Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Daně 2020 o měsíc později. Jaké položky vám mohou ulevit

Termíny pro podání klasického i elektronického daňového přiznání k dani z příjmů se letos o měsíc prodlužují. Podnikatelé si tak můžou ještě rozmyslet, o které položky snížit základ daně a jaké slevy u vypočtené daně uplatnit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daňové přiznání k dani z příjmů můžou letos fyzické i právnické osoby bez postihu odevzdat o měsíc později, než bývá jejich obvyklou povinností. Formuláře v papírové podobě odevzdávají nejdéle do 3. května, elektronická podání nejpozději k 1. červnu.

Odčitatelné položky sníží základ daně o tisíce

Základ daně si stanoví OSVČ porovnáním příjmů a výdajů za loňský rok, případně uplatněním výdajového paušálu, který činí 40, 60 nebo 80 procent podle předmětu činnosti. V druhém kroku si živnostník může zjištěný daňový základ snížit o uznatelné odčitatelné položky, teprve poté vypočte 15procentní daň ze svého příjmu.

Hledáte práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz.

„Nejčastěji snižují živnostníci základ daně o úroky z hypotéky či úvěru na bydlení ze stavebního spoření, o příspěvky na penzijní spoření a životní pojištění,“ říká Vladimír Weiss, finanční poradce skupiny Partners.

Úroky z hypotéky či jiného úvěru na pořízení si vlastního bydlení můžou dosáhnout nejvýše 300 tisíc korun za rok. I když na takovou částku málokdo dosáhne, úspora za uplatněné úroky z hypotéky není zanedbatelná především v prvních letech trvání smlouvy.

„První zhruba čtyři roky dosahovaly roční úroky z mojí hypotéky téměř 50 tisíc korun, což mi po odečtení od základu daně ušetřilo na dani z příjmů zhruba 7 500 korun, to by byla škoda nevyužít,“ říká 34letý Jaroslav z Prahy.

Penzijní spoření a životní pojištění

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Příspěvky zaslané do penzijního spoření, ať už do starých transformovaných fondů nebo doplňkového stavebního spoření se odečítají nejvýše v částce 24 tisíc korun za kalendářní rok.

„K uplatnění maximálního odpočtu od základu daně musí do penzijního spoření vložit měsíčně 3 tisíce korun, což odpovídá úspoře na dani ve výši 3 600 korun,“ upozorňuje Vladimír Weiss.

O stejnou částku, tedy 24 tisíc korun si lze základ daně ponížit i o částky uhrazené v roce 2020 na životní pojištění. Ovšem za podmínky, že pojistné plnění nebude čerpat dříve než v 60 letech věku, a ne dříve než za pět let od uzavření smlouvy. U životních pojistek sjednaných do dosažení důchodového věku musí pro uplatnění odvedených částek v daňovém přiznání splnit minimální pojistnou částku na 40 tisíc korun při době pojištění od pěti do 15 let. U doby delší 15 let pak dokonce až 70 tisíc korun.

Odečíst lze příspěvky odborům i darování krve

Daňově odpočitatelnou položkou jsou dále i členské příspěvky odborovým organizacím až do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů a výdaje na vzdělávací kurzy a školení. Základ daně si živnostníci mohou snížit také za dárcovství krve, kostní dřeně, případně i orgánu či tkáně. Ani v takovém případě není úspora na dani zanedbatelná, jak dokládá pan Jaroslav.

„Darovat krev chodím v průměru pětkrát do roka, za každý odběr si v daňovém přiznání odečtu od základu daně 3 tisíce korun, v součtu to při pěti odběrech za rok dělá slevu na dani 2 250 korun,“ říká s dodatkem, že mu taková forma benefitu za dárcovství krve přijde férová.

Za darování kostní dřeně a orgánu se základ daně snižuje o 20 tisíc korun, při první registraci do dárců kostní dřeně se odečítá od základu daně osm tisíc korun.

Uplatněné odpočty je nutné doložit

V neposlední řadě si mohou živnostníci od základu daně odečíst dokonce i ztrátu, kterou vykázali v posledních pěti letech své činnosti. Veškeré v daňovém přiznání uplatněné odčitatelné položky musí poplatník označit a k daňovému přiznání také přiložit. Jejich výčet a počty pak označí v závěru daňového přiznání.

„Potvrzení o zaplacených úrocích za úvěr na bydlení zasílají banky a spořitelny počátkem roku, nebo je vždy ke stažení nahrán v online bankovnictví dané banky,“ vysvětluje Vladimír Weiss s tím, že stejná praxe funguje u penzijního spoření a životního pojištění. U darů se dokládá smlouva o poskytnutí daru, potvrzení o dárcovství krve a orgánu vydává odběrové místo.

Sleva z vypočtené daně

Po úpravě daňového základu a samotného výpočtu daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 procent přistoupí poplatník k uplatnění daňových slev. Ty se totiž odečítají až z vyměřené daně.

„Sleva na poplatníka zůstává neměnná, za rok 2020 činí 24 840 korun, stejnou částku si může živnostník odečíst i na manželku, ovšem za podmínky, že její roční příjem nepřesáhl částku 68 tisíc korun,“ upozorňuje finanční poradce.

Do příjmů manželky se přitom započítává poskytnutý kompenzační bonus, ošetřovné na dítě, podpora z programu Antivirus a speciální provozní dotace poskytnuté kvůli pandemii covidu. Jde například o finanční podporu z programu covid nájemné, kultura a sport.

Od vypočtené daně si živnostník dále odečítá slevu na studenta, za umístění dítěte v mateřské škole, slevu na plnou invaliditu či průkaz osoby se zdravotním postižením ve stupni ZTP/P. Speciální místo má pak v daňovém přiznání sleva na dítě, kterou si může OSVČ uplatnit i jako takzvaný daňový bonus.

„Pokud vychází daňová povinnost nižší než daňové zvýhodnění na dítě či děti, pak finanční úřad vrací rozdílnou částku na uvedený účet v daňovém přiznání jako daňový bonus,“ dodává Vladimír Weiss s tím, že podmínkou pro uznání bonusu na dítě je dosažení výdělku za rok 2020 alespoň ve výši 87 600 korun.

Živnostníci v paušálním režimu, pozor

Daňová přiznání za rok 2020 nesmí zapomenout odevzdat ani osoby samostatně výdělečně činné přihlášené k paušální dani. K ní se totiž začaly registrovat až letos v lednu. Zálohy na paušální daň začali oprávnění živnostníci platit od letošního ledna, loni měli tedy povinnost vést daňovou evidenci, proto musí přiznání k dani z příjmů za rok 2020 k finančnímu úřadu také podat.

Autor:
  • Nejčtenější

Bydlení v nedohlednu? Pro řadu mladých je to už tvrdá realita

Nové bydlení plánuje v tomto roce 150 000 mladých lidí ve věku 26 až 36 let. Jaké jsou jejich představy? Kolik si půjčí...

Je tu skvělý tým i dobrá káva, říká ukrajinská medička, posila u Paula

Doma studovala medicínu a při tom pracovala jako kosmetička. Pak přišla válka, dvaadvacetiletá Simona opustila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak nejlépe spořit dětem? Co nabízejí banky a co radí odborník

Do prasátka, do matrace, na stavebko nebo rovnou na penzijko? Možností, jak spořit dětem, je víc. Některé banky dokonce...

KVÍZ: Daní se výhra a patří i manželce? Na co si dát pozor při sázení?

Vidina výhry v loterii, kartách nebo ruletě je jistě lákavá. Určitě je ale dobré mít aspoň základní přehled. Nejen jak...

Vyšší benefit na „penzijko a životko“ je lepší než zvýšení hrubé mzdy

Penzijní spoření a životní pojištění jsou finanční produkty, na které může zaměstnanci daňově přispívat zaměstnavatel....

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Daně 2021: Šest věcí, které sníží odvody státu. Ušetřit lze až tisíce korun

Premium Do daňového přiznání lze zahrnout takzvané odečitatelné položky. Jsou to částky, které se chovají podobně jako výdaje...

Příjmy z investic. Kdy (ne)musíte podávat daňové přiznání?

Řada Čechů zhodnocuje své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jaké daně letos musí zaplatit zaměstnanec, který si chce přivydělat

Hodně zaměstnanců si ke svému hlavnímu zaměstnání přivydělává, ať už na pracovní dohodu, zkrácený úvazek nebo...

Daně 2021: Kdy musíte podat daňové přiznání u přivýdělků

Každý občas vydělá nějaké peníze navíc. O tom, zda je zapisovat do růžových formulářů, rozhoduje druh a výše příjmů....

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...