Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Finanční poradna iDNES.cz

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

David Kučera ze společnosti Partners

David Kučera působí ve společnosti Partners od roku 2007 a se svým týmem provozuje VIP poradenskou kancelář v Brně. Poskytuje komplexní služby v oblasti osobního a firemního finančního poradenství a plánování. Je držitelem prestižního evropského odborného certifikátu EFA. Čtenářům radí s rodinnými a osobními financemi.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Penze a penzijní spoření
Dobrý den. Jsem v důchodě a stále platím "staré" penzijní připojištění ve výši 1000,- Kč. Je to pro mě finančně výhodné nebo by jste mi doporučil, jinou bezpečnou investici (cca 300 000,- Kč, 0,- Kč příspěvek zaměstnavatele). Děkuji za radu - otázka upravena poradcem
Barton
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, investici vám tímto způsobem doporučovat nemůžu bez znalosti vaší finanční situace, ale můžete zvážit výběr prostředků, založení nového penzijního spoření s možností výběru investiční strategie. Pro zhodnocení jednorázové částky využít kombinace termínovaných vkladů, státních proti-inflačních dluhopisů, nemovitostního fondu aj. 
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, pokud máte volné prostředky ze starobního důchodu, pak se stále vyplatí spořit v penzijním spoření, kdy na každou vloženou 1 000 Kč získáte 230 Kč od státu, tj. 23 %. Spoření musí trvat alespoň 5 let.
Znamená to, že pokud střádám 3000,- měsíčně, tak je to 3x230 za každý měsíc, nebo čtvrtletí ? Ta částka 3x 230,- by byla stejná i při spoření 1000,- Kč měsíčně? Děkuji
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, na částku 12 000 Kč ročně je připsána státní podpora 12x 320 Kč. Nad 12 000 Kč lze odečítat od daní, tedy 24 000 Kč odpočet při spoření 3 000 Kč měsíčně.
Stavební spoření
omylem jsem poslal peníze z běžného učtu na stavební spoření č.s lze to vrátit zpět?
jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, standarně ne. Co nejdříve požádejte stavební spořitelnu s patřičným odůvodněním, je možné, že vám na výjimku peníze vrátí zpět. Jedná-li se však o vaši smlouvu, pak není zákonný důvod k vrácení prostředků, např. nedovolené obohacení.
Životní pojištění
Dobrý den. Skončila mi pojistná doba životního a úrazového pojištění, po kterou jsem platil od r.2004 do r.2021 (204 měsíců) měsíčně částku 500Kč. S jak vysokým odbytným mohu zhruba tak počítat? Děkuji.
Milan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, neexistuje obecný vzorec na výpočet odkupného u jakékoli pojišťovy. Na přesnou výči odkupného se musíte informovat na své pojišťovně, protože se do něj započítává výše aktuální kapitálové hodnoty, neodečtené náklady pojišťovny, administrativní poplatky apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Mé auto naboural známý, který ho řídil, auto je na odpis, největší poškozeni je zadní vyvrácené kolo a poškozená náprava, čehož si všimne každý jako první, včetne policie, ale likvidátor kolo a nápravu úplně vynechal. Co s tím mohu dělat, jak se můžu branit? děkuji
Kateřina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu. Pokud se jedná o auto "na odpis", tak se jedná o totální škodu, a pak se stanovuje škoda z obvyklé ceny auta před nehodou. Doporučuji vám se obrátit na právníka nebo společnost řešící tyto škody, protože některé pojišťovny se mohou snažit cenu vozu snižovat s přihlédnutím ke stáří apod., ale neúměrně. Nemohu zde nikoho doporučovat, pokud mi napíšete dotaz na můj FB pracovní profil, pak vám doporučení poskytnu.
Životní pojištění
Dobrý den. Mám uzavřenou životní a úrazovou pojistku u NN pojišťovny od dubna2021 a chtěla bych ji vypovědět z důvodu nevýhodnosti. Mám šanci, že mi vyhoví?
Iveta
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, jsou pouze zákonné důvody na základě nichž můžete pojištění vypovědět, např. v 6týdenní zákonné lhůtě před výročím smlouvy, což bývá u měsíčně placených smluv životního pojištění každý měsíc.
Nezařazené
Dobrý den, jdu do insolvence. Vzal jsem si jednou úvěr, půjčku na 18 000 Kč ( jistina )
Jenže oni tvrdí, že mi poslali 20 000 Kč (jistina ) ..
Tedy mám zaplatit 55 160 Kč ( úroky atd.. )
Chtěl bych se zeptat tedy ,zda je šance pohledávku popřít z důvodu jiné částky jistiny .. nebo co by jste mi poradili ?
Předem děkuji Adam
Adam
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Obaťte se prosím na svého právníka. Dotaz bude smazán po 15.12.2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Na moje jméno bez mého souhlasu bylo sjednáno povinné ručení co s tím mohu dělat? Dekuju
Anna
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nahlaste to na pojišťovnu, že jste smlouvu nesjednávala, tj. nepodepisovala a ani neplatila ze svého účtu (v případě akceptace zaplacením). Pokud si to přejete, že žádáte o její ukončení od počátku (do 2 měsíců od sjednání), nebo o ukočení dohodou (např. ke konkrétnímu datu a z výše uvedeného důvodu). Postup závidí na tom, zda je po vás vymáháno pojistné, nebo vám zatím jen přišel předpis na nové pojistné období.
Životní pojištění
Dobrý den, pojišťovna Generali mi bude zasílat dodatek ke smlouvě životnímu pojištění České poj. z r. 2005 Co si mám ověřit, než jej podepíši? Uvádí, že se nejedná o přepracování,prodloužení a ani navýšení, nechce rozporovat, není správcem smlouvy. Během pár dní se mi ozvali tři lidi, i když jsem tomu prvnímu řekla , ať se mi ozve po novém roce. Toto jednání na mě působí nátlakově. Děkuji za odpověď a přeji pohodový předvánoční čas.
Vladimíra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se budou odkazovat na nové pojistné podmínky, nebo se změní výše pojistného či pojistná rizika, pak je dobré prozkoumat detaily před podpisem takového dotatku. Pokud by docházelo ke konverzi na nový produkt, je pravděpodobné, že může být nějak zpoplatněn, např. nákupem nových pořátečních jednotek, tedy o tomto musíte být informována. Doporučuji vám, abyste si našla svého finančního poradce (nikoli jen zástupce pojišťovny) na dlouhodobou splupráci, s nímž můžete jakékoli detaily konzultovat. Měl by být schopen jednotlivé produkty porovnat a rozklíčovat.
Penze a penzijní spoření
Penzijní společnost mi vyplácí doživotní starobní penzi z mého penzijní připojištění. Co se stane s penězi, když zemřu. Obdrží ten zůstatek obmyšlená osoba?
Jan
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, odpověď je pro různé varianty zodpovězena v článku Pozůstalost z penzijního spoření bývá i bez státního příspěvku z 23.11.2011, kde jsem je komentoval. Tedy, penze z penzijního připojištění musela být vyplácena doživotní penzí. Pokud by nebyla stanovena oprávněná osoba, tak zbytek prostředků propadá penzijnímu fondu, stejně jako v případě, kdy by oprávněná osoba nestihla následně penzi vyčerpat. Výplata běžící penze po pozůstalém se řídí penzijním plánem dané smlouvy - je třeba nastudovat z něj, nebo se přímo informovat na penzijní společnosti.
Životní pojištění
Dobrý den, když mám sjednanou životní pojistku a vyřizuji si plnění sjednané události, mám nárok na toto plnění, i když než je toto vyřízeno, tak pojistku ukončím?
Věra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, rizika, která jsou pojištěna, jsou plněna v případě, kdy smlouva je aktivní a uhrazená. Tedy např. riziko invalidity ve III. stupni bude plněno, pokud invalidita byla přiznána v době platnosti smlouvy, i kdyby již smlouva byla ve výpovědi. Pokud by smlouva skončila před ukončením výplaty pojistného plnění např. z denního odškodného úrazem, pak zbytek dnů po ukončení smlouvy již proplacen nebyl. Zvažte veškeré okolnosti, zda se v procesu šetření pojistné události vyplatí smlouvu ukončovat.
Životní pojištění
Dobrý den,mám nárok na zaplacení operace TEP kolena,když jsem na ni byla v době když už jsem nebyla pojištěná ale byla nasledkem urazu v době pojištění.Ani trvalé následky byli jen za 1 operaci.Děkuji za odpovědˇ.Fialová
Fialová Danuše
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, váš dotaz není příliš jasný. Pokud jste byla pojištěna v průběhu toho vám vnikl úraz, pak, i kdybyste ukončila smlouvu, tak můžete žádat pojistné plnění za období, kdy jste pojištěna byla. Za např. hospitalizaci, která by vnikla po ukončení smlouvy, ale byla v důsledku daného úrazu, tak už by nárok na plnění nebyl. Zároveň nutno říci, že byste mohla žádat pojistné plnění pouze za ta rizika, která jste měla pojištěna - tedy můj komentář je k tomuto obecný, protože není zřejmé, na co jste pojištěna byla.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den,
mám trvalý pobyt v Rusku, ale bydlím a pracuji v ČR. Mám zaměstnaneckou kartu a hradím v ČR zdravotní pojištění. Mám nárok na penzijní spoření a příspěvek od zaměstnavatele?
Anastasiia
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě, kdy máte daňový domicil v ČR, pak můžete mít i penzijní spoření se státním příspěvkem. K nové smlouvě budete muset doložit mj. i kopii kartičky zdravotní pojišťovny.
Stavební spoření
Dobrý den, je možné založit si nové stavení spoření v době kdy splácím úvěr ze stavebního spoření nebo musím nejdřív splatit vše a poté si až můžu založit spoření nové?
venca
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, založit si další stavební spoření můžete. Pokud už je však naplno využita státní podpora na současném vkladovém účtu stavebního spoření (pokud je úvěr v překlenovacím úvěru), pak na nové připisována nebude.
Životní pojištění
Dobrý den, dnes jsem podepsal dodatek smlouvy o Životním pojištění "Můj život" z roku 2015 u Generali s tím, že jde o upřesnění některých formulací dle doporučení Nejvyššího soudu. (ŽP s kapitálovou složkou). Za podepsání dodatku dostanu údajně slevu 3% z pojištění. Tedy platit budu stejně, jen se navýší výše odkupu o ca. 9.000,-Kč. Nově je vyčíslena ale výše počátečních nákladů na pojištění na 32.605,-Kč oproti původní "Modelaci ŽP" kde bylo 2.814,-. Rozdíl tedy činí : -20.791,-Kč, na což jsem při podpisu dodatku nebyl upozorněn. Je vhodné podpis na dodatku odvolat a jakým způsobem? Údajně je to do 60-ti dní možné bez sankcí. Žádnou zmínku jsem o tom v dodatku nenašel. Děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Zbyněk
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, velmi pravděpodobně jste podepsal nějakou formu konverze/přechodu smlouvy na jiný produkt, tím vznikly nové počáteční náklady. Od podpisu smlouvy můžete odstoupit od počátku do 2 měsíců. Pokud by vám nechtěla pojišťovna z jakýchkoli důvodů vyhovět (neznám detaily smlouvy), pak můžete podat stížnost na Finančního arbitra.
Penze a penzijní spoření
Spořím si do penzijním fondu již asi 20 let. V posledních letech současný zaměstnavatel nic nepřispívá. Přesto bych chtěl využít 50 000 Kč limit pro osvobození od daně z příjmů a pojistného. Jak může zaměstnavatel převést část mé mzdy na fond? Potřebuji radu spíš pro naši mzdovou účetní, jak to provést prakticky. Děkuji.
Karel Stach
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, buď zaměstnavatel přispívat pravidelně částku cca 50 000/12, nebo lze celou sumu vložit jednorázově (jako formu odměny do finančního benefitu) před koncem roku na penzijní spoření s platebními údaji zaměstnavatele. Suma je pak osvobozena od soc., zdrav. a daně.
Úvěry a půjčky
Dobrý den,má přítelkyně je zaměstnaná nově na dobu neurčitou,čistý měsíčně příjem ji činí 20 000,-,je možné již po 3 měsících si zažádat o půjčku mezi 1 -1,5 mil. Korun ? Je bez jakýkoliv dluhy s tím ale,že je tohle její první zaměstnání.Děkuji předem za odpověď.
Petr Novák
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vzhledem k výši už se bude muset jednat o neúčelovou hypotéku, nebo úvěr bez zajištění, ale se spoludlužnkem. Je možné, že bonita bude dostačující, ale závisí nejen na příjmu, ale délce úvěru, sazbě apod. Na základě detailních údajů si nechte propočítat svým finančním poradcem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Mám totální škodu na automobilu zaviněnou jinou osobou a zároveň mám sám sjednáno havarijní pojištění s připojištěním GAP. Jak bych měl postupovat? Měl bych napřed uplanit pojistnou událost u pojišťovny viníka, kde s největší pravděpodobností nedostanu celkovou cenu, ale tržní a můžu pak využít připojištění GAP ze svého havarijního pojištění na dorovnání do částky původní ceny automobilu?
Martin Fritz
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrá den, pojištění GAP se uplatňuje jen při totální škodě, tj. kdy cena za opravu přesahuje cenu vozu v daném čase těsně před nehodou. Samozřejmě specifiakce GAP se může lišit, proto postupujte dle pojisných podmínek, nebo konzultulte se sjednatelem. Tedy plnit se bude z pojištění viníka (pokud je jeho vina 100 %), a to v nových cenách. Pouze pokud byste měl sjednáno pojištění přímé likvidace (je různé u různých pojišťpven), pak byste mohl nechat likvidovat svou pojišťovnou, která by škodu pak regresovala po pojišťovně viníka.
Životní pojištění
Dobry den zemřel nam tatinek tak nahle ,že ani nevime jestli mnel nejakou zivotni pojisteni a gde .Mohly by ste mi poradit jestli se to da negde zistit ? Gde bych se mohla informovat ? Dekuju
Pavlina
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v takovémto případě je dobré projít platby z účtu a podívat se, jaké pojišťovně co platil. Pak se na dané pojišťovně můžete informovat. Pojišťovny mají registr smluv, ale není věřejně přístupný. Informujte se spíše notáře, aby podal žádost o zjištění, zda taková smlouva neexistuje, protože jakákoli pojišťovna vám jistě nebude sdělovat, zda existuje pojištění u jiné pojišřovny s ohledem na mlčenlivost. Zároveň lze ale předpokládat, že budou chodit upomínky pro neplacení, ale i výpisy ke smlouvám. Podle toho lze zjistit, že nějaká smlouva existuje.
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, je mi 35 let, spořím si za přispění zaměstnavatele na PP a v příštím roce mám nárok na výsluhovou penzi. Chci ji vybrat v co nejkratším čase a při nízkém daňovém zatížení, tak abych mohl po výběru poloviny naspořených peněz co nejrychleji přejít se smlouvou z PP do DPS, protože zde v mém horizontu vidím vyšší potenciál zhodnocení prostředků.
Prosím Vás o pár rad
1) Na webu penzijní společnosti uvádějí, že výsluhovou penzi mohu vybrat jednorázově nebo formou PRAVIDELNÉ PENZE, ale ne už ovšem v jakém možném nejkratším čase? V případě například jednoho roku bych tuto možnost rád využil a odprostil tak příspěvky zaměstnavatele od 15% zdanění a danil pouze výnos.
2) Když si nechám vyplatit výsluhovou penzi takto po dobu určenou, počínaje kterým dnem mohu přejít do DPS a začít na něj spořit?
3) S ohledem na investiční horizont se mi jeví rozumné přejít s touto smlouvou z PP na DPS. Neposkytuje ovšem PP jisté výhody, které nejsou všeobecně příliš známy a nevyplatí se tak nechat PP spíše zakonzervovat a zároveň založit a dále spořit do DPS? Nikde se například nemohu dopátrat, zda bych druhou polovinu prosředků mohl vybrat v 50ti letech či zda bych měl ze smlouvy nárok na doživotní penzi a v jaké výši.
4) A nakonec bych rád z hlediska srovnání výnosů přešel k jiné penzijní společnosti, je poplatek 800 Kč v období do 5 let od počátku spoření v DPS u daného fondu, o kterém jste psal v příspěvcích níže, učtován penzijními společnostmi bez vyjímky? Vzhledem k výši naspořených prostředků bych na tuto skutečnost stejně přistoupil.
Moc Vám Děkuji.
Karel
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, příspěvek zaměstnavatele bude zdaněn vždy v rámci PP. Pouze u výplaty penze starobní v rámci DPS delší jak 3 roky se nedaní. Do DPS můžete přejít po zahájení výplaty z výsluhové penze z PP. To, zda se vyplatí ponechávat prostředky na PP je k diskusi a v takovém případě musím znát více detailů (jako u svých klientů), protože závisí na tom, kolik mají úspor jinde, jaký je postoj k riziku a zárověň očekávání výnosů apod. Komu se vyplatí přejít do DPS, tak to najdete můj článek (tuším na iDnes), kde k tomu dávám doporučení. Nedává mi ale smysl PP zakonzervovat. Podnínky výběru PP jsou pak dány penzijním plánem, kde se uvádí detaily a lišily se dle sjednaného plánu. Poplatek 800 Kč se účrtuje, pokud setrvání u stejné penzijní společnosti je kratší než 5 let. Tedy, pokud jste v PP více jak 5 let, pak pouhým převodem do DPS téže PS nevzniká nárok PS na poplatek, pokud byste následně přešel k jiné penzijní společnosti (zkr. PS).
Penze a penzijní spoření
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má na výši státního příspěvku v DPS nějaký vliv částka ve smlouvě. Jedná se mi konkrétně o to, že ve smlouvě mám příspěvek 300,- Kč, ale občas zasílám na DPS i částku 1000,- Kč. Dostanu státní příspěvek za 1000,- Kč ve výši 230,- Kč, nebo se maximální výše příspěvku řídí smlouvou a tedy i za 1000,- Kč dostanu jen 90,- Kč? Peníze posílám zcela pravidelně v minimální výši 300,- Kč/měsíc. Děkuji.
Klára
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba zasílat na DPS částku, která je uvedena ve smlouvě, aby byla správně zažádána i státní podpora. Přeplatky totiž nemusí penzijní společnost zaúčtovat, dokud nesepíšete speciální formulář. Informujte se na penzijní společnosti, mají v těchto případech různé postupy. Příspěvky navíc oproti sjednaným pak mohou být využity na daňový odpočet, je-li např. sjednána služba "daňový automat" - liší se mezi penzijními společnostmi. Zpravidla jen příspěvek zaměstnavatele může být proměnlivý, protože na něj není státní podpora a nemůžete si jej odečítat od daní, již je daňově zvýhodněn na straně zaměstnavatele.
Úvěry a půjčky
Mám spotřební úvěr od provident.chtěla jsem se zeptat když budu chtít úvěr předčasně splatit kolik si můžou účtovat poplatek za předčasné splacení. Úvěr na 50 000 zaplaceno 4×3700 délka splácení úvěru 24 měsíců děkuji
Marcela Horvathova
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se jedná o úvěr na rodné číslo, pak poplatek za předčasné splacení by neměl přesáhnout 1 % z výše zůstatku úvěru, pokud nejsou na úvěr navázány jiné služby.
Životní pojištění
Dobrý den, mam pojistku u Generali České pojišťovny a po roce uzavření jsem dostal invalidní důchod 2.st. a že nárok na vyplacení pojistného mám až po dvou letech uzavření smlouvy, což jenom rok jsem pojištěn tak nemám nárok i když v tabulce je napsáno po roce, tak nevím ,děkuji za odpověď.
Robert
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, životní pojištění na rizika smrti, invalidity, závažných onemocnění a pracovní neschopnosti aj. mají tzv. čekací doby. Je třeba je znát dle pojistných podmínek, některé mají např. na invaliditu 3 měsíce, jiné rok, jiné 2 roky. Do této doby nesmí zpravidla dojít k přiznání invalidního důchodu od technického počátku pojištění, jinak není plněno. Pokud se v textu pojistných podmínek dobře neorientujete, bylo by vhodné kontaktovat pojišťovacího agenta, nebo sjednatele smlouvy, aby vám našel v pojistných podmínkách, jak dlouhá čekací doba se vztahuje na vaše pojištění a zda podmínky na plnění splňujete. Přesněji bohužel nelze odpovědět, protože se vše řídí pojistnými podmínkami konkrétního produktu.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Švagr mi ukradl auto boural a způsobil škodu na silnici (stromky patníky) pod vlivem alkoholu, řešila to policie. Nahlásil jsem policii krádež auta, proběhlo řízení, švagr škodu zaplatil a pojišťovna zaprotokolovala událost, kde jsem uveden jako poškozený.Přes toto všechno mi byli sníženy bonusy z 10 na 9. Lze toto nějak zvrátit? Jak?
Petr
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, předpokládám, že škoda na obecních věcech byla plněna z pojištění provozu vozidla, tj. povinného ručení. Pokud by pojišťovna z povinného ručení neplnila vůbec, pak nelze odečíst bonusy, pokud plnila, pak se bonus snižuje. Pokud tedy k plnění nedošlo, pak nahlaste na pojišťovnu, ať zažádá o opravu v databázi ČKP, nebo kontaktujte přímo ČKP, jak máte postupovat.
Nezařazené
Dobrý den,
prosím o radu, co je pro mě jakožto pro zaměstnance výhodnější: (1) zaměstnanecký poměr na částečný úvazek, měsíčně 12000 Kč hrubého; nebo (2) DPČ, měsíčně 15100 Kč? Dovolené ani nemocenské neřeším, jde mi jen o finanční stránku: který z těchto dvou případů je pro mě výhodnější - myšleno tak, v kterém případě mi po odečtení povinných odvodů zůstane čistého více peněz. Jedná se o jednoho zaměstnavatele a stejnou práci. Jinde žádnou jinou dohodu ani smlouvu podepsanou nemám. Nejsem student, důchodce ani ZTP, jsem svobodný a děti nemám.
Ještě pro úplnost doplním, že vzhledem k povaze práce nepracuji všechny měsíce v roce, výdělek je kolísavý a odvíjí se od počtu odpracovaných hodin.
Předem děkuji za odpověď.
Jan P.
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce či znalou účetní. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 10. 2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám sjednáno od května 2020 pojištění GAP u Kooperativy, je to nové auto rv 2019.O víkendu jsem opřela přední nárazník při otáčení v slepé ulici o obrubník, vše jsem nafotila a zaslala na pojišťovnu a čekám až mě bude kontaktovat technik. Dle mých odhadů je to škoda do 20tis.Premyslim že 1 velké díl si nechám jen opravit a 3 menší bych chtěla nové orig.dily.Můžu si to takto určit sama?Přijdu o bonusy a budu platit více? Již teď platím max. částku 2000/měsíc. A nebo jsem raději neměla nic hlásit a nechat si to opravit za své?Jde ještě zastavit nahlášenou událost pokud by to bylo pro mě nevýhodné? Nerada bych platila třeba 2500 jen kvůli této nehodě.Dekuji.
Katka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, to, zda je třeba díl vyměnit, nebo stačí opravit, určuje servis (musí to také potvrdit likvidátor pojišťovny). Pokud by byla doporučena oprava dílu, pak pojišťovna nebude chtít plnit jeho výměnu. Zaplatíte spoluúčast v rámci plnění a na další pojistné období vám pojišťovna přepočítá pojistné s ohledem na počet pojistných událostí na havarijním pojištění. Na bonusy na povinném ručení to nemá vliv, pokud z něj nebude plněna škoda třetí osobě. Nejprve si nechte nacenit opravu autoservisem, poté se rozhodujte, zda necháte plnit z pojištění. Pokud by spoluúčast tvořila 50 % a více celkového rozpočtu opravy, pak se spíše nevyplatí řešit z pojistného plnění. Zastavit řešení škodné události lze až do likvidace. Samozřejmě, můžete po doručení dopisu o navýšení pojistného do 1 měsíce ukončit pojistnou smlouvu a pojistit se u jiné pojišťovny.
Životní pojištění
Dobrý den. Platím pojistku jednou za rok. Nejsem spokojena s úrazovým plněním a chci dát předčasnou výpověd. Pojistku jsem zaplatila před měsícem. Bude mi vrácena poměrná část? Děkuji za odpověď
Vendula
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud platíte pojištění ročně, lze předpokládat, že pojistné období je je den rok, tedy lze pojistnou smlouvu vypovědět až k výročí smlouvy, tj. jednou za rok, nejpozději 6 týdnů před výročím. Zpravidla při roční frekvenci placení nelze provést ani změnu v průběhu pojistného období. Na detaily se informujte u pojišťovací agenta pojišťovny nebo svého poradce - je třeba detaily zjistit na pojišťovně k vaší konkrétní smlouvě.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Měla jsem vážnou nehodu. Pojistné plnění proběhlo ze zákonného pojištění viníka. Mám nárok i na vyplacení zničeni vozidla z mého havarijního pojištění ?
Děkuji
Jaroslava K
Jaroslava K
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, v případě tzv. neživotního pojištění se jedná o plnění škodové, tedy se plní do výše skutečné škody. Lze předpokládat, že pojišťovna viníka plnila ve výši vzniklé škody. V takovém případě by při plnění z havarijního pojištění došlo k duplikování plnění, což není možné.
Investice
Dobrý den,
V roce 2020 jsem na radu mého osvědčeného investičního poradce uzavřel smlouvu o správě majetku (vkladu) se společností se sídlem v ČR. Smlouva umožňuje výběr části nebo celého vkladu včetně výnosů kdykoli se splatností 21 dnů.
Po několika měsících, kdy výnosy rostly, došlo k poklesu stavu účtu zhruba o čtvrtinu. Poté jsem se dozvěděl, že klientský účet „je aktuálně zajištěn na základě rozhodnutí Policie ČR, která provádí příslušná šetření“. Okamžitě jsem podal elektronicky příkaz k výběru celé zbytkové částky (s vědomím, že z účtu, zajištěného policií, hned tak finance nedostanu).
Můj dotaz zní: Jaké další oficiální kroky bych měl podniknout, abych zvýšil pravděpodobnost, že mi bude vrácena alespoň aktuální výše účtu? Předpokládám totiž, že prostředků na zajištěném účtu může být nakonec méně, než bude stačit na uspokojení všech klientů…

Děkuji
Vláďa
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, bohužel, nedokáži vám v tomto poradit, protože se jedná o právní rovinu a neznám detaily investice a důvody zajištění účtu. Každá investice se samozřejmě odvíjí od stavu trhů, tedy cena se pohybuje dle změny ceny podkladového aktiva, a to po celou dobu, kdy jsou prostředky zainvestované. Samozřejmě nějaké speciální konstrukty se mohou chovat jinak a může jimi být i zastírána skutečná podstata investice, tedy např. i zdánlivé investování, resp. podvod. Doporučuji vám obrátit na právního zástupce.
Úvěry na bydlení
Dobrý den. Našel jsem na internetu vaši stránku kde poskytujeme hypotéky a jejich zprostředkování. Měl bych na vás otázku ,jelikož jste psal ze máte dost zkušenosti. Mám schvalenou hypotéku a smlouvy podepsané. Předvcirem jsem poslal zástavní smlouvy a stavební povolení na RD dům. Tudíž poslední krok před čerpáním peněz. Bohužel při úpravách pozemku a bourání starého domu jsem se musel zadlužit menšími půjčky. Muže to vadit při čerpání peněz? Když už mám vše podepsané a zástavy hotové? Mám hypotéku u ČMMS. Děkuju moc
Michal Čipera
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, banka nebo spořitelna ověřuje bonitu v okamžiku, kdy žádáte o úvěr. Je povinností mít alespoň 10 % vlastních zdrojů, které nesmí pocházet z jiného úvěru. To může banka prověřit při čerpání, že v registrech nepřibyl žádný nový úvěr. Pokud zjistí, že se objevil nový úvěr, je třeba prokázat, že prostředky nebyly použity na financování bydlení. Ne všechny banky toto před čerpáním prověřují, protože k doložení vlastních zdrojů dle záměru už došlo v období schvalování úvěrů. Je tedy malá pravděpodobnost, že by se kvůli novému úvěru zastavilo čerpání.
Stavební spoření
U Lišky založeného staveb. spoření již uběhla šestiletá vázací doba. Pokud peníze nevyzvednu mám právo na státní příspěvek 2000Kč/rok? Je mně 85let a nechci již výběr peněz dlouhodobě časově vázat. Prosím o radu jak jak nejlépe peníze zhodnotit. Děkuji.
Bedřich
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, stavební spoření končí dospořením cílové částky, pokud nemáte tedy dospořeno, nebo jste cílovou částku navýšil, můžete spořit dál i po 6letém vázacím období. Tedy potom máte stále nárok na státní podporu ve výši 10 % z vkladu, max. 2 000 Kč ročně. Jak nejlépe zhodnocovat finance? Bohužel nemohu obecně odpovědět, protože taková rada předchází znalosti požadavků klienta, jeho přístupu k riziku, zkušenostem, cílům apod. Toto případně budete muset konzultovat osobně s finančním poradcem.
Úvěry na bydlení
Dobrý den,
chceme si vzít ze stavebního spoření úvěr resp. meziúvěr - já a manželka, dcera (je jí už 18 let, ale je stále student) by vzala také meziúvěr s námi na koupi bytu. Je problém, že dcera je zatím ještě student a může mít uzavřený meziúvěr např. na částku 400 tis., děkuji za odpověď.
jirka
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, nerozumím dotazu, protože nebyl jasně položen. Není zřejmé, proč by měla vstupovat do úvěru dcera, není zřejmé, proč nevyužijete raději hypoteční úvěr, není zřejmé kolik si chcete vzít, co vám bylo nabídnuto vzhledem k vaší bonitě aj. Informujte se tedy raději na detaily u finančního poradce, nikoli jen např. pracovníka stavební spořitelny. Bez detailních údajů vám ovšem ani finanční poradce nepomůže.
Nezařazené
Dobry den,
mela jsem skodu na aute.Srazka ze zveri.Na aute mam zakladni pojisteni se zrazkou ze zveri.Pojistovna to uznala jako totalni skodu za castku 31tis. Jsem ale v insolvenci.Muze insolvencni spravce penize zabavit? Dodavam, ze auto a pojistka je napsane na mne a s autem musim jezdit do prace.Nemam na to si kazdy den pujcovat auto, nebo si nove poridit, ale za tuto castku je mozne podle odhadcu jeste moje auto pravit.
Dekuji za odpoved.
Monika
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli právní. Nicméně, dle mého názoru: za mimořádný příjem se nepovažuje plnění z pojistných smluv o škodovém pojištění a ani pojistné plnění z titulu náhrady majetkové a nemajetkové újmy. Tedy by se nemělo plnění vydávat do insolvence, pokud použijete peníze na opravu nebo nákup auta, které potřebuje na cesty do práce.
Nezařazené
Dobrý den, chci se zeptat jestli je možné aby řídil motorové vozidlo někdo komu byl přiznán důchod na nervy. Děkuji
Nováková
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, s dotazem se obraťte na příslušné úřady, tento dotaz nespadá do finančního poradenství a bude smazán po 25.8.2021.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den.
převedl jsem vozidlo na vnuka. Ten si hned sjednal nové pojištění u jiné pojištovny. Pojištovna, u které jsem měl auto pojišteno před převodem, mě už 2x poslala dopis, kde se dožadují zaplacení na další rok. Mám za to, že pojištění za auto, které nevlatním nemusím platit. Děkuji
Ondra
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, původní pojištění musí původní majitel a pojistník řádně ukončit žádostí o ukončení smlouvy změnou vlastníka. Pokud tak neučiní, pak pojišťovna zašle předpis pojistného na nové období, protože neví o změně vlastníka. Změnu vlastníka je povinností nahlásit pojišťovně.
Stavební spoření
Dobrý den,
prosila bych Vás o radu - manžel mojí matky mně a mému bratrovi (jeho syn) založil stavební spoření ani popravdě nevím přesně kde. Za tu dobu se mi tam naspořilo přes 100 tisíc, jenže než mně bylo 18 let, tak se matka se svým manželem rozvedla a od té doby o stavebním spoření nemám jedinou informaci. Bylo mi matkou řečeno, že mi ho nedá, ale mám na to právo od svých 18i, nebo ne? Dnes je mi 22 let. Jak mám postupovat? Dnes by se mi naspořená částka hodila pro vybavení bytu atd., s otcem bratra mám neutrální vztah, myslíte, že mám se zeptat na stav spoření jeho?
Děkuji za Vaši radu.
Eva
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud znělo stavební spoření na vaše jméno a některý z rodičů byl zákonným zástupcem na smlouvě, pak naspořené prostředky v dovršení dospělosti vám měly být předány, protože byly určeny právě vám (nebylo zřejmé, zda např. do tohoto produktu nespořili prarodiče apod.). Bohužel, je obtížné prokazovat, že taková smlouva existovala, pokud k ní nemáte žádné podklady. V tomto případě se už jedná o právní téma, nikoli finanční, proto se obraťte o radu na svého advokáta.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám na vás dotaz. Funguji jako OSVČ a poslední 4 měsíce používám k rozvozu zboží auto, které jsem si kvůli tomu pořídil. Teď jsem se musel stát plátcem DPH a kvůli případným servisům a následnému odpočtu DPH, budu muset nechat přepsat auto z RČ na IČO. A teď otázka. Můžu mít havarijní pojištění i nadále uzavřené na ,, běžný provoz" a nebo to musím mít uzavřené na ,, rozvoz zboží"? Je tam dost velký finanční rozdíl. Přitom s autem jezdím cca 4 dny v týdnu a krátké trasy.
Předem moc děkuji za odpověď. - otázka upravena poradcem
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud vozidlo přejde na IČO, tj. přepsáním ve velkém technickém průkazu, pak i pojistná smlouva musí znít na stejné IČO - tj. pojistník bude dle IČO, kvůli DPH bude muset být i majitel IČO. V takovém případě by mělo být pojištěno vozidlo dle jeho užívání, resp. předmětu podnikání. Je na vaší odpovědnosti, jak vozidlo pojistíte, tj. jestli na běžný provoz, nebo jiný. Dle mé zkušenosti, ve výčtu provozu vozidla "rozvoz zboží" není, ale je tam např. "vozidlo kurýrní služby", které nejblíže odpovídá tomu, co popisujete. Konzultujte se svým poradcem, jaké užití nejlépe odpovídá skutečnému užití. Pokud se nejedná o kurýrní nebo taxi službu, nebo půjčování vozidla (a jiné speciality), pak by mohl být provoz běžný. Jiná situace bude u havarijního pojištění - tady je třeba upozornit, že věci umístěné ve vozidle, které by způsobily škodu pádem, posunem apod., tak nebudou u většiny pojišťoven plněny. Škodní událost totiž musí zjednodušeně vzniknout vnější příčinou.
Životní pojištění
Dobrý den, mám životní pojištění u ČP, stal se mi těžký úraz s dobou léčení podle tabulek 180 dnů, za měsíc mi ale končí smlouva, jak budu odškodněn? Bude to pouze do konce smlouvy, tedy za měsíc, nebo i po platnosti smluvy, tedy za půl roku?
Honza
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud je smlouva ve výpovědi, ale léčba bude trvat i po ukončení smlouvy, pak za tyto dny již velmi pravděpodobně pojišťovna plnění nevyplatí. Vztahuje se to na denní odškodné úrazem, pracovní neschopností, hospitalizací apod.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den prosím o radu.
Škoda na našem automobilu byla řešena z havarijního pojištění protože vyník nehody a poškozený žijí ve společné domácnosti. Moje pojištovna, tedy poškozeného, nyní vymáhána na synovi (vyník nehody) uhrazení veškerých nákladů. Mám za to že pokud se nehoda platí z havarijního pojištění tak si poškozený vlastně platí opravu tou pojistkou a pojišťovna by tedy neměla dále vymáhát uhrazení na vyníkovi. Jedná se tedy o neoprávněně vymáhání pojišťovny, nebo se pletu?
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, vzhledem k tomu, že se plnilo z havarijního pojištění, které si platíte nad rámec povinného ručení, pak by pojišťovna neměla škodu na viníkovi regresovat, pokud nedošlo k závažnému porušení dopravních předpisů, např. řízení v opilosti. Pojišťovna by měla řádně zdůvodnit, proč škodu po viníkovi vymáhá, a pokud by od svého záměru neustoupila, tak jí sdělte, že to budete řešit s právním zástupcem, pokud nárok není oprávněný. Už jen toto sdělení by mohlo vést k ustoupení pojišťovny od vymáhání. Pokud by se tak nestalo, pak je třeba věc skutečně konzultovat s právníkem.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, mám sjednané havarijní pojištění u Kooperativy od února 2020.
Na rok 2021 bylo sjednané pojistné ve výši 12126 Kč půl ročně. Po této dohodě došlo v prosinci 2020 ke škodní události s plněním cca 4500 Kč.
Nyní mě pojišťovna zaslala podklady na zaplaceni dalšího půl roku a to s částkou 14875 Kč.
Mají právo navýšit cenu pojistného půl roku od výročí a bez předchozího upozornění a odůvodnění?
Děkuji
Jaroslav Pohl
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ano, mohou po pojistné události změnit pojistné, protože došlo ke ztrátě bonusu. Od data doručení nového předpisu můžete odstoupit od smlouvy do 1 měsíce.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Chci se zeptat zda jdou převést bonusy z s.r.o. na moji osobu? Děkuji.
František
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, ne. Jsou navázané na IČO právnické osoby. Pokud jste jediným majitelem, pak lze s některou z pojišťoven vyjednat výjimku, ale není to standardní, resp. poskytnou slevu ve výši bonusu, ale nemůže se propsat do databáze ČKP jako bonus na rodné číslo - byla by to výjimka v rámci dané pojišťovny.
Nezařazené
rodiče mi půjčili v roce 1999 400.000,- Kč v roce 2006 mi tuto půjčku prominuli a teď ji po mně chtějí vrátiti. Mají na to právo?
Eva Lorenzová
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na právní. Obraťte se, prosím, pro detaily na právního zástupce. Děkuji za pochopení. Dotaz bude smazán po 15. 8. 2021.
Životní pojištění
klient je obmyšlená osoba v životní pojistce, nemá se ale jak dostat k zprávě o příčině úmrtí, protože není osobou blízkou... jak se má dožadovat nároku bez lek. zprávy o příčině úmrtí?
Děkuji
Oksana
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, je třeba, aby obmyšlená osoba hodnověrným způsobem prokázala smrt pojištěného. Pokud rodinný příslušník není ochoten vydat kopii např. úmrtního listu, pak je třeba se obrátit na notáře, který vyřizuje pozůstalost, nebo si vyžádat výpis z registru obyvatel, popř. řešit postup se svým právním zástupcem.
Životní pojištění
Mám životní pojistku u Generali, nyní jsem v důchodu a chci ji ukončit. Jaký je nejlepší způsob nebo možnosti. Děkuji
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, životní pojištění lze ukončit v tomto případě buď k datu jeho konce (pojistné doby), nebo ke konci pojistného období, což bývá u životních pojištění období frekvence plateb. Tedy pokud by byla platba měsíční, tak ukončit pojištění k nejbližšímu datu v zákonné 6týdenní lhůtě. Zda to pro vás bude výhodné, či nikoli, nelze posoudit, protože neznám žádné detailní parametry produktu ani množství naspořených prostředků. To konzultujte se svým poradcem.
Penze a penzijní spoření
Má smysl pokračovat v penzijním spoření i důchodu? Platím měs. 500 u Generali!
Tomáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud máte volné prostředky ze starobního důchodu, pak se stále vyplatí spořit v penzijním spoření, kdy na každou vloženou 1 000 Kč získáte 230 Kč od státu, tj. 23 %. Spoření musí trvat alespoň 5 let.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den. Mám otázku. Když je vozidlo kupované jako právnická osoba na s.r.o. musí být i povinné a havarijní pojištění na s.r.o. nebo si ho může přihlásit jakákoliv fyzická osoba?
Lukáš
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistníkem, tedy vlastníkem smlouvy, může být kdokoli, ale právnická osoba si pak nemůže dát pojistné do nákladů.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den, Táta měl škodu Octavia smlouvy o koupi měl na sebe a veškeré papíry k tomu. Koupil to od nějakého Pánka stím že mu chybělo doplatit 20000 Kč .. Táta to půjčil bráchovi protože potřeboval auto s tažným. Jenže brácha s přítelkyní trefili při stěhování srnu. Jeho přítelkyni bylo strhnuto 35000 od pojišťovny a dostal to ten Pánek ještě řekl že to auto je na odpis a pak byl inzerát na bazosi že ho prodává na díly. Kdo měl dostat peníze z pojistky?
Zdeněk Formánek
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistné plnění dle pojistné smlouvy obdrží pojištěná osoba. Jestliže otec nedokončil registraci vozu na registru vozidel a řádně si vozidlo k datu prodeje nepojistil, pak měl na plnění nárok registrovaný majitel vozu, a to ze své pojistné smlouvy, kterou měl uzavřenou.
Povinné ručení a havarijní pojištění
Dobrý den
Chtěl bych se zeptat ,kdo platí povinné ručení u auta psaného na konkrétní osobu,které je i ta osoba v insolvenčním řízení
Martin
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pojistníkem, tedy vlastníkem smlouvy a plátcem může být kdokoli. Tedy pojistníkem muže být jiný rodinný příslušník, než je majitel vozu.
Nezařazené
dobrý den ..koupily jsme s manželem byt na hypotéku ..byt je ve SJM ..byt bude užívat syn a platit nám z části splátky hypotéky ...Jak máme danit ..děkuji
Lída
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, tato poradna je učena na finanční poradenství, nikoli na daňové. Obraťte se, prosím, pro detaily na daňového poradce apod. Každopádně, záleží, jak bude považována ona částka. Pokud se bude jednat o dar ze strany syna v přímé linii rodičům, pak není třeba danit. Pokud se bude jednat o nájem, pak byste museli uvádět v daňovém přiznání. Syn není majitel, tedy není ani právně spjat s hypotečním úvěrem, proto lze považovat jeho platbu spíše za nájemné. Konzultujte tedy ideální řešení s daňovým poradcem.
Životní pojištění
Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, tatínek umřel a měl založenou životní pojistku v případě smrti na 200000, mamince ale přišlo jen 150000,ze se to prý daní, je to pravda? Děkuji
Vítězslav
David Kučera ze společnosti Partners
Dobrý den, pokud se jednalo o pojistnou částku pro případ smrti, pak ta se vyplácí v té výši, která byla aktuální v době úmrtí. Pokud se ovšem jednalo o odkupné, tedy o výplatu naspořených peněz, pak se strhnou poplatky pojišťovně a daň 15 %.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že pokud je vám cizí řidič způsobí škodu, může likvidaci pojistné události vyřídit vaše pojišťovna nikoli jeho?

Další rady k nezaplacení

Směnárenská kalkulačka