Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují. Podnikatelé si tak můžou ještě rozmyslet, o které položky snížit základ daně a jaké slevy u vypočtené daně uplatnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání k dani z příjmů můžou letos fyzické i právnické osoby bez postihu odevzdat o měsíc později, než bývá jejich obvyklou povinností. Formuláře v papírové podobě odevzdávají nejdéle do 3. května, elektronická podání nejpozději k 1. červnu.

Odčitatelné položky sníží základ daně o tisíce

Základ daně si stanoví OSVČ porovnáním příjmů a výdajů za loňský rok, případně uplatněním výdajového paušálu, který činí 40, 60 nebo 80 procent podle předmětu činnosti. V druhém kroku si živnostník může zjištěný daňový základ snížit o uznatelné odčitatelné položky, teprve poté vypočte 15procentní daň ze svého příjmu.

Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

„Nejčastěji snižují živnostníci základ daně o úroky z hypotéky či úvěru na bydlení ze stavebního spoření, o příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění,“ říká Vladimír Weiss, finanční poradce skupiny Partners.

Úroky z hypotéky či jiného úvěru na pořízení si vlastního bydlení můžou dosáhnout nejvýše 300 tisíc korun za rok. I když na takovou částku málokdo dosáhne, úspora za uplatněné úroky z hypotéky není zanedbatelná především v prvních letech trvání smlouvy.

„První zhruba čtyři roky dosahovaly roční úroky z mojí hypotéky téměř 50 tisíc korun, což mi po odečtení od základu daně ušetřilo na dani z příjmů zhruba 7 500 korun, to by byla škoda nevyužít,“ říká 34letý Jaroslav z Prahy.

Penzijní spoření a životní pojištění

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Příspěvky zaslané do penzijního spoření, ať už do starých transformovaných fondů nebo doplňkového stavebního spoření se odečítají nejvýše v částce 24 tisíc korun za kalendářní rok.

„K uplatnění maximálního odpočtu od základu daně musí do penzijního spoření vložit měsíčně 3 tisíce korun, což odpovídá úspoře na dani ve výši 3 600 korun,“ upozorňuje Vladimír Weiss.

O stejnou částku, tedy 24 tisíc korun si lze základ daně ponížit i o částky uhrazené v roce 2020 na životní pojištění. Ovšem za podmínky, že pojistné plnění nebude čerpat dříve než v 60 letech věku, a ne dříve než za pět let od uzavření smlouvy. U životních pojistek sjednaných do dosažení důchodového věku musí pro uplatnění odvedených částek v daňovém přiznání splnit minimální pojistnou částku na 40 tisíc korun při době pojištění od pěti do 15 let. U doby delší 15 let pak dokonce až 70 tisíc korun.

Odečíst lze příspěvky odborům i darování krve

Daňově odpočitatelnou položkou jsou dále i členské příspěvky odborovým organizacím až do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů a výdaje na vzdělávací kurzy a školení. Základ daně si živnostníci mohou snížit také za dárcovství krve, kostní dřeně, případně i orgánu či tkáně. Ani v takovém případě není úspora na dani zanedbatelná, jak dokládá pan Jaroslav.

„Darovat krev chodím v průměru pětkrát do roka, za každý odběr si v daňovém přiznání odečtu od základu daně 3 tisíce korun, v součtu to při pěti odběrech za rok dělá slevu na dani 2 250 korun,“ říká s dodatkem, že mu taková forma benefitu za dárcovství krve přijde férová.

Za darování kostní dřeně a orgánu se základ daně snižuje o 20 tisíc korun, při první registraci do dárců kostní dřeně se odečítá od základu daně osm tisíc korun.

Uplatněné odpočty je nutné doložit

V neposlední řadě si mohou živnostníci od základu daně odečíst dokonce i ztrátu, kterou vykázali v posledních pěti letech své činnosti. Veškeré v daňovém přiznání uplatněné odčitatelné položky musí poplatník označit a k daňovému přiznání také přiložit. Jejich výčet a počty pak označí v závěru daňového přiznání.

„Potvrzení o zaplacených úrocích za úvěr na bydlení zasílají banky a spořitelny počátkem roku, nebo je vždy ke stažení nahrán v online bankovnictví dané banky,“ vysvětluje Vladimír Weiss s tím, že stejná praxe funguje u penzijního spoření a životního pojištění. U darů se dokládá smlouva o poskytnutí daru, potvrzení o dárcovství krve a orgánu vydává odběrové místo.

Sleva z vypočtené daně

Po úpravě daňového základu a samotného výpočtu daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 procent přistoupí poplatník k uplatnění daňových slev. Ty se totiž odečítají až z vyměřené daně.

„Sleva na poplatníka zůstává neměnná, za rok 2020 činí 24 840 korun, stejnou částku si může živnostník odečíst i na manželku, ovšem za podmínky, že její roční příjem nepřesáhl částku 68 tisíc korun,“ upozorňuje finanční poradce.

Do příjmů manželky se přitom započítává poskytnutý kompenzační bonus, ošetřovné na dítě, podpora z programu Antivirus a speciální provozní dotace poskytnuté kvůli pandemii covidu. Jde například o finanční podporu z programu covid nájemné, kultura a sport.

Od vypočtené daně si živnostník dále odečítá slevu na studenta, za umístění dítěte v mateřské škole, slevu na plnou invaliditu či průkaz osoby se zdravotním postižením ve stupni ZTP/P. Speciální místo má pak v daňovém přiznání sleva na dítě, kterou si může OSVČ uplatnit i jako takzvaný daňový bonus.

„Pokud vychází daňová povinnost nižší než daňové zvýhodnění na dítě či děti, pak finanční úřad vrací rozdílnou částku na uvedený účet v daňovém přiznání jako daňový bonus,“ dodává Vladimír Weiss s tím, že podmínkou pro uznání bonusu na dítě je dosažení výdělku za rok 2020 alespoň ve výši 87 600 korun.

Živnostníci v paušálním režimu, pozor

Daňová přiznání za rok 2020 nesmí zapomenout odevzdat ani osoby samostatně výdělečně činné přihlášené k paušální dani. K ní se totiž začaly registrovat až letos v lednu. Zálohy na paušální daň začali oprávnění živnostníci platit od letošního ledna, loni měli tedy povinnost vést daňovou evidenci, proto musí přiznání k dani z příjmů za rok 2020 k finančnímu úřadu také podat.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

26. února 2024

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý...

Brzy se změní státní příspěvek v „penzijku“. Expertka radí, jak neprodělat

22. února 2024

„Teď stále ještě dostáváte za částku 1 000 korun od státu 230 korun. Ale po změně zákona...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daně 2023: Jak zdanit příjmy z nájmu a na co si dát pozor

21. února 2024

Řada lidí si přivydělává pronájmem nemovitosti, a to nejen bytu, domu nebo jeho části, ale také...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozbil jsem služební tablet. Po třech letech mi přišel účet na 10 tisíc

28. února 2024

Zaměstnanec je ve vztahu k zaměstnavateli považován za slabší stranu a je proto českým právním...

Daně 2023: Od jakých příjmů se podává přiznání. Limity jsou mírnější

28. února 2024

Růžové formuláře budete vyplňovat a daně platit, pokud jsou vaše přivýdělky vyšší než stanovené...

Open ani free space k výkonu nevedou. Co zaměstnance dnes motivuje

27. února 2024

Premium Zaměstnavatelé chtějí od svých zaměstnanců, aby podávali výkon a zbytečně nezaháleli. Ale strávit...

Přejít ze starého do nového „penzijka“ je snazší. Komu se to vyplatí?

27. února 2024

Staré penzijní připojištění peníze příliš nezhodnocuje oproti novému doplňkovému penzijnímu...

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...