Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Životní pojištění
Dobrý den,KŽP - Z85D z roku 2000-2020 s částečnou výplatou po 10 a 15 letech (204000) vždy před toto výplatou jsem byl informován o garantovaném výnosu 4% na poj.s. jak písemě tak ústně při návštěvě pobočky. Při ukončení smlouvy mi toto zhodnocení nevyplacených prostředků nebylo započteno. Pouze pojistné plnění + podíly na zisku 4628. Dle smlouvy mi měla být nabídnuta jako alternativa místo vyplacené částky také doživotní renta. Smlouvu jsem uzavíral s poradcem MBI u poj. Genarali. Jak bych měl postupovat s požadavky na dodržení původní smlovy.
Vladimír M.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v okamžiku ukončování pojistné smlouvy je vhodné si zjistit, jaké jsou možné výplaty, pokud se jedná např. o ŽP s rentou apod., tedy o typ kapitálového životního pojištění. Na podíly na zisku není nárok, pokud je pojišťovna dobrovolně nepřislíbí, ale zhodnocení ve výši technické úrokové míry musí být připsáno. Nicméně, pokud není speciálně sjednáno jinak, pak při pojistném plnění, kdy smlouva plněním zaniká, pak je vyplacena pojistná částka (např. pro případ smrti), nebo kapitálová hodnota, podle toho, co je vyšší. Nevím, jak je vaše smlouva konstruována, ale výplatu musí definovat pojistné podmínky, kde se to můžete dočíst. Pokud se způsobem ukončení smlouvy nesouhlasíte, pak od ukončení odstupte, pokud už nebylo vyplaceno odkupné apod. Na detaily se informujte u svého pojistného agenta/zprostředkovatele.
Nezařazené
Dobrý den,
moje maminka již v důchodu, zdědila po mém tatínkovi (jejím manželovi) před třemi lety pozemek, který nabyli v době jejich manželství. Dnes by maminka chtěla pozemek prodat. Bude se jí týkat daň z příjmu prodeje a bude muset kvůli tomu vyplňovat daňové přiznaní? Mockrát předem děkuji.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, protože byl součástí SJM, tedy maminkou vlastněný, pak obecně platí při prodeji nemovitosti, která byla nabyta v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem či manželkou, že se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel nemovitost prokazatelně vlastnil. Jednoduše řečeno, pokud vlastnili více jak 5 let, pak je prodávající osvobozen od daně z příjmu.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, uzavřel jsem hypoteční úvěr, vše podepsáno a čekám na zaplacení první splátky, po měsíci mě jejich člověk začal uhánět, že od nich nemám životní pojištění, a že pokud si jej u nich nezřídím může mi banka zvednout sazbu. Je to možné? když je fixace na 5 let a vše již bylo podepsáno a peníze uvolněny. životní pojištění do výše hypotéky mám zařízeno jinde.Děkuji za rychlou reakci.
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte uvedeno v úvěrové smlouvě, že máte mít sjednáno bankopojištění, za které získáváte slevu na úrokové sazbě, pak vám může banka zvednout úrokovou sazbu v průběhu fixace v souladu se smluvními podmínkami, pokud nemáte požadované bankopojištění sjednáno dle podmínek banky.
Povinné ručení a havarijní pojištění
dobrý den chci zrušit havarijní po jištění i povinné ručení , výročí smlouvy za ,
,7 týdnů ale právě probíhá škodní událost z havarijního pojištění mohu smlouvu vypovědět děkuji
Zuzana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouvu můžete vypovědět, i přestože že je otevřena škodní událost.
Stavební spoření
dobrý den, dne 27.02.2021 jsem provedl změnu smlouvy o stavebním spoření u Raiffeisen SS. Původní smlouva byla z r.1999. Přibližoval se termín cílové částky, proto jsem přistoupil na uvedenou změnu s navýšením CČ. Smlouva se řídí podmínkami č.0241-zvýšení CČ zdarma-vysoce naspořeno. A dále, že se bude smlouva řídit zákonem 89/2012 Sb. Smlouvu jsem podepsal na pobočce OZ, kterým jsem byl neúplně informován o podmínkách. Je možné od této změny smlouvy odstoupit a za jakých podmínek. Případně, zda-li mi budou hrozit nějaké sankce.
František
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, studování možnosti odstoupení dle obchodních podmínek překračuje rozsah této poradny. Budete si je muset prostudovat v příslušných článcích dokumentů. Pokud jste ovšem uzavřel dodatek ke smlouvě na obchodním místě stavební spořitelny, pak se domnívám, že na odstoupení bez sankce není nárok. Kontaktujte centrálu stavební spořitelny, sdělte jim, v čem se domníváte, že jejich pracovník pochybil a zda je vaše námitka oprávněná a hledejte smírčí cestu.
Nezařazené
Dobrý den, v roce 2019 jsem dělala částečný odkup životního pojištění. Teď v roce 2021 jsem zjistila, že jsem za rok 2013 a 2014 uplatňovala daňové zvýhodnění. Od roku 2015 už ne. Jak je možné teď postupovat. Předpokládám, že jsem za rok 2019 měla dodaňovat. Děkuji za odpověď
Alena
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, správně byste měla dodanit odpočty uplatněné na za roky 2013 a 2014, resp. ty, které byly uplatněny v posledních 10 letech od data výběru. Tato poradna je ale učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení.
Nezařazené
Dobrý den,ukradli mi kolo,šetřila to policie,pachatel se dokonce přiznal, ale pojišťovna má stále nějaký problém.
Chtělo po policii zaslat kopii kupní smlouvy,pak že musím odeslat zálohu do toho obchodu odkud budu si kupovat nové kolo,pak mi poslaly část te pojistky (nějakou zálohovou něco abych tedy mohl dát tu zálohu do toho obchodu jelikož já jsem tolik financí neměl) a teď když mi mají vyplatit ten zbytek (zapomněl jsem říct že odcizene kolo bylo za částku 70000,-)tak údajně dokumenty nejsou dostačující a chcou daňový doklad ,toho člověka co mi to prodával že to kolo vůbec vlastnil atd... Opravdu nestačí jen kupní smlouva atd ?? Dekuji
Domini
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojišťovna by vám měla sdělit na začátku řešení pojistné události, jaké dokumenty pro vyřešení potřebovat. Zpravidla je potřeba doložit nákupní doklad, a to zejména u takto drahých kol. Budete se muset domluvit s pojišťovnou na případném alternativní doložení, že jste byl vlastníkem kola, např. fotodokumentací apod. Dle mého stačí kupní smlouva, na základě níž jste kolo nabyl.
Úvěry na bydlení
Mohou banky během fixace měnit fixní úrokovou sazbu? A pokud ano - za jakých okolností?
Ivo
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, banka garantuje sazbu právě po fixační období, tedy ji bez společné dohody s klientem nemůže změnit. Sazba se může změnit, pokud byla sjednána konkrétní sazba, která je pevná, a k tomu nějaká bonusová sleva na sazbu, která je kratší než základní sazba. Toto ale musí být uvedeno v úvěrové smlouvě.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, manžel měl nehodu kterou zavinil. Když jsme auto kupovali, nechal si vypracovat předběžnou smlouvu s havarijním pojištěním. Souhlasil s ní a nechal si jí vypracovat. Teď když boural zjistil, že pán co to sepisoval, tam to havarijní zapomněl dát a manžel si to musí vše zaplatit sám. Je nějaká šance, že by to šlo ještě nějak pro nás kladně vyřešit? Děkuji
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nabídka je bohužel pouhou nabídkou. Museli jste před převzetím vozu od pojišťovacího agenta/zprostředkovatele obdržet smlouvu, kde je uvedeno, jaké pojištění je sjednáno. V případě, že byste ovšem podepsali tzv. Záznam z jednání, kde byste uvedli, že chcete mít pojištěno vozidlo i havarijně, pak by bylo možno rozporovat sjednanou smlouvu, že měla obsahovat i havarijní pojištění, což by mohlo být po posouzení detailů záznamu právně vymahatelné.
Daně
Dobry den, potrebuji poradit jak je to daněmi, kdyz jsem mela v minulem roce mimoradny výběr z investičního životního pojištění bez zaniku pojistne smlouvy. Danove odpocty jsem neuplatnovala. Dle moji mzdove ucetni si musim podat danove priznani a tento prijem zdanit 15%. Dekuji. - otázka upravena poradcem
Lucia K.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výnosy zdanila pojišťovna, tedy není třeba si podávat daňové přiznání. Pokud byste uplatňovala v daňových odpočtech, nebo součástí byly příspěvky zaměstnavatele, pak musíte dodanit. Tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení.
Životní pojištění
Dobrý den, zemřela mi maminka na rakovinu, byla na nemocenské,měla pojištění v pracovní neschopnosti a pojišťovna částku nechce vyplatit mi,jakože obmyšlené osobě, protože formulář o ukončení pracovní neschopnosti musi podepsat pojištěný, což nejde,maminka zemřela. Děkuji za případnou radu.
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vyjadřuji vám upřímnou soustrast. Bohužel, pojištění pracovní neschopnosti se nevztahuje na pozůstalé, a právě by musela, např. při léčbě, požádat maminka, jako pojištěná osoba - byla by založena tzv. škodní událost. Už při léčbě po dohodě s pojišťovnou může být vyplácena částka pracovní neschopnosti zálohově. Po doléčení musí dořešit pojištěná osoba zbývající plnění. Obmyšleným osobám, nebo bude-li součástí pozůstalosti, je vyplacena z pojištění pojistná částka pro případ smrti. Neznám detaily ani podobný případ, kdy by bylo postupováno jinak. Samozřejmě se můžete obrátit na právního zástupce, je-li to smysluplné, zda najde nějaké řešení.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, měla jsem jsem sjednané povinné ručení u pojišťovny, která mi zvýšila částku za pojistku. Proto jsem se rozhodla smlouvu ukončit a uzavřít novou u jiné společnosti, kde jsem už zaplatila. Při výpovědi smlouvy u předchozí pojišťovny jsem přehlédla informaci, že musím nesouhlas se zvýšením pojistného poslat nejpozději 1 měsíc od obdržení dopisu. Teď mi poslali mail, že mi smlouvu nezruší. Dá se s tím něco dělat, když už mám zaplacenou novou pojistku? Děkuji za informaci.
Dita
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, budete muset odstoupit od nové smlouvy od počátku, max. do 2 měsíců od jejího podpisu. Před sjednáním nové smlouvy vždy doporučuji zkontrolovat akceptaci výpovědi původní smlouvy. Pojištění a pravidla ukončování pojistných smluv se řídí občanským zákoníkem.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, před rokem jsem si vzala úvěr ze stavebního spoření na rekonstrukci nemovitosti - rodinného domu. Ten dům vlastní má matka a obě v něm žijeme a máme trvalé bydliště. V bance mi bylo sděleno, že i když nejsem vlastník, mohu žádat o odpočet na dani z příjmu ohledně zaplacených úroků z úvěru. Účetní mi to zamítla a paní na finančáku taky tvrdí, že musím zároveň vlastnit + mít trvalý pobyt. Já v zákoně o dani z příjmu čtu, že u rekonstrukce stačí jen ten trvalý pobyt, že "vlastnit" bych musela v případě, že bych kupovala nemovitost a na ni chtěla odpočet daně. Prosím, kde je tedy pravda. Mohu žádat o vrácení části úroků z úvěru na rekonstrukci, když úvěrová smlouva je jen na mé jméno, ale dům nevlastním? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Simona P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Děkuji za pochopení. Nicméně, o tom, zda bude možné odpočet uskutečnit, rozhoduje místně příslušný správce daně, tj. FÚ. Je ale pravidlem, že pokud je úvěr na nemovitost, ve které dlužník bydlí (ideálně má trvalé bydliště), aniž by ji vlastnil, ale vlastní ji jeho rodič, pak lze uplatňovat odpočty úroků z účelového financování i u úvěrů sloužících např. na rekonstrukci nemovitosti rodičů - jako příprava na své budoucí bydlení. Některé FÚ toto akceptují.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
před nedávnem jsem se lehce opřela zadním nárazníkem do dveří dodávky. S jejím řidičem jsme to nahlásili na moji pojišťovnu. Tento týden jsem auto prodala, nový majitel si bude dělat přepis i novou pojistku. Bude se výše uvedená škodní událost řešit i s ním, jakožto s novým vlastníkem auta, nebo pouze se mnou jakožto viníkem? Nerada bych, aby s tím měl nový majitel nějaké problémy.
Děkuji.
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je potřeba nejprve nechat prohlédnout vozidlo technikem pojišťovny, pokud to pojišťovna bude požadovat. Informujte se u ní. Pojistná událost se bude řešit s vámi, ale pojišťovna může požadovat výše uvedené, aby např. zkontrolovala, že škoda vznikla tímto vozidlem. Postupujte dle konzultace s pojišťovnou, vyjádření si nechte zaslat písemně, např. na mail.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
Momentálně jsem na mateřské dovolené, ale od dubna budu pobírat rodičovský příspěvek. Potřebuji si vzít hypotéku. Je možné ji v době pobírání rodicaku získat? Předem dekuji za odpověď
Lucie
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba si nechat propočítat bonitu od finančního poradce nebo banky. Postavit však na jediném příjmu splátku hypotéky pouze z RD považuji za nereálné, protože banky RD neberou v plné výši, ale s určitými horními limity.
Investice
Dobry den,
jaky je Váš názor na budoucí vývoj BTC, případně na další krypto? Bude mít případný velký růst BTC vliv i na ostatní měny? A názor na investování prostředků získaných úvěrem?
Vaclav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v rámci kryptoměn se nejedná o investování, ale spekulaci, stejně jako je to mu u obchodování s běžnými měnami. Cena u kryptoměn není určena fundamentem, ale nabídkou a poptávkou, a tedy výrazné emoce na trhu mohou vést k růstu ceny a naopak. Vnímám celou situaci spíše jako další nafukující se bublinu, stejně jako v roce 2018. Vývoj BTC dle mého názoru zatím s běžnými měnami nekoreluje a vyvíjí se svou cestou, tím hůře je předvídatelný. Vývoj národních měn naopak do jisté míry ovlivňuje ekonomická situace, případné intervence aj., tedy jsou lépe čitelné.
Penze a penzijní spoření
Dobry den, resim ted s NN vyplatu vysluhove penze a zadal jsem o vyplatu penze na konkretni dobu (3 roky), dle penzijniho planu se jedna o vyplatni schema c.2 ale v NN mi dokola tvrdi ze to nelze a nabizi pouze jednorazovou vyplatu nebo pouze dozivotni vyplatu dle tabulek 32 let. Maji na to narok? Existuje nejaky arbitr, ktery by toto rozsekl zda muj pozadavek na vyplatu po urcitou dobu je v poradku. Dekuji
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, informujte se, zda můžete změnit penzijní plán. Je potřeba ale také upřesnit, jestli se jedná o penzijní připojištění (PP) - transformovaný fond, nebo doplňkové penzijní spoření (DPS) - účastnický fond. Pokud se jedná o PP, musíte nejprve v rámci stejné společnosti převést do DPS, pak požádat o výplatu penze na dobu 3 let.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Měl jsem nehodu,kterou jsem nezpůsobil,pojišťovna mi řekla,že to je totálka,auto stálo 285000 a oni my chtějí vyplatit jen 85 000,přijde my to málo,dá se s tím něco delat
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na velmi podobný dotaz jsem dnes odpovídal, podívejte se prosím níže na odpověď.
Penze a penzijní spoření
Mám v úmyslu začít čerpat od 1.4.2022 předdůchod po dobu 36 měsíců. Předpokládejme, že 30% z průměrné mzdy za rok 2021 bude 10.800 Kč. Tzn. o kolik víc peněz nad částku 36x10.800 musím mít na účtu DPS? Poplatky penzijní společnosti, vedení apod.(Alllianz). A mohu před zahájením výplaty předdůchodu snížit svůj měsíční příspěvek na DPS? Děkuji za reakci.
Petr z Olomouce
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pro rok 2021 na 3 roky předdůchodu je minimální dávka stanovena na 10 383,30 Kč, min. suma naspořených prostředků na dobu výplaty předdůchodu je 373 799 Kč. Tuto sumu musíte mít na účtu DPS, nebo peníze jednorázově vložit. Příspěvky na DPS si můžete upravovat i před žádostí o předdůchod. Poplatky se řídí sazebníkem vašeho penzijního fondu (prostudujte si, chcete-li), klíčová je ale celková suma na účtu DPS. 
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, před pár dny došlo k autonehodě. Viník je řidič ve vozidle České Pošty. Vinu přiznal. Moje auto mi odhadla pojišotvna české pošty, Generali, na totalní škodu. Moje auto se prodává a má hodnotu tak 210 000-220 000. Pokud mi Generali vyplatí menší částku, ráda bych se zbytku peněz domáhala. 1) Peníze mám vymáhat od České Pošty nebo jejich řidiče? 2) Jak přesně postupovat? Nikde není na internetu napsaný postup. Děkuji moc za odpovědi, Michaela
Michaela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, totální škoda znamená, že cena opravy by převýšila obvyklou cenu vozu. Ta se vypočítává jako průměr cen daného vozu z autobazarů. Pokud máte pochybnost o stanovení ceny, pak můžete oslovit znalce, který vyhotoví posudek. Existují na toto i specializované firmy, ty však zde nemohu uvádět. Bez posudku se nemůžete laicky stanovené ceny domáhat. Nízko stanovenou cenu byste případně měla rozporovat pojišťovně.
Životní pojištění
Dobrý den, mám dotaz ohledně odpočtu daní z životního pojištění.
Tuto možnost jsem využíval 4 roky.
Teď bych již odepisovat nechtěl, jak mám tuto skutečnost řešit?
Radek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud pojištění nerušíte, pak nemusíte dělat nic.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den.. Měl bych dotaz, má význam po převedení z PP na DPS Conseq okamzite prejit k Generali??? Je to návrh finančního poradce prý z důvodu bezpecnejsiho fondu (zkonzervativnění ke konci sporeni) jeste doplním že se jedná o vyvážené fondy
Ladislav D.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, po převodu DPS k jiné společnosti vám bude zpravidla účtován poplatek 800 Kč v období do 5 let od počátku spoření v DPS u daného fondu, tj. Conseq. Nevidím v převodu jasnou výhodu, resp. argument, že se jedná o bezpečnější fond považuji za lichý. Pokud by poradce ukázal na srovnání, že se např. vyváženému fondu lépe daří dlouhodoběji v jiné společnosti (rozumějte výši výnosů), pak má převod své opodstatnění.
Úvěry a půjčky
Dobrý den. Chci se zeptat. Jestli bych potřeboval větší půjčku, ale nemám čím ručit..
Počítám tak 10 000 000.Existuje něco jako, že představím svůj plán někomu a on mi půjčí. Píšu zjednodušeně. Děkuji
Richard Sikora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli doporučování konkrétních produktů. Máte-li dostatečné příjmy nebo obrat z podnikání, pak lze řešit jako podnikatelský projekt, pokud k takovému účelu jsou prostředky určeny. Jinak nelze s velkou pravděpodobností očekávat, že by kdokoli nabídl takovouto sumu bez zajištění.
Úvěry a půjčky
Zdravím,

mám za sebou již 3 splacené bankovní úvěry bez prodlení, byly to částky max do 100 tisíc, nyní mám aktivní 2 úvěry a splatím je oba najednou v březnu 2021, bohužel v 10. měsíci 2020 jsem byl v prodlení se splátkama až o 15 dní u obou úvěrů, splátky šly do dalšího měsíce takže jsem v registru, nyní jsem na normální splatné linii a uvažoval jsem že po skončení těchto 2 úvěrů si vezmu nový s větší částkou okolo 300 tisíc, s platem není problém , spíš jestli mi bude banka tolerovat tento prohřešek jeden nebo mám útrum? Solus mám bez záznamu a myslím že 3 předešlé úvěry dají navrch k bonitě a tento prohřešek smetou ze stolu a místo zamítnutí se dočkám spíše větších úroků? Jde o EquaBank.

Děkuji za odpověď,

Jiří
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, obecně lze očekávat, že pokud jste byl v prodlení se splátkami, jak uvádíte, pak bude úvěr zamítnut nehledě na bonitu. Záleží na nastavení tolerance schvalovacího systému banky. Úvěry bez zajištění nemovitostí jsou daleko přísněji posuzovány na opožděné splátky. Pravidlem bývá, že min. posledních 12 měsíců musí být konsolidované nebo původní úvěry řádně spláceny, pokud se v minulosti vyskytly nějaké "drobné" delikvence.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, marně se snažím u různých penzijních společností získat informace o alespoň pravděpodobné výši doživotní penze nebo penze na dobu 10 let, kterou by od roku 2022 chtěl pobírat klient doplňkového penzijního spoření (DPS – konzervativní strategie.) V té době mu bude 73 let a naspořeno bude mít cca 1 milion korun. Částka je tvořena vklady klienta, státními příspěvky a výnosy ze smlouvy (daňové výhody nečerpal, zaměstnavatel mu nikdy nepřispíval). Zajímá ho, s jakou částkou ke státnímu důchodu by mohl počítat, zejména při volbě doživotní penze. Dá se to orientačně spočítat?
Děkuji
Stanislav Falout
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, orientačně to propočítat lze, např. pomocí kalkulačky na doživotní rentu s očekávanými parametry. Najdete na internetu. Existují na to i speciální kalkulátory pro finanční matematiku, např. 10BA Pro na Google Play, který osobně používám. Každopádně, tento propočet by měla provést pojišťovna, která doživotní rentu vyplácí na základě dat z penzijní společnosti u které klient spoří. Tato poradna svým rozsahem není určena na takovéto výpočty.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den,
zaparkovaný vůz mi poskodil projíždějící nákladní vůz. Mám záznam od PČR, kde je označen viník nehody majitel nákladního vozu. Nahlásila jsem nehodu své pojišťovně ( mám PR i HP s přímou likvidací)i pojišťovně viníka. Potřebuji náhradní vůz, ale prý na něj nemám nárok, dokud viník sám nehodu neznámí své pojišťovně. Jak je to prosím s mým nárokem na náhradní vůz? Ten můj je ode dne havárie v autorizovaném servisu a oprava bude trvat prý cca 14 dní. Děkuji Jana
Jana P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, úhrada náhradního vozidla za dobu opravy a limity se řídí pojistnými podmínkami, a to pojištěním viníka. Pokud máte sjednánu přímou likvidaci, pak byste měla toto řešit se svou pojišťovnou, která si pak bude uplatňovat spojené náklady na pojišťovně viníka. Samozřejmě, že i služba přímé likvidace se řídí pojistnými podmínkami, tedy se liší její rozsah pojišťovna od pojišťovny. Ideálně, abyste se informovala na rozsah u sjednatele smlouvy, nebo si musíte prostudovat pojistné podmínky. Některé pojišťovny uhradí škodu a vše vyjednají, některé jen kontaktují pojišťovnu viníka a zajistí nezbytné minimum.
Životní pojištění
Dobrý den,chci se zeptat.Platím životní pojištění a dostal jsem potvrzení na odpočet pojistného za rok 2020.Vždy to bylo v pořádku když jsem byl zaměstnaný.Teď jsem na úřadu práce tak se chci zeptat jestli to platí i tam to vrácení peněz.Děkuji.
Erik
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, potvrzení můžete použít tam, kde budete dělat vyúčtování daně. Pokud to byl zaměstnavatel, předejte jemu, pokud si podáváte daňové přiznání, zadejte odpočet v něm.
Úvěry na bydlení
Dobry den, pane Kucero,
partner bych chtel doplatit u Monety preklenovaci uver ke stavebnimu sporeni, ale bylo mu to bankou zamitnuto(ma urok 5,30%). Je mozne zaslat na stavebni sporeni jednorazovou castku, ktera by se rovnala dluhu na preklenovacim urveru...a tim padem by uver zanikl? Predem Vam mockrat dekuji za radu ci informaci.
Lucie Smetanova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, musíte postupovat dle obchodních podmínek a smlouvy k danému úvěru. Neznám důvod, proč vám stavební spořitelna zamítla předčasné splacení. Zpravidla tyto instituce vyčíslí sankci k mimořádné splátce.
Úvěry na bydlení
Dobrý den, mám dům v hodnotě (7-8mil.), ale je na něm hypotéka ve zbývající hodnotě (1,5mil.). Dá se takovým domem ručit, ikdyž je na něm vázána ta hypotéka? Mám nabídku na pozemek, kde bych chtěl postavit další dům, ale momentálně nedisponuji nutnými (10-20%). Děkuji za odpověď!
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na nemovitosti nemůže být souběh zástav různých bank, ale pouze jedné. Ano, je tedy možné u stejné banky řešit úvěr na jiný účel a k (do)zástavě použít stejnou nemovitost. Detaily vám řekne vaše banka.
Životní pojištění
Dobrý den, vyřizuji pozůstalost po svém zemřelém otci a našla jsem dokumenty ohledně životního pojištění, kde figuruje jako obmyšlená osoba jeho bývalá manželka. Dalším dokumentem je Výpověď pojistné smlouvy ze strany pojistníka, která je mým otcem podepsaná a následoval po ní dokument, kde je napsáno datum, kdy pojistná smlouva končí. Ovšem našla jsem další dopisy, které mému otci v tom roce přišly (měsíc po ukončení smlouvy), a to Potvrzení o změně pojistné smlouvy (změna osobních údajů). Je tedy možné, že smlouva je vypovězená a tudíž ukončená nebo je zde možnost, že je smlouva stále platná? Děkuji.
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v dokumentech musí být jasně specifikováno, že smlouva byla ukončena a vypořádána. Pokud se domníváte, že nikoli, pak musíte oslovit přímo pojišťovnu a doložit úmrtní list. Nárok na případné plnění má uvedená obmyšlená osoba.
Životní pojištění
Klientka zrušila životní pojištění. Sama nevkládala nic (tzn. neuplatňovala žádné daňové odpočty), přispíval pouze
zaměstnavatel - zde musí dodanit příspěvky od r. 2015 do §6 ZDP. Co ale nejsem schopná zjistit, zda musí zdanit odkupné, které ji bylo vyplacené pojišťovnou (vím, že v případě se zdaňuje v §8) - nebylo toto odkupné již zdaněno pojišťovnou?? Prozatím nemám k dispozici její "papíry" od pojišťovny, abych se podívala, zda tam je/není poznámka, zda už náhodou nebylo zdaněno "u zdroje"... Má pojišťovna povinnost uvádět při výplatě odbytného, zda je již zdaněno?? Děkuji za případnou odpověď. Veronika Bakešová 1/2021 - otázka upravena poradcem
Veronika Bakešová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odkupné vyplacené pojišťovnou nepodléhá dani z příjmů, protože jsou to naspořené prostředky klienta, které už jednou zdaněny byly. Zdaněny jsou pouze výnosy z kapitálové hodnoty, a to na straně pojišťovny. Jinak se dodaňují zpětně 10 let uplatněné odpočty nebo příspěvky zaměstnavatele, ale to komentujete.
Úvěry na bydlení
Může si můj syn vzít hypotéku na financování koupě bytu, který v rámci privatizace prodá obec mně? Na vysvětlenou: obec prodá byt jen tzv. „oprávněnému nájemci“ (tj. nájemci na nějž je vedena nájemní smlouva), což jsem já a nikoli můj syn.
Vladislav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, lze předpokládat, že banka vás bude chtít mít ve smlouvě jako spoludlužníka.
Životní pojištění
Dobry den, mam zivotni pojisteni, kde jsem jako pojitnik a pojistena. Zaroven je na smlouve pojisteny partner a nas 5 lety syn. Nyni jsem zjistila, ze pritel ma exekuce, ktera byla podana i na smlouvu. Jelikoz jsem pojistnikem, tak smlouva zustava v platnosti nadale. Chtela bych, ale smlouvu upravit a pritele nechat pojisteneho pouze v pripade jakekoliv smrti. Moje otazka zni: Pokud by se pritelovi neco stalo a ja byla jako obmyslena osoba, slo by pojistne plneni za smrt primo me nebo by to zabavili exekutori ve svuj prospech? Jen podotykam, ze dluhy ja nemam. Dekuji za odpoved.
Nikol
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, exekuce na smlouvě životního pojištění nemůže být, jste-li vy pojistníkem, protože se jedná o prostředky na vaší smlouvě. To je třeba případně rozporovat na exekutorském úřadě. Vyplacená pojistná částka na smrt je určena obmyšlené osobě a není součástí dědického řízení, tedy by se na ni neměly vztahovat ani závazky zesnulého. Zejm., jedná-li se o přítele, pak nepřecházejí případné závazky na vás, pokud jste do nich nevstupovaly společně. Pojistné hradí za pojištěné osoby pojistník, tedy vy, pak nelze exekuovat výplatu z pojistného plnění za smrt pojištěné osoby. Nicméně, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce nebo příslušnou instituci.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, chtěla bych se zeptat...pokud vyberu penzijní pojištění předčasně, jedná se o klasický příjem, který je potřeba uvést do daňového přiznání? Předem děkuji za odpověď.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, pokud jste neuplatňovala daňové odpočty, ani nepřispíval zaměstnavatel, pak není třeba nic dodaňovat, pouze se vrátí státní podpora do rozpočtu a získáte vložené prostředky se zhodnocením. To je za předpokladu, že se zcela ruší smlouva a nebyla splněna podmínka 60 měsíců spoření a 60 let věku, nebo nevznikl nárok na výsluhovou penzi ve výši 50 % z napospořené částky po 15 letech spoření na penzijním připojištění v transformovaném fondu.
Životní pojištění
Dobry den. Chci se zeptat tento rok pujdu v cervnu do duchodu je mi 62let mam zivotni pojisteni ktere budu predcasne ukoncovat prispival mi zamestnavatel a odpocitavala jsem si castku na danich budu muset dodanovat pristi rok? Dekuji
Miroslava
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud životní pojištění běželo alespoň 5 let a dosáhla jste věku 60 let, pak nemusíte po jeho ukončení dodaňovat ani příspěvky zaměstnavatele, ani uplatněné odpočty.
Nezařazené
Zdravím chci se zeptat otec byl zavražděn pritelkyni,2018, od soudu mám přiznáno 200 000? Co mám udělat abych peníze dostal?
Pepe
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce nebo příslušnou instituci. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 25. 1. 2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Pojišťovna Allianz mi navýšila následné roční společné pojistné na os. automobil (povinné r. + havarijní) cca o 1.300,- Kč
dopisem z 20.12.2020. Chci změnit pojišťovnu. Lze toto ještě v nějaké lhůtě uskutečnit a pokud ano, kde se odpovídající znění paragrafu v obchodních podmínkách pojišťovny nalézá. Děkuji, Jirka.
Jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, smlouvu lze ukončit jednostranně do 1 měsíce po obdržení oznámení pojišťovnou o navýšení, nebo max. 6 týdnů před výročím smlouvy. Lze samozřejmě i dohodou, ale to je oboustranný akt, který nemusí pojišťovna přijmout.
Úvěry na bydlení
Potvrzení o výši zaplacených úroků z hypotečního úvěru neobsahuje celou částku zaplacenou na úrocích, konkrétně položku "Zvýšení úroku za ochr. dobu COVID19". Jedná se o úrok, který byl zaplacen za ochrannou dobu. Je to správně, když se jedná o úrok zaplaceny za úvěr na bydlení? Díky - otázka upravena poradcem
Jiří
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na to vám nedokáži přesně odpovědět. Kontaktujte svou banku. Předpokládám, pokud jste využil moratoria, pak výpadek úroků v potvrzení bude za toto období. Ten kdo moratoria nevyužil, obdržel standardní potvrzení o zaplacených úrocích. S tímto může souviset i příslušný zákon a daňové aspekty, kdy např. nemusí být úroky placené v tomto období při zastavení splátek jistiny daňově uznatelné. Pro radu se případně obraťte na daňového poradce.
Daně
Dobrý den, s partnerem jsme koupili na polovinu byt do vlastnictví, který pronajímáme. Stačí když daň z pronájmu přizná jeden z nás? (partner má na byt hypotéku, tak zřejmě by přiznával on kvůli odpočtu úroků z hypotéky?). Děkuji za odpověď. Sikorová
Vlasta Sikorová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Nicméně, pokud přiznává pronájem v plné výši jeden z vás a máte k tomu případně nějaký dokument - prohlášení, že takto činíte, pak je to možné. Důležitý je výklad správce daně, tedy se můžete s dotazem obrátit přímo na místně příslušný FÚ, např. s odůvodněním, že díky snížení administrativy jste se dohodli na uplatňování příjmů a výdajů, a tedy i zdanění, pouze u jednoho z vás.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,

potřebuji poradit, mám nějaké dluhy(sociální pojíštění, splátky a kreditka), chtěl bych si půjčit u banky okolo 100 000,- abych zaplatil vše najednou. Mám ale jeden problém, pracuji na IČO a dohodu o provedení práce, průměr na fakturu dělá 26000,- a na dohodu vždy 8 500,. po zdanění, banky mi odmítají půjčit, jelikož podle daňového přiznání mám zisk 92 000,.( doprava a ostatní pozemní přeprava dělá 60%), takže průměrně 7000,- na měsíc a moje výdaje(elektřina a další) dělají 6000,. , tím pádem mi ,,zůstává´´ jen 1000,. na měsíc, což je málo, banky údajně nerespektují dohodu o provedení práce, dohoda a faktura je od stejného zaměstnavatele, takže na sobě vázaná. Nevíte co s tím? Měl jsem nápad, pokusit se snížit dohodu na polovinu, tj. 5000,-, tím pádem bych měl kolem 12000,- zůstatek a 6000,. podle daňového přiznání, to by mi už mohli půjčit banky nemyslíte? Samozřejmě až za rok, ale to už je jedno. Nebo pomohla by mi paušální daň? Nemusel bych řešit daňové přiznání a banky by mohli tu půjčku dát, nebo se mýlím?

Děkuji moc za radu.

Michal Sekera
Michal
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pro bankovní instituce je problémem dluh na sociálním pojištění, proto si na jeho úhradu nemůžete u nich půjčit. V žádosti o úvěr většinou prohlašujete, že nemáte žádný dluh vůči státním institucím, nebo jeho výši, pak je takový úvěr neschvalitelný, protože jste již nespolehlivý plátce. Více obecně nemohu poradit, obraťte se případně na šikovného finančního poradce pro posouzení vašeho případu.
Stavební spoření
Dobrý den,
Dnes jsem byla ve stavební spořitelně Raiffeisen. Smlouvu mám uzavřenou s navýšenou cílovou částkou na 500000,- už spořím dlouho navýšena je však pouze 1 rok. Mám však již vlastní fin.prostředky na doložení do této částky a ráda bych si naspořené peníze vybrala na základ hypotéky u jiné banky. Bylo mi však řečeno že i přes to že budu mít naspořenu cílovou částku nemohu si peníze vybrat před rokem 2024 (tedy po 6ti letech od uzavření smlouvy). Mohu pouze v případě že si hypotéku vezmu u nich nebo si peníze půjčím.
Není to tak že když dosáhnu cílové částky smlouva zaniká a já si mohu své peníze vybrat? (pokud si ji nechci navýšit?)
Veronika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, ale prostředky nelze bez sankce vybrat před koncem vázací doby, tj. 6 let. Je potřeba vždy počítat s tímto omezením časem, proto považujeme stavební spoření za dlouhodobý spořicí produkt.
Životní pojištění
Dobrý den,
měla jsem životní pojistku, kterou jsem vypověděla v roce 2014. V roce 2013 jsem prodělala dvě operace páteře za sebou po 9 dnech. Výsledkem je paréza levé nohy, částečné ochrnutí, reinervace nervu přerušena-již dle dokumentů lékaře se stav nezlepší. Mám tudíž trvalé následky a uznánu Invaliditu 1.stupně. Nyní jsem v některém vašem příspěvku četla, že promlčecí doba životní pojistky je 10 let. Mohu tedy požadovat plnění? V pojistce mám zakotveny trvalé následky úrazu. Děkuji za odpověď
Pavla
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, žádat plnění můžete, ale pouze z pojištění, která se na to vztahují. Tak jak popisujete, k paréze došlo následkem operace zad, kdy byla patrně poškozena inervace pro dolní končetinu, což není úrazový děj. K poškození by muselo dojít příčinou souvislostí s úrazem pro plnění z rizika trvalé následky úrazu. Pojišťovna už díky ukončené smlouvě s vámi patrně nebude sdílná pro jakékoli konzultace, tedy si pro posouzení možnosti plnění ze smlouvy poraďte s finančním poradcem, nebo právníkem.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, navazuji na můj předchozí dotaz týkající se důchodového připojištění. Peníze zatím nepotřebuji, zaměstnavatel přispívá Kč 500,-, já přispívám Kč 1000,- a na smlouvě je nyní cca Kč 200 000,-. Jestliže radíte vybrat výsluhovou penzi a nsáledně založit DPS zřejmě bych musela danit příspěvky od zaměstnavatele??? Toto prý odpadne, když udělám rovnou převod na DPS bez předchozího vybrání peněz..? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud provedete pouze převod do DPS, ke zdanění nedochází. Příspěvky se pak zdaní na konci, tj. při výběru penze. V současnosti při jednorázovém vyrovnání se zdaní příspěvek zaměstnavatele, při výplatě penzí alespoň 36 měsíců se pak příspěvek zaměstnavatele nedaní u DPS.
Životní pojištění
Dobrý den, chci zrušit své životní pojištění, které mám sjednané od roku 2008 a budu ho muset dodanit, Sám jsem si přispíval 300 Kč měsíčně a zaměstnavatel mi přispíval 1500Kč měsíčně. Vyplatí se mi to vůbec, když to budu muset dodanit a za jakých podmínek to musím udělat ?
Děkuji
David F.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na základě uvedených dat nelze rozhodnout, zda to pro vás bude výhodné. Smlouvu, pokud je výhodná, lze využívat dál, např. na pojištění rizik, nebo se snížením na minimální pojistné. Důležité je také vyčíslení odkupného zrušením smlouvy. Pro propočet výhodnosti dle detailních údajů kontaktujte zkušeného finančního poradce, se kterým prodiskutujete jednotlivé varianty řešení.
Úvěry a půjčky
Dobrý den, potřebovala bych si půjčit 700 000 korun kvůli vyrovnání dědictví, ale moje banka je ochotna mi půjčit pouze 300 000 přesto že nikde jinde nemám žádné závazky ani půjčky. Jsem zaměstnaná a čistý příjem mám 23000. Neplatím žádné trvalé příkazy, nemám děti ani nic podobného. U Zoonky mi také nechtěli půjčit celou částku z důvodu, že jsem ještě půjčku neměla a nemají jistotu jak řádně budu splácet. Jak je tato situace možná řešit?
Barbora
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, suma 700 000 Kč u úvěru bez zajištění a pouze s jedním žadatelem je poměrně nereálná. Jedná-li se ale o vyrovnání dědictví, můžete žádat např. o účelový úvěr ze stavebního spoření, máte-li nemovitost k zajištění, pak i o hypoteční úvěr. V takovém případě je reálná potřebná suma. Ideálně oslovte finančního poradce pro zjištění možností dle vašich detailních dat.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, u Generali penzijní společnosti mám od roku 2008 smlouvu na důchodové připojištění - penzijní fond - plán č. 6. Bude pro mě výhodnější převést tuto smlouvu na DPS? Nyní mi je 50 let. Uběhlo 12 let od počátku spoření. Slyšela jsem, že u DPS není možné zažádat o výsluhovou penzi po 15 letech (což bude u mě za 3 roky). Nebo se mýlím? Zatím o tom neuvažuji. Chtěla bych znát jaká je event. nevýhoda z přechodu původní smlouvy na DPS. Děkuji
Ještě druhý dotaz. Pobírám inv. důchod prvního stupně od roku 2013 mění se nějak výpočty při uzavírání DPS nebo u smluv u invest. fondů Rentier a Conseq, je třeba toto někde uvádět ve smlouvě když se nejedná o úrazové nebo životní pojištění? Mám informativní povinnost? Děkuji
Marcela
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je pravděpodobné, že ve vašem případě může být výhodnější vybrat výsluhovou penzi, pak teprve provést převod do DPS. Nicméně, takovéto rozhodnutí je důležité provést v souladu s tím, kolik je na smlouvě naspořeno, zda peníze potřebujete, zda obsahuje příspěvky zaměstnavatele apod. Toto byste měla konzultovat se svým poradcem, který zná detaily.
Invalidní důchod 1. stupně nemá vliv na uváděné produkty.
Stavební spoření
Dobrý den,

podala jsem výpověď smlouvy o stavebním spoření po uplynutí šestileté vázací lhůty. Výpovědní lhůta 3 měsíce už dávno uběhla (měsíc) a stavební spořitelna peníze ještě nevyplatila. Finanční poradce mi sdělil, že výpověď byla odeslána. Volala jsem tedy na hlavní centralu a tam jsem se dozvěděla, že žádnou výpověď neobdrželi. Jak postupovat dále, když stavební spořitelna stále drží finanční prostředky a je nějaký nárok na úroky z prodlení? Děkuji za odpověď
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výpověď musíte doručit prokazatelným způsobem, např. kopií dokladu o podání výpovědi na pobočce spořitelny, nebo podacím lístkem doporučeného dopisu. Pokud stavební spořitelna neeviduje výpověď a nemůžete její podání doložit, pak musíte výpověď podat znovu. Váš poradce, pokud jste podávala výpověď přes něj, by měl mít kopii takové výpovědi.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chci s manželkou s kterou mám předmanželskou smlouvu koupit dům na hypotéku. Budu platit 40 procent ceny domu z vlastních prostředků, ale úvěr si budeme brát spolu. Hledám řešení jak při případném rozchodu/rozvodu a vyrovnání zajistit, aby nemohla na moji část peněz, které jsem do toho vložil. Děkuji za každou radu.
Jakub
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, není mi známo, co je obsahem předmanželské smlouvy, nicméně, tyto věci řeší rozdělení společného jmění manželů. Za standardních podmínek, pokud jste peníze nabyl za doby manželství, stávají se součástí SJM. Tato poradna je určena na finanční poradenství, nikoli právní, proto se pro detailní radu obraťte na svého právníka.
Životní pojištění
Dobrý den, z důvodu dožití se sjednaného konce pojistné doby byla synovi zaslaná výplata při dožití po zdanění. Jednalo se o životní pojištění dětí do 18 let. Musí ještě tuto částku ještě nějak zdanit, tj. udělat daňové přiznání.
Eisová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, výnosy z pojištění byly zdaněny na straně pojišťovny, tedy není třeba nic dodaňovat.
Úvěry a půjčky
Dobry den uz 9let pracuji jako sezonní pracovnik v zahranici a potrebuju pujcku pro rodinu mam nejake moznosti?dekuji za odpoved
lukas
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, z těchto údajů rozhodně nelze posoudit, zda můžete nějaký úvěr získat. Obraťte se s detaily na svého finančního poradcem nebo banku, kde mohou posoudit vaši bonitu a předložit možnosti financování vašeho záměru.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka