Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Daně 2020: možné úlevy a tipy pro ty, kteří mají příjmy z ciziny

Kdo pracoval celý rok pouze v cizině, má to snadné. Daně za něj vyřeší tamní zaměstnavatel. Lidé s přivýdělky za hranicemi by se však nad daňovým přiznáním mohli trochu zapotit. A tak pro ně přinášíme sedm rad a seznam možných odpočtů, které mohou daně snížit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1.Kde je daňový domov?

Daňové přiznání s příjmy ze zahraničí budete řešit v Česku, pokud jste zde daňovým rezidentem. Status rezidenta se určuje podle toho, kde máte hlavní centrum životních zájmů (bydliště, rodina, výdělek, škola, hobby, bankovní účty, přátelé...). Orientačně se můžete řídit tím, že v dané zemi žijete déle než polovinu roku, ale není to hledisko jediné. Pokud pracujete v Česku a vaším zaměstnavatelem je zahraniční firma, daně za vás jako v jiných případech zúčtuje zaměstnavatel.

2.Kterých příjmů se to týká?

Příjmy daněné v zahraničí řeší smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Mohou to být například příjmy z licenčních poplatků, z pronájmu movitých věcí (vozidel, strojů...) užívaných za hranicemi, případně příjmy sportovců a umělců z činnosti v cizině. Dále pak příjmy z podnikání při vzniku stálé provozovny v zahraničí či příjmy z práce v cizině pro zahraničního zaměstnavatele.

3.Co znamená vynětí a zápočet?

Existují dvě metody zúčtování daní ze zahraničí: metoda vynětí a metoda zápočtu. 

Hledáte dobrou práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Při metodě vynětí uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Na základě potvrzení o zdanění v zahraničí se pak tyto příjmy vyjmou ze základu daně a daň se dále počítá z upraveného základu daně nevyňatých příjmů.

Také při metodě zápočtu uvádíte příjmy ze zahraničí do daňového přiznání. Daň se vypočte z celého základu daně a podle potvrzení o zdanění v zahraničí se sníží o daň zaplacenou v cizině.

4.Jak metodu vyúčtování daní vybrat?

Pro příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání) lze vždy uplatnit metodu vynětí. U jiného typu příjmů je třeba metodu odvodit z mezinárodních smluv o zamezení dvojímu zdanění. Informace o smlouvách naleznete například na webu ministerstva financí

5.Jak přepočítat cizí měnu na koruny?

Příjmy z podnikání se do přiznání přepočítávají kurzem ČNB k 31. 12. Pro ostatní příjmy je za zdaňovací období 2020 stanoven přepočítací kurz: euro 26,50 Kč, dolar 23,14 Kč, libra 29,80 Kč, švýcarský frank 24,74 Kč, kuna 3,51 Kč, zlotý 5,93 Kč.

6.Který formulář vyplnit?

Příjmy ze zahraničí, pokud se podle příslušné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění použije metoda zápočtu, vyplňujete do přílohy číslo 3 daňového přiznání. V papírové podobě není k dispozici, elektronicky je k dispozici v interaktivním daňovém formuláři iDNES.cz.

Potvrzení o příjmech od zahraničního zaměstnavatele nemusí být přeložené úředně, postačí běžný překlad.

7.Jak zohlednit zahraniční spolupráci?

Jestliže podnikáte a vaším odběratelem je zahraniční společnost, ve většině běžných případů se příjem od zahraničního partnera v daňovém přiznání neuvádí odděleně od ostatních příjmů. I když jako podnikatel dodáváte zboží do zahraničí, zdaňujete příjmy v tuzemsku. Pokud byste prodávali v zahraničí ve vlastním obchodě, zpravidla po šesti měsících by vám vznikla stálá provozovna a příjmy byste řešili v cizině.

Jaké lze uplatnit daňové odpočty

Takzvané odpočty jsou ta část daňových úlev, které nejprve někde zaplatíte, pak o danou částku snížíte daňový základ a vypočtete daň. Tím ušetříte. To, co můžete kvůli snížení daňového základu platit, je dané zákonem a má to přesná pravidla. 

Dobročinné dary a dárcovství krve: Odečíst lze minimálně 1 000 korun, maximálně 30 procent daňového základu. Jde o klasické dary na charitu, ale třeba i spolkům, dětským oddílům, sportovním klubům, obcím… Potřebujete potvrzení od příjemce daru. To můžete získat, i když pravidelně posíláte třeba DMS. Dokonce si můžete vyžádat potvrzení od několika dárců a do minimální tisícovky dary sečíst.
U darování krve se jeden odběr počítá jako dar 3 000 korun. Pokud darujete kostní dřeň nebo orgán, můžete si odečíst dokonce 20 000 korun od základu daně z příjmů. Podmínkou darování krve či plazmy je, aby bylo bezplatné.
Ušetříte: „Zatímco ve zdaňovacím období 2019 si šlo darem snížit základ daně maximálně o 15 procent, novela umožňuje v rámci daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2020 a 2021 odečíst v úhrnu až 30 procent základu daně,“ upozorňuje  Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

ilustrační snímek

Úroky z úvěru na bydlení: Jde o úroky z hypoték a ze stavebního spoření, pokud si půjčíte jiným způsobem, daňové zvýhodnění nevyužijete. Daňový základ lze snížit maximálně o 300 000 korun za rok. Potvrzení o zaplacených úrocích dostanete od banky automaticky poštou nebo e-mailem.

Pokud nemovitost splácíte jako manželé, bude odečítat úroky z daňového základu ten, kdo je uveden na smlouvě o úvěru. Na to pozor, pokud je zapsán ten, kdo je současně na rodičovské a nemá zdanitelné příjmy, úleva propadne.
Ušetříte: 15 procent ze zaplacených úroků, maximálně 45 000 korun. 

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření: Odečíst lze maximálně 24 000 korun ročně, nutné je přitom naspořit vlastními silami (nezapočítává se tedy případný příspěvek zaměstnavatele) 36 000 korun (prvních 12 000 zakládá nárok na státní příspěvek, až pak je možný odpočet).
Podmínkou je, že smlouva bude trvat do vašich 60 let a přitom minimálně pět let (to je omezení pro lidi 55+). Potvrzení obdržíte od penzijní společnosti.
Ušetříte: až 3 600 korun. 

Životní pojištění: Ročně lze odečíst 24 000 korun ze zaplaceného pojistného, příspěvek zaměstnavatele se do limitu nepočítá. Smlouvu je třeba mít aspoň pět let a nevypovědět ji dřív než v 60 letech. Mnohdy se nepočítá celé pojistné, odečítají se různá připojištění. Potvrzení o správné částce zašle pojišťovna.
Ušetříte: až 3 600 korun. 

Odborové příspěvky: Je možné si odečíst až 3 000 korun ročně. Potvrzení dostanete od odborové organizace.
Ušetříte: až 450 korun. 

Zkoušky z dalšího odborného vzdělávání: Daňový základ lze snížit až o 10 000 korun za rok (zdravotně postižení 15 000 korun). Je to však složitá kategorie, kde se vyplatí konzultace s poradci. Neuplatníte třeba kurz angličtiny, byť ji pro zaměstnání potřebujete. „Z praxe a z komunikace se správci daně vyplývá, že většina žádostí o uznání slevy nesplňuje náležitosti,“ podotýká poradkyně Blanka Marková.
Ušetříte: až 1 500 Kč, ZTP 2 250 Kč.

Konzultace poskytly: Blanka Marková z Ekofi.cz a Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Začínal jako portýr, dnes šéfuje dvěma stovkám zaměstnanců i robotům

V patnácti letech obsluhoval po večerech se servisním vozíkem na plesech v Mladé Boleslavi. Jak sám říká, tato náhoda...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přivýdělky začínají být pro mnohé nutností. Jaké jsou možnosti?

Kvůli rostoucí inflaci má stále více lidí problém vyjít se svým stálým příjmem. Buď už nestačí vůbec, nebo s ním vyjdou...

KOMENTÁŘ: České právo nepřiměřeně silně chrání nájemníky

Hypotéka se po zvýšení sazeb stala nástrojem pro bohaté. Pro většinu lidí bude nájem jedinou cestou k bydlení. Nájem ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladí jsou při hledání práce náročnější a nebojí se říct si o vyšší platy

Červen je doba maturit a státnic, řada mladých lidí právě úspěšně ukončila své studium. Jaké mají šance na trhu práce,...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Kdo letos neplatí daň z příjmu a kdo a kolik dostane od státu bonus

Někteří lidé platí ze svého příjmu pouze sociální a zdravotní pojištění, daň z příjmu však nikoliv. Důvodem je...

Příjmy z investic. Kdy (ne)musíte podávat daňové přiznání?

Řada Čechů zhodnocuje své úspory pomocí investic. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i o poznání méně...

Daně 2021: Šest věcí, které sníží odvody státu. Ušetřit lze až tisíce korun

Premium Do daňového přiznání lze zahrnout takzvané odečitatelné položky. Jsou to částky, které se chovají podobně jako výdaje...

Daně 2021: Kdo musí podat přiznání, ale daně možná platit nebude

Nemáte pravidelné příjmy třeba proto, že studujete, jste v penzi či na rodičovské? Růžové formuláře se týkají i vás....

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...