemohu si peníze vybrat před rokem 2024 (tedy po 6ti letech od uzavření smlouvy). Mohu pouze v případě že si hypotéku vezmu u nich nebo si peníze půjčím.
Není to tak že když dosáhnu cílové částky smlouva zaniká a já si mohu své peníze vybrat? (pokud si ji nechci navýšit?)
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, ale prostředky nelze bez sankce vybrat před koncem vázací doby, tj. 6 let. Je potřeba vždy počítat s tímto omezením časem, proto považujeme stavební spoření za dlouhodobý spořicí produkt.
Životní pojištění
Dobrý den,
měla jsem životní pojistku, kterou jsem vypověděla v roce 2014. V roce 2013 jsem prodělala dvě operace páteře za sebou po 9 dnech. Výsledkem je paréza levé nohy, částečné ochrnutí, reinervace nervu přerušena-již dle dokumentů lékaře se stav nezlepší. Mám tudíž trvalé následky a uznánu Invaliditu 1.stupně. Nyní jsem v některém vašem příspěvku četla, že promlčecí doba životní pojistky je 10 let. Mohu tedy požadovat plnění? V pojistce mám zakotveny trvalé následky úrazu. Děkuji za odpověď
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, žádat plnění můžete, ale pouze z pojištění, která se na to vztahují. Tak jak popisujete, k paréze došlo následkem operace zad, kdy byla patrně poškozena inervace pro dolní končetinu, což není úrazový děj. K poškození by muselo dojít příčinou souvislostí s úrazem pro plnění z rizika trvalé následky úrazu. Pojišťovna už díky ukončené smlouvě s vámi patrně nebude sdílná pro jakékoli konzultace, tedy si pro posouzení možnosti plnění ze smlouvy poraďte s finančním poradcem, nebo právníkem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, navazuji na můj předchozí dotaz týkající se důchodového připojištění. Peníze zatím nepotřebuji, zaměstnavatel přispívá Kč 500,-, já přispívám Kč 1000,- a na smlouvě je nyní cca Kč 200 000,-. Jestliže radíte vybrat výsluhovou penzi a nsáledně založit DPS zřejmě bych musela danit příspěvky od zaměstnavatele??? Toto prý odpadne, když udělám rovnou převod na DPS bez předchozího vybrání peněz..? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud provedete pouze převod do DPS, ke zdanění nedochází. Příspěvky se pak zdaní na konci, tj. při výběru penze. V současnosti při jednorázovém vyrovnání se zdaní příspěvek zaměstnavatele, při výplatě penzí alespoň 36 měsíců se pak příspěvek zaměstnavatele nedaní u DPS.
Životní pojištění
Dobrý den, chci zrušit své životní pojištění, které mám sjednané od roku 2008 a budu ho muset dodanit, Sám jsem si přispíval 300 Kč měsíčně a zaměstnavatel mi přispíval 1500Kč měsíčně. Vyplatí se mi to vůbec, když to budu muset dodanit a za jakých podmínek to musím udělat ?
Děkuji
David F.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na základě uvedených dat nelze rozhodnout, zda to pro vás bude výhodné. Smlouvu, pokud je výhodná, lze využívat dál, např. na pojištění rizik, nebo se snížením na minimální pojistné. Důležité je také vyčíslení odkupného zrušením smlouvy. Pro propočet výhodnosti dle detailních údajů kontaktujte zkušeného finančního poradce, se kterým prodiskutujete jednotlivé varianty řešení.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, potřebovala bych si půjčit 700 000 korun kvůli vyrovnání dědictví, ale moje banka je ochotna mi půjčit pouze 300 000 přesto že nikde jinde nemám žádné závazky ani půjčky. Jsem zaměstnaná a čistý příjem mám 23000. Neplatím žádné trvalé příkazy, nemám děti ani nic podobného. U Zoonky mi také nechtěli půjčit celou částku z důvodu, že jsem ještě půjčku neměla a nemají jistotu jak řádně budu splácet. Jak je tato situace možná řešit?
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, suma 700 000 Kč u úvěru bez zajištění a pouze s jedním žadatelem je poměrně nereálná. Jedná-li se ale o vyrovnání dědictví, můžete žádat např. o účelový úvěr ze stavebního spoření, máte-li nemovitost k zajištění, pak i o hypoteční úvěr. V takovém případě je reálná potřebná suma. Ideálně oslovte finančního poradce pro zjištění možností dle vašich detailních dat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, u Generali penzijní společnosti mám od roku 2008 smlouvu na důchodové připojištění - penzijní fond - plán č. 6. Bude pro mě výhodnější převést tuto smlouvu na DPS? Nyní mi je 50 let. Uběhlo 12 let od počátku spoření. Slyšela jsem, že u DPS není možné zažádat o výsluhovou penzi po 15 letech (což bude u mě za 3 roky). Nebo se mýlím? Zatím o tom neuvažuji. Chtěla bych znát jaká je event. nevýhoda z přechodu původní smlouvy na DPS. Děkuji
Ještě druhý dotaz. Pobírám inv. důchod prvního stupně od roku 2013 mění se nějak výpočty při uzavírání DPS nebo u smluv u invest. fondů Rentier a Conseq, je třeba toto někde uvádět ve smlouvě když se nejedná o úrazové nebo životní pojištění? Mám informativní povinnost? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je pravděpodobné, že ve vašem případě může být výhodnější vybrat výsluhovou penzi, pak teprve provést převod do DPS. Nicméně, takovéto rozhodnutí je důležité provést v souladu s tím, kolik je na smlouvě naspořeno, zda peníze potřebujete, zda obsahuje příspěvky zaměstnavatele apod. Toto byste měla konzultovat se svým poradcem, který zná detaily.
Invalidní důchod 1. stupně nemá vliv na uváděné produkty.
Stavební spoření
Dobrý den,

podala jsem výpověď smlouvy o stavebním spoření po uplynutí šestileté vázací lhůty. Výpovědní lhůta 3 měsíce už dávno uběhla (měsíc) a stavební spořitelna peníze ještě nevyplatila. Finanční poradce mi sdělil, že výpověď byla odeslána. Volala jsem tedy na hlavní centralu a tam jsem se dozvěděla, že žádnou výpověď neobdrželi. Jak postupovat dále, když stavební spořitelna stále drží finanční prostředky a je nějaký nárok na úroky z prodlení? Děkuji za odpověď
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď musíte doručit prokazatelným způsobem, např. kopií dokladu o podání výpovědi na pobočce spořitelny, nebo podacím lístkem doporučeného dopisu. Pokud stavební spořitelna neeviduje výpověď a nemůžete její podání doložit, pak musíte výpověď podat znovu. Váš poradce, pokud jste podávala výpověď přes něj, by měl mít kopii takové výpovědi.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chci s manželkou s kterou mám předmanželskou smlouvu koupit dům na hypotéku. Budu platit 40 procent ceny domu z vlastních prostředků, ale úvěr si budeme brát spolu. Hledám řešení jak při případném rozchodu/rozvodu a vyrovnání zajistit, aby nemohla na moji část peněz, které jsem do toho vložil. Děkuji za každou radu.
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, není mi známo, co je obsahem předmanželské smlouvy, nicméně, tyto věci řeší rozdělení společného jmění manželů. Za standardních podmínek, pokud jste peníze nabyl za doby manželství, stávají se součástí SJM. Tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli právní, proto se pro detailní radu obraťte na svého právníka.
Životní pojištění
Dobrý den, z důvodu dožití se sjednaného konce pojistné doby byla synovi zaslaná výplata při dožití po zdanění. Jednalo se o životní pojištění dětí do 18 let. Musí ještě tuto částku ještě nějak zdanit, tj. udělat daňové přiznání.
Eisová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výnosy z pojištění byly zdaněny na straně pojišťovny, tedy není třeba nic dodaňovat.
Nezařazené
Dobry den kdo mi udela vyrovnani dani,kdyż firma skoncila a ja porad marodim na firmu dekuji
Jana Vaníčková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 5. 1. 2021.
Úvěry a půjčky
Dobry den uz 9let pracuji jako sezonní pracovnik v zahranici a potrebuju pujcku pro rodinu mam nejake moznosti?dekuji za odpoved
lukas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z těchto údajů rozhodně nelze posoudit, zda můžete nějaký úvěr získat. Obraťte se s detaily na svého finančního poradcem nebo banku, kde mohou posoudit vaši bonitu a předložit možnosti financování vašeho záměru.
Nezařazené
Dobrý den,
jsem OSVČ. Mám malý příjem v rámci stovek korun ročně z vyplňování dotazníků na internetu. Musím tyto příjmy zahrnout do svého účetnictví?
Děkuji za odpověď.
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 1. 1. 2021.
Životní pojištění
Dobry den, mám životní pojištění uzavřené v NN. Platím pravidelně každý měsíc, přesto jsem obdržela sms o dluhu za 6 měsíců, který činí téměř 12.000Kc. Po zavolání na jejich linku mi bylo řečeno, že mám dluh za 4 měsíce. Jejich informace se tedy mění. Mám výpis z banky, kde je potvrzeno, že platím pravidelně. Je toto jejich počínání nezákonné/napadnutelné? Děkuji Vám.
Martina Gallas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, platba by měla být přiřazena, je-li správně placena. Zkontrolujte variabilní symbol, číslo účtu a výši platby, na které má být pojistné zasíláno. Pokud je vše v pořádku, pak doložte pojišťovně výpisy z účtu a vyzvěte ji, aby platby vyhledala a přiřadila k vašemu pojištění.
Životní pojištění
Dobrý den. Zemřela nám maminka, která měla životní pojištění , urazové se spořením u česke pojištovny. Zašla jsem tam jako obmyslená osoba a smlouvu zrušila z důvodu umrtí. Dokládala jsem umrtní list. Neudělala jsem chybu? Bude vyplacena k naspořené částce i častka(odškodnění) za smrt? Nebo tím, že jsem smlouvu už uzavřela nemám šanci? Dá se něco udělat aby jsem plnění za smrt dostalo? Moc děkuji.
Marie Holubova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nemohla jste jednat jinak. Vyplácí se částka, která je vyšší, buď pojistná částka pro případ úmrtí, nebo kapitálová hodnota. Jsou pojištění, ze kterých se vyplácí součet, ale je to spíše ojedinělé a jako forma speciální varianty výplaty.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,

V případě, že mám doplňkové penzijní připojištění ve výpovědní lhůtě, mohu si založit nové u jiné společnosti hned, nebo až po úplném ukončení? Děkuji.
Daniela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, můžete si založit nové DPS hned, ale s počátkem nejdříve ke dni, kdy bude končit předchozí penzijní spoření. Nemůže dojít k souběhu platností.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobry den měl sem havaku a na aute je totalni skoda majitel je sopelecnos ktera mi poskytla uver na auto a mam plne havarini pojisteni tak bych se chtela zeptat komu Bude viplaceno vise skody na aute
Zuzana karalova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistné plnění bude vyplaceno pojištěné osobě. Pokud je jí např. leasingová společnost, jako majitel vozu, pak bude vyplaceno jí.
Životní pojištění
Dobry den preji.Mam dotaz ohledne zivotniho pojisteni ktere jsem ukoncila pred sedmi lety.Az nyni jsem se dozvedela ze jsem mohla cerpat,ze jsem uz pred deseti lety dostala invalidni duchod.Uz asi nejde zadat spetne kdyz pojistku nemam uz sedm let.dekuji
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, promlčecí doba je u životního pojištění 10 let, resp. podle 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě, ve znění pozdějších předpisů, definována takto: "Právo na plnění z pojištění se promlčí nejpozději za 3 roky, a jedná-li se o životní pojištění (§ 54), za 10 let; promlčecí doba práva na pojistné plnění počíná běžet za 1 rok po vzniku pojistné události. Můžete tedy podat žádost o pojistné plnění.
Životní pojištění
Dobrý den, jsem obmyšlená osoba na životní pojistce. Se zemřelým jsem nebyla v rodinném vtahu. Pojišťovna po mě vyžaduje úmrtní list, který nejsem schopna získat. Bez úmrtního listu se mnou nebudou komunikovat. Může si pojišťovna sama v těchto případech úmrtní list zajistit? Děkuji.
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, když pozůstalí žádají o plnění z pojistné smlouvy, pak musí doložit dokumenty, které pojišťovna požaduje, pokud to není nad rámec zákona. Doložení úmrtního listu je samozřejmostí.
Penze a penzijní spoření
Dostanu ve věku nad 60 let když si založím DPS a vložim tam 60 000 kč jednorázově státní příspěvky každý měsíc. Nebo musím posílat 1000kč 60 měsíců. Děkuji.
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, domluvte se s vybraným penzijním fondem, zda vám jednorázově vloženou sumu rozinvestují tak, aby byly splněny podmínky pro státní příspěvek. Není to běžné. Lze např. zvolit roční platbu ve výši 12 000 Kč a zbytek si nechat na spořicím účtu a jednou za rok poslat.
Investice
Dobrý den, nechala jsem si před 2 lety přes finančního poradce založit produkt Conseq Active Invest, s měsíční úložkou 1500 Kč, s tím, že vstupní poplatek asi 25 000 Kč se strhává postupně, 75% každé úložky jde na tento poplatek. Nyní jsem koukala do výpisu a hodnota portfolia je 12 500 Kč a nějaké "drobné." Znamená to tedy předpokládám, že se tento poplatek ještě nesplatil? Nějak si s tímto produktem nevím rady, a navíc jsem teď poradci oznámila, že ho teď na nějakou dobu nebudu platit, protože jdu na mateřskou dovolenou a 1500 Kč měsíčně potřebuji jinde. Řekl, že to není problém a placení můžu pozastavit na jak dlouho chci. Chci se zeptat, po jaké době je možné tento produkt zrušit a peníze dostat vyplaceny. Chtěla bych je použít na něco jiného, např. klasický spořicí účet nebo stavební spoření. Investování nerozumím a vzhledem k tomu, že čekáme přírůstek do rodiny potřebuji peníze, na které mohu sáhnout dříve než za 30 let. Děkuji - otázka upravena poradcem
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po splacení vstupního poplatku je možné investování přerušit. Peníze lze vybrat odkupem i v průběhu investování a ponechat minimální částku, aby smlouva nezanikla. Tu pak můžete využít v budoucnu, když už je zaplacen vstupní poplatek.
Životní pojištění
Dobrý den, moje dcera vyřizuje veškerou pozůstalost po svém otci, mém bývalém manželovi. V dokladech našla smlouvu na životní pojištěni, kde je uvedena pro vyplaceni castky jeho bývala manželka. Může dcera tuto smlouvu a výplatu dát do dědického řízení nebo ji pravne napadnout? Může pojišťovna vyplatit byvale manželce finanční vyplaceni, když spolu již několik let nežili? Děkuji za odpověď. TD
Dagmar
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nárok na výplatu pojistného plnění má uvedená obmyšlená osoba, a to buď jmenovitě nebo vztahem. Smlouva je součástí dědického řízení a obmyšlená osoba by měla být kontaktována notářem, aby o plnění požádala. Na plnění má nárok pouze tato obmyšlená osoba, pokud byla stanovena.
Životní pojištění
Dobrý den, 12 let platím investiční životní pojištění. Chtěla bych ho ukončit ale zároveň nepřijít o peníze. Je možné přesunout pojištění do jiné pojišťovny, četla jsem že se dá přesunout i s kapitálem a v druhé pojišťovně pojištění ukončit v zákonné lhůtě. Tzn. Že bych tolik netratila? Nebo se přesouvá pouze odbytné? Jak to prosím je?
Jana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovny v zásadě nepřistupují na to, aby přesunuly kapitálovou hodnotu do jiné pojišťovny. Odkupné v sobě obsahuje stržení počátečních nákladů, proto jej pojišťovna uplatní, pokud je pojištění ukončeno. Tedy do nové pojišťovny lze zaslat pouze odkupné z původní smlouvy, pokud byla původní smlouva využívána k daňovým odpočtům nebo přispíval zaměstnavatel, jinak lze zaslat na účet pojištěného.
Životní pojištění
Hezký den,syn má uzavřenou životní pojistku urazovou, chtěla jsem se zeptat,v případě plnění pojistné události,mu bude za úraz vyplacena poměrná odpovídající částka i v případě, že má velké dluhy,nebo půjde částka na splacení dluhů.
Moc dekuji
Hana Zajícová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je-li nárok na pojistné plnění, pak to se vyplácí na účet pojištěného. Z tohoto účtu pak může být využito/nařízeno na splacení dluhů.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, chceme s přítelem Zadat o úvěr na byt, máme 20% a přítel na to dosáhne sám, já tam chci být ale taky v úvěru jenomže jsem měla exekuci z dřívějška a nyní ji mám rok už zaplacenou, bude to problem ? Je mozne ze nám ji kvůli mě nedaji? Dekuji za odpověď.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, exekuce i před rokem může být problém. Informujte se na své bance, kde chcete žádat o hypotéku, nebo se spojte s finančním poradcem, který možnosti prověří. Konečné slovo samozřejmě bude mít výsledek úvěrových registrů po podání žádost a schvalovatel.
Stavební spoření
Dobrý den udělala jsem si stavební spoření z liškou a chci se zeptat můžu si koupit byt nebo dům ze stavebního spoření
Mirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouva musí splňovat podmínky pro poskytnutí úvěru, zároveň musí být ověřena vaše bonita. V takovém případě se musíte informovat přímo na ČMSS.
Úvěry a půjčky
dobrý den mám dotaz. Je mi 18 let a nepracuji. Pobírám na své jméno Příspěvek na péči. Příspěvek do mé zletilosti pobírala matka na své jméno. Ted po mé zletilosti přichází příspěvek na mé jméno. Chci se zeptat jestli je možné dostat půjčku? Ne velikou částku max 30 000kč děkuji
pujcka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bonitu vždy posuzuje banka. Protože příspěvek na péči není klasickým příjmem ze zaměstnání, ale sociální dávkou, může jej považovat banka za neakceptovatelný z hlediska dlouhodobé udržitelnosti. Informujte se na své bance, zda je takový příjem akceptovatelný.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat, zda a za jakých podmínek může přispívat na penzijní spoření Společenství vlastníků jednotek členům výboru SVJ. Děkuji.
Lenka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou-li zaměstnanci, pak jako zaměstnavatel s patřičným specifickým symbolem. Jsou-li členy, pak jako třetí osoba s daným SS. Penzijní společnost si může vyžádat odůvodnění, proč třetí osoba přispívá a případně smlouvu, aby bylo zřejmé, že není porušováno AML. Informujte se na penzijní společnosti, u níž by měly příspěvky probíhat.
Stavební spoření
Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu vybírat peníze ze stavebního spoření. Mám smlouvu starou rok a cílová částka se ani zdaleka neblíží polovině, činí asi 10%.
Vít
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vybrat bez sankce lze stavební spoření až po 6 letech od založení smlouvy, po tzv. vázací době.
Nezařazené
Dobry den,

Pokud v dobe rodicovske dovolene prodam nemovitost (ve ktere bydlim dele nez 2 roky, a tudiz bych dan z prijmu platit nemela), nemam v danem roce zadny dalsi prijem krome rodicovskeho prispevku, jsem povinna podavat danove priznani?
Predem dekuji za odpoved.
Renata
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 12. 11. 2020.
Nezařazené
Bývalý manžel mi dluží, je v insolvenci a zaměstnavatel mu vyplácí část peněz mimo výplatní pásku. Komu tuto skutečnost nahlásit, aby tak dluh vůči mně neprodlužoval?
Jitka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Navrhuji se obrátit přímo na insolvenčního správce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 11. 2020.
Nezařazené
Dobrý den, v den podepsán pracovní í smlouvy jsem podepsala i slevu na dani, přesto mi při první výplatě tato sleva na, dani nebyla zohlednena.Ma na to účetní právo? Dekuji
Hana Zemanova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 10. 11. 2020.
Hypotéky
Dobrý den, máme možnost koupit mestsky byt, kde je partnerka v nájmu. Byt musí být 8 let po odkoupení napsán na partnerku, ale ona je v exekuci. Hypotéku na byt si chci vzít já na sebe, jen se bude ručit bytem, kde vlastník bude partnerka v exekuci. Do hypotéky ji jako spoluzadatele zadávat nebudu. Mam již předběžne zjištěno, že mě příjmy stačí. Bude teda problém pro banku, že majitelem bytu bude partnerka v exekuci? Po dosažení hypotéky chci samozřejmě ihned dosavadní dluh od partnerky uhradit. U hypotéky budu čerpat i nejake peníze navíc. Děkuji za odpoved
Franta Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, problém je, že nejste v žádné rodinné přízni, tzn. není oprávněný důvod, abyste kupoval na svůj úvěr nemovitost někomu jinému - to banka nepovolí. Existuje u některých bank možnost, že všichni majitelé jsou i dlužníky, přičemž dalším spoludlužníkem je další osoba pro bonitu. Pokud je partnerka v exekuci, pak nemůže do úvěru vstoupit. Vlastníkem byste musel být vy.
Životní pojištění
Dobrý den , pro nezaplacení byla zrušená pojistka životní a úrazova, je nějaká ochrana lhůta pro pojištěnce na plnění pojistné události? Úraz a s tím spojená neschopnost . Děkuji
Romana Zapletalova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po zaslání výpovědi pojišťovnou pro neplacení je uvedena ve výzvě délka výpovědní lhůty, předpokládám, že byla v délce 8 dní. Ještě ve výpovědní lhůtě platí pojistná ochrana. Pokud smlouva už byla ukončena, lze za některých podmínek domluvit s pojišťovnou reaktivaci smlouvy, zpravidla do jednoho měsíce po ukončení.
Úvěry a půjčky
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat jestli cízí člověk můze vzit jakoukoliv půjčku na tvé jmeno? Když on má tvé číslo OP a rodné číslo?
Denys
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ne, jinak se jedná o úvěrový podvod dle trestního zákoníku s trestní sazbou odnětím svobody až na 2 roky.
Životní pojištění
Dobrý den, vůbec nevím, zda to je relevantní dotaz. Zkusím. Mám Parkinsnovu nemoc, je mi 39let a životní pojištění cca 10let.
Diagnóza byla před 5lety. Mám nějaké možnosti odškodnění nebo jak se to jmenuje?
Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba se podívat do pojistné smlouvy, protože by toto mohlo být kryto z pojištění závažných onemocnění nebo z invalidity, pokud byla přiznána. Pokud by nebyla pojištění sjednána, pak není onemocnění kryto. Samozřejmě také záleží v jakém stádiu je nemoc a zda odpovídá definici v rámci uvedených pojištění.
Stavební spoření
Dobrý den. Mám prosbu.
Mám uzavřené stavební spoření u Modré pyramidy. Chtěl bych naspořené peníze převést na stavební spoření u stejné společnosti synovi, kterému bylo spoření založeno v roce narození 2004.
Jdou prosím peníze převést?
Děkuju za odpověď. Valeš Pavel
Valeš Pavel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v prvé řadě by bylo se lépe informovat na vaší stavební spořitelně, protože ta má o smlouvách a jejich nastaveních přehled. Z obecného hlediska není převod možný, musela by se vaše smlouva zrušit a prostředky převést jako vklad na synovu smlouvu. To, zda vám z toho budou plynout nějaké nevýhody záleží, jestli je vaše smlouva už po vázací době, nebo ne. Obecně si myslím, že to není dobrý nápad. Je lépe smlouvu ukončit až po vázací době a vypořádat na běžný účet vaší banky. Pak případně synovi zasílat každý rok 20 000 Kč na jeho spoření, tím dosáhnete na max. stání podporu a své další prostředky máte případně k dispozici na horší časy.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
ráda bych se poradila o svých možnostech a právech vůči nedorozumění s KB.
Mám již pět let hypotéku, kde jsem tedy do teď byla jako spolužedatel a hlavní roli tam měla moje teta, protože jsem tehdy jako student nesplňovala podmínky. K hlavnímu úvěru byl uzavřen najednou ještě jeden menší, který si brala teta na rekonstrukci bytu, ale nevím jak moc je tohle relevantní k tomuto problému.
Koronavirus zapříčinil úpadek mých příjmů a já využila odkladu splátek na 6 měsíců u toho hlavního většího úvěru.
Před měsícem jsem hypotéku refinancovala a převedla si úvěr do ČSOB, kde jsem již dosáhla na podmínky a mohla tetu vyvázat ze smlouvy s tím, že ten malý splatím také a menší úvěr bude platit teta přímo mně. V KB jsem podepsala smlouvu o předběžném vyčíslení a následně i "vyčíslení a potvrzení výše předčasné splátky". V tom předběžném vyčíslení byla položka "úrok z vyčerpané jistiny úvěru za období od provedení předchozí řádné splátky do dne předčasného splacení", která činila 3 600,-. V tom následném potvrzeném vyčíslení ale položka byla nulováa já ani banka jsme si toho nevšimly. ČSOB mezitím zaplatila Komerční bance peníze za oba vyčíslené úvěry podle té poslední informace, čili s nižší částkou u toho hlavního úvěru. Po několika týdnech mi volali z KB, že velký úvěr stále není splacený a když jsem jim řekla, že to není možné, protože to mám potvrzené z ČSOB, tak přišli na nesrovnalost v částkách. Po měsíci od splacení úvěru KB, jsem se s nimi setkala a bylo mi řečeno, že jejich kolegyně (která už tam ale nepracuje), mi dala podepsat chybné vyčíslení, protože tam chyběly úroky za dobu odkladu splátek. Chtěli by tedy, abych zaplatila rozdíl z vlastních zdrojů, což podle té pracovnice zběžným odhadem je okolo 9 000,-. Měla jsem podepsat novou žádost o předčasné splacení k nynějšímu datu, kde započítávají běžící úroky za další (tento) měsíc, kdy už mají peníze od ČSOB na účtu a tudíž vyšší částku, kvůli jejich chybě.
A teď natává situace, kdy nevím, jak se zachovat. Rozhodně nechci platit za měsíc úroků navíc, když za to nesou oni zodpovědnost a upřímně mě toto jednání naštvalo, že se mi nechce jim zaplatit ani ty úroky, na které původně měli právo. Když původně to mělo být 3 600,- a teď (ačkoliv zběžným odhadem) 9 000,-, tam nemém pocit, že je to fér jednání. Navíc ze zkušenosti mých blízkých vím, že když fyzická osoba podepíše nevýhodnou smlouvu s bankou, tak s tím se sotva dá něco dělat, ale když banka udělá chybu v propočtech tak, se jí to má odpustit a vše vráti a ještě něco navíc? Mám již "oznámení o zániku zástavního práva", nechci se s nimi soudit kvůli tak malé částce, ale jde mi hlavně o princip. Co mohu v této situaci dělat?
Je možost jim ty peníze nedat, když je to podepsané i od nich ve vyčíslení? Nebo minimálně srazit částku na těch původních 3 600,-, což bylo v tom předběžném?

Děkuji předem za radu

Kateřina - otázka upravena poradcem
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, doporučuji částku uhradit, aby byl dokončen proces ukončení úvěru a výmazu zástavního práva, protože u nové banky máte jistě povinnost do určitého data výmaz zajistit. S tím také podat reklamaci na KB, že pochybila a že nemá nárok na úroky za další období, díky chybnému vyčíslení. Pokud bude trvat na svém stanovisku, že podáte stížnost finančnímu arbitrovi, popř. ČNB na neoprávněné jednání. V tomto ohledu se domnívám, že díky chybnému vyčíslení již nemají nárok na žádné úroky, ale to by musel posoudit právník, nebo právní oddělení finančního arbitra. Jsem si téměř jist, že se do sporu banka nebude chtít pouštět. Bankovní úřednice svou chybou způsobila škodu, která by měla být vymáhána po ní, nikoli po vás formou úroků za další období.
Životní pojištění
Otec vypoveděl životní pojistku , ale během vyplacení peněz než mělo dojít tak umřel. Chci se doptat , když nedošlo k vyplacení peněz je pojistka platná jako nevypovězená a je na rok na plnění jako na umrtí mého otce?
rumrik radek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vyjadřuji vám tímto upřímnou soustrast. Dokud není smlouva ukončena, tedy je třeba ve výpovědní době, lze z ní uplatňovat pojistné plnění.
Životní pojištění
Dobrý den,
chci vypovědět živ. pojistku kooperativa život+ , podepsáno 1.10.2020 počátek pojištění 1.11.2020, pojištěno přes ZFP group, dnes se chystám podat osobně výpověď na místní pobočce kooperativa ale smlouva ještě není v pojištovně zaevidovaná bude s tím problém? , je nutné ještě písemně poslat výpověd na ZFP zprostředkovatele ? případně 8 denní lhůta od podpisu se počítá v případě písemné výpovědi poštou den odeslání nebo den doručení?Děkuji
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v tomto případě můžete odstoupit od smlouvy tzv. od počátku (do 2 měsíců od podpisu, pak běží 8denní výpovědní lhůta). Smlouva nemusí být v systému pojišťovny, stačí uvést údaje o smlouvě do žádosti o odstoupení a podat na podatelně pojišťovny a nechat si vystavit potvrzení o přijetí žádosti.
Úvěry na bydlení
Mám ukončené stavební spoření a chci koupit byt na dálku a jsem delší dobu mimo republiku. Co je třeba udělat?
Anka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, oslovte svou banku nebo finančního poradce, kterému sdělíte detaily. Bez vaší přítomnosti bohužel nelze hypoteční úvěr na dálku sjednat - v procesu musíte být fyzicky ověřen. V mimořádném případě lze doložit úředně ověřeným podpisem (ze zahraničí) jak žádost, tak podepsat úvěrovou smlouvu, popř. zplnomocnit k tomuto vyřizování a podpisu určenou osobu. Všechny banky tento způsob ovšem neakceptují.
Nezařazené
Dobrý den,
v roce 2017 jsem zakoupila z hypotečního úvěru synovi byt, který od té doby užívá ke svému bydlení. Při koupi jsem byt v katastru nemovitostí nechala zapsat na syna, neboť jsem chtěla rovnou vyřešit možné spory při dědickém řízení po mě smrti.
Pracovnice Finančního úřadu v Kroměříži mi při podání daňového přiznání s uplatňovaným odpočtem úroků s hyp. úvěru sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti. Proto jsme dle rady stejné pracovnice se synem sepsala darovací smlouvu na ideální polovinu bytu a zapsala se do katastru jako spoluvlastník. Při podání daňového přiznání v dalším roce mi pracovnice sdělila, že na odpočet nemám nárok, neboť nejsem vlastníkem nemovitosti od začátku.
Mám na odpočet nárok, nebo ne?
Děkuji Nedbalová
Lenka Nedbalová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce nebo znalou účetní, či příslušnou instituci. Nicméně, účelem úvěru byla koupě nemovitosti. Jestliže dojde k darování, pak to nelze považovat za účelové financování bydlení z hlediska úvěru a možnosti odpočtu daní dle zákona o daních z příjmu. Dále, vlastnictví nemovitosti synem, které souviselo s okamžikem uzavření a čerpání úvěrové smlouvy se datuje k jinému datu, než jste nemovitost nabyla, tedy nemohou být spojovány.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,při DN mi paní nedala přednost,jel jsem po hlavní silnici, paní jela z vedlejší silnice na vedlejší silnici.Došlo ke střetu,vzhledem k malému poškození jsme nevolali PČR.Sepsali jsme zápis,pořídili nákres,kde je vše zřejmé.Nyní paní odmítá nahlásit škodu ze svého zákonného pojištění, i když jí pojišťovna vyzvala k nahlášení události. Jaké jsou nyní mé možnosti k vymáhání škody po viníkovi?
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, toto již nespadá do oblasti finančního poradenství, ale právního. Oslovte svého právníka pro řešení detailů. Viník může odmítnout svou vinu a zpětně odvolat, co podepsal. V dané situaci bylo vhodné volat PČR, kde by alespoň telefonicky na lince 158 viník prohlásil, že k došlo k nehodě jeho zaviněním. Doporučuji také do záznamu o nehodě nechat viníka podepsat prohlášení, že nehodu zavinil v plném rozsahu a že čestně prohlašuje, že veškeré uvedené údaje v záznamu jsou pravdivé a odpovídají realitě. Nyní budete muset využít právní prostředky k tomu, abyste vinu viníka prokázali.
Úvěry a půjčky
Dobrý den měla bych otázku ohledně půjček. Kde všude můžu dohledat společnosti které jsou oprávněny tuto činnost vykonávat?
Měla jsem totiž zájem ale nevím zda jim věřit. Na webovém portálu mají uvedeno že půjčky jsou s licencí, avšak tuto společnost jako jednatel vede jedna paní či slečna na IČO. A jinde jsem se dočetla že na IČO se to nesmí.
Vyplněné osobní údaje odcházejí do reklamního sdělení společnosti Elephant Orchestra..
A v sekci kontakty je napsáno toto:
Finanční portál Ammado nevystupuje jako prostředník a věřitel. V případě zájmu o umístění reklamy nás prosím kontaktujte.
Ammado CZ
Advertising and publishers
Chief publisher: Tereza Grulichová
Letohradska, Praha 170 00
IČO: 07286686
Info@ammadopujcky.cz
V tomhle se opravdu nevyznám.
Je to pouze prostředník, co sjednává půjčky od jiné společnosti, či jde o soukromý sektor, nebo společnost, která má oprávnění ze svého zdroje poskytovat půjčky?
Petra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, detailní analýzu vyjmenovaných subjektů nemůžu z časových důvodů provádět, protože se nejedná o konkrétní dotaz v rozsahu a poslání této poradny. Ekonomické subjekty si můžete prověřit v ARES (odkaz ZDE), např. zadáním IČO. Zjistíte, k jakým činnostem mají oprávnění. Zároveň je lépe řešit úvěr přes klasické bankovní subjekty, kde lze očekávat dodržování podmínek v souladu se zákonem o spotřebitelských úvěrech. Pokud je tato možnost z různých důvodů vyloučena, pak doporučuji řešit jakékoli půjčky se soukromými osobami po konzultaci s právníkem nebo věci znalým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli má pojišťovna právo zamítnout úhradu odškodného pozůstalým po dopravní nehodě stanovenou soudem, z důvodu že se jí to zdá hodně. Co máme dělat když to nezaplatí, musí to zaplatit přítel jako viník nehody? Máme nějakou šanci kdyby jsme pojišťovnu zažalovali? Děkuji.
Markéta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neznám detaily případu a nemohu se k tomu přesně vyjádřit. Každopádně, pojišťovna musí plnit do výše limitu pojistného plnění, pokud odpovídá škoda pojistným podmínkám jako likvidní. Jinými slovy, je-li riziko pojištěno a pojišťovna nerozporovala, že dané riziko nevzniklo, nebo neurčila např. spoluúčast jiné osoby na daném riziku, pak musí plnit do výše škody, která vznikla, a tedy určil soud. Obraťte se určitě na svého právníka k prozkoumání dané záležitosti, tento problém nespadá do oblasti finančního poradenství.
Stavební spoření
Dobrý den, mám dotaz ohledně stavebního spoření, které bylo založeno synovi v době jeho narození. Po 17 letech bylo mnou zrušeno, aby syn nemohl v 18 prostředky vybrat. Peníze jsem investovala dál na investiční fondy na mé jméno. Synovi je nyní 20 let, ještě nedostudoval střední školu, podruhé opakuje ročník a nyní se dozvěděl, že tyto peníze existují a dožaduje se jich. Jsem povinna mu tyto prostředky uvolnit, když jsem přesvědčena, že by s nimi naložil špatně? Pokud bych mu je musela vydat, jaký to má potom účel je vybírat před dosažením jeho zletilosti? Děkuji.
pavla kubová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na svého právního zástupce. Nicméně, peníze na stavebním spoření či jiném produktu, který je veden na jméno dítěte, jsou prostředky dítěte a rodič i při výběru v nezletilosti dítěte musí s nimi zacházet ve prospěch dítěte. Tedy dítě má na ně nárok v období dospělosti, pokud nebyly použity např. na úpravu jeho pokojíčku, studium apod.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, moc Vás prosím o radu, jako odborníka :) Mám s přítelkyní koupený byt a rozešli jsme se. Polovina je psaná na mě a polovina na bývalou přítelkyni. Nyní se v bytě bude budovat výtah a my nemůžeme, kvůli schválení úvěru na výtah (pro celou bytovku) měnit vlastníky v katastru nemovitostí. Bude to prý trvat nejméně 2-4 měsíce, než se výtah odsouhlasí a začne se budovat a poté mohu teprve přítelkyni z bytu vyvázat a napsat si ho pouze na mě (jak úvěrem u banky tak v katastru). Chci se tedy zeptat, zda se nedá udělat nějaká "předsmlouva" nebo jak docílit co nejdříve toho, abych přítelkyni vyvázal co nejrychleji a byt byl pouze můj a neohrozil jsem tím tak stavbu a schvalování úvěru na výtyh v bytě. Děkuji moc za radu odborníka. Hezký den. Tom. - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Banka, pokud budete mít dostatečnou bonitu, může vyvázat vaši přítelkyni z úvěru, ale celý proces i s přípravou smlouvy o převodu podílu přítelkyně a zavkladování zabere odhadem 2-3 měsíce a více. Pokud by změna bránila úvěrování rekonstrukce výtahu, pak se obraťte se, pro detaily na právního zástupce, se kterým můžete připravit smlouvu o převodu podílu s odloženou platností (nebo řešit nějakým příslibem převodu), a to realizujte po schválení úvěr na rekonstrukci. Pro řešení tedy kontaktujte svého právníka.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny