Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za hranicemi by se však nad daňovým přiznáním mohli trochu zapotit. A tak pro ně přinášíme sedm rad a seznam možných odpočtů, které mohou daně snížit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Kde je daňový domov?

Daňové přiznání s příjmy ze zahraničí budete řešit v Česku, pokud jste zde daňovým rezidentem. Status rezidenta se určuje podle toho, kde máte hlavní centrum životních zájmů (bydliště, rodina, výdělek, škola, hobby, bankovní účty, přátelé...). Orientačně se můžete řídit tím, že v dané zemi žijete déle než polovinu roku, ale není to hledisko jediné. Pokud pracujete v Česku a vaším zaměstnavatelem je zahraniční firma, daně za vás jako v jiných případech zúčtuje zaměstnavatel.

2.Kterých příjmů se to týká?

Příjmy daněné v zahraničí řeší smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Mohou to být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí (vozidel, strojů...) užívaných za hranicemi, případně příjmy sportovců a umělců z činnosti v cizině. Dále pak příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí či příjmy z práce v cizině pro zahraničního zaměstnavatele.

3.Co znamená vynětí a zápočet?

Existují dvě metody zúčtování daní ze zahraničí: metoda vynětí a metoda zápočtu. 

Hledáte dobrou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Při metodě vynětí uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se pak tyto příjmy vyjmou ze základu daně a daň se dále počítá z upraveného základu daně nevyňatých příjmů.

Také při metodě zápočtu uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Daň se vypočte z celého základu daně a podle potvrzení o zdanění v zahraničí se sníží o daň zaplacenou v cizině.

4.Jak metodu vyúčtování daní vybrat?

Pro příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) lze vždy uplatnit metodu vynětí. U jiného typu příjmů je třeba metodu odvodit z mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Informace o smlouvách naleznete například na webu ministerstva financí

5.Jak přepočítat cizí měnu na koruny?

Příjmy z podnikání se do přiznání přepočítávají kurzem ČNB k 31. 12. Pro ostatní příjmy je za zdaňovací období 2020 stanoven přepočítací kurz: euro 26,50 Kč, dolar 23,14 Kč, libra 29,80 Kč, švýcarský frank 24,74 Kč, kuna 3,51 Kč, zlotý 5,93 Kč.

6.Který formulář vyplnit?

Příjmy ze zahraničí, pokud se podle příslušné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění použije metoda zápočtu, vyplňujete do přílohy číslo 3 daňového přiznání. V papírové podobě není k dispozici, elektronicky je k dispozici v interaktivním daňovém formuláři iDNES.cz.

Potvrzení o příjmech od zahraničního zaměstnavatele nemusí být přeložené úředně, postačí běžný překlad.

7.Jak zohlednit zahraniční spolupráci?

Jestliže podnikáte a vaším odběratelem je zahraniční společnost, ve většině běžných případů se příjem od zahraničního partnera v daňovém přiznání neuvádí odděleně od ostatních příjmů. I když jako podnikatel dodáváte zboží do zahraničí, zdaňujete příjmy v tuzemsku. Pokud byste prodávali v zahraničí ve vlastním obchodě, zpravidla po šesti měsících by vám vznikla stálá provozovna a příjmy byste řešili v cizině.

Jaké lze uplatnit daňové odpočty

Takzvané odpočty jsou ta část daňových úlev, které nejprve někde zaplatíte, pak o danou částku snížíte daňový základ a vypočtete daň. Tím ušetříte. To, co můžete kvůli snížení daňového základu platit, je dané zákonem a má to přesná pravidla. 

Dobročinné dary a dárcovství krve: Odečíst lze minimálně 1 000 korun, maximálně 30 procent daňového základu. Jde o klasické dary na charitu, ale třeba i spolkům, dětským oddílům, sportovním klubům, obcím… Potřebujete potvrzení od příjemce daru. To můžete získat, i když pravidelně posíláte třeba DMS. Dokonce si můžete vyžádat potvrzení od několika dárců a do minimální tisícovky dary sečíst.
U darování krve se jeden odběr počítá jako dar 3 000 korun. Pokud darujete kostní dřeň nebo orgán, můžete si odečíst dokonce 20 000 korun od základu daně z příjmů. Podmínkou darování krve či plazmy je, aby bylo bezplatné.
Ušetříte: „Zatímco ve zdaňovacím období 2019 si šlo darem snížit základ daně maximálně o 15 procent, novela umožňuje v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2020 a 2021 odečíst v úhrnu až 30 procent základu daně,“ upozorňuje  Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Úroky z úvěru na bydlení: Jde o úroky z hypoték a ze stavebního spoření, pokud si půjčíte jiným způsobem, daňové zvýhodnění nevyužijete. Daňový základ lze snížit maximálně o 300 000 korun za rok. Potvrzení o zaplacených úrocích dostanete od banky automaticky poštou nebo e-mailem.

Pokud nemovitost splácíte jako manželé, bude odečítat úroky z daňového základu ten, kdo je uveden na smlouvě o úvěru. Na to pozor, pokud je zapsán ten, kdo je současně na rodičovské a nemá zdanitelné příjmy, úleva propadne.
Ušetříte: 15 procent ze zaplacených úroků, maximálně 45 000 korun. 

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření: Odečíst lze maximálně 24 000 korun ročně, nutné je přitom naspořit vlastními silami (nezapočítává se tedy případný příspěvek zaměstnavatele) 36 000 korun (prvních 12 000 zakládá nárok na státní příspěvek, až pak je možný odpočet).
Podmínkou je, že smlouva bude trvat do vašich 60 let a přitom minimálně pět let (to je omezení pro lidi 55+). Potvrzení obdržíte od penzijní společnosti.
Ušetříte: až 3 600 korun. 

Životní pojištění: Ročně lze odečíst 24 000 korun ze zaplaceného pojistného, příspěvek zaměstnavatele se do limitu nepočítá. Smlouvu je třeba mít aspoň pět let a nevypovědět ji dřív než v 60 letech. Mnohdy se nepočítá celé pojistné, odečítají se různá připojištění. Potvrzení o správné částce zašle pojišťovna.
Ušetříte: až 3 600 korun. 

Odborové příspěvky: Je možné si odečíst až 3 000 korun ročně. Potvrzení dostanete od odborové organizace.
Ušetříte: až 450 korun. 

Zkoušky z dalšího odborného vzdělávání: Daňový základ lze snížit až o 10 000 korun za rok (zdravotně postižení 15 000 korun). Je to však složitá kategorie, kde se vyplatí konzultace s poradci. Neuplatníte třeba kurz angličtiny, byť ji pro zaměstnání potřebujete. „Z praxe a z komunikace se správci daně vyplývá, že většina žádostí o uznání slevy nesplňuje náležitosti,“ podotýká poradkyně Blanka Marková.
Ušetříte: až 1 500 Kč, ZTP 2 250 Kč.

Konzultace poskytly: Blanka Marková z Ekofi.cz a Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars

Autoři: ,

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Úředníci jim podnikání rozmlouvali, dnes mají obrat 25 milionů

Před třemi lety zvítězili v soutěži Rodinná firma. Jejich medovina získala zlatou medaili na světové soutěži medovin...

KVÍZ: Mohli byste být finančním poradcem? Zvládli byste jejich zkoušky?

Ať už uvažujete o práci na finančním trhu, anebo si jen tak chcete porovnat své znalosti s profesionály, zkuste si...

Šest či osm týdnů volna, i to je realita. Zatím ovšem jen málokde

Dobře odpočatý zaměstnanec je spokojenější a podává lepší pracovní výkony. To je všeobecně známé. Jenže na to je...

Za psa odpovídá jeho majitel. Pokuty mohou dosáhnout až 100 tisíc korun

Pandemie ovlivnila i poptávku po psech. Chovatelé potvrzují, že zájem o štěňata je několikanásobně vyšší než v minulých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finanční znalosti Čechů klesly. Na penzi spoří jen 43 procent lidí

Pandemická situace a vládou přijatá opatření se promítly nejen do peněženek Čechů, ale mají negativní dopad i na naše...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Paušál nebo výdaje? Jak v daních řešit provoz auta

Na první pohled je to celkem jednoduché. Podnikatel může zaúčtovávat provoz auta několika způsoby. Jenomže ne všichni...

Pět rad: co sníží daň z příjmů, jak je to se slevami a co se nedaní

Povinnost odevzdat vyplněné daňové přiznání za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021. Vyplnit růžový formulář správně a...

KVÍZ: Zvládnete daně přiznat bez chyb a neplatit víc, než je třeba?

Na odevzdání daňového přiznání je ještě měsíc času. Než se ale pustíte do vyplňování růžového formuláře, ověřte si v...

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...